Čínská ratingová agentura odebrala západním zemím rating AAA




Červenec 12, 2010

Špičková čínská ratingová agentura odebrala Spojeným státům, Británii, Německu a Francii jejich status AAA, přičemž obvinila své anglosaské konkurenty z ideologické předpojatosti ve prospěch Západu.

Společnost Dagong Global Credit Rating Co při svém hodnocení finanční důvěryhodnosti různých zemí světa dala daleko větší důraz na "schopnost vytvářet bohatství" a na velikost rezerv zahraniční měny, než jak to činí západní ratingové agentury Fitch, Standard & Poor’s, nebo Moody’s.

Spojené státy poklesly na AA, Británie a Francie na AA-, Belgie, Španělsko a Itálie jsou hodnoceny na úrovni Malajsie stupněm A-.

Naproti tomu Čína vzrostla na úroveň Německa, Holandska a Kanady s ratingem AA+, protože má finanční rezervy ve výši 2,4 bilionů euro a obrovský hospodářský růst 8 – 10 procent ročně.

Dominique Strauss-Kahn, ředitel MMF, v pondělí souhlasil, že Dálný východ nabývá na ekonomickém významu. "Čas Asie nadešel," řekl.

MMF očekává, že Asie v roce 2010 poroste v průměru o 7,7 procent, zatímco eurozóna jen o jedno procento a Spojené státy o 3,3 procenta. Rozvíjející se ekonomiky vlastní 75 procent z veškerých rezerv zahraniční měny, které globálně dosahují hodnoty 8,4 bilionů dolarů.

Rating AAA dostaly podle Dagongu Norsko, Dánsko, Švýcarsko a Singapur, dále Austrálie a Nový Zéland.

Čínský president Chu Ťin-tchao v dubnu řekl, že svět potřebuje „objektivní, férový a rozumný standard“ pro rating platební schopnosti zemí. Zdá se, že Dagong se ujal této role, když prohlašuje, že jeho cílem bylo ohodnotit státy metodou, která by nebyla „ovlivněna ideologií“.

"Příčinou globální finanční krize a dluhové krize v Evropě je to, že současný mezinárodní ratingový systém nehodnotí správně schopnost zadlužených zemí splácet dluhy," řekl Kuan Ťien-čung, předseda správní rady Dagongu.

Agentura, která se v Číně specializuje na hodnocení firem, řekla, že jejím cílem je „napravit chyby“ existujícího systému a nabídnout protiváhu západním agenturám.

Vypadá to, že Dagon zakládá své hodnocení růstového potenciálu na výsledcích v minulosti, ale to může být zavádějící, zejména v zemích, které ostatní svět dnes technologicky dohánějí. Japonsko bylo v 70. a 80. letech ekonomickým zázrakem a poté, co praskla bublina Nikkei, se zaseklo. Od té doby až doposud je v pasti deprese.

Čína může podobně jako Japonsko začít čelit některým demografickým problémům, a to do pěti let, kdy začne klesat počet produktivních obyvatel.

Západní ratingové agentury vysoce hodnotí dlouho etablovanou vládu zákonnosti a stabilní státní instituce, které přežívají bez otřesů mnoho desetiletí, někdy dokonce staletí. Čínský politický systém dnes sice vypadá stabilně – stejně jako se to zdálo být v Sovětském svazu – ale jen čas ukáže, zda jeho základy jsou pevné. Násilí a chaos kulturní revoluce v Číně dosud nejsou zapomenuty.

Převzato z Telegraph.co.uk

Překlad: Clair

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments