A bubnování zesiluje…




poznámce(CZ) před několika týdny jsem si všiml příkrého odsuzování, jež bylo namířeno na Irán (což Robert Dreyfuss z The Nation označil za "blbé období").

 

Zdá se, že hysterie roste.

 

Jak z několika posledních incidentů vyplývá, unikla zpráva(CZ), že pokud by se měl uskutečnit útok Izraele na Írán, Barack Obama ho téměř není schopen zastavit.

 

Objevilo se více údajně tajných, a až dosud přehlížených dokumentů (CZ), které mají obsahovat důkazy o zbraňovém programu Iránu.

 

A co je nejvýznamnější, americká Sněmovna Reprezentantů drtivou většinou odsouhlasila sankce(CZ) proti Iránu. (The Iran Refined Petroleum Sanctions Act jehož spoluautorka byla Ileana Ros-Lehtinen, očividně velmi flexibilní(CZ) poslankyně, pokud jde o odsuzování "terorismu").

 

Upozorňuji na to kvůli podezření, které vzklíčilo někde hluboko v mé mysli, že to všechno je trochu více než jen náhodný soubor nesouvisejících incidentů. Pravda, Cheney, Rumsfeld a Bolton už nejsou ve vyjednávací pozici, ale přesto to vypadá, jako by události směřovaly ke stejnému vyústění, jež tito pánové obhajovali už v roce 2007.

 

Takže nebylo překvapující, když jsem otevřel New York Times tento týden a našel jasný názor Alana J. Kupermana, ředitele Nuclear Proliferation Prevention Program na University of Texas v Austinu, v němž nás nabádá k tomu, co navrhoval Cheney:

 

„Historie říká, že vojenské údery mohou fungovat…Války v Iráku a Afghánistánu ukázaly, že armáda Spojených států může zlikvidovat tyto režimy v řádu týdnů, pokud chce.“

 

V dlouhé a často si protiřečící eseji (konec konců, ne mnoho historiků by dnes usoudilo, že války v Iráku a Afganistánu znamenaly povzbudivé úspěchy), Kuperman vytváří spletitou síť argumentů a konspiračních teorií k podpoření tvrzení, že "je jen jedna cesta jak zastavit Irán".

 

Vskutku, je tam jen jedna věc, ve které zatím nemá jasno.

 




„Konečná otázka zní, kdo by měl s nálety začít?“

 

 

Mnozí teď mohou říci, že tento přímý a jednoznačný názor není sdílen Washingtonem.

Dokonce i  někteří z  jestřábů americké administrativy kritizují (CZ) Kupermanovu logiku a postoj.

 




„Kuperman je rozumný člověk a jsem překvapen, že by napsal, že něco tak významného s tak závažnými důsledky, jako je bombardování Persie, stojí za zkoušku.“

 

 

Tato nenucenost a obavy, že ve Washingtonu je mnoho takových lidí, kteří se na situaci dívají stejně jako Kuperman, mě znervózňuje.

 

Termín, který dal president Barack Obama Íránu, se chýlí ke konci, a historie ukazuje, že New York Times se spolehlivě staví za jestřáby ve vyhrocených dobách, jako jsou tyto, takže lze očekávat více volání do zbraně v příštích týdnech.

 

Převzato z blogu autora na AlJazeera.net


Překlad: Martin Kopecký

 

Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments