Americký mimořádný vyslanec: „Mubarak by měl zůstat ve funkci a ukázat další cestu“




Únor 5, 2011


 

Pohledy novinářů BBC na situaci v Egyptě (Yolande Knell, Jonathan Marcus, John Leyne):

Mimořádný americký vyslanec a bývalý americký velvyslanec v Egyptě Frank Wisner, kterého Obama poslal  vyjednávat do Káhiry, řekl, že egyptský prezident Husní Mubarak by měl zůstat u moci a řídit přechod Egypta k demokracii.

Tyto výroky jsou v rozporu s předchozími americkými apely, aby Mubarak inicioval okamžité změny.

Egyptský odborník na Blízký východ z univerzity v Essexu konstatoval ve vysílání zpravodajství televize BBC, že Wisnerovy výroky jsou velmi neuvážené. Poukázal na to, že zatím byly egyptské demonstrace zcela prosty antiamerikanismu, přestože Spojené státy udržovaly diktátora Mubaraka v Egyptě třicet let u moci. Demonstranti v Egyptě požadují svobodu a demokracii a potrestání mučitelů z egyptské tajné policie. Výroky, které pronesl Wisner, mohou podle něj způsobit, že se egyptská revoluce obrátí proti Západu. Od demonstrantů z káhirského náměstí Osvobození přicházejí telefonické dotazy, zda Wisner skutečně učinil tyto výroky, protože je začala šířit egyptská oficiální vládní propaganda.

Šéfka zahraniční politiky Evropské unie Catherine Ashtonová se hájila před nařčením, že Evropská unie reaguje na revoluci v Egyptě pomalu a bojácně, informuje tisková kancelář Associated Press. President Obama v pátek vyzval  Mubaraka, aby „učinil správné rozhodnutí“ a zahájit změny „nyní“, aniž by ovšem řekl, že by Mubarak měl odstoupit.

Stovky protestujících odmítají opustit náměstí Tahrir, ale jejich počet se oproti  pátečnímu velkému protestnímu shromáždění snížil.  Mubarak slíbil, že v září odstoupí. Ještě předtím vyměnil vedení své vládnoucí strany, takže celé politbyro včetně jeho syna Gamala padlo. Hossam Badrawi, reformátor a špičkový fyzik,se stal hlavou politického výboru a generálního tajemníka strany, míst, které předtím zastával Mubarak. V pátek večer se stovky lidí pokusily ubránit proti tomu, aby armáda zrušila jejich tábor – někteří si lehli na zem před tanky, aby blokovali jejich postup. Armáda chce otevřít náměstí veřejnosti a omezit protesty na menší prostor.

Zpravodajka BBC  Yolanda Knell v Káhiře konstatuje, že město je po 12 dnech od vypuknutí protestu pozoruhodně klidné, jak kdyby lidé chtěli vědět, co bude dál.

 

Diplomatický dopisovatel BBC Jonathan Marcus hlásí z Mnichova:

Americký vyslanec Wisner se na konferenci připojil video-linkou z New Yorku. Je to diplomatický veterán, který dobře zná Egypt a jeho presidenta Mubaraka. Urgoval, aby lidé více kontrolovali svou rétoriku – čím častěji uslyší Egypťané ze zahraničí, že Mubarak má odstoupit, tím spíše to bude mít negativní dopad.

Bývalý velvyslanec vyslovil známé americké požadavky – změny v egyptské ústavě, větší práva menšinám, svobodný tisk, svobodné a poctivé volby a pod. Kritické je, podle jeho názoru, aby president Mubarak zůstal ve funkci a prosadil tyto změny.

Je to pohled skutečně informovaného experta? Nebo je to náznak, jaké jsou skutečné plány Washingtonu? 

Wisner, bývalý velvyslanec v Egyptě, byl poslán presidentem Obamou do Káhiry minulé pondělí, a to zjevně, aby urgoval odchod presidenta Mubaraka.

"Potřebujeme národní shodu k podmínkám pro další krok dopředu. President musí zůstat v úřadě, aby řídil tyto změny,“ řekl v sobotu mnichovské konferenci o  bezpečnosti.  "Věřím, že pokračování vedení presidentem Mubarakem je kritické – je to jeho šance sepsat vlastní závěť. Dal 60 let svého života službě své zemi, je to nyní ideální okamžik, aby ukázal cestu vpřed.“

Ovšem ve Washingtonu mluvčí ministerstva zahraničí PJ Crowley k tomu řekl: „Máme velký respekt k Franku Wiesnerovi a vysoce jsme ocenili jeho ochotu odjet minulý týden do Egypta. Ale po návratu z této cesty již není v žádné oficiální funkci. Názory, které dnes vyjádřil ,jsou jeho vlastní. Své výroky nekoordinoval s americkou vládou.“

Rezignace vedení egyptské Národní demokratické strany bylo ohlášeno ve státní egyptské televizi. „Bylo rozhodnuto, že generálním tajemníkem strany bude jmenován Hossam Badrawi,“ znělo sdělení.  Bývalý generální tajemník Safwat al-Sharif, vysoce nepopulární osoba během protestů, ztratil své místo. Televize oznámila, že president Mubarak, jako předseda strany,  rezignace přijal.

Další zpravodaj BBC John Leyne řekl, že ačkoliv nový generální tajemní Dr. Badrawi je považován za liberála, je stále velmi blízko k vládnoucí rodině a je to jen dokladem zmatku ve vládnoucí elitě. .

Mubarak již řekl, že se v září nebude ucházet o znovuzvolení, ale trval na tom, že zatím zůstane ve funkci, aby předešel chaosu v zemi. Protestující stále požadují jeho okamžitý odchod.

Zdroj: BBC

Překlad: Clair, onlooker

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments