„Experti“ jsou nepoučitelní

Spousta lidí je z nějakého nevysvětlitelného důvodu přesvědčena, že z pohybů na finančních trzích lze vyčíst ekonomickou budoucnost. Proto jim také současné zotavení na amerických i světových burzách dává naději, že recese již brzy skončí. Tento všeobecně rozšířený optimismus se však neomezuje pouze na Wall Street. Dokonce i Barack Obama poukázal na čiperné trhy, když obhajoval svou hospodářskou politiku. Leč tvrdá realita bere těmto nadějným vyhlídkám vítr z plachet.


Především je nutné připomenout, že dějiny burzovní makléře již mnohokrát nachytaly na hruškách. Přede dvěma lety neměl nikdo ze současných ekonomických roztleskávačů ani ponětí, že přichází recese. Proč bychom si tedy měli myslet, že tyto zkalené studnice moudrosti zničehonic zprůzračněly?


Podle oficiálních statistik udeřila recese v prosinci 2007. O dva měsíce dříve dosáhly indexy DJIA a S&P 500 rekordních výšin. Jak se to slučuje s údajnou jasnozřivostí trhů?


A navíc, akademičtí ekonomové a burzovní analytici po většinu roku 2008 dávali najevo nezlomnou víru, že se problémům vyhneme. Pokud neuměli předpovědět ani recesi, která už v té době byla v plném proudu, odkud berou jistotu, že uhádnou, kdy pokles skončí?


Ačkoli to nejhorší z finanční krize máme zřejmě už za sebou, krize hospodářská na nás ještě nedopadla plnou vahou. Skutečné zotavení v Americe nenastane, dokud vláda nepřijde k rozumu. Ze všeho nejvíc potřebujeme takového šéfa centrální banky, který bude ochoten nasadit naší ekonomice tvrdou monetární dietu, kterou tak nutně potřebujeme. Ovšem fakt, že Ben Bernanke je nesmírně populární, jak na Wall Street, tak ve Washingtonu, je jasným důkazem toho, jak mizernou práci odvádí.


Porovnejte si Bernankeho popularitu s nenávistí, jaké musel za Reagana čelit předseda Fedu Paul Volcker. Rezoluce a návrhy, které v Kongresu požadovaly jeho odvolání, tehdy nebraly konce. Nebýt neochvějné podpory velmi oblíbeného prezidenta, byl by Volcker nepochybně odejit. Přestože se však na jeho hlavu v oné době snášela tvrdá kritika, nakonec si Paul Volcker vysloužil jednomyslnou chválu za svá odvážná opatření, díky nimž zlomil vaz inflaci, znovunastolil důvěru v dolar a vyvedl zemi z dlouholeté stagflace. Oproti tomu Ben Bernanke se zapíše do dějin svou výjimečnou neschopností a zbabělostí.


Já jen doufám, že Kongres a prezident znají komediální seriál Seinfeld. Jeden z aktérů, George Constanza, v něm vynašel pozoruhodnou strategii. Jelikož v životě pohořel pokaždé, když poslechl svůj šestý smysl, rozhodl se, že bude dělat přesný opak toho, co mu intuice našeptá. Něco podobného by měli vyzkoušet i naši politici.


xxx


Autorem zveřejněného textu je Peter Schiff, investiční analytik a majitel brokerského fondu Euro Pacific Capital. Ve světě financí proslul nejprve správnou předpovědí tzv. internetové bubliny na přelomu tisíciletí a poté také hypotéční a úvěrové bubliny, která praskla na konci roku 2007. Na Youtube je videokoláž jeho televizních vystoupení, která má na kontě již téměř milion a půl shlédnutí (http://www.youtube.com/watch?v=2I0QN-FYkpw).


Peter Schiff zveřejňuje na své internetové stránce www.europac.net každý týden komentáře k aktuální politické a ekonomické situaci, především ve Spojených státech, které by však mohly zajímat i české čtenáře.


Překlad: Aleš Drobek


Převzato z blogu Aleše Drobka na www.aktualne.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments