AKT-INFO 165
ODBORNÍCI TVRDÍ, ŽE V JAPONSKU JE ÚNIK RADIACE  160 000KRÁT HORŠÍ NEŽ V USA ROKU 1979

Americký ústav pro výzkum energie a životního prostředí zveřejnil data, která dokazují, že únik radiace v Japonsku je mnohem horší než jaderné neštěstí na ostrově Three Mile Island ve Spojených státech v roce 1979. Během následujících dvou let po této nehodě  se prudce zvýšila kojenecká, dětská a stařecká úmrtnost v oblastech okolo reaktoru. Odborníci odhadují, že z japonské elektrárny uniklo 160 000krát více radioaktivního jódu 131 než při nehodě v elektrárně Three Mile Island. Podle výzkumů byl únik radiace v Černobylu desetkrát větší než doposud v Japonsku. Ekologická organizace Greenpeace vyzvala minulý týden japonskou vládu, aby rozšířila dvacetikilometrovou evakuační zónu okolo postižené jaderné elektrárny Fukušima, přičemž uvedla, že byly naměřeny vysoké úrovně radiace i mimo tuto zónu. Nízké stupně radiace z japonské jaderné elektrárny byly mezitím naměřeny až na východě Spojených států. Jednalo se o nízkou koncentraci radioaktivity v dešťové vodě. Japonští představitelé připouštějí, že jádro poškozeného reaktoru jaderné elektrárny Fukušima mohlo prasknout nebo se částečně roztavit. Úřad pro jadernou bezpečnost prohlásil, že probíhá zkouška k určení příčiny vzniku trhliny, kterou uniklo nebezpečné množství radiace, a vzrostly tak obavy ze zamoření potravin a vodních zdrojů. Minulý čtvrtek byli hospitalizováni dva pracovníci elektrárny poté, co přišli do styku s  kontaminovanou vodou.

29/3/2011 (Zdroj: DemocracyNow)

 

HRW INFORMUJE O ZDRAVOTNÍM A EKONOMICKÉM DOPADU NEDOSTATEČNÉ RODIČOVSKÉ DOVOLENÉ V USA

Minimálně ve 178 zemích existují zákony nařizující placenou dovolenou pro novopečené matky, a 50 zemí nabízí i otcovskou dovolenou. Tři země neposkytují rodičovskou dovolenou vůbec: Papua-Nová Guinea, Svazijsko a Spojené státy americké. Podle amerického zákona si mohou někteří zaměstnanci  – zhruba polovina – vzít neplacené volno. Pouhých asi 11 procent zaměstnanců dostává finanční příspěvky, poskytované výhradně jejich zaměstnavateli. Při pohovoru v rámci nového výzkumu organizace Human Rights Watch rodiče uváděli, že krátké nebo žádné placené volno přispělo ke zpožďování imunizačních procesů u novorozenců, poporodním depresím a dalším zdravotním problémům. Mnoho z těch, kteří si vzali neplacené volno, se dostalo do dluhů. Výjimkou mezi americkými státy jsou Kalifornie a New Jersey, kde existují programy placené rodičovské dovolené. Většina kalifornských zaměstnavatelů v nedávném průzkumu uvedla, že tento program má pozitivní vliv na produktivitu, ziskovost, pracovní morálku a stálost zaměstnanců. Díky tomuto programu se období kojení u zúčastněných žen prodloužilo o polovinu. Studie z jiných zemí rovněž ukazují, že rodičovská dovolená zvyšuje produktivitu, snižuje náklady na zaměstnaneckou fluktuaci a zlepšuje zdraví.

23/2/2011 (Zdroj: Human Rights Watch)

 

PŘI ÚTOKU ORGANIZACE NATO ZAHYNULI DVA AFGHÁNŠTÍ CIVILISTÉ

 Jednotka organizace NATO vedená Američany vydala další omluvu za to, že v Afghánistánu zahynuli afghánští civilisté. Podle organizace NATO přišli při středečním bombardování provincie Khost o život dva civilisté. Minulý týden při bombardování zemřely dvě děti a jeden devítiletý chlapec přišel o život při útoku začátkem tohoto měsíce.

25/3/2011 (Zdroj: DemocracyNow)

 

LIDSKOPRÁVNÍ AKTIVISTÉ ODSOUDILI ZASTRAŠOVÁNÍ ROMŮ V MAĎARSKU

Minulý měsíc organizace Evropské centrum pro práva Romů (ERRC), Amnesty International a Human Rights First zaslaly dopis maďarské vládě, v němž ji žádají o pomoc a ochranu romských obyvatel ve městě Gyöngyöspata. Extrémní pravicové sdružení Szebb Jövőért Polgárőr Egyesület (Občanské sdružení pro lepší budoucnost) tam totiž od 1. března vysílá denní i noční hlídky, které mají město strážit. Ty podle zpráv během noci romským obyvatelům křikem pod jejich okny brání ve spánku, vyhrožují jim použitím zbraní a psů a sledují je pokaždé, když opustí své domovy. Místní policie nezasahuje. Od začátku těchto hlídek se romské děti ve městečku Gyöngyöspata bojí vyjít z domu, aby mohly jít do školy. Jdou jen ve větším uskupení. Dospělí lidé se jen složitě dostávají do práce, k lékařské péči nebo na nákup. Zpravidla raději zůstávají  doma. Občanské sdružení pro lepší budoucnost prohlásilo, že poté, co se jim podařilo uvést do chodu strážní hlídky v tomto městě, hodlají rozšířit tuto praxi i do jiných měst. Strážní hlídky mají podporu krajně pravicové strany Jobbik, která 6. března svolala pochod tisíců lidí městem v černých vojenských uniformách. Podle organizace ERRC, která monitoruje situaci, bylo na Romy spácháno v období mezi roky 2008 a 2010 nejméně čtyřicet osm rasově motivovaných útoků. Celkově při nich zemřelo nejméně devět Romů.

18/3/2011 (Zdroj: ERRC)

 

=============================================

Poznámka: Naše rubrika mezinárodních zpráv vám přináší vybrané zprávy z několika ostře prověřených mezinárodních zdrojů:

– Program DemocracyNow televizní stanice Pacifica (http://www.democracynow.org/recent.pl)

– Organizace Amnesty International (http://www.amnesty.org/en/features-news-and-updates)

– Deník The Guardian (http://www.guardian.co.uk/world)

– Organizace Human Rights Watch (http://www.hrw.org/en/news)

– Organizace Global Voices (http://globalvoicesonline.org/)

– Organizace European Roma Rights Centre (http://www.errc.org/)

– Oxfam International (http://www.oxfam.org/en/pressroom)

=============================================

   

INFORMACE:

Akt-info je alternativní zpravodajský servis. Poskytujeme informace, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích. Redaktoři jsou nezávislou skupinou novinářů a přátel. Akt-info je zcela neziskový projekt. Pokud jste členem organizace nebo neformální skupinou, aktivní v našich prioritních tématech (lidská práva, obrana skutečné demokracie, sociální spravedlnost a mírové řešení konfliktů), můžete prostřednictvím našeho servisu informovat širší veřejnost o svých aktivitách. Vaše případné dotazy a připomínky můžete zasílat na: akt-info@seznam.cz.

 

ROZŠIŘUJTE INFORMACE DÁL:

Pošlete informaci o Akt-info svým kamarádům a dejte jim vědět, jak se mohou přihlásit. Zprávy Akt-info přinášíme jen jednou týdně a náš systém je zabezpečen, takže se nikdo nemusí obávat spamů. Přihlásit se může každý sám. Stačí jen poslat e-mail s předmětem „přihlásit“ na adresu: akt-info@seznam.cz.

 

JAK POMOCI:

Všimli jste si, že běžná nebo „mainstreamová“ média neinformují objektivně nebo dostatečně o tématech, která Vás zajímají? My také. Už Vás štve, že dostáváte jen politicky vhodné informace o světě kolem vás? Nás také. Potřebujeme překladatele z angličtiny do češtiny. Také potřebujeme české korektory a dobrovolníky, kteří mohou hledat a prověřovat zajímavé zprávy. Pokud můžete pomoci, kontaktujete nás na: akt-info @ seznam.cz.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments