Bohatí vytunelovali ekonomiku

Agentura Bloomberg hlásí, že nejbližší poradci amerického ministra financí Timothy Geithnera vydělali miliony dolarů prací pro Goldman Sachs, Citigroup a další firmy na Wall Streetu. Bloomberg dodává, že žádný z těchto poradců nebyl schválen Senátem. Přesto dohlížejí na rozdávání stovek miliard dolarů od daňových poplatníků svým bývalým zaměstnavatelům.


Dary v podobě miliard dolarů z peněz daňových poplatníků zajistily bankám hojnost levného kapitálu, který pozvedl jejich zisky, zatímco daňoví poplatníci, kteří je zaplatili, jsou stále častěji nezaměstnanými a bezdomovci.

Banka JPMorgan Chase ohlásila, že vydělala ve třetím čtvrtletí tohoto roku 3,6 miliardy dolarů.

Goldman Sachs vydělala v tomto roce ekonomické krize tolik peněz, že chystá enormní bonusy. Deník London Evening Standard oznámil, že „5500 londýnských zaměstnanců Goldman Sachs se může těšit na rekordní tučné bonusy okolo půl milionu liber na každého (800 tisíc dolarů). Vyšší úředníci dostanou každý bonusy v řádu milionů liber a nejvyšší bonus bude až 10 milionů liber (16 milionů dolarů).“

Kdyby si banksteři nevěděli rady, jak si bohatství užít, Financial Times nabízejí novou luxusní přílohu „How To Spend It.” (Jak to utratit). Maloobchodníci z New Yorku na Páté Avenue trpící 15,3 % poklesem tržeb se modlí, aby alespoň něco z toho bylo pro ně. Statistik John Williams (shadowstats.com) hlásí, že maloobchodní tržby upravené o inflaci klesly na úroveň, na jaké byly před 10 lety: „Virtuálních 10 let růstu maloobchodních tržeb bylo zničeno během stále ještě pokračující deprese“.

Mezitím počet obyvatel hospiců pro bezdomovce v New Yorku dosáhl historického rekordu 39 tisíc, z toho je 16 tisíc dětí.

Radnice New Yorku je tak ohromena, že platí za bezdomovce 90 dolarů za noc, aby pronajala nové neprodané byty. Zoufalé vedení města nabízí bezdomovcům jednosměrnou letenku za to, když opustí město. Obyvatelům hospiců, kteří mají práci, účtuje radnice nájem. Svobodná matka vydělávající 800 dolarů měsíčně platí nájem 336 dolarů.

Dlouhodobá nezaměstnanost se stala vážným problémem napříč celou zemí, skutečný počet nezaměstnaných je dvojnásobný proti oficiálně udávanému číslu 10%. Dalším stovkám tisíců Američanů vyprší nárok na prodloužené dávky v nezaměstnanosti. Vysoká nezaměstnanost učinila z roku 2009 rok rekrutování do armády.

Poukázky na jídlo nyní dostává každý devátý Američan. Neschopnost splácet hypotky roste, jak padají ceny domů. Podle Jay Brinkmannové z Asociace hypotečních bank nezaměstnanost způsobuje, že se do platební neschopnosti nyní dostávají i majitelé nemovitostí s hypotékami s normální pevnou úrokovou mírou. Na výstavišti ve Wise ve Virginii čekalo 2000 lidí ve frontě na bezplatnou zubní a lékařskou péči.

Zatímco Amerika urychluje práci na vývoji bomby, které neodolá žádný podzemní bunkr a prezident Obama se chystá vyslat do Afghánistánu dalších 45 000 vojáků, umírá každý rok průměrně 44 789 Američanů kvůli nedostatku lékařské péče. Vojáci národní gardy říkají, že by raději čelili Talibanu, než americké ekonomice.

Je to neuvěřitelné. Uprostřed nejhorší nezaměstnanosti od velké krize 30.let pokračují americké firmy v přesouvání práce do zahraničí a v nahrazování svých zbývajících amerických zaměstnanců méně placenými cizinci pracujícími na pracovní povolení.

Offshoring pracovních míst, zlaté padáky pro bankstery a válečný deficit ničí hodnotu amerického dolaru. Od posledního jara ztrácí dolar rapidně svoji hodnotu. Měna hegemonické supervelmoci se propadla o 14% vůči Botswanskému pula, o 22% vůči brazislkému realu a o 11% proti ruskému rublu. Jakmile dolar ztratí své postavení rezervní měny, USA nebudou schopny zaplatit za svůj dovoz nebo financovat deficit rozpočtu svojí vlády.

Offshoring způsobil vysokou závislost Američanů na dovozu a ztráta kupní síly dolaru bude znamenat další erozi amerických příjmů. Jak je FED nucen monetarizovat státní dluh, propukne domácí inflace. S výjimkou banksterů a šéfů offshorových firem tu není žádný zdroj spotřebitelské poptávky, který by nastartoval americkou ekonomiku.

Politický systém nemusí americkému lidu skládat účty. Je monopolizován hrstkou mocných zájmových skupin, které kontrolují příspěvky na volební kampaň. Zájmové skupiny využily svou moc, aby monopolizovaly ekonomiku pro svoje obohacení, prosté Američany vem čert.

Článek The Rich Have Stolen the Economy vyšel na counterpunch.org 19. října.

Překlad: Samantha

 

Převzato z www.zvedavec.org

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments