Horké téma: Čína VI – Černá díra a auto za 189 tisíc



Čína reformuje své písmo, Číňanům se to nelíbí 19. 10. 2009

aktuálně.cz

Peking připravuje po téměř šedesáti letech reformu čínského písma, ta se ale nesetkává u běžných Číňanů s pochopením…

Velká reforma písma proběhla v Číně roce 1950, kdy vůdce Mao Ce-tung nařídil změnu okolo 2000 ideogramů…

Cílem je zjednodušit jejich psaní a jde pouze o malé úpravy…

"Čínské symboly tvoří cennou část našeho kulturního dědictví, které nám zanechali naši předkové před tisíci lety," citovala agentura internetového uživatele diskutujícího na serveru sina.com. "Měli bychom je respektovat a chránit, a nikoli je bezmyšlenkovitě měnit."


Čínský rychlík: HDP země za leden až září narostl o více než sedm procent 19. 10. 2009

ekonomika.ihned.cz

Oficiální statistiky HDP za leden až září a třetí čtvrtletí zveřejní čínské úřady až ve čtvrtek. Ekonomové v anketě agentury Reuters odhadují, že se HDP Číny za třetí čtvrtletí meziročně zvýšil o 8,9 procenta.

Čína se přitom snaží tlumit nadměrné průmyslové kapacity a omezuje investice, aby nebyly zbytečné…

Vláda by ráda brzdila rozvoj šesti sektorů, a to produkci oceli, cementu, skleněných tabulí, uhelné chemie, polysilikonů a výrobu zařízení pro větrnou energetiku. Kabinet se chystá regulovat tyto sektory tím, že nebude dávat souhlas k novým investicím do těchto oborů a bankám nedovolí je financovat, napsala agentura Reuters.


Bernanke: Krize prokázala nevyrovnanost světových trhů 19. 10. 2009

tyden.cz

"Krize vyzdvihla neodkladnost mnoha politických reforem, od finanční regulace až po řešení globálních nerovnováh," uvedl Bernanke…

…Čína, mnohdy označována za "vítěze krize", dosahuje v obchodování se Spojenými státy výrazného přebytku…

…Čína jako držitel většiny amerických vládních dluhopisů má osud dolaru v rukou… Objevují se proto silná varování, že dolar již není dost silný na to, aby si udržel post hlavní rezervní měny. Podle některých spekulací by ho mohl nahradit právě čínský jüan.

Čína se stává motorem světového hospodářského růstu… "Poslední dva roky byly silnou výzvou pro politiky i ekonomy, zároveň jsme si uvědomili důležitost vazeb mezi Amerikou, Evropou a Asií," uzavřel Bernanke.


USA sníží deficity a Číňané budou víc utrácet, naplánoval šéf Fedu 19. 10. 2009

ct24.cz

Spojené státy musí podle Bernankeho posílit domácí úspory a nejefektivnější cestou k tomu je "ustavit udržitelnou fiskální trajektorii ukotvenou zřetelným závazkem k podstatnému snížení federálních deficitů". Federální rozpočtový deficit ve fiskálním roce do konce září vystoupil na rekordních 1,42 bilionu dolarů, to je zhruba 24,5 bilionu Kč, z loňského schodku 459 miliard dolarů.

Země s vysokými obchodními přebytky jako Čína a další asijské ekonomiky musejí zajistit, aby domácí spotřebitelé více utráceli a aby jejich ekonomiky nebyly tak závislé na exportu, uvedl Bernanke. Dosavadní asijská politika podpory exportu by podle něj mohla vést k novému růstu nerovnováh, které podle ekonomů přispěly k americké bublině na realitním trhu, a tím k následné finanční krizi.

Realitní bublinu zčásti nafukoval příliv peněz z Číny…


Čínští vědci se snaží vytvořit černou díru v laboratoři 19. 10. 2009

digiweb.ihned.cz

Laboratorní experiment simuluje  černou díru…Zařízení, které postavili, pracuje s mikrovlnami, ale oba vědci říkají, že simulace černé díry v oblasti viditelného světla je hned následným krokem jejich výzkumu.

"Když nahodilá elektromagnetická vlna na zařízení dopadne, ocitne se v pasti, bude vedena k jádru černé díry, a pak jím bude absorbována, "říká Cui. "Vlna nemůže z černé díry ven ."

Výzkumná zpráva konstatuje, že vědci měřili mikrovlny jdoucí do matemateriálu, ale nenašli žádné mikrovlny, které by z materiálu vycházely.

…"Očekávám, že optickou černou díru představíme do konce roku 2009," říká.


Čínští vědci uměle vyrobili malou "černou díru" 20. 10. 2009

novinky.cz

Jde o jednadvaceticentimetrový disk, který pohlcuje veškeré elektromagnetické záření, které jím prochází bez nebezpečné radiace nebo roztažení času. A narozdíl od vesmírné černé díry nevznikla zhroucením hvězdy…

Kapesní černé díry tak nejsou jen laboratorní legráckou, ale mají logické využití při konstrukci nových slunečních panelů, které budou schopné pohlcovat elektromagnetické vlnění v jeho celém širokém spektru, a tak efektivnějí produkovat elektrickou energii.


Dokonalý stealth pro rakety? Čínská černá díra na mikrovlny 21. 10. 2009

blisty.cz

Většina dálkové detekce vojenských cílů se provádí odrazem radarových paprsků od jejich povrchu a následným příjmem takto pozměněného signálu. Pohltivost současných stealth materiálů není úplná…

Pokud je čínský výzkum metamateriálů dnes už tak daleko, že nepracuje pouze s jedním, přesně definovaným kmitočtem …, ale umožní pohlcení paprsků v celém pásmu, tak stoprocentní pohltivost povrchu útočných raket, letounů či lodí znamená převrat ve vojenství a novou éru vývoje obranných zbraňových systémů….


Investorům v Číně hrozí žaloby 20. 10. 2009

hn.ihned.cz

Právníci varují mezinárodní korporace podnikající v Číně před nebezpečím soudních restrikcí. V poslední době totiž v Číně narůstají antimonopolní tendence místních úřadů a žaloby na klíčové hráče na trhu jsou stále častějším jevem.

Přestože nečínské společnosti mají jen stěží potenciál na to, aby získaly monopolní postavení na místním trhu, nové zákony na ně mohou mít také silný dopad, jelikož jsou namířeny například i proti "diskriminačním cenám".

Systém antimonopolních opatření, která vešla v Číně v platnost na konci loňského léta, je vytvořen podle západní právní úpravy o přípustném konkurenčním chování. Zahrnuje kontrolu fúzí, monopolní a kartelové chování a takzvané diskriminační ceny.

Komunistická Čína obrací své zákony a soudnictví na obří firmy typu China Mobile, které tak nyní čelí v Číně dosud nevídaným obviněním z monopolního chování.


Čína: V největším procesu s mafií v historii padlo šest trestů smrti 21. 10. 2009

rozhlas.cz

V první části procesu, který bude podle odhadů trvat několik měsíců, stanulo před soudem 31 lidí, dosud ale nikdo nebyl osvobozen. Největší pozornost média věnují šestačtyřicetileté ženě, švagrové nyní už bývalého šéfa justičního odboru místní správy, která řídila na 80 ilegálních kasin a vydržovala si 16 mladých milenců.

Celkem bezpečnostní jednotky rozprášily 14 gangů a zatkly na 70 mafiánských bossů.


Oživení v Asii nastoupí rychleji než v Evropě nebo ve Spojených státech 21. 10. 2009

ct24.cz

Asijské země se z nynější hospodářské krize dostanou dříve a v lepší kondici než zbytek světa…řekl náměstek hlavního ředitele Mezinárodního měnového fondu John Lipsky.

Zatímco světová ekonomika bude letos … klesat zhruba o jedno procento a v příštím roce poroste tempem jen okolo 3 procent, Asii letos čeká růst o 2,75 procent a 5,75 procenta v roce 2010. Nejrychleji poroste Čína, jejíž ekonomika by si měla polepšit o víc než osm procent. Následovat ji bude Indie a Indonésie.

"Oživení odráží rychlé a silné politické akce v regionu včetně uvolnění monetární politiky, měnovou flexibilitu a udržitelné fiskální stimuly – fakticky vyšší než průměr skupiny G20," podotkl Lipsky. "Asijské oživení je důkazem silných základů tamního soukromého sektoru. Když krize vypukla, Asijské banky a firmy měly solidní kapitálovou pozici a málo toxických aktiv,"

…"Země, které jsou v přebytku, se musejí zaměřit na vnitřní poptávku. Země s deficitem zase obráceně," řekl Lipsky…třeba Spojené státy, musí víc šetřit.


Čínska armáda naverbuje 130.000 absolventov univerzít 21. 9. 2009

dnes.atlas.sk

Peking sa rozhodol znížiť počet vojakov svojej 2,3-miliónovej armády o 700-tisíc prevažne menej kvalifikovaných príslušníkov pechoty a prijať vzdelanejších vojakov do technicky náročnejšej služby.


Absolventi, ktorí sa rozhodnú pre vstup do vojenskej služby, dostanú podľa tlačovej agentúry Sinchua jednorazový príspevok 24-tisíc jüanov (2450 eur) na zaplatenie školného či iných so štúdiom súvisiacich výdavkov.

Prieskum ministerstva obrany na vzorke šesť miliónov študentov vysokých škôl v júli odhalil, že 1,44 milióna mužov-absolventov sa zaujíma o vojenskú službu.


Číňané úspěšně čelí krizi 22. 10. 2009

halonoviny.cz

Stav ekonomiky se podle výboru Všečínského shromáždění značně zlepšil a hospodářství nyní roste nečekaně svižně.

Čína dnes zveřejní statistické údaje o vývoji HDP za třetí čtvrtletí. Ekonomové v anketě agentury Reuters odhadují, že růst HDP zrychlil na 8,9 procenta ze 7,9 procenta ve druhém čtvrtletí. V prvním letošním čtvrtletí čínská ekonomika vykázala meziroční růst o 6,1 procenta. Čínští národohospodáři se za této situace rozhlížejí po světě, kam investovat své obrovské devizové rezervy.

Vedoucí pracovníci veřejnoprávní České televize ale nemají nic lepšího na mysli a na jazyku, než nazývat velvyslankyni Čínské lidové republiky arogantní bábou…


Čína obvinila Google z pirátství a hrozí žalobou 22. 10. 2009

rozhlas.cz

Čínský úřad dohlížející na ochranu práv psaných textů oznámil, že Google bez povolení naskenoval nejméně 17 922 děl a tím porušil mezinárodní zákony. Do elektronické knihovny pak bez získání autorských práv zařadil knihy celkem 570ti spisovatelů včetně prominentních akademiků i vládních úředníků.

Peking proto požaduje dohodu a finanční vyrovnání, v opačném případě nevylučuje žalobu. Google se dostal do sporů s ústřední vládou už několikrát. Minulý rok byl obviněn, že umožňuje vyhledávání stránek s pornografickou tématikou a tím porušuje čínské zákony. Některé jeho servery byly také zablokovány a například YouTube si v nejlidnatější zemi světa neotevřete dodnes.


Čína míří z krize stále rychleji. Potáhne další země 22. 10. 2009

aktualne.centrum.cz

Čínskému hospodářství pomohla podpůrná opatření, která státní kasu stála čtyři biliony jüanů, tedy asi 10,2 bilionu korun. Vláda je začala zavádět už na konci loňského roku a stále se jich drží.

Stimulační opatření Čína nasměrovala především do rozvoje infrastruktury, jako byla výstavba silniční a železniční sítě. Tím se jí částečně podařilo vynahradit výpadek exportu, který způsobila snížená zahraniční poptávka po čínském zboží. Pokles exportu nyní klesá.

Čína se také snažila povzbudit poptávku na domácí půdě. Maloobchodní prodej vzrostl od loňského září o 15,5 procenta, průmyslová výroba o 13,9 procenta.

…Jak se však ekonomika zachová, až do ní vláda přestane pumpovat peníze, zatím statistici nepředpovídají.


Makro: Čínská ekonomika rostla ve 3Q meziročním tempem 8,9 pct 22. 10. 2009

ipoint.financninoviny.cz

Čínská ekonomika ve třetím čtvrtletí 2009 rostla ve 3Q 2009 meziročním tempem 8,9% mnohem rychleji než 7,9% ve 2Q a 6,1% v 1Q tažena fiskálním balíčkem vlády. Zrychlila domácí poptávka, výroba i investice . Roční tempo růstu HDP dosáhlo 7,7% na 21,78 bilionů juanů, výsledek byl stále pod 8,0 % cílem čínské vlády.Průmysl rostl  ve 3Q meziročním tempem 12,4% rychleji než 9,1% ve 2Q a 5,1% v 1Q09. Roční tempo dosahovalo 8,7%. Maloobchodní prodej zrychlil od ledna do září o 15,1%. Kromě sektoru telekomunikací rostly tržby všech ostatních. Prodej aut ve sledovaném období vyskočil o 24,5% a prodej nábytku dokonce o 32%.


Čína se prý pokouší zkopírovat ruské letadlové lodě 22. 10. 2009

novinky.cz

"Číňany čekají veliké problémy," míní expert Ruslan Puchov. Sami Číňané, jakkoli zdatní při kopírování cizí techniky, se prý s takovým úkolem bez ruské pomoci nevypořádají.

Čína již získala sovětské "letadlové křižníky" Minsk a Kyjev, které byly vyřazeny a určeny k sešrotování. Než zakotvily u čínských břehů jako plovoucí kasina, čínští odborníci je důkladně prostudovali. Totéž se prý stalo s Varjagem.

Rusko odmítlo Číně prodat námořní stíhačky Suchoj poté, co spustila výrobu pirátských kopií pozemní verze Su-27. Ale Číňané si podle listu už poradili – od Kyjeva odkoupili prototyp, z něhož byly palubní verze vyvinuty.

Vývoz ruských zbraní do Číny klesl a mezitím světový trh zaplavují lacinější čínské kopie ruských zbraní.

Ruští experti se obávají, že zmrazení ruského kontraktu na dodávku protivzdušného systému S-300 do Íránu kvůli politickým ohledům na USA a Izrael povede jen k tomu, že Rusko z íránského trhu vystrnadí Čína.


ANIMACE Čína se rychle otřepala z krize, bohatne a táhne svět z recese 23. 10. 2009

ekonomika.ihned.cz


Ekonomická recese zasáhla celý svět, nicméně Asie a zejména Čína ukazují, že se z této krize rychle otřepaly a v globální ekonomice získají silnější pozici než před krizí…


Potvrzuje se tak, že se globální ekonomika pod tlakem Asie mění…


Vysoké tempo hospodářského růstu nutí Čínu rozhlížet se po světě po nových zdrojích surovin a paliv…


Čínské oči se kromě toho stáčejí k na suroviny bohatému Rusku…

 


Vůz za 189 tisíc? Do Česka pronikla čínská levná auta 23. 10. 2009

aktuálně.cz


V Česku v současné době působí už dvě firmy prodávající čínská auta a jejich nabídka se stále rozšiřuje…


Přestože vnější tvary nabízených čínských aut nejsou nejmodernější, zaostávání za evropskou, japonskou a také korejskou produkcí, se ukazuje hlavně při usednutí do interiéru…


Také ergonomie není na úplně nejlepší úrovni…



Čína "krade" práci lidem ve světě, tvrdí Krugman 24. 10. 2009

tyden.cz

Nositel Nobelovy ceny za ekonomii Paul Krugman se ostře pustil do Číny a její měny. Vaše podhodnocená měna podkopává ozdravění světové ekonomiky a "krade" lidem práci, uvedl slavný ekonom. Ve svém článku pro deník The New York Times napsal, že čínská politika slabé měny podkopává poptávku po zboží z jiných zemí, včetně těch chudých.


Setkání představitelů Číny a Indie má vyřešit napětí ve vztazích 24. 10. 2009

chinadaily.com

Hua Hin, Thajsko: Čínský premiér Wen Jiabao se setkal se svým indickým protějškem Manmohan Singh a v sobotu budou diskutovat o otázkách společného zájmu.

Cílem setkání je vyřešit nedávné spory v bilaterálních vztazích, ve kterých "vlády nemají žádný zásadní rozpor, ale jsou silně ovlivněny indickými médii", řekl bývalý čínský velvyslanec v Indii Pei Yuanying.

Schůzka se konala při sérii summitů Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) v thajském centrální letovisku.

Minulý týden, Čína vyjádřila "silné znepokojení" nad návštěvu Singha ve sporné pohraniční oblasti takzvané "Arunáčalpradéš", kde se účastnil předvolebního shromáždění…

Pei řekl, že největší tlak z Indie na bilaterální otázky pochází z nedávné komentáře Singha, že Indie by měla být nadále opatrná na vojenskou expanzi Číny, kterého se chopil domácí tisk.

Pro usnadnění spolupráce současný čínský velvyslanec v Dillí Zhang Yan tento týden vyzval indické sdělovací prostředky k zastavení jednostranných zpráv, které vrhají stín na vzájemnou důvěru.

 

Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments