Americké neziskové organizace v Egyptě půjdou před soud

Únor 18, 2012

http://www.csmonitor.com/var/ezflow_site/storage/images/media/content/2011/1229_egyptngoraid/11333328-1-eng-US/1229_EgyptNGOraid_full_600.jpg


Káhira – Egyptské orgány v sobotu oznámily, že soudní přelíčení proti 16 americkým a 27 dalším členům prodemokratických skupin financovaných ze Západu se bude konat 26. února. Proces proběhne v politicky napjaté situaci a již teď silně narušil vztahy Káhiry s Washingtonem.

Tento proces znamená vyhrocení nejhlubší krize v americko-egyptských vztazích za celá desetiletí. Američtí představitelé kvůli němu pohrozili, že odeberou Egyptu finanční pomoc v hodnotě 1,5 mld. dolarů. Do Káhiry odletěli vysocí vládní představitelé, aby hledali řešení. Egyptské orgány reagovaly rozhořčeně, když to označily za americké vměšování do pravomocí soudu.

Rostoucí rozepře také ukazují, po jak křivolaké cestě se ubírají egyptští vládci více než rok po lidovém povstání, které zbavilo moci prezidenta Husního Mubaraka. Spojené státy během téměř třicetileté Mubarakovy vlády tolerovaly jeho protidemokratickou politiku a trvale financovaly jeho vládu, protože věděly, že bude dodržovat egyptsko-izraelskou mírovou smlouvu.

Vládnoucí Nejvyšší rada ozbrojených sil v současné době pravidelně obviňuje „zahraniční síly“ z podpory pokračujících protestů proti své vládě. Islamistické strany, které asi ze dvou třetin ovládají nově zvolený parlament, hrozí tím, že přehodnotí mírovou smlouvu s Izraelem.

Stíhání prodemokratických a lidskoprávních skupin zapadá do širší kampaně proti údajnému zahraničnímu vlivu po svržení Mubaraka. Vyšetřování začalo v prosinci, když ozbrojené bezpečnostní síly udělaly zátah na kanceláře deseti neziskových organizací a uzavřeli jejich kanceláře poté, co jim zabavily dokumenty a počítače.

Egyptská státní tisková agentura v sobotu prohlásila, že přelíčení se 43 obviněnými začne 26. února. Zpráva uvádí, že se jedná o 16 Egypťanů, 19 Američanů, ostaní jsou Němci, Palestinci a Jordánci. Americké ministerstvo zahraničí oznámilo, že bude souzeno pouze 16 Američanů. Američané pracují pro čtyři americké skupiny: International Republican Institute (IRI), National Democratic Institute (NDI), Freedom House (FH) a skupinu, která provádí školení novinářů. Pouze sedm Američanů je v Egyptě a všichni mají zakázáno odcestovat. Někteří našli útočiště na americkém velvyslanectví v Káhiře, včetně Sama LaHooda, syna ministra dopravy USA Raye LaHooda, který v Egyptě vede úřad IRI. Velvyslanectví USA ani IRI na žádost o komentář nereagovaly. Zpráva uvádí, že obžalovaní jsou obviněni ze zakládání a řízení poboček mezinárodních organizací bez egyptských licencí a z přijímání finančních prostředků ze zahraničí. Píše se v ní, že činnosti těchto skupin „porušují egyptskou suverenitu“.

Státní deník al-Ahram v sobotu zveřejnil zprávu, která údajně vznikla na základě dokumentů uniklých z vyšetřování. Tato zpráva viní organizace z toho, že prováděly nezákonnou činnost, aby „ovlivnily politické procesy a sloužily vybraným politickým hnutím způsobem, který vyhovuje zájmům těch, kteří je financují.“ Ve zprávě také bylo uvedeno, že rozpočty těchto organizací dramaticky vzrostly po povstání proti Mubarakovi, z čehož se v ní vyvozuje propojení na pokračující nepokoje.

NDI a IRI tvrdí, že se několik let snažily získat registraci, ale nikdy nezískaly úřední povolení, což byla taktika, kterou Mubarakův režim používal, aby si udržel dohled nad takovými organizacemi. Les Campbell, ředitel NDI pro Střední východ a severní Afriku, řekl, že obvinění jsou nesmyslná, ale že NDI poskytne součinnost pri soudním přelíčení. „Je to především politický problém, takže stále ještě doufáme, že se to vyřeší na politické úrovni,“ řekl. „Jako organizace jsme však připraveni se přizpůsobit systému.“ Campbell rovněž připustil, že jeho skupina se aktivizovala po Mubarakově pádu v důsledku bezprecedentní politické aktivity v celé zemi. „Proč bychom i my neměli zvýšit svoji aktivitu v období po revoluci?“ zeptal se. „Je to naprosto normální. Není v tom ani náznak něčeho špatného.“

Egyptští představitelé však stupňují svoji aktivitu, a to i přes intenzivní snahy – i nátlak – Spojených států na ukončení krize. Americký president Barack Obama, ministryně zahraničí Hillary Rodham Clintonová i ministr obrany Leon Panetta naléhali na vrcholné egypstké představitele, aby zastavili vyšetřování. O totéž se minulý týden snažil i Šéf sboru náčelníků štábu generál Martin Dempsey při své návštěvě v Káhiře, stejně tak se o to pokusí americký senátor John McCain, který v příštích dnech povede kongresovou delegaci v Egyptě.

Američtí představitelé prohlásili, že tento problém může mít za následek zablokování finanční pomoci Egyptu na příští rok za více než 1,5 miliardy dolarů – jde o 1,3 milionu dolarů vojenské pomoci a více než 250 milionů dolarů na podporu hospodářství. Podpora je spojena s egyptským dodržováním mírové dohody s Izraelem z roku 1979, což vyvolává obavy, že neschopnost vyřešit bezvýchodnou situaci by mohla mít za následek zpochybnění smlouvy a destabilizaci celé oblasti. To je ten důvod, proč vládní představitelé váhají a nechtějí dělat velký nátlak. Ukončení podpory Egyptu by pouhý rok poté, co Egypťané volající po větší demokracii přinutili Mubaraka odstoupit, také nevypadalo dobře.

Egyptský právní expert Násir Amin však řekl, že předání tohoto případu k soudu by mohl nabídnout východisko, protože soudce by mohl případ odložit a žádná strana by nemusela ustupovat. „Případ nemá všechny právní náležitosti,“ řekl. „Neexistují žádné přesvědčivé důkazy, a soudce, který se na tento případ podívá, uvidí, že je to spíše věc politiky než dodržování zákonů.“

Převzato z Huffington Post

Překlad: Clair

Foto: zdroj

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments