A jsme v Číně…

Nadpis jsem si vypůjčil od jednoho diskutujícího ze serveru Novinky.cz, který tak lakonicky reagoval na oznámení, že diskuse na Novinkách čeká výrazná změna. Ověřit si to nemůžete, protože příslušná diskuse byla promptně zablokována (sic!). A v čem že by měla ta převratná změna spočívat? 

 

Nechme promluvit Novinky samotné: „Dosavadní způsob fungování diskusí bohužel svádí některé uživatele skrývat se za anonymitu a různými formami sabotovat civilizovanou výměnu názorů slušné většiny čtenářů. Proto jsme se rozhodli vyhradit přístup do nového názorového fóra jen uživatelům, kteří jsou ochotni projít korespondenční registrací. Uživatelé, kteří budou chtít přispívat do názorového fóra na Novinkách, musí ve zvláštním formuláři zažádat o přidělení účtu a přístupového kódu. Ten jim bude zaslán poštou na adresu bydliště, kterou při registraci uvedou." 

 

Novinky podle všeho vymyslely geniální způsob, jak efektivně zlikvidovat diskusi, aniž by ji musely blokovat, nebo by musely čelit nařčení, že někomu svévolně smazaly komentář. Diskutérů totiž bude poskrovnu, budou prověření a politicky spolehliví.

Svoboda slova v praxi jak vyšitá.

A teď si představte, že by k podobnému opatření přistoupil nějaký čínský server. To by bylo křiku o omezování svobody slova, cenzuře a pošlapávání lidských práv. Ale když to samé chce zavést někdo u nás, tak se to samozřejmě bere jako nezbytné opaření na podporu civilizované výměny názorů a ochranu diskuse před rozkladnými elementy, zcela v souladu s principy demokracie.

 

Je to až úsměvné, jak nám svoboda slova v Číně leží na srdci více, než ta u nás doma, a jak umíme všem dobře poradit, jak správně dělat to, na co se sami nezmůžeme.

 

Převzato z blogu Tribun




A co na to Čína?

 

Vědecké orgány rozšiřují v Tibetu počítačové softwary v Tibetštině

 

Čínská vědecká akademie a další vědecké orgány v současnosti rozšiřují v tibetské vládě a školním systému počítačové softwary v Tibetštině, tím zrychlí výstavbu „informační dálnice".

 

Tyto počítačové softwary zahrnují Pracovní systém v Tibetštině, Operační systém Linux v Tibetštině atd. V současnosti tibetská univerzita začat učit v kursu práci s těmito softwary, kromě toho kolem 150 základních škol a gymnázií začalo používat tyto softwary.

 

Zdroj: Čínský rozhlas

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments