Běloruští pozorovatelé zjistili nedostatky u voleb prezidenta ČR

Leden 13, 2013

 

Skupina běloruských mezinárodních pozorovatelů, akreditovaná nevládní organizací Belarus Watch, představila předběžné výsledky dozoru na volby prezidenta ČR ve dnech 11. a 12. ledna 2013. Pozorovatelé navštívivší 182 volebních okrsků v různých částech země "ohodnotili vysokou úroveň organizace voleb a zaměřili pozornost na průhledný a efektivní systém počítání hlasů voličů", uvádí BelaPan s odvoláním na tiskovou službu organizace.

 

Běloruští pozorovatelé se setkali "v podstatě s přátelským" postojem ze strany členů komisí. Nehledě na neurčitost statusu pozorovatelů v českém zákonodárství, dostali prakticky všichni představitelé projektu přístup k volebním okrskům i nezbytnou informaci, o kterou žádali.

 

"Dodržujíce požadavek identifikace každého voliče před hlasováním připustili jen ty, kteří měli potřebné dokumenty. Vysoké ocenění si zaslouží postup hlasování s využitím obálek. Podle mise je možno tento systém označit za nejlepší způsob zajištění tajného hlasování", praví se ve zprávě.

 

Sčítání hlasů proběhlo "rychle a efektivně". Rychlost sčítání se ukázala srovnatelná s takovou, se kterou se lze setkat u voleb v Bělorusku, leč výsledky sčítání nevyvolávají žádné pochybnosti.

 

Pozorovatelská mise uvádí také "řadu nedostatků, které ale neměly vliv na  výsledky voleb". Na různých okrscích se volební urny pečetily různě. Někde byly na urnách zámky, jinde nebyly. Jinde se urny jen zapečetily, ale podpisy členů komise  na nich chyběly. V několika případech měli na okrscích nezapečetěné urny, které se podle vyjádření členů komise nepoužívaly, avšak mohly být použity později. Mise pokládá za potřebné, aby postup pečetění hlasovacích uren byl podrobně stanoven v zákoně. Na některých místech byly volební okrsky přeplněny voliči, což vedlo k vytváření front uvnitř okrsků i mimo ně. Byly zaznamenány případy veřejného hlasování: voliči vkládali hlasovací lístky do obálek mimo kabinky, což není v souladu se zákonem. Členové komisí tomu povětšinou nebránili. Jen zřídka byly volební okrsky přizpůsobeny pro lidi s omezenými možnostmi. Mnohé okrsky nebyly umístěny v přízemí, což způsobilo horší přístup starým lidem.

 

Pozorovatelská mise měla 35 členů – představitelů běloruských nestátních organizací, studentů Evropské humanitární univerzity. Byla organizována v rámci projektu "Dohled v průběhu voleb: teorie a praxe" organizace Belarus Watch ve spolupráci s Evropskou humanitární univerzitou a Domem lidských práv ve Vilniuse.

 

Ve druhém kole voleb prezidenta ČR, které proběhnou 25. a 26. 1. se utkají bývalý předseda vlády ČR Miloš Zeman a první vicepremiér a ministr zahraničí ČR Karel Schwarzenberg.

 

Převzato z naviny.by


Překlad: zajoch


Stanův komentář: To nedbalé zabezpečení volebních uren v případě dvoudenních voleb považuji na rozdíl od běloruských pozorovatelů za velmi závažný nedostatek. Ostatně, sám fakt dvoudenních voleb by stál za kritické zamyšlení, kromě ČR se ve dvou dnech hlasuje jen v několika rozvojových zemích.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments