3x o španělské revoluci

Ozvěny španělských demonstrací v českém tisku

Květen 22, 2011


Již šest dnů ochromují Španělsko masívní protesty, vyvolané obří nezaměstnaností dosahující u mládeže až 45%. Mnozí mluví, asi přehnaně, o revoluci. Faktem však je, že se vláda neodvážila vynutit zákaz demonstrací silou. Každopádně se ve Španělsku děje něco mimořádného, a je proto s podivem, jak malou pozornost tomu česká média věnují.

Lídrem omerty je bezpochyby „nejdůvěryhodnější zpravodajský portál na českém internetu“ (a přilehlém okolí), surově bulvární iDnes. O Španělsku se dočtete akorát to, že Red Bull drtí soupeře.

České noviny vše odbývají článkem s pěkně uhlazeným titulkem o „stovkách lidí, porušujících zákaz“, to podstatné, že jde o desetitisícové demonstrace jen cudně uvnitř článku. Skoro stejné informace poskytuje Týden a iHned.

Proč také znepokojovat nebohé čtenáře v době, kdy se v Praze koná desetitisícová odborářská demonstrace. Novináři se jistě lépe zapíší u svých korporátních šéfů rozebíráním podobných zpráv.

Takže páni zaměstnanci, okolo se vlastně nic neděje, to jen vy chcete nedemokraticky brzdit ty nezbytné, úžasné a moudré vládní reformy. To vzkazují česká média, ale zapomínají, že boj o mozek voliče dnes probíhá při platbě inkasa, kontaktu se zdravotnictvím nebo pohledu na stáda mafiánů, zlodějů, lhářů a defraudantů, kteří ovládli tento stát. Realita začína válcovat vládní propagandu.

Mlhy nad Španělskem

Květen 24, 2011


Víte, co se děje ve Španělsku? Víte vůbec, že se ve Španělsku něco děje? A děje se tam vůbec něco? Stěžoval jsem si zde na mlhy nad Tuniskem či Egyptem, ale ty byly v porovnání s mediálním pokrytím Španělska ještě poměrně řídké, o tamních událostech se psalo alespoň něco. Přitom ve Španělsku se také masivně demonstruje a sami Španělé po vzoru arabských revolt hovoří o revoluci.

Demonstruje se proti sociálním škrtům, nezaměstnanosti, vládě, reformám, demonstruje se přes týden, stanuje se na náměstí – a u nás pořád ticho po pěšině, maximálně občas krátká noticka, ojedinělý komentář nebo zmínka v blogosféře. To se skutečně se Španělsku nic důležitého ani zajímavého neděje? Anebo je to významné až moc a příliš blízko, a proto se o tom raději mlčí, aby si nespokojení Češi nevzali ze Španělů „špatný“ příklad?

A to nemluvím o Řecku, kterého byly před volbami, když nás s ním strašili, plné noviny, ale dnes, když situace eskaluje a Řecko stojí na prahu finančního kolapsu, s vyhlídkami na nepřátelské převzetí, je tématem jen velmi okrajovým. Je to překvapivé vzhledem k tomu, že podle některých zdrojů hrozí situace v Řecku výbuchem, který by mohl přerůst až v občanskou válku, ale logické s ohledem na to, že Řekové se bouří proto, že nechtějí platit cizí účty a nést náklady úvěrového mejdanu vlády a věřitelů.

Ono totiž platí obecně a v Čechách dvojnásob, že čím více někdo mluví o malém a levném státu, tím více touží po silné vládě, která bude mít klid na práci a nebude ji rušit „ulice“, protože občané nemají do politiky co mluvit. Zatím to ovčané respektují, tak proč je kazit špatnými příklady z ciziny.

 

Steigerwald – Španělsko 8 : 1

Stan

Květen 24, 2011


Tak jsem si v kavárně po dlouhé době přečetl "nejprodávanější nebulvární deník v ČR" MfDnes. Bylo to včera po sobotní demonstraci naštvaných občanů na Václavském náměstí a po víkendových protestech ve Španělsku, do nichž se údajně zapojilo 5 až 7 milionů občanů, podle online přenosů na internetu převážně mladšího a středního věku, kteří požadovali ukončení nadvlády zkorumpovaných politiků a bankéřů, a jejichž hlavním heslem byla v doslovném překladu "Skutečná demokracie teď".


Takřka padesátitisícové demonstraci nespokojených občanů na Václavském náměstí se na celé polovině tiskové strany věnoval jeden z nejzběsilejších pravicových komentátorů Karel Steigerwald. Označil odbory za uzurpátory moci, kteří se pletou do politiky, a ta by přece měla být plně v režii "demokraticky zvolených" politiků. Tím, co to vlastně ta politika je, jestli ti "demokraticky zvolení" politici plní své předvolební sliby, a jestli je možné, aby dobře pracovali bez zpětné vazby od občanů, se pan Steigerwald, asi z vrozené skromnosti, nezabýval. A nemám iluze ani o tom, že by se zabýval tím, jestli jeho článek nevykazuje až příliš  shodných znaků s těmi propagandistickými perlami, jimiž nás před Listopadem 1989 zásobovalo Rudé právo, když popisovalo činnost "hrstky disidentů" a "jimi svedených nezkušených mladých lidí".


Revoluci ve Španělsku se MfDnes také "poctivě a nezaujatě" věnovala. Notickou o několika větách, v níž bylo konstatováno, že španělští socani prohráli volby se španělskými lidovci, a že volby doprovázely demonstrace několika tisíc lidí. O volební účasti, ziscích či ztrátách dalších stran, ani o dalších okolnostech jste v MfD nenašli jedinou zmínku.


MfDnes svým čtenářům poskytla svůj obvyklý vysoký standard objektivity, nestrannosti a profesionality. Nezapomeňte si ji předplatit.

 

Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments