Běloruská svízel

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/4a/Belarus-1999-Bill-5000000-Obverse.jpg


Bělorusko, desetimilionová země zhruba trojnásobně větší než naše republika, prožívá nelehké období. Běloruský rubl, který je od roku 2005 vázán na americký dolar (předtím na ruský rubl) má za sebou od včerejška  první den "období administrativní regulace" kursu vůči americkému dolaru.

Dnes bude Národní banka nabízet 4.931 BYR za 1 USD, přičemž ostatní subjekty trhu se od této ceny mohou odchýlit pouze o 2 %, to znamená, že nejvyšší cena  za 1 USD by měla být 5.050 BYR. Situace je taková, že běloruské vedení a zejména prezident Lukašenko  platí politické náklady za své loňské znovuzvolení (u moci je od roku 1994). V trojúhelníku ministerstva financí, Národní banky a jeho úřadu je on tím nejmocnějším. Ne nadarmo Rusové nazývají Bělorusko "prezidentskou superrepublikou".

Poté, co země v systému sociálně tržního zřízení zvolila opětovně Lukašenka, vyschly některé evropské úvěrové linky, snad také vinou sanace ekonomik Irska, Řecka a nově Portugalska. Nebo spíše byly vyschnuty (vyjma půjček pro konsorcia, zpracovávající uhlovodíková paliva). Prezident se obrátil na Rusko a Kazachstán, země, s nimiž má tradiční a nyní i celně bezbariérové vztahy s žádostí o pomoc. Zatímco Rusko půjčku dá a technicky ji řeší, Kazachstán, který Lukašenko do Astany odejel "popohnat", zůstal jen u příslibu . Zatím.

Nejistou situaci lze dokumentovat nejlépe objemem prostředků, které Bělorusové nakoupili. V únoru bylo prodáno ve směnárnách 12 milionů amerických dolarů fyzickým osobám, v dubnu již 700 milionů dolarů, což se neobešlo bez ingerence Národní banky. Ještě před měsícem platilo exekutivní opatření, podle něhož banky nakupovaly od exportérů dolar za zhruba 3 – 4 tisíce rublů, přičemž rozptyl činil 10 %. Banky ovšem exportérům vycházely vstříc a nakupovaly dolary, které kursem křížových měn  předstíraně měnily na eura, a ta pak vyplácela v rublech.

Importéři naopak museli dolar nakupovat až za 7 tisíc rublů, a nebylo vyjímkou, že se snažili dolar opatřit jakkoli, třeba i na černém trhu, kde kurs osciloval kolem deseti tisíc rublů za dolar. Kurs pro importéry znamenal výluku 600 000 pracujících a snížení směnnosti. Pád běloruského rublu přinesl snížení  skutečných mezd i důchodů obyvatel. Průměrný plat 297 USD padl na  dřívější hodnotu 189 dolarů, důchod z měsíčních 189 na 119 dolarů. V reálu to znamená plat ve výši jednoho milionu čtyřset tisíc rublů, a penze ve výši půl milionu rublů měsíčně.

Devalvace a inflace způsobily růst cen. Benzín podražil o 20 %, kilo rýže stojí 5.800 BYR, cukru 8.500, rajčat 9.500, pomerančů 8.500 a nejlevněji lze pořídit jihoamerické banány za 5.500 a balení špaget za 3.600 běloruských rublů. Přesto se Bělorusové smějí. Z momentálního zoufalství i z rezignace. Bojí se dalšího znehodnocování svých příjmů a úspor, ale ještě a mnohem více se obávají "čubajzace a jelcinizace" hospodářství, kdyby "baťka", jak říkají prezidentovi, padl. Nepadne.

Pokřik z  bruselských kanceláří se totiž nese v duchu volání: "Když Moskva nechala padnout Kaddáfího (ekonomicky), proč nenechá i Lukašenka?" Bělorusko je pro RF i země BRIC zřejmě perspektivní  výrobně-obchodní partner, což dokazuje nabídka čínské vlády, která chtěla převzít jeden z akciových titulů v energetice za …třicet miliard dolarů. Stát divoce neprivatizoval, nezadlužoval se a v běloruských kriminálech "neúpí" jen nepočetná opozice, podporovaná půl stovkou západních NGO, ale také ekonomičtí vorové, zločinci, kteří by v naší zeměpisné šířce byli celebritami z hlavních stránek bulváru.

Bělorusové se ujišťují, že vydrží, tak jako vydrželi mnohokrát za přechodu německých a ruských frontových vojsk Druhé světové války. Co už může dělat člověk, který byl ještě před deseti lety zvyklý platit bankovkami o nominálech půl běloruského ruble, ale také milionu, případně dokonce platil pětimilionovou bankovkou. Nakonec, pád běloruského rublu je nesmírně potěšující zprávou pro Američany. Jejich dolar je nejen měnou žádanou, ale také, alespoň v pohraničním Brestu a  třeba Gomelu – posilující. Věřme, že B. H. Obama (při své evropské cestě tentokrát zřejmě motivované hledáním keltských předků) tohoto faktu využije, a náležitě  jej i zúročí.

(Text je interpretací vstupních informací, nikoli ekonomickou analýzou – pozn. aut.)

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments