Evropská unie navrhla Bělehradu a Prištině rozhovory




Červenec 23, 2010


[Bělehrad] – Agentura Beta v pátek oznámila, že vrcholná představitelka Evropské unie pro zahraniční a bezpečnostní politiku Catherine Ashtonová telefonicky nabídla presidentu Srbska Borisi Tadičovi a ministerskému předsedovi Kosova Hashimu Thacimu pomoc EU při zahájení dialogu mezi Bělehradem a Prištinou v rámci nové etapy po vyhlášení doporučujícího závěru Mezinárodního soudu OSN o kosovských otázkách. Uvedla to v pátek agentura Beta.

Mezinárodní soud ve čtvrtek oznámil, že deklarace o nezávislosti Kosova nenarušuje zásady mezinárodního práva. Soud při tom dal na vědomí, že nerozebíral otázky politických následků.

Evropské diplomatické zdroje sdělily agentuře Beta, že Tadič i Thaci, „se sice nedohodli na započetí rozhovorů, ale také neodmítli služby EU.“

Bylo oznámeno, že ministři zahraničí EU v pondělí v průběhu zasedání v Bruselu potvrdí připravenost EU spolupodílet se na organizaci dialogu mezi Bělehradem a Prištinou.

Obsah možných rozhovorů vidí vláda Srbska i představitelé Kosova rozdílně.

Vedení Srbska se nedomnívá, že je kosovský problém vyřešen a oznamuje, že bude i nadále hájit suverenitu a územní celistvost státu. Bělehrad usiluje o obnovení rozhovorů  statutu Kosova, a má v úmyslu na podzim vyvolat přijetí odpovídající rezoluce prostřednictvím Valného shromáždění OSN.

Priština za podpory USA a dalších zemí, které uznaly separatistický stát, oznamuje svou připravenost k rozhovorům, ale jen  o technických otázkách. Kosovští Albánci vylučují možnost návratu k rozhovorům o statutu. Albánská vláda Kosova přijala  poradní závěr Mezinárodního soudu jako jednoznačné potvrzení zákonnosti svého vyhlášení nezávislosti.

Bělehrad proti diskusi o technických otázkách v podstatě nic nenamítá, ale sděluje, že takový rozovor je možný buď po rozhovorech o statutu, nebo společně s nimi.

Podle informací z Kosova je v zemi po vyhlášení doporučení Mezinárodního soudu klidná situace.

Albánská vláda Kosova 17. února 2008 jednostranně, za podpory USA a řady zemí EU, vyhlásila nezávislost Kosova na Srbsku. Až dosud samostatnost uznalo 69 zemí ze 192 členů OSN. Srbsko, Rusko, Čína, Indie a řada dalších vlivných zemí odmítly uznat Kosovo, vzhledem k tomu, že kosovští Albánci svým krokem hrubě porušili normy mezinárodního práva.

Mezinárodní soud v Haagu projednal otázku zákonnosti vyhlášení nezávislosti Kosova na žádost Valného shromáždění OSN. Soud musel odpovědět na otázku: „Je jednostranné vyhlášení nezávislosti dočasnými institucemi, které samy sebe jmenovaly v Kosovu, v souladu s mezinárodním právem?“ Do soudního procesu byli zapojeni všichni stálí členové RB OSN: Zástupci Číny a Ruska byli na straně Srbska, Francie, Velká Britanie a USA na straně Kosova. Na rozdíl od rozsudků soudu nemají jeho doporučení  závazný charakter. Mohou však mít politické důsledky.

Převzato z www.rian.ru

 

Překlad: zajoch

 

Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments