Horké téma: Bernanke, budoucnost dolaru a čínské řešení




Potvrzeno: Bernanke zůstává Obamovým mužem na řešení krize      

Americký prezident nominoval na post šéfa tamní centrální banky (Fed) opět Bena Bernankeho (55). Další případné funkční období, které trvá čtyři roky, musí ale ještě schválit Senát. Podle Obamy je Bernanke muž, který vyvede USA z hospodářské krize.

"Jeho tvořivost a schopnosti mu pomáhají dosáhnout všech svých cílů, proto ho opět nominuji do čela Fedu," dodal.

Ben Shalom Bernanke (*13. 12. 1953) v roce 1975 graduoval na Harvardské univerzitě, Ph.D. získal v roce 1979 na Massachusetts Institut of Technology.

V popisu možností vlády pro boj s deflací říká: "Vláda USA má technologii, které se říká tiskařský stroj (dnes jeho elektronický ekvivalent), jenž jí umožňuje vyrobit takové množství dolarů, jaké si přeje, a to se zanedbatelným nákladem." Tyto metafory se vztahují na schopnost Fedu poskytnout peníze přímo občanům (nikoli prostřednictvím bank) jako poslední východisko boje proti deflaci. Kritici Bernankeho, kteří ho nazývají "Helicopter Ben", argumentují, že se příliš obává deflace a příliš horuje pro její opak – inflaci.


Bílý dům: Deficit rozpočtu USA za 10 let stoupne na 9 bilionů dolarů    

Kvůli hospodářské krizi a reakci nynější vlády na ni zažije americký rozpočtový deficit a státní dluh v nadcházejícím desetiletí explozi. Podle úterního pololetního odhadu Bílého domu dosáhne předpokládaný deficit v letech 2010 až 2019 devíti bilionů dolarů a bude o celé dva biliony vyšší, než Washington odhadoval dosud.

Státní dluh se za deset let podle nového odhadu vlády zdvojnásobí. Vystoupí tak asi na 75 procent hrubého domácího produktu Spojených států.


Feldstein, Rogoff: Ekonomika je stále slabá; na exit Fedu je příliš brzy  

Martin Feldstein, profesor ekonomie na Harvard University, komentoval pro Bloomberg TV současný stav a výhled ekonomiky USA. Ta je nyní podle jeho názoru stále slabá…není totiž vůbec jisté, zda obrat, jehož jsme v současnosti svědky, tvoří začátek udržitelného růstu…Ekonomiku totiž drží fiskální stimul, sama o sobě by padala…

Feldstein zastává názor, že Ben Bernanke si zaslouží dostat se opět do čela Federálního rezervního systému, protože vykonal obdivuhodnou práci. Fedu se pod jeho vedením podařilo vstoupit tam, kde nebyl trh a udržet tok financí.


Dolar v nemilosti Buffetta i Pimco. Co s ním bude dál?  

Medvědí komentáře od Buffetta a společnosti Pimco ohledně dolaru přispěly ke znepokojení na trhu. Zprávy týkající se úpadku amerického dolaru mohou být předčasné, ale když několik světově nejvýznamnějších investorů varuje před úpadkem této měny, investoři jsou na pozoru.

„Osud dolaru je spjat s Kongresem,“ napsal Buffett. A 20. srpna se Mohamed El-Erian, generální ředitel největšího světového dluhopisového fondu Pimco, vyjadřoval způsobem, jakoby úpadek dolaru byl předem jasný. „Otázkou není, zdali dolar časem oslabí, ale jak oslabí,“ uvedl El-Erian pro Bloomberg. A dodal, že „existuje reálné riziko, že to bude chaotický pokles“.

Ačkoliv inflace může americký dolar poškodit, ekonomové a jiní pozorovatelé usuzují, že vyvolat inflaci v ekonomice takto těžce zraněné ekonomickým poklesem by bylo obtížné či snad až nemožné. „V současnosti tady není žádné nebezpečí inflace,“ říká prof. Herman Schwartz z University of Virginia.

Federální vláda potřebovala do ekonomiky napumpovat peníze, říká prof. Jonathan Kirshner z Cornell University. „Udělali jsme správnou věc a zabránili totálnímu kolapsu ekonomiky.

Budoucnost amerického dolaru může být dobře determinována jednoduchou otázkou: Jak bude vypadat americká inflace nebo ekonomický růst v porovnání s ostatními zeměmi? Měnové trhy jsou však také místy, kde záleží i na malých odlišnostech. Např. postupný pokles dolaru by nadělal méně škody než rychlý propad – a dokonce by mohl pomoci části americké ekonomiky.


Stiglitz: Kapitalismus amerického stylu selhal. A zapomeňte na dolar   

Role dolaru jako uchovatele hodnoty je sporná, protože s touto měna je spojena vysoká míra rizika.

Dolar ztratil od srpna už 12 procent jak vůči euru, tak k jenu i dalším důležitým měnám. Rusko a Čína jako největší držitelé rezerv v zahraniční měně volají společně už delší dobu po nové světové měně, která by vystřídala dolar.

"Dolar není dobrý uchovatel hodnoty a právě teď nejsou ani známky po tom, že by se měl nějak vrátit do původní silné pozice. Kdokoli se na dolar podívá, musí rozpoznat, že je v něm vysoký stupeň rizika," dodal.

"Vzhledem k tomu, že se finanční rozvaha Fedu kvůli rostoucímu deficitu a dluhu absolutně rozhodila, lidé si začínají pokládat logickou otázku: Dojde v budoucnu k inflaci?" … Poté dodal, že v současnosti čelíme deflaci, ale v budoucnu musíme počítat s následky".

Stiglitzův postoj k situaci Spojených států je celkem kritický a podle něj kapitalismus amerického stylu selhal.


FDIC zřejmě usnadní podmínky přebírání padlých bank privátními investory 

Federal Deposit Insurance Corp., která je americkým bankovním regulátorem a spravuje fond pojištění depozit, zřejmě změkčí pravidla přebírání zbankrotovaných bank ze strany soukromého kapitálu poté, co banky krachují nejrychlejším tempem za posledních 17 let a fond tyto krachy stály již 21 miliard amerických dolarů. Rada FDIC se sejde zítra a pravidla pro odkup padlých bank by měla uvolnit.

Banky krachují nejrychleji od roku 1992 s 81 odpadlíky od počátku letošního roku, zejména kvůli nespláceným půjčkám na nemovitosti. Bankroty stály pojišťovací fond letos odhadovaných 21,5 miliardy USD. FDIC bude zřejmě nucena zavést již ve třetím čtvrtletí roku emergency fee, což znamená, že ve fondu jí nezbývá dostatek prostředků.


USA: Na trhu s bydlením roste aktivita, ceny jsou však stále pod tlakem; negativně působí zejména trh práce

Ačkoliv se na americkém trhu s bydlením již zvyšuje aktivita, rostoucí ceny zatím příliš vidět není. To mimo jiné ovlivňuje chování spotřebitelů, kteří mají velkou část svého bohatství vázanou v nemovitostech. Prodeje existujících domů sice v červenci vzrostly o 7,2 %, jejich celková nabídka se ale zvýšila o 7,3 %. Medián cen těchto domů pak v červenci meziročně klesl o 15,1 %.

Znatelný je zejména vliv rostoucí nezaměstnanosti. Více než jeden z každých osmi vlastníků bytů s hypotékou se na konci druhého čtvrtletí s platbou opozdil nebo se nacházel v určité etapě vypovězení hypotéky, protože vzrůstající nezaměstnanost ztížila krizi bydlení, uvedla ve čtvrtek Asociace hypotéčních bankéřů (Mortgage Bankers Association). Počet půjček, které byly ve fázi vypovězení nebo alespoň o jednu platbu opožděné vzrostl o 13,16 %. Jedná se o největší nárůst od doby, kdy v roce 1972 Asociace hypotéčních bankéřů začala tyto údaje sledovat.


Pozor na přílišnou euforii  

Jedno z budoucích rizik představuje inflace. Pictet Asset Management, která spravuje aktiva s pevným výnosem za 60 mld. dolarů, se obává, že pumpování velkých peněz do ekonomiky USA zvedne ceny paliv či dalších komodit, a sází proto na dluhopisy vázané na inflaci , známé jako TIPS. Zatím prý není inflace bezprostřední hrozbou, časem se jí ale může stát. V ČR prozatím korunové dluhopisy vázané na inflaci, ani fondy, které do nich investují, neexistují.

Nouriel Roubini, profesor Newyorské univerzity, který předpověděl finanční krizi, varuje, že se zvýšilo riziko, podle něhož se může globální ekonomika vyvíjet podle scénáře W a díky tomu roste hrozba dvouciferné inflace. Přispívá k tomu rychlejší růst cen energií a potravin. Roubini s odvoláním na loňskou cenu ropy 145 dolarů za barel varuje před spekulativními obchody, které mohou toto riziko zvýšit. Spekulace prý mohou v současnosti zvednout cenu barelu ropy až na 100 dolarů.

Americká Citigroup letos odhaduje růst čínské ekonomiky na 8,7 % a příští rok dokonce na 9,8 %. Nejlidnatější země světa je největším spotřebitelem mědi, hliníku, niklu, vepřového masa, sojových bojů, rostlinných olejů a potaše. A druhý největší v případě ropy.


Čína prodělává na amerických dluhopisech. Nenachází jinou možnost  

Čína měla na konci června americké papíry v objemu 776,4 miliardy dolarů (asi 14,1 bilionu Kč). To byl proti květnu pokles o 3,1 procenta, což byl i široce medializovaný fakt. Čína se netají tím, že chce mít v dluhopisech americké vlády méně peněz, protože jí dělá starosti pokles kurzu dolaru. Procentuálně to byl největší pokles za téměř devět let, objem investic v amerických dluhopisech je ale i tak pořád ještě vyšší než v dubnu a březnu tohoto roku.

Finanční ústav Standard Chartered odhaduje, že pokud by se vzaly v úvahu všechny druhy amerických cenných papírů a všechny možnosti, jak se k nim dostat, pak by Čína mohla vlastnit americké cenné papíry v úhrnném objemu zhruba 1,6 bilionu dolarů (asi 29,1 bilionu Kč).


Dražší suroviny opět začnou svazovat růst  

Cena ropy se včera posunula na letošní maximum zhruba 75 dolarů za barel. Měď je už dvakrát dražší než v lednu. A komodity budou dále zdražovat, neboť ze světa přichází stále více zpráv o tom, že recese ustupuje. To vyvolá vyšší hlad po surovinách

"Ceny se už blíží k úrovni, kdy začínají západním zemím komplikovat cestu z hospodářské recese. A to přesto, že každé procento růstu jejich HDP nevyžaduje tolik dodatečných surovin jako v minulosti," komentuje pro německý list Handelsblatt Eugen Weinberg z peněžního domu Commerzbank.

…"Dražší suroviny povzbuzují inflaci, což nutí centrální banky zvyšovat úrokové sazby,"…

Cena barelu ropy – od ledna + 66 %
Cena komodit (průměr) – od ledna + 13 %

Země,ktertá "POLYKÁ" kovy, Čína, v červenci dovezla přes 292 tisíc tun mědi, meziročně o 170 procent více.


Čína nakupuje ve velkém  

Čína, země s největšími devizovými rezervami na světě, nakupuje ve velkém. V hledáčku jejího zájmu jsou ropné společnosti, automobilky, těžební firmy nebo suroviny. Peking dováží z Austrálie, Brazílie, Indonésie i Súdánu. Má totiž strach ze slábnoucího dolaru a už nechce kupovat americké vládní obligace. Čínské zahraniční investice by se tak měly ze současných 52 miliard dolarů ještě zvýšit.

"Bude to dlouhodobý proces. Čína má přes dva biliony dolarů jako rezervu. Rostoucí hospodářství potřebuje stále víc surovin a Čína si může koupit všechno, co chce," řekl prognostik Cchen Kche. Čína už má největší zásoby železné rudy na světě. Prezident Chu Ťin-tchao navíc zajišťuje dlouhodobý přísun ropy u států bohatých na tuto surovinu. Hromadění zásob ale ovlivňuje celosvětové ceny. "Ceny komodit jsou vyšší než při normální poptávce. To zpomaluje cestu z globální krize,"


Čína nakupuje jadrové palivo. Vo veľkom 

Čína sa zásobuje aj uránom. V poslednom období sa podielom 25 % na jeho spotovom trhu, na ktorom sa získava tovar za platby v hotovosti okamžite, stala jeho hlavným svetovým hráčom. Tento záver urobil kanadský prevádzkovateľ baní Cameco, ktorý je jedným z najväčších uránových podnikov na svete.


Čína nakupuje zlato 

Čína zvyšuje svoje zlaté rezervy kvôli ochrane pred možným oslabením dolára a tým pádom aj yuan bude sčasti chranený zlatom.


Čínská ekonomika díky domácí spotřebě stabilně roste  

Vedoucí čínské státní komise pro rozvoj a reformy Zhang Ping dnes v Pekingu konstatoval, že čínská ekonomika díky přírůstku domácí spotřeby stabilně roste. Zvýšení HDP činilo v první polovině letošního roku 7.1 procent. Čína usiluje o realizaci plánovaného cíle tykajícího se ekonomického a sociálního rozvoje.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments