Horké téma: Čína IV – Expanze do ČR a do Afriky



Vydávání víz je třeba zjednodušit, shodli se na podnikatelském fóru čínská velvyslankyně Huo Yuzhen a prezident hospodářské komory Petr Kužel 8. 10. 2009

pressweb.cz

„Čína a Česká republika v současné době úspěšně kooperují v oblasti komunikací, elektroniky a přírodních zdrojů, zejména obnovitelných. Rezervy ale máme v ochraně životního prostředí, výzkumu a turismu,“ prohlásila ambasadorka.

„Hospodářská komora České republiky usiluje o zjednodušení vzájemné vízové povinnosti,“ zdůraznil její prezident Petr Kužel.  Konstatoval, že je evidentní, že Čína vyjde z ekonomické krize posílena, což je pro obchodníky pozitivní faktor. 

Náměstek ministra průmyslu a obchodu Milan Hovorka konstatoval, že český dovoz z Číny je šestnáctkrát vyšší než vývoz. „Přitom souhrnný import Evropské unie je jen třikrát menší než export ´sedmadvacítky´do Číny. Takže rezervy máme obrovské,“…

Čína promyšleně buduje svou infrastrukturu. Její dálniční síť měří 54 tisíc kilometrů. Souhrnná délka železničních tratí přesuje 78 tisíc kilometrů. Ze 1,3 miliardy Číňanů vlastní více než polovina mobilní telefon. Přístup k internetu má 300 milionů obyvatel Číny, což se zhruba rovná celkové populaci USA. Obrat čínského zahraničního obchodu dosáhl loni 2,56 bilionu dolarů. Tato suma zařadila asijského obra na třetí místo na světě.

Čína posiluje námořní síly, bude mít i neviditelné torpédoborce 9. 10. 2009

zpravy.rozhlas.cz

Peking každoročně zvyšuje armádní rozpočet o více než 10 procent. Letos má podle oficiálních údajů dosáhnout 70 miliard dolarů.

Nové torpédoborce o výtlaku více než 10 tisíc tun mají nahradit starší plavidla ruské výroby. Jejich předností má být zejména takzvaná neviditelná technologie i střely další generace určené k likvidaci nepřátelských lodí a dalších cílů.

Posilování námořní flotily nejlidnatější země světa ale se znepokojením sledují ostatní státy asijsko-pacifického regionu, podle kterých Peking zbrojí zejména kvůli prosazování nároků na bohatá naleziště surovin zejména v Jihočínském moři.

Čína předpovídá pro letošní rok růst HDP o 8,3 procenta 12. 10. 2009

ekonomika.ihned.cz

Růst čínského HDP se v důsledku světové recese zpomalil nejvíce v letošním prvním čtvrtletí, kdy činil 6,1 procenta. Ve druhém čtvrtletí již oživil na 7,9 procenta a ve třetím čtvrtletí se čeká růst o více než o osm procent.

Ekonomický růst Číny se v celém loňském roce zpomalil na rovných devět procent, což bylo nejméně za sedm let a výrazně pod tempem 13 procent z roku 2007. Loňské zpomalení přerušilo pětiletou sérii, v níž čínská ekonomika dosahovala dvouciferných temp růstu. Díky tomu Čína se již v roce 2007 stala třetí největší ekonomikou světa po USA a Japonsku.

Energie v agendě Putinovy návštěvy v Číně 12. 10. 2009

chinadaily.com.cn

Vladimír Putin přijíždí v pondělí – očekává se podpis smlouvy o spolupráci při zpracování ropy, zemního plynu a dalších strategických surovin, případně velké rafinerie v Tianjin na sevru Číny.

Očekává se podepsání téměř tří desítek smluv v oblasti energetiky, hornictví, dopravy, infrastruktury v objemu více než 5,5 mld. dolarů.

Obě strany „vstupují do nové etapy dlouhodobé strategické spolupráce v oblasti energetiky,“ řekl vicepremiér Wang Qishan.

Počátkem letošního byla v Moskvě podepsána smlouva ve výši 25mld. USD na financování ropovodu.

Práce na ropovodu začaly letos na jaře a dokončeny budou koncem roku 2010. Potrubí začne dodávat ropu Číně v roce 2011 v množství 1,5 milionu tun ročně.

Jednání mezi Ruskem a Čínou v oblasti energetiky se často zadrhávají na neshodách ohledně cen, podmínkách úvěrů atd..

Čína potvrzuje nové postavení největšího automobilového trhu světa 12. 10. 2009

ekonomika.ihned.cz

Německá automobilka Volkswagen zvýšila za první tři čtvrtletí letošního roku prodej v Číně a Hongkongu o 37 procent na 1,06 milionu vozů. V samotném září prodala společnost na čínském trhu téměř 150 000 vozů, což představuje nový měsíční rekord.

Šéf čínské divize VW Winfried Vahland uvedl, že plánuje rozvoj výrobních kapacit a urychlení investic v Číně. "Jako lokomotiva světového hospodářství dosahuje Čína velmi rychlého růstu," řekl Wahland. "Trh s osobními automobily prožívá nečekaně vysoký růst," dodal.

Ekonom čínské vlády Sü Čchang-ming nedávno předpověděl, že celkový prodej automobilů v Číně by se měl v letošním roce zvýšit o 35 procent na 12,6 milionu vozů díky vládním opatřením na podporu poptávky. Čína by tak měla poprvé v historii z hlediska celoročního prodeje vystřídat Spojené státy na pozici největšího automobilového trhu světa.


Čína krizi necítí: Počet dolarových miliardářů roste, třetinu tvoří komunisté 13. 10. 2009

ekonomika.ihned.cz

Počet dolarových miliardářů v Číně navzdory krizi roste a Čína má druhý největší počet známých miliardářů na světě za Spojenými státy. Podle zprávy Hurun Report sestavené výzkumným týmem Ruperta Hoogewerfa se počet dolarových miliardářů v Číně zvýšil o 29 na 130 osob. Ve Spojených státech je 359 miliardářů, v Rusku pak 32 a v Indii 24.

První místo na žebříčku nejbohatších lidí obsadil Wang Čchuan-fu, šéf výrobce elektrických vozů a baterií BYD. Ve firmě vlastní podíl také americký miliardář Warren Buffett. Hodnota jeho majetku se odhaduje na 5,1 miliardy USD. Wang se stal také největším skokanem, když loni mu patřila 102. příčka.


Čína a Rusko podepsaly dohody v hodnotě 3,5 miliardy dolarů 13. 10. 2009

financninoviny.cz

Podle Millera by Rusko na základě tohoto rámcového dokumentu mohlo zásobovat Čínu asi 70 miliardami metrů krychlových plynu ročně. Plynovod by měl na čínské území směřovat z východosibiřského ostrova Sachalin, nebo ze západní Sibiře…

Na dodávkách ruského plynu v rámci projektu Altaj od roku 2011 se obě strany domluvily už v březnu 2006…

Rusko a Čína podepsaly již letos v únoru v Pekingu dvacetiletou dohodu o zásobování Číny ruskou ropou, za což Čína ruským ropným společnostem půjčí celkem 25 miliard dolarů.

Čtyřicítka dalších dohod, které dnes podepsali vysocí ruští a čínští představitelé, zahrnuje mimo jiné dvě půjčky čínských bank ruským finančním institucím…

"Je to možná poprvé, co byly mezi čínskými a ruskými podniky uzavřeny obchodní dohody takové důležitosti," konstatoval Žukov po podpisu smluv na ekonomickém fóru v Pekingu.

Kromě bilaterálních otázek, jako je kupříkladu chystané uzavření dohody o vzájemném informování před plánovaným odpálením balistických střel, má Putin v Číně jednat také o mezinárodních problémech, jako jsou kontroverzní jaderné programy Severní Koreje a Íránu.


Moskva a Peking podepsaly dohody o raketách i dodávkách surovin 14. 10. 2009

rozhlas.cz

Studená válka je minulostí, Čína a Rusko učinily podobný krok, jako v roce 1971 Spojené státy a tehdejší Sovětský svaz, kdy souhlasily se vzájemným informováním o odpálení balistických střel a tuto dohodu ještě rozšířily v roce 2000.


Index světových akcií je na tom nejlépe za celý rok. Díky Číně 14. 10. 2009

finweb.ihned.cz

Index světových akcií MSCI ve středu vystoupil nad 294 bodů, a dostal se tak na nejvyšší úroveň za poslední rok…

Největší nárůst registrují akcie na rozvíjejících se trzích. Jejich index také nyní pokračoval v růstu a pohybuje se kolem nejvyšších hodnot od loňského srpna. Zdaleka nejlépe si vedou země skupiny BRIC, což je Brazílie, Rusko, Indie a Čína.

Čína oznámila, že objem vývozu i dovozu v září klesal pomaleji, než se čekalo. To je podle analytiků známkou toho, že třetí největší ekonomika světa prochází oživením a táhne z recese zbytek světa.

Devizové rezervy Číny nově na historicky nejvyšší úrovni 14. 10. 2009

lenta.ru

Devizové rezervy Číny ve třetí čtvrtletí 2009 se zvýšily o 141 mld. USD a dosáhly hodnoty 2,273 bilionu USD. Oproti stejnému období loňského roku jsou vyšší o 19,26 %.

V srpnu byl čínský obchodní přebytek 15,7 mld. USD

Čínské úřady opakovaně vyjadřují nespokojenost s devalvací dolaru a znehodnocování rezerv země. Čína sice nadále kupuje americké dluhopisy, ale snaží se diverzifikovat své rezervy jak je možné. Zejména bude razantně zvyšovat podíl zlatých rezerv. Mimo to čínské státní firmy skupují aktiva na světových komoditních trzích především související s těžbou ropy, zemního plynu a kovů.


Tchaj-wan vyzkoušel nové rakety s doletem do Činy 14. 10. 2009

rozhlas.cz

Tchaj-wan uskutečnil největší raketové cvičení v historii. Uvádějí to tchajwanská média, podle kterých armáda tajně vyzkoušela i střely schopné zasáhnout velká čínská města na východním pobřeží včetně Šanghaje.

Vojenské cvičení se uskutečnilo na jedné z nejutajovanějších základen Čchijupeng na jihu země. Podle médií byly při zkouškách odpáleny i nové rakety Hsiungfeng 2E s doletem 600 kilometrů, které jsou určené k likvidaci čínských raketových základen a letišť a mohou být odpalovány z vody i ze souše.


Čína a Rusko 15. 10. 2009

blisty.cz

Již před zahájením návštěvy Putina v Pekingu byl zveřejněn Program spolupráce s Čínou, který podepsali ruský a čínský prezident v září a schválila ruská vláda…– prý Rusko Sibiř prodalo Číně.

…Ruský export do Číny rozhodně nevyniká vysokou úrovní zpracování – 90 % tvoří suroviny a polotovary – ropa, elektřina, ryby, dřevo atd. Jen 4 % představují stroje a zařízení.

…Jsou to projekty na osvojení nalezišť nerostů na území Dálného východu a přitom je dohodnuto, že v Rusku bude probíhat jen těžba a samotné zpracování těchto surovin bude na území Číny.

To na ruské straně vyvolává určité pochybnosti a kritiku, že tak Rusko předává své surovinové bohatství Číně…

Mimořádně zajímavým rusko-čínským projektem je také výstavba společné loděnice ve Vladivostoku…


Čínské prodeje Fordu: Během roku růst o 32 procent 15. 9. 2009

ekonomika.ihned.cz

Za devět měsíců letošního roku se prodej Fordu v Číně zvýšil o 32 procent na 316 639 vozů…

Volkswagen zvýšil za leden až září prodej v Číně o 37 procent 1,06 milionu aut…

…Prodej General Motors stoupl o 55,6 procenta na 1,29 milionu vozů…

…Vládní ekonom Sü Čchang-ming na konci září předpověděl, že prodej automobilů v Číně by se měl v letošním roce zvýšit o 35 procent na 12,6 milionu.


Číňané expandují do Česka, chtějí skupovat zdejší firmy 15. 10. 2009

aktualne.centrum.cz

Do Česka se zřejmě chystá vlna čínských investic. Čínské firmy tu chtějí vyrábět vlaky, letadla, stavět elektrárny na obnovitelné zdroje a investovat do informačních technologií.

Čínské investiční fondy chtějí skupovat technologicky vyspělé české firmy, které mají potíže.

Vyplývá to z dnešní zprávy vládní agentury na podporu investic Czechinvest


Levný elektromobil: Samozřejmě, z Číny 15. 10. 2009

denik.cz

Na konci letošního roku se v nejlidnatější zemi světa začne vyrábět pětimístný elektrický automobil e6 z dílny firmy BYD Auto. Dosáhne rychlosti až 160 kilometrů v hodině a z nuly na 100 kilometrů zrychlí za osm sekund. „V Evropě bychom tento model chtěli nabídnout v roce 2011,“… Do té doby projde vůz úpravami, aby vyhovoval i evropským předpisům.

…Vůz e6 by však podle údajů čínského výrobce měl mít na jedno nabití dojezd až 400 kilometrů.

…Čínské domácnosti si jej mohou koupit až od října. Po přepočtu zhruba za 420 tisíc korun….

Čína plánuje smlouvu s Guineou 15. 10. 2009

ct24.cz

Čína s ní plánuje podepsat pětiletou investiční smlouvu přesahující sedm miliard dolarů (asi 121 miliard korun)… Čína za to získá pozici strategického partnera ve všech těžebních projektech.

Guinea patří mezi nejchudší země na světě, má však největší světové zásoby bauxitu, ze kterého se vyrábí hliník. Disponuje rovněž rozsáhlými rezervami železné rudy, zlata a diamantů, v menší míře pak ropou, uranovou rudou a vzácnými dřevy. Peking hodlá kromě těžebního průmyslu financovat také dopravní infrastrukturu, obytné domy a nové administrativní centrum v metropoli Konakry.


Čína chce těžit zásoby hydrátů metanu v Tibetu 16. 10. 2009

rozhlas.cz

Množství hydrátů metanu v Tibetu a zčásti v sousední provincii Čching-chaj odpovídá 255 miliardám barelů surové ropy, což je více než dvěstěnásobek množství roční produkce černého zlata v Číně.

Na druhé straně mnozí experti varují, že hydráty metanu v Tibetu jsou spíše časovanou bombou. Metan se sice nachází pod věčně zmrzlou půdou tibetské tundry, ovšem ta může už za 50 let zcela roztát, pokud bude pokračovat dosavadní trend oteplování, který je stále viditelnější právě na "střeše světa".

Rwandský prezident Západu:Investujte v Africe jako Čína 17. 10. 2009

aktualne.centrum.cz

Rwandský prezident Paul Kagame chválí čínskou vládu za její investice na africkém kontinentě….

…Roční objem vzájemného obchodu mezi Afrikou a Čínou se pohybuje kolem 100 miliard amerických dolarů.

"Čínské firmy v Africe opravdu hodně investují a podle mého leckdy přejímají modely evropského způsobu zaměstnávání lidí. A to je dobře," řekl Aktuálně.cz Bob Geldof, zpěvák a aktivista…

Africe se také zamlouvá, že Peking navíc oproti Evropě všude ve světě, včetně Afriky uplatňuje politiku nevměšování se do vnitřních záležitostí…

Paul Kagame, kterého Západ řadí mezi dynamické lídry, v rozhovoru pro německý deník Handelsblatt vůči Západu nešetřil kritikou. Pro Čínu naopak nacházel jen slova chvály.

"Západní firmy Afriku do velké míry znečistily a to vlastně trvá pořád,"…

"Osobně bych dal přednost, aby Západ do Afriky investoval, než aby poskytoval rozvojovou pomoc,"…

"Africe by daleko více pomohlo, kdyby nám průmyslově rozvinuté státy umožnily mít stejná obchodní práva, jako mají ony samy," řekl Kagame.


Čína usiluje o posilování vztahů s Íránem a Ruskem, USA to odmítají 17. 10. 2009

tehrantimes.com

Jen dva dny poté, co Rusko odmítlo návrh USA ohledně nových sankcí vůči Íránu , čínský premiér ve čtvrtek prohlásil, že Peking bude i nadále budovat dobré vztahy s Teheránem.

„Hrozby sankcí a hrozby nátlaku by v současné situaci, jak jsme přesvědčeni, byly kontraproduktivní,“ řekl Lavrov.

Čínský premiér Wen Jiabao ve čtvrtek řekl, že Peking bude udržovat vysokou úroveň kontaktů s Íránem a snaží se podporovat "úzkou koordinaci v mezinárodních záležitostech" s Teheránem.

Wen dále řekl,že Čína se bude nadále snažit najít "mírové řešení" jaderného patu mezi Íránem a Západem.

Čína podepsala s Íránem i ropný kontrakt odhadovaný na 120 miliard dolarů pro příštích pět let.

 

Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments