Atentáty CIA a Pinochet

Program Bushovy vlády, který CIA opravňoval k zabíjení skutečných či domnělých teroristů po celém světě a který Ústřední zpravodajská služba utajila před Kongresem, může pamětníkům v lecčems připomínat Operaci Kondor, podobný plán atentátů, mučení a politické represe, který prováděla chilská tajná služba DINA za časů vojenského diktátora Augusto Pinocheta.

Poté, co Pinochet uskutečnil státní převrat a dostal se v Chile k moci, začali jeho agenti zatýkat komunisty a další nepřátele režimu, které pak ve vězení znásilňovali, mučili a popravovali, samozřejmě bez soudu či jakéhokoli zákonného postupu. Právě v té době CIA, která Pinocheta podporovala, sehrála dosud neupřesněnou roli ve vraždě mladého amerického novináře Charlese Hormana (Horman byl zatčen, převezen do koncentračního tábora a nakonec popraven pravděpodobně proto, že se snažil odhalit, jakou roli hrála americká vláda v chilském převratu. Řecký filmař Costa-Gavras natočil podle jeho příběhu slavný film Missing s Jackem Lemonem a Sissy Spacekovou – pozn. překl.).

Pinochet ovšem věděl, že ve své válce proti komunismu se nemůže omezovat pouze na Chile, jelikož komunisté žili ve všech koutech světa. A tak spolu s dalšími jihoamerickými pravicovými režimy založil roku 1975 Operaci Kondor. Podle záznamů objevených roku 1992 v Peru si tento program za osm let své oficiální existence vyžádal zhruba 50 000 obětí, 30 000 nezvěstných a přes 400 000 zatčených.

Roku 1976 však narazila Pinochetova kosa na americký kámen. V rámci globálního boje proti komunismu zavraždili agenti Operace Kondor chilského občana Orlando Leteliera pomocí bomby nastražené v autě. Spolu s ním však zemřel také jeho americký asistent Ronni Moffitt. Ke všemu se atentát odehrál v ulicích Washingtonu D. C.

Možná se ptáte, a co má být? Copak Chile a další jihoamerické státy nebojovaly ve válce? Neměly snad právo zabíjet nepřátele, kdekoli a kdykoli? Nebyl snad celý svět, včetně USA, bojištěm v globální válce proti komunismu?

Koneckonců jaký je rozdíl mezi atentátem na Leteliera a operací CIA z roku 2002, kdy raketa bezpilotního letounu Predator zničila v Jemenu vůz s několika podezřelými teroristy, včetně jednoho amerického občana? Copak v autě v Jemenu neseděli lidé, kteří byli podle CIA teroristé nebo jejich sympatizanti? Copak v autě ve Washingtonu neseděli lidé, kteří byli podle DINA komunisté nebo jejich sympatizanti?

Jistí Američané byli toho názoru, že Operace Kondor by měla být z území Spojených států amerických vyloučena. Orlando Letelier a Ronni Moffitt jsou obětmi prachsprosté vraždy, tvrdili. Přirovnání k válečnému stavu je pitomost, prohlašovali. Letelier byl ostatně jen bývalý člen vlády chilského socialistického prezidenta Salvadora Allendeho a ve Washingtonu bojoval proti Pinochetově diktatuře čistě politickými prostředky.

Agenti Operace Kondor, kteří měli vraždu Leteliera a Moffitta na svědomí, byli nakonec postaveni před soud a usvědčeni.

Ukázalo se, že hlavním strůjcem atentátu byl Američan Michael Townley, který pracoval pro DINA, jakož i (překvapení, překvapení) pro CIA. Na nátlak veřejnosti byl Townley vydán do Spojených států a odsouzen. Americká vláda mu nakonec nabídla dohodu o přiznání viny – pokud bude vypovídat proti svým podřízeným, bude moci zbytek života strávit v USA v rámci federálního programu ochrany svědků.

CIA dnes tvrdí, že svých pravomocí, které jí udělila Bushova aministrativa, nikdy doopravdy nevyužila. Mluví-li pravdu, bylo toto její rozhodnutí ovlivněno případem Letelier-Moffitt? Možná. Kdyby totiž byli atentátníci CIA v některé cizí zemi zatčeni, jak by se asi u soudu bránili?


Jacob Hornberger je zakladatelem a prezidentem nadace Future of Freedom Foundation.

Překlad: Aleš Drobek

Převzato z blogu Aleše Drobka na www.aktualne.cz

Foto: Oběti operace Kondor

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments