Horké téma: Čína IX – Puky pro EXPO, lék na malárii a zatracený drak



Číňané navěsí na český pavilon pro Expo 2010 desítky tisíc puků 5. 11. 2009

obrazem.ihned.cz

Exteriér českého pavilonu na světové výstavě Expo 2010 v Šanghaji bude hotov do konce tohoto roku. Už na přelomu listopadu a prosince na bílé opláštění dělníci navěsí 63 tisíc hokejových puků. Ty utvoří reliéf pražského Starého Města. Pavilon připravují čínští stavebníci, na něž dohlíží český přípravný tým.

Rodinné právo po čínsku: dítě patří vždycky otci 5. 11. 2009

hn.ihned.cz

Dítě je majetkem otce. Alespoň v tomto duchu a podle zákona rozhodují čínské soudy při rozvodovém řízení…

Pokud se v Číně manželé rozvedou, čeká jejich dítě mnohdy těžký osud. Podle litery čínského zákona není dítě chápáno jako jedinec se svými právy, ale jako majetek otcovi rodiny. Současně představuje překážku pro případnou druhou manželku otce, která nemá zájem starat se o cizí dítě, protože bude pravděpodobně chtít mít vlastní dítě.

Soud v souladu s čínským právem nepřiřkne dítě biologické matce. Předpokládá se totiž, že s ohledem na její budoucnost si nebude chtít dítě ponechat. Potomek totiž představuje i v jejím případě opět překážku pro další sňatek, v němž může mít s novým mužem "nové" dítě. Nutno dodat, že pravděpodobnost, že se rozvedená žena znovu provdá, je ve srovnání se situací rozvedených mužů velmi nízká.

Takových "dětí na obtíž" v současné Číně, s ohledem na rostoucí počet rozvodů, stoupá. V těch nejtristnějších případech končí děti v sirotčincích…

Pokud se po uzavření sňatku zjistí, že pár nemůže počít dítě, muž má legitimní právo požádat o rozvod. Číňané chápou manželství především jako instituci, která má mužovi zaručit potomka.

Konec dolaru 6. 11. 2009

blisty.cz

Dolar má potíže. To je už nějakou dobu jasné. Dlouho byl dolar úhelným kamenem globálního ekonomického systému…

Někteří věřitelé (zejména Čína) se obávají, že se americká vláda pokusí záměrně zvýšit inflaci — nebo jí bude ze zjevných příčin klást jen malý odpor…

FED si samozřejmě zrovna nyní přeje udržet úrokovou míru na nízké úrovni, protože se obává o průběh ekonomického oživení. Jediný způsob, jak se zbavit požadavků zahraničních věřitelů na vyšší úročení, by byl začít skupovat vlastní dluh (stejné dluhopisy, jaké kupují Číňané), abychom zajistili, že úrokové míry zůstanou nízké…

Čínský premiér Wen Ťia-pao již důrazně vyjádřil obavy ohledně dlouhodobé síly dolaru (které jsou v jeho zemi široce sdíleny), a zatímco my jsme stejně důrazně vysvětlili, že by měl dolaru plně důvěřovat, mnozí zůstávají nepřesvědčeni. A jestliže má Čína v držení tak velkou část našeho dluhu, vliv jejích aktivit bude dalekosáhlý. Některé malé země, které mohly své rezervy převést na jiné měny, tak již učinily. Je pravděpodobné, že další budou následovat — a vytvoří tak další důvod pro pokles hodnoty dolaru.

Čína a Japonsko nyní čelí zvláštnímu problému: Pokud příliš rychle prodají příliš velké množství rezerv, hodnota dolaru dramaticky klesne, a s ní poklesne i hodnota jejich zbývajících rezerv. A co více, zkomplikuje to export do Spojených států. Tato rizika vedou některé Američany k pohodlnému přesvědčení, že Čína, která je uvězněna mezi Charybdou a Scyllou, nemá jinou možnost než pokračovat v rámci stávajícího systému. Ale to není přesné. Čína má strategie, které může aplikovat, a mnohé z nich budoucnost dolaru ohrožují.

Jeden směr, kterým se Peking patrně vydá v té míře, v jaké to jen dokáže, znamená pokračovat v nákupech dolarových aktiv, ale hledat investice, které jsou nějak chráněny před inflací a fluktuací směnných kurzů, anebo přinejmenším lépe chráněny než standardní americké dluhopisy (T-bills). …Zmíněná strategie uchovává sílu dolaru a ti, kdo se o ni obávají, doufají, že se Čína vydá právě tímto směrem.

Existuje ale i druhý směr, který se již stal součástí čínské strategie a podkopává pravděpodobnost varianty, že dolar zůstane rezervní měnou: Změna cílové země čínských exportů. Někteří tvrdili, že Čína závisí na exportech do Spojených států. Tato závislost však může být mnohem menší, než si někteří Američané myslí. Dříve existovalo přesvědčení, že americký finanční systém a monetární/fiskální politika jsou postaveny tak, že cokoliv bude půjčeno, bude i splaceno, a to ve "zdravých" dolarech. Tato důvěra ale nyní erodovala.

Peking místo toho může poskytnout finance, které umožní lidem z Jižní Asie, Evropy nebo Afriky nakupovat jeho zboží — nebo dokonce dovolí samotným Číňanům nákup čínského zboží. Když země nabízí "obchodní úvěr" — současně prodej zboží i jeho financování — její možnosti volby se zvětšují. Otevření úvěru africkým zemím a dalším zemím s bohatými zásobami nerostných zdrojů může přinést dvojnásobnou či trojnásobnou dividendu, včetně přístupu ke vzácným zdrojům a posílení geopolitického vlivu, což je zvlášť důležité v době, kdy se Spojené státy soustřeďují na jiné záležitosti. Nakonec to jednoduše znamená, že Číňané nakoupí méně dolarů a hodnota dolaru klesne.

Hlavní důsledek, který to přinese pro globální finanční systém: Dolar přestane být rezervní měnou.

Ať už se vydáme kteroukoliv cestou, každopádně se vzdálíme současnému uspořádání, tj. dolarovému rezervnímu systému. Existují vlastně jen dvě otázky: Zda dojde k jeho zrušení metodickým způsobem, nebo chaoticky; a zda se bude Amerika podílet na tvorbě nového systému…

Čína nechce zbrojením nikoho ohrožovat 6. 11. 2009

ct24.cz

Rostoucí čínské zbrojení nemá za cíl nikoho ohrožovat. Ujišťoval o tom čínský prezident Chu Ťin-tchao šéfy letectva ze 30 zemí světa…

Číňané rozhodně nechtějí podcenit leteckou obranu, podle čínského velitele vzdušných sil se totiž souboj mezi armádami přesouvá do vesmíru…

… "Čína nepochybně podporuje národní obranou politiku, která má čistě obranou povahu. Čína nikdy nebude usilovat o vojenský rozmach nebo o soutěž mezi armádami, nikdy také nebude vytvářet hrozbu pro nějakou jinou zemi," uvedl prezident.

…Podle Pentagonu Čína vyvíjí zbraně, které mohou zničit nepřátelské vesmírné technologie jako například satelity. USA se obávají, že vojenský rozvoj ohrožuje regionální rovnováhu v Asii…

Obchodní spory pokračují, USA uvalily obří clo na dovoz trubek z Číny 6. 11. 2009

ekonomika.ihned.cz

Spojené státy americké uvalily na dovoz ocelových trubek z Číny antidumpingová cla ve výši až do 99 procent. Americké ministerstvo obchodu obvinilo Čínu, že prodávala ropné trubky za ceny, které byly mnohem nižší než běžné tržní ceny…

Daná cla přichází 10 dní před první oficiální návštěvou Baracka Obamy v Číně…

Tento případ, stejně jako řada dalších, o nichž se bude rozhodovat, by mohl vést k tomu, že se Čína bude stále více obracet se stížnostmi na Světovou obchodní organizaci (WTO)…

Spojené státy uvalily v září také clo na dovoz pneumatik z Číny. Po první rok bude sazba 35 procent navíc k nynějším čtyřem procentům, uvedl Bílý dům…

Bílý dům uvedl, že opatření má odstranit deformaci, kterou americkému trhu s pneumatikami způsobil levný čínský dovoz. Čínská vláda se proti opatření ostře ohradila.

Bohatství čínských miliardářů závratně roste 6. 11. 2009

novinky.cz

Na čtyři sta nejbohatších Číňanů mělo letos majetek ve výši 314 miliard dolarů, loni to přitom bylo „jen“ 173 miliard dolarů. V seznamu nyní figuruje na 79 dolarových miliardářů, přitom v loňském roce to bylo 24.

Seznamte se, přichází čínský Henry Ford jménem Li Šu-fu 6. 11. 2009

aktualne.centrum.cz

"Geely přichází. Možná ne teď, možná ne zítra. Ale nenechte se mýlit. Geely přichází."

Na začátku tohoto "čínského snu" sice skutečně stojí Li jako farmářský kluk, který roku 1984 se dvěma tisíci juany (asi tři sta dolary) od otce rozjíždí v jednadvaceti letech byznys s ledničkami.

O pětadvacet let později však už Li stojí v Pekingu na balkóně vysoké školy své vlastní automobilky zaměstnávající 20 tisíc lidí a vítá do řad studentů stovky uniformovaných rekrutů, kteří právě skončili tříměsíční firemní vojenský přijímač.

"Naším snem je vidět vozy Geely jezdit po celém světě," říká Li v úvodu zmíněném dokumentu  s mírně nesmělým úsměvem. Podle agentury Reuters žije tento muž dodnes ve skromném bytě v Pekingu a často přespává ve své továrně v Chang-čou.

Letos jeho automobilka prodá zhruba 250 tisíc aut, její cíl  vyrábět od roku 2015 dva miliony aut ročně, z toho 1,4 milionu na export

…"Prosím, nechte mě to zkusit, je to můj sen," …

Prodej aut v Číně v říjnu meziročně stoupl o 80 procent. Prodalo se 923 tisíc vozů 7. 11. 2009

ekonomika.ihned.cz

Prodej automobilů v Číně se v říjnu meziročně zvýšil o 79,6 procenta na 923 154 vozů. Informovala o tom v sobotu státní zpravodajská agentura Nová Čína. Dodala však, že v meziměsíčním srovnání prodej klesl o 8,1 procenta. Čína nicméně v prodeji opět předstihla Spojené státy, kde se minulý měsíc prodalo zhruba 838.000 vozů.

…Roční výroba automobilů v Číně letos poprvé v historii překročila deset milionů vozů…

Světoznámá online hra zamotala hlavu čínské cenzuře 7. 11. 2009

aktualne.centrum.cz

Internetová hra World of Warcraft se stala předmětem sporu mezi čínskými úřady, které se nemohou shodnout na tom, kdo má a nemá pravomoce rozhodnout, zda tuto hru mohou Číňané hrát.

Provozování online her se stalo v posledních letech v Číně výnosným podnikem. Počet lidí, kteří hrají v čínských internetových kavárnách online hry, se pohybuje kolem padesáti milionů. Celkové tržby v loňském roce pak vzrostly o padesát procent na 2,9 miliard amerických dolarů.

Většina provozovatelů her v Číně je tuzemských, pouze dva jsou jihokorejští a jeden americký, což je právě výrobce World of Warcraft společnost Blizzard Entertainment.

Hlavní správa tisku a publikování měla v minulosti na starost cenzurování čehokoli, co je na internetu publikováno, ať už jsou to knihy, DVD či online hry…

V minulém roce však čínský kabinet úřadům jejich oblasti působení trochu poupravil. Pod pravomoc správy tisku a publikování zařadil online hry, které ještě nebyly na internetu publikovány…

O tom, kdo má v případu internetové hry World of Warcraft pravdu, tak bude muset pravděpodobně rozhodnout vláda.

Napriek protestom Číny pricestoval dalajláma do Indie 8. 11. 2009

dnes.atlas.sk

Napriek protestom Číny dnes duchovný vodca Tibeťanov dalajláma pricestoval do spolkového štátu Arunáčalpradéš, ležiaceho na severovýchode Indie, pri hraniciach s Tibetom.

V rámci päťdňovej návštevy sa dalajláma bude spoločne modliť s budhistickými pútnikmi, ktorí budú mať možnosť zúčastniť sa aj na prednáškach svetoznámeho duchovného lídra.

Spory okolo spolkového štátu Arunáčalpradéš medzi Čínou a Indiou, ktorá bola vtedy ešte britskou kolóniou, sa začali na začiatku 20. storočia. Časť tohto štátu považuje Peking dodnes za súčasť Číny.

Čína chce Africe pomoci v boji s malárií, šlechtí vzácný pelyněk 9. 11. 2009

lidovky.cz

Vědci v laboratořích jihočínského města Kuang-čou se snaží vyšlechtit vzácný keř sladkého pelyňku, ze kterého se získává artemisinin – nejúčinnější lék proti malárii.

Čínští vědci testují účinnost svých přípravků na ostrově Moheli, který patří ke svazu ostrovů Komory. Všech 36.000 obyvatel ostrova bylo očkováno účinnou látkou dvakrát v rozmezí 40 dnů. Vědcům se tak podařilo malárii téměř vymýtit. "Předtím bylo v nemocnicích 70 až 80 procent pacientů hospitalizovaných s malárií. Dnes byste je zde těžko hledali," uvedl Li Kuo-čchiao z Institutu tropického lékařství.

Komorské úřady zakázaly vstup na ostrov osobám, které předtím neprošly antimalarickou kúrou. Vláda zároveň požádala čínské lékaře, aby očkování odzkoušeli i na dvou větších komorských ostrovech, na kterých žije celkem 760.000 obyvatel.

Čína výhodně půjčí Africe deset miliard dolarů 9. 11. 2009

rozhlas.cz

"Chceme Africe pomoci vybudovat finanční kapacity. Poskytneme africkým zemím 10 miliard dolarů ve výhodných půjčkách," řekl Wen Ťia-pao.

Peking se snaží k nelibosti Západu své politické i obchodní vazby s Afrikou stále posilovat. Obchod mezi nimi v poslední době výrazně vzrostl.

Moody’s zlepšuje výhled ratingu Číny, země sama se obává dalších akciových bublin 9. 11. 2009

patria.cz

Ratingová agentury Moody’s Investors Service dnes vylepšila hodnocení závazků Číny, když revidovala výhled ratingu na „pozitivní“ z původního „stabilní“. Důvodem pro vyšší optimismus se podle dnešní analýzy Moody’s stala schopnost čínské vlády řídit tamní ekonomiku v období krize…

“Velmi silná mezinárodní investiční pozice izolovala zemi od globální finanční krize a redukovala riziko toho, že by Čína mohla v budoucnu čelit krizi platební bilance,“ zhodnotil současný stav čínské ekonomiky Tom Byrne, senior vice president Moody’s.

Z Číny dnes přišly méně optimistické signály, když se z tamních vládních kruhů vytratila informace, že by čínská centrální banka a regulátor bankovního trhu mohly „v brzké době“ uvést v činnost opatření, která by limitovala zadlužení firem.

Geopolitika a energie: pohled na globalizaci bez liberálních předsudků (analýza) 10. 11. 2009

blisty.cz

V březnu 2005 čínská ropná společnost China National Offshore Oil Corporation (CNOOC) ohlásila nabídku 16 až 18 miliard dolarů za Union Oil Company of California (Unocal), americkou firmu s velkými ropnými a plynovými rezervami v severní Americe a Asii. Následující měsíc Chevron nabídl 16,5 miliardy. CNOOC zvýšila nabídku na 18,5 miliardy – a Chevron zahájil politickou protiofenzivu s tím, že je třeba vzít do úvahy geopolitické souvislosti prodeje Unocal Číně. Zároveň začal ostrý legislativní útok republikánů v Kongresu proti této možné čínské akvizici, přičemž základní argumenty se dovolávaly energetické bezpečnosti USA. …Čínská firma CNOOC pod tímto tlakem svoji nabídku na koupi Unocalu stáhla. Souhlas Bílého domu urychleně dostal Chevron.

V diskusích kolem kauzy Unocal se zpravidla zdůrazňuje, že CNOOC je státní společnost, což znamená narušení pravidel svobodného podnikání…

Řečeno slovy Pula Tempesta, někdejšího výkonného ředitele firmy Shell, Čína a další asijské státy dvoustrannými dlouhodobými dohodami se státy Perského zálivu „cílevědomě je izolují od otevřeného trhu“ … Jenže ani zmíněné západní firmy nefungují bez pomoci státu.

…Dogmatický liberalismu volající po svobodně podnikání bez zásahu státu ustoupil dávno do pozadí, zůstal jen ideologií určitých médií a živností některých vysokoškolských pedagogů.

…Pod dozor vojáků USA se dostal celý Blízký východ, ale vlastně celý onen podivuhodný oblouk od Nigerie přes Střední východ k oblasti Kaspického moře. Když ne přímo, tak námořní obchodní trasy. Jenže, jak upozorňují někteří autoři nejen na příkladu Středního východu, ve vojensky kontrolovaných oblastech mohou efektivněji obchodovat jiné země. Podle Flynta Leveretta, Čína a státy Středního východu „mohou vytvořit de facto strategickou alianci a usilovat společně nevojenskými prostředky vyvažovat americký vliv v Zálivu“…

Klasický geopolitický pohled na svět tak dostává trhliny. Mocenské dělení neprobíhá pouze podle vojenských silokřivek, a také podle toho, které státy mají suroviny a které nemají…

…při nerovnoměrném ekonomickém růstu států, zvláště pak v souvislosti s rostoucími potřebami energií ze strany takových států jako je Čína a Indie, znamená stagnace či pokles (ale i malý růst) množství známých zásob potenciální konflikt. Pravdou také je, že největší dovozci energií patří mezi největší vývozce zbraní a státy v oblasti ropných zdrojů jsou mezi největšími dovozci zbraní. Přitom výroba zbraní je mimořádně energeticky náročná aktivita – či, řečeno jazykem environmentalistů, neuvěřitelně nebezpečné plýtvání nedostatkovými surovinami.

Peking protestuje proti dalajlámovej návšteve Indie 10. 11. 2009

sme.sk

Čína v utorok opäť protestovala proti návšteve tibetského duchovného vodcu dalajlámu v indickom pohraničnom štáte Arunačal Pradéš, pričom ju označila za dôkaz jeho protičínskeho postoja. "Čína ostro protestuje proti dalajlámovej návšteve v štáte Arunačal Pradéš," vyhlásil hovorca ministerstva zahraničia Čchin Kang. Ako dodal, táto cesta "plne odhalila dalajlámov protičínsky charakter".

… Návšteva rozhnevala Čínu, ktorá považuje tento indický štát v Himalájach za svoje územie, dalajlámu za protičínskeho separatistu a jeho návštevu pri hraniciach Tibetu za provokáciu…

Čína dobývá Afriku i kurzy čínštiny – zdarma 10. 11. 2009

tyden.cz

"Čínština nejdřív vypadá obtížně, ale když budou tvrdě pracovat, dokážou to," říká Li.
Stejně jako ve většině Afriky se Čína v poválečné Libérii výrazně angažuje, obnovuje silnice z peněz Světové banky, řídí hotely a restaurace, obchoduje s léčivy a dalším zbožím.

Čínská těžební společnost China Union se letos po podpisu smlouvy o těžbě železné rudy ve výši 2,6 miliardy dolarů (takřka 45 miliard korun) stala největším investorem v Libérii.
Stále větší počet Číňanů, kteří do země přicházejí za prací a časem v ní zůstanou, mohou v celé zemi poslouchat vysílání místní rozhlasové stanice v čínštině.

…například čtyřicetiletého Tubmana Nyennetyho, pohánějí ke studiu čínštiny osobní ambice. "Potřebujeme se učit čínsky, protože nikdy nevíte, kdy budete mít možnost jet do Číny," řekl…

"Učíme se francouzsky, tak proč ne čínsky? Když jsme kvůli válce museli odjet, tak byla jazyková bariéra problém." I když čínští úředníci budou názory studentů potěšeni, doufají, že kurzů se zúčastní také členové liberijské vlády.

Číňané k výkonu své profese nepotřebují jen vzdělání, ale i krásu 11. 11. 2009

ct24.cz

…Jejich budoucím zaměstnavatelům záleží stejně tak na jejich zevnějšku. Proto se v ordinacích tamních plastických chirurgů netrhnou dveře. Už jen v příštím roce mají naplánováno přešít a vylepšit přes tři miliony Číňanů.

"Před deseti lety byli mí zákazníci většinou třicátníci a starší. Dnes jsou to hlavně dvacátníci a teenageři. Dříve sem lidé chodili, aby vypadali mladší. Dnes chodí mladí, protože jsou pod obrovským konkurenčním tlakem, třeba při hledání práce, a doufají, že s lepším vzhledem budou mít lepší šance," vysvětlil doktor Wang Ťün.

Letos hledá práci v Pekingu okolo šesti milionů nových absolventů…"Když se zaměstnavatel dívá na fotografii v životopise, krása na fotce vám pomůže. Alespoň dostat se do druhého kola. Při následujícím pohovoru ale stejně budete potřebovat jiné přednosti,"…

Čína – téměř všechny ukazatele za říjen výrazně rostou, oživení nabírá na síle 11. 11. 2009

zpravy.kurzy.cz

Průmyslová produkce v Číně podle tamního statistického úřadu v říjnu stoupla meziročně o 16,1%, což je nejvíce od března 2008. Trh počítal s růstem o 15,5%. Maloobchodní tržby za říjen rostly meziročně o 16,2%, což je více než se čekalo,  a přebytek bilance zahraničního obchod stoupl meziročně téměř dvojnásobně na 24 mld.USD.

Investice do infrastruktury stouply za prvních 10 měsíců tohoto roku meziročně o 33,1%. Ceny realit ve městech stouply v říjnu o 3,9%, což je největší růst za posledních 14 měsíců. Objem prodejů stoupl meziročně za posledních 10 měsíců o 79,2%.Pokles spotřebitelských cen se zpomalil na -0,5% a peněžní zásoba je rekordní. Údaje naznačují, že ekonomické oživení v zemi nabírá i nadále na síle. Odhaduje se, že ekonomika by v příštím roce mohla růst o více jak 10% a v absolutní výši by mohla Čína nahradit na pozici světové dvojky Japonsko…

Bank of China požičia v tomto roku vyše bilión juanov 11. 11. 2009

pluska.sk

Šéf BOC, Xiao Gang, v stredu povedal, že by mohli úvery v roku 2009 prevýšiť sumu 1 bil. čínsky juanov (CNY), zatiaľ čo v roku 2008 to bolo 386 mld. CNY. Tiež povedal, že tomto štvrťroku očakáva stabilnú úverovú situáciu, po tom, čo sa v septembri poskytovanie úverov nečakane prepadlo. BOC požičala v septembri iba 3 mld. CNY, zatiaľ čo v auguste až 72,2 mld. CNY.

… banky zaznamenajú celkové úvery v tomto roku vo výške takmer 10 bil. CNY, čo predstavuje tretinu čínskej produkcie.

Čína je víc kapitalistická než EU, řekli experti online (doporučuji celý článek)11. 11. 2009

aktualne.centrum.cz

…Číňané si pod pojmem socialismus představují úplně něco jiného než my, sami jej nazývají "socialismus s čínskými rysy". Vysoká rychlost rozvoje je způsobena tím, že Čína před 30 lety začínala prakticky z nuly…

Nikde jinde na světě jsem se necítil na ulici bezpečněji. Daní za to je, že vás všude sleduje bedlivé oko policisty, hlídače nebo kamery.

…Na čínských univerzitách se sice platí poměrně vysoké školné, nicméně univerzity zabezpečují velmi vysoký standard služeb…

…nejtěžší se na vysokou školu dostat, hlavní tlak na studenty je na střední škole, kde mají výuku mnohdy od 7 hodin ráno až do 9 večer.

…KS Číny má 70 milionů členů a např. poměrně velké množství VŠ studentů se chce stát členem – není to ale jednoduchá procedura, čekací doba trvá cca 2 roky. Šanci mají jen ti nejlepší…

Otázka:

O Číně se běžně říká, že je to socialismus s kapitalistickou tváří. Myslíte si, že má Čína nějaký ucelený plán v ekonomickém slova smyslu? Připadá mi spíš jako drak, který neví, kam letí.

Pavel Kacíř/Štěpán Pavlík:

Spíše kapitalismus se socialistickou tváří. Ten drak zatraceně dobře ví, kam letí :)

 

Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments