Hákový kříž ve vstupní hale

Instalace v Bruselu není nějakou osobní ostudou natěrače Černého, za kterou by se měl omlouvat, ale barvitou ilustrací intelektuálních schopností této vlády a Alexandra Vondry pak zvlášť.
 
Pominu způsob zadání zakázky, v Česku a v ODS obvyklý.  Odhlédnu od umělecké úrovně, nemám na hodnocení kvalifikaci. (Soudím však, že jako tablo maturantů gymnázia v Horní Dolní by instalace jistě mohla být docela úspěšná.)

 
Politik, který připustí, aby se něco podobného – teď mám na mysli věcný obsah díla – ocitlo jako vývěsní štít našeho předsednictví EU v Bruselu, ten může být směle označen jako naprostý hlupák, nemající sebemenší představu, jakou svému státu udělá ostudu. A tedy mu schází elementární orientace v zahraniční politice, z čehož zase vyplývá, že ve státních službách nemá co pohledávat.

 
Turecký záchod je obyčejné hulvátství, italští fotbalisté, kteří (se) obšťastňují míč(em) pubertální, ale mnohem nebezpečnější je jistě obdivuhodná německá dálniční síť v podobě hákového kříže.

 
Němci nejsou tak hloupí, aby požadovali zakrytí díla. Zároveň ale přetekla číše trpělivosti, kterou s českými amatéry, „naší" politickou „reprezentací" doposud měli. A tak se 26. ledna objevily v německém tisku dva články, zaznamenané i našimi médii.

 
V prvním, v interview pro list Thüringer Allgemeine , pravila Silvana Koch-Mehrin (38), přední kandidátka na listině FDP (liberálové) pro volby do EU, toto:

 
„Už se to jednou musí říci jasně. Pokud 25 z 27 států EU Lisabonskou smlouvu chce, potom by ji mělo dostat. Pro zbývajíci státy by měly být zváženy jiné formy spolupráce. Ale EU je dobrá v nalézání kompromisů."

 
A předtím mluvila o tom, že ta či ona česká euroaktivita by mohla být označena jako „vtip", pod což spadá např. prohlášení českého ministerstva zahraničí, že jediným viníkem války v Gaze je Hamas, jako fatální prohlášení pak označila Topolánkův výron inteligence v Evropském parlamentu, o tom, že LS je horší než Smlouva z Nice. A ono podivné umělecké dílo. A jako destabilizující pro vztahy uvnitř EU považuje tyto a jiné iniciativy, které by si měli Češi lépe rozmyslet, aby si ušetřili podobné mrzutosti. A že je znepokojující mít v tomto roce, v roce voleb do Evropského parlamentu, v roce, kdy se rozhoduje o reformách, na špičce společenství zemi s „anti-EU" prezidentem Klausem.

 
Druhý článek je ještě závažnější, protože vyšel v parlamentních novinách Spolkového sněmu (Bundestag) DasParlament . Daniela Weintgärtner v něm rekapituluje tři týdny českého předsednictví, které přirovnává k populárnímu TV seriálu Pleiten, Pech und Pannen (Krachy, smůla a nehody), který už léta přináší amatérská videa s různými veselými katastrofami. Se kterými by se prý dala v českém podání zaplnit malá knížečka anekdot.

 
Připomíná katastrofický Topolánkův výrok o Lisabonské smlouvě coby horší Smlouvy z Nice, avšak lepší té, která bude následovat. Což následně vylepšil konstatováním, že by LS u nás v referendu neprošla. Poslanec za pravicovou CDU Elmar Brok (teoreticky nejpřirozenější partner ODS v EP) „nevěřil vlastním uším" a požadoval, aby Topolánek tyto výroky korigoval coby chybu překladatelů!!! „To byl fór," osvětlil záležitost dobře naložený Topolánek. Podivný humor, konstatuje parlamentní list.

 
Potom autorka článku rekapituluje další českou legraci, Černého instalaci, která má do konce července „zdobit" vstupní halu, a spolu s Topolánkovými výroky ji označuje jako „švejkiádu". Přičemž konstatuje různé ohlasy, od nadšených až po naprosto odmítavé.

 
Vzpomíná na schwarzenbergskou botu s „aktem izraelské sebeobrany" v Gaze a připomíná, že by se nové evropské předsednictví mělo vyjadřovat spíše neutrálně. A konstatuje, že ve snaze zabránit dalším českým botám se snaží stále více států zapojovat do našeho úřadování (Sarkozy, Bildt a Kouchner v jednání o Blízkém východě), přičemž si mnozí pozorovatelé v Bruselu myslí, že se na české zahraničně-politické angažmá  nikdo nemůže spoléhat, neboť Česko se ukazuje jako málo schopné zabývat se evropskými problémy. A připomíná naše počáteční odmítnutí ukrajinské žádosti o zprostředkování ve sporu o plyn (včetně prezidenta Klause) s tím, že se jedná o bilaterální problém. A to přesto, že Česko vyhlásilo energetickou bezpečnost jako prioritu svého předsednictví.

 
Topolánka se při jeho prvním vystoupení v plénu Evropského parlamentu ptal „podrážděným tónem" šéf liberální frakce v EP Graham Watson: „Pokud chcete skutečně zvýšit akceschopnost EU, tak proč jste znovu odsunuli podpis pod Lisabonskou smlouvou? A pokud chcete omezit zbrojení, proč potom stavíte na evropské půdě antiraketový systém? A pokud chcete dosáhnout míru na Blízkém východě, proč připouštíte, aby se Evropa zesměšňovala tolika různými misemi?"

 
(Proč mu Topol Ztepilý Fakující neukázal prostředníček?)

 
Parlamentní list pak konstatuje, že naše vnitropolitické turbulence ohrožují přijetí LS (a to ještě naštěstí neví, jací ještě všichni, kromě Klause, antievropští fanatici v ODS hřadují) a přidává ironicky, že díky nám má evropská zahraniční politika „skutečně mnoho tváří".

 
Pokud si někteří Češi myslí, že mohou bez následků vystrkovat na Evropu své zadnice, pak se mýlí. Pokud se někteří Češi venku chovají jako na domácí půdě, v parlamentu (tedy jako pubescentní hovada), pak v Evropě s těmito nezpůsoby narazí. Pokud někteří Češi působí jako trojští koně, viry, pak si to Evropa nenechá líbit. Pokud jsou někteří Čechové placeni za to, aby Evropu pokud možno rozložili a rozhádali, jak uvnitř, tak s Ruskem, pak je nutné zkoumat, jaká měna to šustí v jejich rukách.

 
Tipoval bych dolary.

 
A doporučil jejich vlastníkům, aby si ověřili, jestli náhodou už nejsou prošlé.

 
Převzato z blogu autora na blog.idnes.cz

 
Foto: Zdroj (na odkazu i animace, která ukazuje, jak snadno z německého dílu vznikne svastika i číslo 18)
0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments