Řecko plánuje předčasné ukončení historicky největší finanční pomoci z MMF

Vláda v Athénách informovala MFF, že ukončí své závazky v nepopulárním záchranném programu, kterým byla před rokem na Řecko uvalena ochromující úsporná opatření.

Do uzavření programu, který zachránil Řecko a pravděpodobně i zbytek států EU před finanční katastrofou v roce 2010 chybí ještě 4 roky. Athény si věří, že jejich ekonomika je již dost stabilní, aby mohli program ukončit.

Záruky ve výši 240 miliard EUR představují největší záchranný program v historii finančnictví.

“Nejen že nepotřebujeme nové memorandum (novou dohodu o záchranné půjčce). Nepotřebujeme ani zbytek peněz, které bychom podle současného memoranda měli od začátku příštího roku dostávat. Naším cílem je ukončit program o 1,5 roku dříve.“ To prohlásil předseda řecké vlády Antonis Samaras v parlamentu před sobotním lasováním o důvěře.

Řecký ministr financí Gikas Hardouvelis informoval v neděli ředitelku MMF Christine Lagardeovou o tomto rozhodnutí. Záchranný pás, který MMF Řecku hodil, měl podle plánu skončit v březnu 2016 a fondy poskytnuté Řecku – hlavně Německem – končí letos. Minulý týden doporučila Lagardeová Athénám, aby v programu pokračovaly, když řekla, že Řecko je stále konfrontováno s deficitem 15 miliard euro v r. 2015.

“Podle našeho názoru bude země v lepší situaci, pokud bude nadále mít tuto zajišťující podporu“, řekla. „proto hovoříme o vývoji ve vztazích. Ale jsme přesvědčeni, že spolupráce bude stále mimořádně potřebná, aby Řecko postupovalo dál.“

Po tomto prohlášení zdůraznil vysoký řecký vládní úředník, že Řecko nekončí svůj vztah s věřitelem poslední instance. „MMF pokračuje s vyhodnocováním dodatečných programů v každé zemi, které půjčuje … neboli budeme ve vztahu s MMF i nadále, ale nikoliv za stejných podmínek“, cituje Reuters zmíněného činitele.

MMF poté zveřejnil prohlášení, kterým se pokusil dát věcem pozitivní nádech: „Paní Lagardeová pochválila řeckou stranu za významný pokrok ve fiskální pozici Řecka a povzbuzuje je, aby rozhodující klíčové strukturální reformy v souladu se závazky původního plánu.“

Pro vládu řeckého premiéra Antonise Samarase je záchranný plán ve výši 240 miliard EUR pro Řecko, které je už postiženo globální finanční krizí a pokračující nezaměstnaností, velmi tvrdý z hlediska přijímání reforem a tvrdých úsporných opatření.

Celková situace klade na Řecko nejen velký ekonomický tlak, ale i tlak politický v situaci, kdy se na scéně objevují nacionalistické strany jako je Zlatý úsvit, které vyhlašují, že bojují za trpící řecké obyvatelstvo. Dokladem toho je zpráva, kterou vydala organizace Lékaři světa, v níž uvádějí, že 25 % řeckého obyvatelstva si nemůže s finančních důvodů hradit zdravotní pojištění, což ohrožuje hlavně děti a těhotné ženy. Mezi riziky je uváděno nedostatečné proočkování dětí.

Zdroj: http://on.rt.com/1uiv4h

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
hudryper
hudryper
15. 10. 2014 10:28

Při čtení této zprávy mě napadlo jediné: Řekové se dohodli s Číňany či
Rusy na těžbě plynu a ropy v řeckých šelfových vodách.V každém případě
jde o nesmírně závažný signál,který se týká i ČR coby člena EU. Nebo že
by Řekům nabídli svou technologii Norové ? Ví o tom někdo z čtenářů něco?