Diskuze k článku


 • racek • 6. června 2019

  Samozřejmě, vše je hypotetické kdyby. Stalin Vylodění potřeboval. Lidské zdroje docházely, v armádě se začalo objevovat příliš mnoho hodně mladých rekrutů s krátkým výcvikem, němci začali vyrábět zbraně nové generace atd. Navíc přesunutí sil z Atlantického valu (více jak jeden a půl milionu vojáků) tanků a letectva by mohlo dost podstatně změnit situaci na frontě. Můj tip je, že Stalin by se zastavil na starých hranicích, na víc by asi nestačily jeho zdroje. A Hitler by byl za to rád, tedy pokud by přežil flustraci němců z faktického krachu války na východě a nutné odhalení zločinů a genocidy.. a následovalo by nutné zlidštění režimu. S tím že cíle jde dosáhnout i bez vraždění. Jak vidíme u nás.
  Jo a ta Francie? To víte, na trvalou okupaci moc silná ale němci by získali 20 let na indoktrinaci mládeže a inteligence ve svůj prospěch. Že to něco připomíná? No jistě, my již čelíme 30 letům ideologické masáži která nabývá zrůdných rysů a nic se neděje, nikdo neprotestuje a mládež na Václaváku demonstruje za … no, oni netuší za co, nikdo z nich nemá ani základní informaci o problému jen hesla Kalouska a různých komediantů a houslistů … Konec konců, hlavně vysoké školy je v tomto cvičí velmi intenzivně.

 • Bety • 9. června 2019

  No nevím. Zastavit se na hranicích by bylo proti zdravému rozumu – jednak je vítězství nejlepší motivace (Na Berlín!!!) a nechat nacisty nabrat síly a domluvit se se „spojenci“? Tak naivní Stalin rozhodně nebyl..
  A co Ardeny? Kdy sověti svojí ofenzívou tahali spojencům trn z paty??

 • M.C. • 19. června 2019

  To by nebylo tak jednoduché, jak se autor domnívá.
  Sovětům už skutečně docházeli lidé (Malinovskij měl ve své armádě vysoké procento Rumunů – už i ti jim byli dobří) a jedna věc je porazit nepřítele a obsadit území, druhá věc je to území udržet a nenechat se zahnat nazpět.
  Proto není možné bojovat do posledního muže, je nutno se zastavit na bránitelné čáře se silami dostatečnými k její obraně a k ovládnutí dobytého území.
  Zároveň je třeba demonstrovat bojeschopnost.
  Proto byl zvolen rychlý šturm Berlína místo postupného obléhání, které by si vyžádalo méně životů.
  Rychlé dobytí Berlína demonstrovalo sílu a akceschopnost RA a tento triumf zůstal výhradně triumfem RA. Zásadním způsobem to přispělo k odpískání operace Unthinkable. – spojenečtí velitelé z toho vyvodili odpovídající závěry.
  Maršál Montgomery prohlásil v roce 1961 v britském parlamentu:
  ,,Na první stránce každé britské učebnice válečného umění musí být věta: Nikdy nelézt do Ruska.“