Čínský kaleidoskop 3

Internetová komunita – hlídací pes společnosti?

V posledních týdnech se objevily hned dva případy nemístného jednání úředníků, které vyvolaly bouřlivé reakce čínské internetové komunity a dobře reprezentují její narůstající vliv na společnost. Začátkem toho prvního byl posměšný úšklebek, který měl na tváři Jang Ta-cchaj (Yang Dacai), člen bezpečnostního úřadu v provincii Ša-an-si (Shaanxi), na místě dopravní nehody se smrtelnými následky. To mu jednak přineslo několik posměšně cynických přezdívek a zároveň se tak dostal do hledáčku internetových uživatelů. Po několika dnech se vše od tragikomedie posunulo k vážnému obvinění z korupce, protože bloggeři shromáždili dostatek přesvědčivých důkazů (zvláště o životním stylu, který nemohl odpovídat jeho legálnímu příjmu) na to, aby se tím začali zabývat místní vyšetřovatelé. Druhým úředníkem pod palbou je Fang Ta-kuo (Fang Daguo) z Kantonu, který napadl slovně a následně i fyzicky letušku. Poté, co svědkové incidentu zveřejnili událost na internetu, byl ze svého úředního postu odvolán.


Objevují se ale i konstruktivní kritiky a návrhy řešení problémů. Krátký film nazvaný "Městský omyl" byl vytvořen jako diplomová práce tří studentů animace a digitálního umění na Univerzitě komunikačních technologií. Tchien Čchang-le (Tian Changle), Chan Ti (Han Di) a Li Sin-i (Li Xinyi) použili tento prostředek k vyjádření svých myšlenek a návrhů, ale také kritiky a znázornění chyb vyskytujících se v současném plánu výstavby hlavního města a regulace městské dopravy. Vycházeli z několikaměsíčního průzkumu a pozorování v terénu a vlastního studia dané problematiky (řekli, že z Národní knihovny doslova „vyluxovali“ všechny publikace týkající se městského rozvoje a plánování). Jedním z ústředních témat je v jejich díle nutnost věnovat pozornost rozvoji hromadné dopravy a komunikací pro chodce. Jako jedno z řešení dopravní situace (která je mimochodem v září jednoznačně tou nejhorší v porovnání se zbytkem roku) například navrhovali zřízení hlídaných odstavných zón s velmi nízkou parkovací sazbou kolem klíčových stanic vnějších částí metra, aby byli lidé více motivováni používat hromadnou dopravu při cestování do centra. Studenti prohlásili, že hlavním hnacím motorem projektu byla nespokojenost se současným řízením rozvoje města a vzpomínky na doby, kdy cestování ulicemi metropole bylo oproti současnosti mnohem klidnější.


Video se po zveřejnění stalo na Youku.com (čínská obdoba Youtube) velmi populární, mimo jiné také díky použitému způsobu ztvárnění a vizualizace jednotlivých problémů. Část komentářů dál rozvíjela nové myšlenky, které v něm byly obsaženy, část z nich oponovala návrhy jako nepříliš praktické. Přesto valná většina názorů oceňovala jejich pro-aktivní přístup. Film zaujal i místní úřady, které ho pozitivně okomentovaly na svém oficiálním mikroblogu. Univerzita vyslovila diplomové práci zvláštní uznání, ale vyjádřila přesvědčení, že mnohem větší a významnější uznání jsou reakce veřejnosti.


Je to teď už víc než jen diplomová práce,“ řekl Tchien. „Plánování rozvoje města se týká všech a všichni zdejší obyvatelé by si měli být vědomi, že se v těchto otázkách mohou angažovat. Ne jen čekat, co za ně úřady vymyslí.“


S více než 500 miliony uživateli internetu a 300 miliony mikroblogerů se čínská internetová komunita stává významným prostředkem při komunikaci s úředníky a vládou. Komunita reaguje velmi citlivě hlavně na morální excesy úředníků a zneužívání jejich pravomocí. Nejaktivnějšími jsou v tomto ohledu studenti vysokých škol a mladí zaměstnanci firem. Samozřejmě ne všechny podněty a stížnosti internetové komunity se ukáží jako opodstatněné. Takové však mohou sloužit jako vodítko, ve kterých oblastech je třeba se soustředit na její vyšší informovanost o podstatě problému a o dlouhodobém cíli. Vláda si je dobře vědoma, že tento "nekorunovaný hlídací pes" je zároveň pomocnou rukou i výzvou do budoucna. Premiér Wen Jiabao navíc nedávno prohlásil, že centrální vláda bude postupně zavádět další možnosti, jakými bude moci veřejnost monitorovat práci jednotlivých úřadů.


Ericův komentář : Pro doplnění. Nedávno jsem slyšel, že čínská centrální vláda uvažuje o tom, že ke kriteriím hodnocení úspěšnosti provinčních vlád přidá i ukazatel, jakým způsobem si vedou při zajišťování zaměstnanosti obyvatel.


***

Vydání první oficiální série knih o čínské armádě


Existuje mnoho otázek týkající se čínských armádních složek, jejich výzbroje, výstroje i plánů do budoucna. Odpovědi na některé z těchto otázek by měla přinést nová série knih nazvaná Čínská armáda. Půjde o první oficiální publikaci shrnující toto téma do uceleného přehledu a zahrnující autoritativní úvod do historie a modernizačního procesu v jejích souvislostech. Na projektu spolupracovalo čínské ministerstvo obrany a Čínské mezinárodní vydavatelství (CIP) a je reakcí na zvýšený zájem čtenářů, zvláště zahraničních, o změny, které v této oblasti v průběhu minulých let nastaly.


Deset publikací by se mělo objevit na trhu postupně, ve třech etapách. První tři budou pojednávat o čínském pozemním vojsku, námořnictvu a letectvu. V následujících knihách se budou rozebírat další armádní útvary, čínské mírové mise v zahraničí a účast v mezinárodních obranných iniciativách. Kompletně by podle informací CIP měla být série vydána před koncem roku 2014. K dispozici bude šest jazykových verzí – kromě čínské také anglická, francouzská, ruská, španělská a arabská. Publikace budou obsahovat kromě samotné knihy také elektronickou, audio a video verzi.


Geng Yansheng, mluvčí ministerstva obrany, řekl, že armáda si je vědoma nutnosti prezentovat se širší veřejnosti, zvláště když v zahraničních zprávách dochází k nepochopení reálií, zkreslování faktů a nejrůznějším spekulacím. Zároveň podotkl, že jde jen o startovní bod a další podobné projekty budou následovat.


O serii už projevila zájem egyptská, francouzská a venezuelská nakladatelství.


***


Ruská šance na konferenci zemí APEC

Právě probíhající konference s účastí vládních špiček zemí APEC ve Vladivostoku dává Rusku znovu šanci připomenout světu, že dvě třetiny jeho území se nacházejí v Asii, a že RF má ze všech zemí nejdelší pacifické pobřeží. To je území, ze kterého se přítomnost Ruska po rozpadu SSSR doslova vytratila a na které by se jeho pozornost měla opět soustředit. Mezi ruské regiony postižené nejvíce snižováním populace a industrializace patří právě Východní Sibiř a Dálný východ. Postoj ruského vedení se nicméně začíná měnit a uspořádání setkání APEC ve Vladivostoku, a nikoli v Petrohradu nebo Moskvě, jak někteří navrhovali, je jedním z důkazů tohoto trendu. Přesto bude v budoucnu potřeba udělat víc než uspořádat konferenci nebo zvýšit počet návštěv vládních činitelů.

Může být pro Rusko výhodné se spolupráci s asijskými zeměmi více otevřít ? Samozřejmě, že ano. Regionálně je jeho území v blízkosti tří významných ekonomik – čínské, japonské a korejské. Mělo by tyto ekonomiky využít jako zdroj investic, modernizace a transferu technologií a ne se pasovat do pozice pouhého (byť strategicky velmi významného) dodavatele surovin a energií. Není nejmenší důvod, proč by Rusko mělo spoléhat při obnově své výrobní ekonomiky výhradně na svou evropskou část.

Čínsko-ruská obchodní spolupráce zatím zaostává za očekáváními, obzvláště v energetické oblasti. Plány vypracované před třemi lety na užší vazby mezi Dálným východem a severovýchodní Čínou zůstaly jen na papíře. Patrně je to důsledek obav z migrace čínských pracovních sil a názory opozice na ruské politické scéně, která obviňuje vládu, že se tím snaží v ekonomice přivést Rusko do pozice čínského vazala. Dalšími projekty, které leží ladem jsou plynovod vedoucí přes KLDR do Jižní Koreje a Trans-korejská železnice napojující se na Transsibiřskou magistrálu.

Přesto Rusko evidentně alespoň v obchodní oblasti Asii znovu objevuje. Téměř bez povšimnutí probíhá jejich jednání o volném obchodu s Novým Zélandem. Lze doufat, že po tomto prvním „zkušebním“ kroku přijdou i další. To, jestli se tak stane, ale zjistíme až se všichni delegáti vrátí zpět do svých zemí. Pak se teprve uvidí, jestli se asijská část Ruska začne probouzet a nebo upadne znovu do ospalosti.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments