Deset otázek pro Eurovolby 2014: Věci veřejné

Zaslali jsme otázky lídrům stran, které kandidují v květnových volbách do Evropského parlamentu. Odpovědi zveřejňujeme v tom pořadí, v jakém nám byly zaslány. Odpovědi nejsou redigovány po jazykové stránce.


 

Radek John, Věci veřejné:


1. Jaký je názor vaší politické strany či politického hnutí na přijetí eura a vstup ČR do Evropského stabilizačního mechanismu (ESM)?

Jsme rozhodně proti překotnému přijetí eura. Už při minulých volbách do EU v roce 2009 jsme říkali, že o přijetí Eura musí rozhodnout odborníci, nikoliv politici. Odborníci zatím říkají: „Proč vstupovat do hořícího domu. Dokud se ekonomická situace ČR nezlepší, je přijetí eura ekonomický nesmysl.“ VV byla jediná parlamentní strana, která hlasovala proti vzniku ESM, který pro ČR znamená poslat po přijetí eura do EU až 310 miliard Kč.


2. Jak v případě úspěchu vaší politické strany či politického hnutí budete hlasovat v případném hlasování o rozšíření EU o další kandidátské země, konkrétně Turecko a Ukrajinu?

Tato otázka vůbec není na pořadu dne. Na rozšiřování nejsou připraveny kandidátské země a hlavně na ně není připravena EU, která má svých vnitřních starostí dost.


3. Jaký názor máte na užší vojenskou spolupráci České republiky s USA mimo rámec EU a NATO ve vojenské oblasti, případně dislokaci prvků americké protiraketové obrany na území České republiky? (radar v Brdech, dislokace raket, operační řídící centrum, zpravodajská spolupráce, apod.)

Důraz klademe spíše na hlubší spolupráci v rámci EU, která by měla posilovat vojenskou spolupráci mezi jednotlivými zeměmi. Nemyslíme si ale, že by se v tomto měla ČR pouštět na nějakých samostatných akcí.


4. Jak se bude vaše strana po případně úspěšných volbách chtít vypořádat s „deficitem demokracie” v EU? Jaká opatření navrhnete či podpoříte na omezení moci korporátních lobbistů?

V Bruselu se na něčem domluví, a jednotlivé státy už v podstatě jen tupě přijímají směrnice. Například teď se schválilo, že se má opět zvýšit poměr obnovitelných zdrojů energie, což bude v českém prostředí opět megatunel. Musíme mít možnost nařízení odmítnout, když jde proti našim národním zájmům.

 

5. Jak se v případě, že uspějete ve volbách do Evropského parlamentu, postavíte k aféře s odposlechy NSA?

Odposlechy vážným způsobem poškodily důvěru mezi EU a USA. My bychom se z toho měli poučit, že o naše národní zájmy se nejlépe postaráme my sami a ne když to za nás dělá někdo jiný. To platí jak pro vztah vůči USA tak EU.


6. V případě, že uspějete ve volbách do Evropského parlamentu, jaké stanovisko v Evropském parlamentu zaujmete k dohodám:

a) SWIFT II o hromadném předávání bankovních údajů z EU do Spojených států

Budeme velmi ostražití. Dohoda nesmí ohrozit bezpečí našich občanů


b) Dohodě EU s USA o předávání osobních údajů cestujících,

Rozumíme tomu, že dohoda je potřeba kvůli ochraně před mezinárodním terorismem. Jde především o to, aby jednotlivé informace nebyly zneužity proti slušným lidem.


c) Obchodní dohodě proti padělatelství (ACTA),

Proti této dohodě jsme vystupovali již v minulosti a svůj postoj si držíme.


d) připravované Transatlantické dohodě o volném obchodu mezi USA a EU (TAFTA)?

Dohoda má potenciál pomoci našim vývozcům a zaměstnanosti. Pozor si musíme ale dát nato, že ďábel je vždy ukryt v detailu a aby smlouva zase neregulovala zahnutost banánů nebo používání žárovek.


7. Jaký je názor vaší politické strany či politického hnutí na současný zbrojní zákon, tedy Zákon o zbraních 119/2002 Sb. ve znění pozdějších novelizací?

VV již několik let prostřednictvím svých legislativních iniciativ usilují o zpřístupnění nesmrtících zbraní spořádaným občanům. Věříme, že každý z nás má svaté právo se bránit zločincům se zbraní v ruce a že bychom měli mít na výběr, zda to bude klasická střelná zbraň anebo například puška střílející tenisové míčky. A ačkoliv nám naší snahu o zpřístupnění nesmrtících zbraní v minulém volebním období kolegové z velkých „zavedených“ stran zatrhli, společenský tlak, který jsme spolu s českou veřejnosti na toto téma dokázali vyvolat nakonec zřejmě také vedl k tomu, že například právě ona puška na tenisové míčky byla povelena.


8. Považuje vaše politická strana či politické hnutí zákonná ustanovení KRAJNÍ NOUZE dle §28 tr. zákoníku a  NUTNÁ OBRANA dle § 29 tr.zákoníku za dostačující a odpovídající současné situaci? (http://www.mujglock.com/krajni-nouze.htmlhttp://www.mujglock.com/nutna-obrana.html )

Ne. A o to horší je pak výklad těchto paragrafů českými soudy. Jsou tady desítky případů lidí, kteří se odvážili bránit sebe, své blízké a svůj majetek před útočícím zločincem či dokonce celou zločineckou bandu a byli následně za toto morální a často vskutku hrdinské chování našimi soudy léta pronásledování. Dokonce mnohé z nich nakonec odsoudili k létům vězení za takzvanou „nepřiměřenou obranu“. Tento stav věci nás už před léty vedl k tomu, že jsme společně s odborníky ze sdružení Lex, spolkem Šalamoun a zkušenými advokáty a trestními soudci přikročili k přípravě novely zákona, která má zavést do českého právního řádu princip „můj dům, můj hrad“. Je to přesně měsíc, co poslanec VV David Kádner tuto propracovanou novelu zákona podal v Poslanecké sněmovně. Teď už nám a veřejnosti nezbývá nic jiného, než tlačit na současné mocipány, aby se v konfliktů slušných občanů a zločinců ráčili konečně postavit na tu správnou stranu!


9. V případě, že uspějete ve volbách do Evropského parlamentu, jaké zaujmete stanovisko k represivní protizbraňové politice eurokomisařky Cecilie Malmström

Bude těžké sdělit naše stanovisko vůči evropským byrokratům v korektní formě, ale budeme se o to ze všech sil snažit. Myslíme si, že EU dnes selhává ve svých nejzákladnějších a nejdůležitějších funkcích a že by si proto měla zamést před vlastním prahem a přestat se neustále navážet do našeho národního práva a naší státní svrchovanosti. O tom, kdo a za jakých okolnosti si může zakoupit zbraň, bychom měli rozhodnout my sami a to na základě aktuální bezpečnostní situace v zemi a naších kulturních a společenských hodnot. Bruselu do toho vůbec nic není.


10.  Od roku 2009 zavedla Kanada jednostranně pro občany České republiky vízovou povinnost, která navzdory mnoha jednáním o jejím odstranění stále platí. V případě, že uspějete ve volbách do Evropského parlamentu, budete se dožadovat klauzule solidarity se všemi důsledky, tedy recipročního zavedení víz pro občany Kanady od všech států Evropské unie, nebo současný asymetrický stav vůči občanům České republiky považujete za záležitost českých státních orgánů?

Toto je klasický případ toho, kde by měla fungovat EU a kde dnes ten náš předražený Brusel zcela selhává. Pokud se cizí mocnost dopustí křivdy na českých občanech, je zcela jasné, že váha našeho protestu je nesrovnatelně menší ve srovnání s váhou protestu celé unie 28 států. Jenže když došlo na věc, tak se nás před Kanadou nikdo pořádně nezastal a naší domácí politici nedokázali vyvinout ani dostatečný tlak k tomu, aby se tam v Bruselu někdo nad existenci nějakých těch českých národních zájmů vůbec zamyslel. Kdyby nedošlo na konci minulého roku ke změně vnitřních pravidel kanadských úřadů, tak by se vlastně dodnes nic nezměnilo!

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments