Eurofobie, prachy a táta Klaus

Reklama


Bývalo zvykem, že lidi byli krapet loajální, mívali kousek odpovědnosti a úcty. Také bylo součástí vzdělání, ba výchovy, že není vhodné podpalovat vlastní barák. A dokonce ani sousedův dům, protože ten váš by od něj logicky mohl chytnout. Teď najednou, jakoby nic neplatilo. Policajti prodávají spisy novinám. Podřízení práskají své šéfy a nedochází jim, že práskače nikdo nezaměstná. Dokonce i činovníci centrálních bank zvesela plácají o bankrotech států a měn, s nimiž jsou v jednom spolku.

Úvahy na téma, kdy padne euro, se staly módou. Jako móda ale byly minisukně rajcovnější. Euro dosud nepadlo. Naopak je vůči dolaru pořádně nadhodnocené. Až to dusí evropské hospodářství, protože ho zavaluje levnými dovozy a prodražuje vývoz. Snad by trochu pomohlo nějaké další Řecko. Evropa se prostě musí víc snažit.

Dolar má na kahánku od mých školních let. Furt někdo prorokuje jeho zhroucení a zánik. Jak dojemně se na tom shodnou neoliberálové i skalní marxisti… Teď je zrovna dolar na spadnutí. Američtí politici se tak dlouho hádali o navýšení dluhu, že finanční trhy až vyděsilo, jací troubové je mají v hrsti. USA přišly o rating. Škoda, že nic lepšího než dolar na trzích zatím nevymysleli. Takhle to asi ušmudlaný dolar zase bude muset chvíli přežít.

Čeští národovci si náramně libují, jak jsme na tom vyzráli, že nemáme ani dolar natož smrduté euro. Škoda jen, že nemáme v průměru aspoň tolik, co mají ti chudáci s dolarem nebo eurem. A škoda, že se naše měna sesype, až zakašle dolar a hlavně to euro. Folklórní měnička nějaké prťavé evropské „kolonie“ investory fakt nedojme a nechají ji padnout stejně jako centrální měnu oblasti. Oni už jsou takoví. Navázanost Česka na Unii a zejména Německo racionálně nedává jinou možnost.

V této souvislosti musím paradoxně ocenit Václava Klause. Je v tomto směru natolik profesionální, že vysloveně katastrofické předpovědi k euru nedává. Mluví konzistentně o tom, že to bude stát neúměrný peníz, ale společná měna nějak přežije. Inu stará škola. Přitom Klaus opravdu nemá euro rád. Ví dobře, že je kukaččím vejcem další integrace. Federalisté nastrčili euro jen proto, že svou krizí nutně přiblíží jejich cíle. Kýžená krize je tu.

Převzato z blogu autora na Aktuálně.

Přejít do diskuze k článku