Horké téma: Čína XVI – Čína vs. Google




Nejdražší společnost světa je v Číně, hodnota Petrochina vzrostla o třetinu 10. 1. 2010 

ekonomika.ihned.cz

 

Nejdražší společností světa se po roční přestávce znovu stal čínský těžební koncern Petrochina, jehož tržní hodnota přesahuje 353 miliard dolarů. Během uplynulého roku stoupla zhruba o 36 procent a díky tomu vytlačil z prvního místa amerického konkurenta Exxon Mobil.

 

 

Čínský export vzrostl o 17,7 procenta, značně nad očekáváním trhu 10. 1. 2010

mediafax.cz

 

Vývoz zboží a služeb z Číny tak značně překonal očekávání analytiků oslovených agenturou Reuters, kteří očekávali jen čtyřprocentní růst. I přes impresivní hodnotu exportu se však přebytek obchodní bilance snížil z listopadových 19,1 miliard dolarů na 18,4 miliardy dolarů, a to kvůli velmi silnému růstu dovozu. Ten totiž v prosinci vzrostl o 55,9 procenta, trh očekával růst jen o 31 procent.

 

Čína však není jediná asijská země, která se silným exportem a importem může pochlubit; Jižní Korea a Tchajwan totiž v prosinci vykázaly růst vývozu o 46,9 a 33,7 procenta.

 

 

Studie: Kvůli politice jednoho dítěte nezbude nevěsta na 24 milionů Číňanů 11. 1. 2010 

zahranicni.ihned.cz

 

Na každých sto narozených dívek připadá v Číně 119 chlapců. Vyplývá to z aktuálních statistik zveřejněných Čínskou akademií sociálních věd…

 

Podle studie Akademie tak hrozí, že už v roce 2020 bude pro více než 24 milionů Číňanů ve věku "na ženění" prakticky nemožné najít životní partnerku.

 

Právě na venkově jsou totiž statistiky ještě hrozivější: v některých regionech připadá na 100 dívek dokonce 130 chlapců.

 

V průměru má tak dnes v Číně každý pár 1,6-1,7 dítěte. V důsledku se tak podle odhadů Pekingské univerzity během příštích deseti let sníží počet mladých lidí ve věku 20-24 let o čtvrtinu.

 

A už nyní se ukazuje, že stárnoucí populace s sebou přináší mnohé problémy: Už více než pět let například chybí pracovní síla na jihu země, kde je soustředěna výrazná část průmyslu.

 

 

Pri ilegálnej emigrácii z Číny uniklo až 50 mld. dolárov 11. 1. 2010 

pluska.sk

 

Tisíce čínskych predstaviteľov utiekli v posledných desaťročiach do zahraničia s celkovou sumou predstavujúcou vyše 50 miliárd dolárov. V pondelok o tom informovala internetová stránka najvyššej čínskej prokuratúry.

 

Predstavitelia verejnej správy podľa nej ušli aj so štátnymi peniazmi za pomoci kriminálnych skupín a väčšinou sa ukrývajú v Spojených štátoch a Austrálii…

 

…"Podľa štatistiky sa teraz v zahraničí ukrýva 4000 čínskych úradníkov s 50 miliardami dolárov,"… Údaje sa týkajú posledných 25-30 rokov.

 

 

Potvrzeno: Éra USA končí, největší automobilový trh světa je v Číně 11. 1. 2010 

ekonomika.ihned.cz

 

Čína v loňském roce vystřídala Spojené státy na pozici největšího automobilového trhu světa. Celkový prodej motorových vozidel v Číně se loni podle oficiálních údajů díky vládním opatřením na podporu poptávky zvýšil o 46 procent na rekordních 13,6 milionu vozů. Oznámilo to v pondělí Čínské sdružení automobilových výrobců (CAAM). Potvrdilo tak odhad Čínského svazu osobních automobilů (CPCA) z minulého týdne.

 

…V Číně v současnosti připadá na tisícovku obyvatel pouze 40 automobilů, tedy desetkrát méně než ve Spojených státech.

 

 

Čínská ekonomika letos může vzrůst až o 16 procent 11. 1. 2010

patria.cz

 

Tempo růstu čínské ekonomiky v letošním roce může dosáhnout až 16 procent, uvádějí vládní analytici.

 

Očekává se, že čínská ekonomika za loňský rok vykáže růst o 11,6 procenta, v roce 2008 expandovala o 8,5 procenta.

 

 

Čína oznámila úspěšný test protiraketového štítu 12. 1. 2010 

novinky.cz

 

Čínská armáda provedla v pondělí úspěšnou zkoušku protiraketové obrany…Test se týkal „technologie pozemní rakety určené k ničení útočící střely ve střední fázi letu“… „dosáhl očekávaného cíle, byl obranný a nemířil proti žádné zemi“.

 

…Opírá se přitom o dvouciferné roční zvyšování vojenských výdajů. Raketové technice pak přikládá mimořádný význam, aby zúžila rozdíly vůči ozbrojeným silám USA a jiných států.

 

Nová Čína bližší podrobnosti neuvedla. Podle AP se má ale za to, že Peking rozvíjí řadu programů zaměřených na sestřelení „neviditelných“ letadel technologie Stealth a zasažení či zničení střel s plochou dráhou letu a přesně naváděných zbraní.

 

 

Na čínskou ambasádu v Praze se chystají další odpůrci věznění Liou Sia-paa 12. 1. 2010

rozhlas.cz

 

V boji za jeho propuštění se už minulý týden vydali na ambasádu bývalý prezident Václav Havel, biskup Václav Malý a herec Pavel Landovský

 

"Samozřejmě, že mezinárodní solidarita byla ohromně důležitá z několika různých důvodů. Právě proto si myslím, že my, kteří jsme toto zažili a význam té solidarity zakusili přímo, tak máme zvýšenou povinnost se starat o ty, kteří se dosud nemohou těšit z těch svobod, z nichž se můžeme těšit my," řekl Havel.

 

 

Číňané postaví nejvýše položené letiště na světě 12. 1. 2010 

aktualne.centrum.cz

 

Bude se nacházet v tibetské prefektuře Nagčhu ve výšce 4436 metrů nad mořem.

 

"Stavba letiště je plánována na rok 2011 a bude trvat tři roky. Stát bude podle plánů 1,8 miliardy jüanů (263 milionů dolarů) a vznikne na ploše o velikosti 233 až 266 hektarů,"…

 

…Podle kritiků však nová infrastruktura umožňuje, aby se sem stěhovalo čím dál tím více zástupců většinové čínského etnika Chanů, kteří Tibet údajně kolonizují.

 

Už nyní se nachází nejvýše položené letiště světa v Tibetu. Od roku 1994 to je aeroport Bamda v prefektuře Čhamdo ve výšce 4334 metrů nad mořem.

 

 

BMW plánuje expanziu do Čínu 13. 1. 2010 

pluska.sk

 

Nemecký výrobca luxusných automobilov BMW dosiahol minulý rok v Číne 38-percentný rast predaja. Predaj značky Mini na čínskom trhu vzrástol vlani na 90 536 vozidiel zo 65 822 áut predaných v roku 2008, oznámila v stredu automobilka.

 

Divízia Mercedes-Benz konkurenčnej automobilky Daimler AG predala v Číne minulý rok 68 500 vozidiel, čo znamená medziročný rast predaja o 77 %. Na území širšej Číny, ktoré zahŕňa pevninskú Čínu, Macau, Taiwan a Hong Kong, BMW v roku 2009 predala 98 869 áut, čiže o 31,2 % viac ako roku 2008.

 

 

Čína se chce stát exportérem jaderných technologií 13. 1. 2010 

scienceworld.cz

 

Začátkem ledna 2010 byl zaznamenán podstatný pokrok ve výstavbě prvního bloku nové jaderné elektrárny v Sanmenu v jihovýchodní Číně.

 

Podařilo se tu úspěšně osadit obrovský železobetonový díl ochranné obálky reaktoru (kontejnmentu)… V Sanmenu se stavějí bloky s reaktory AP1000 společnosti Westinghouse, každý o výkonu 1250 MWe…

 

Sanmenská elektrárna je pilotním projektem dodávek bloků AP1000 do Číny… V Číně však ve čtyřech jaderných elektrárnách připravují stavbu dalších osmi těchto bloků a plánují stavbu zhruba 30 nových bloků s reaktory AP1000…

 

Stavby elektrárny v Sanmenu se kromě amerických společností účastní i japonské a korejské firmy.

 

V Číně dnes vyrábí elektřinu 11 jaderných reaktorů, 20 dalších se jich staví. Jde o projekty ve spolupráci s americkými, francouzskými a ruskými dodavateli, staví se však i podle původních čínských projektů… V roce 2020 má instalovaný výkon jaderných elektráren v Číně dosáhnout nejméně 60 GW, ale zřejmě bude vyšší. V roce 2030 se zvýší na 120 až 160 GW. Čína má také ambice stát se významným exportérem technologií jaderné energetiky. 

 

 

Makro: Čína zvedla úrokové sazby, povinné rezervy 13. 1. 2010  

investujeme.cz

 

Čínská centrální banka v úterý překvapila finanční trhy zpřísněním základní úrokové sazby o 8 bázických bodů na 1,84% a navýšením povinných bankovních rezerv o 0,5% s platností od 18.ledna 2010. Omezení toku úvěrů odráží znepokojení People Bank of China nad možným nárůstem inflace a odhodlání předejít bublinám cen aktiv v roce 2010, poté co skončí globální krize…Nařízení navýšit povinné rezervy komerčních bank o 5% na 15%, je první změna čínské centrální banky od ledna 2008. Zemědělské úvěrová družstva a další finanční instituce na venkově tuto povinnost nemají protože musí mít dostatečné zdroje k financování jarních zemědělských prací. Jejich povinné rezervy 13,5% se proto nezměnily…Čínské banky poskytly v období leden až říjen úvěry v celkovém objemu 8,95 bilionů juanů ($1,3 bil), což je dvojnásobek oproti stejném období vloni…Čínská vláda poskytla ekonomice stimul ve výši 4 bilionů juanů, ($586 mld) a očekává v roce 2009 růst HDP o 8,3%.

 

 

Společnost Google po útoku pohrozila, že ukončí spolupráci s Čínou 13. 1. 2010 

blisty.cz

 

Google oznámil, že se stal terčem čínského kybernetického útoku zaměřeného na emailové účty disidentů v rámci služby Gmail. Podle vyjádření společnosti může záležitost vyústit v ukončení působení společnosti Google na čínském území…

 

Podle zjištění Googlu byly primárním terčem útoku účty čínských lidskoprávních aktivistů. Podle dosavadních poznatků se útok až na dvě výjimky nezdařil. Ve zmíněných dvou případech se podařilo získat některé informace o účtu, ale nikoliv přečíst samotnou emailovou poštu.

 

Google v souvislosti s touto kauzou oznámil, že není nadále ochoten spolupracovat s čínskými úřady na cenzurování výsledků hledání v rámci Google.cn a bude v následujících týdnech jednat o legální bázi pro další působení v Číně.

 

 

Clintonová: Čína musí vysvětlit útoky na Google 13. 1. 2010 

pcworld.cz

 

Koordinovaný útok na servery Googlu a dalších třiceti velkých firem vyvolal v americké administrativě značné obavy.

 

Hillary Clintonová, americká ministryně zahraničí, je znepokojena útoky na servery amerických společností čínskými hackery. Žádá proto vysvětlení útoků od čínských úřadů… "Informace o celé záležitosti poskytnuté firmou Google vyvolávají velmi závažné obavy i otázky," uvedla Clintonová. "Rádi bychom slyšeli od čínské vlády vysvětlení."

 

 

Google chce zkrotit čínského draka 14. 1. 2010 

lupa.cz

 

Google přestal v Číně cenzurovat výsledky vyhledávání a hrozí odchodem ze země …

 

…Terčem hackerských útoku se údajně stalo dalších více než 30 firem, převážně z USA.

 

Podle Davida Drummona vedoucího právního oddělení Google, bude firma v příštích několika týdnech jednat s čínskou vládou a hledat takové řešení, ktera by umožnila Google provozovat necenzurované vyhledávání v souladu s čínskými zákony. Pokud se ale zástupci Google s čínskými vládními špičkami nedohodnou, je firma připravena čínskou mutaci vyhledávače vypnout a čínský trh po čtyřech letech vyklidit.

 

Důvody k odchodu z Číny mohou být ale mnohem prozaičtější, svou roli totiž bezesporu hrají i ekonomické aspekty. Google v Číně masivně investoval a zpočátku jeho představitelé hovořili o tom, že udělají vše, aby sesadili z pozice čínské jedničky server Baidu. Ve skutečnosti Google v současné době drží asi 30 procent trhu a jeho podíl neustále klesá, přičemž Baidu ovládá až dvě třetiny trhu.

 

…Baidu by odchodem Google jen posílilo svou pozici a umožnilo čínské vládě ještě efektivněji cenzurovat výsledky vyhledávání. Jinými slovy pokud Google s koncovkou .cn opravdu zmizí, bude to velmi pravděpodobně znamenat ještě větší cenzuru než dosud.

 

 

Čína: Internetové spoločnosti sa musia správať podľa pravidiel 14. 1. 2010 

itnews.sk

 

Spoločnosti podnikajúce v oblasti internetu sa musia správať podľa platných pravidiel a rešpektovať nariadenia vlády. Vo štvrtok to napísal čínsky Ľudový denník… „Spoločnosti musia zvyšovať schopnosť internetových médií formovať verejnú mienku a zvyšovať internetovú bezpečnosť,“ cituje denník vyjadrenie predstaviteľa čínskej vlády pre nové médiá Wanga Čchena.

 

Oficiálne sa čínska vláda zatiaľ k oznámeniu Googlu nevyjadrila…

 

Agentúra AFP informuje o štvrtkovom stretnutí predsedu čínskeho parlamentu Wua Pang-kua so skupinou amerických senátorov, ktorí sú na návšteve v Pekingu. Šéf parlamentu, ktorý je oficiálne druhým najvyššie postaveným predstaviteľom Číny, senátorom povedal, že ak chcú USA a Čína pokračovať v dobrých vzťahoch, mali by „vzájomne rešpektovať svoje základné záujmy a citlivé otázky by mali riešiť korektne“. Wu síce nevysvetlil, o čo mu konkrétne ide, podľa AFP však mal na mysli práve prípad Googlu.

 

 

Čína odpověděla Googlu: Internetové firmy vítáme, ale musí spolupracovat 14. 1. 2010 

zahranicni.ihned.cz

 

Čína je ochotna posílit mezinárodní spolupráci směřující k větší bezpečnosti internetu. Internetové firmy prý na svém trhu vítá, musí se ale "chovat podle zákonů".

 

Podle čínského státního úřadu pro informace jsou hlavní hrozbou pro bezpečnost internetu pornografie, kybernetické útoky a podvody online. Podle Pekingu proto musí vláda hrát roli v "tříbení" názorů na internetu a internetová média musejí mít dostatečnou "zodpovědnost" spolupracovat s vládou.

 

Svobodné užívání internetu a postup Googlu ve středu podpořil americký prezident Barack Obama, americký Kongres i mezinárodní nevládní společnosti.

 

 

MÉDIA: Jan Sedlák: Propad akcií Googlu a obří nárůst Baidu 14. 1. 2010 

ceskamedia.cz

 

Včerejší oznámení americké internetové společnosti Google o tom, že se případně stáhne z čínského trhu, vyvolalo špatnou náladu u investorů a značně zamíchalo s akciemi.

 

Hned po začátku obchodování na newyorské technologické burze NASDAQ zaznamenal Google pokles z původní hodnoty přesahující hranici 590 amerických dolarů na 577 dolarů… Z hranice 386 dolarů se částka vyhoupla na 440 dolarů a narozdíl od akcií Googlu si akcie Baidu svůj pohyb udržely. Na konci obchodování se usadily na 439 dolarech.

 

 

Názory odjinud: Čína míří do roku tygra stylově 14. 1. 2010 

e15.cz

 

V pátek zavítá do země německý ministr zahraničí. Komentátoři doufají, že bude mluvit o lidských právech, němečtí obchodníci doufají, že nikoli. Na podobný rozpor ukazuje i třenice mezi Pekingem a společností Google. Jasné je jediné: S Čínou musí počítat celý svět.

 

Čína se stala neodmyslitelným účastníkem světového dění. Problémy světa už bez ní nelze řešit. Éra čínské supersíly nás nečeká. Už v ní žijeme. Tato moc se odvíjí od ekonomických reforem, které zemi vytáhly z chudoby…

 

Guido Westerwelle se chystá na první cestu do Číny v roli ministra zahraničí. Očekává jej moc, která si je své síly vědoma jako nikdy předtím. Westerwelle však manifestovanému sebevědomí nesmí podlehnout… Podle Evropské rady pro zahraniční vztahy by se EU měla soustředit na nejdůležitější požadavky a k Číně přistupovat s kombinací tlaku a intenzivních politických diskuzí.

 

 

Miron: Čínská bublina praskne za jeden až dva roky, důsledky budou stejně velké jako krize v USA

14. 1. 2010 

patria.cz

 

Jeffrey Miron, profesor ekonomie na Harvard University, v rozhovoru pro Bloomberg TV uvedl, že kroky, které Čína doposud ve snaze zabránit vzniku bublin provedla, ani zdaleka nepostačují. Do ekonomiky stále proudí velký objem nových úvěrů, podporuje se „mentalita vlastnictví domů“ a nárůst úrokových sazeb byl velmi malý. Je proto jisté, že se v ekonomice nachází bublina a její existence bude ještě nějaký čas pokračovat, pokud ovšem vláda nepřikročí k razantnějším krokům.

 

…v Číně nyní ceny nemovitostí rostou tempem, které „ve vztahu k ekonomickému fundamentu nedává smysl“. Prasknutí bubliny v Číně by přitom mohlo mít díky významu její ekonomiky stejné důsledky jako proběhlá krize v USA.

 

Jestli Google dodrží své hrozby a opravdu opustí čínský trh, Čína se pomalu stane intranetem o rozsahu jednoho státu…

 

Ekonomická strategie Číny byla v posledních dvou desetiletích úspěšná. Přivábila spotřebu vyspělého světa a dosáhla obrovského růstu. Zatímco Číně se tato strategie nadále vyplácí, zbytek světa oslabuje. Pokud se Čína své cesty nevzdá, ostatní státy se budou muset uchýlit k protekcionismu, aby odrazily útok uměle levného čínského zboží. A to by byla špatná zpráva pro všechny…

 

 

Čína mírní napětí kolem Googlu, situaci prý lze řešit 15. 1. 2010 

financninoviny.cz

 

Situaci pozorně sledují i nejvyšší místa v USA a politici v čele s prezidentem Barackem Obamou dali najevo, že stojí za Googlem a jeho snahou prosadit v Číně svobodný přístup k informacím. Američané postoj Číny zatím hodnotí opatrně a portál Google.cn hlesla dál filtruje.

 

…Peking trvá na tom, že všechny zahraniční firmy musí dodržovat čínské zákony, pokud chtějí v Číně působit. A to se prý týká i Googlu. "Ať už se Google rozhodne jakkoli, čínsko-americké obchodní a ekonomické vztahy to neovlivní, protože obě strany mají několik způsobů, jak spolu komunikovat a vyjednávat," uvedl na pravidelném brífinku pro média mluvčí ministerstva obchodu Jao Ťien.

 

 

Steve Ballmer: Microsoft v Číně zůstane a podřídí se tamním zákonům 15. 1. 2010

zive.cz

 

Microsoft nebude následovat nedávné rozhodnutí Googlu a z čínského trhu se nestáhne…

 

„Nadále budeme pokračovat v našem působení na čínském trhu a přizpůsobíme se jejich právu,“ sdělil jednoznačně Ballmer v rozhovoru, který následoval po setkání s americkým prezidentem Barackem Obamou v Bílém domě. Google tak prozatím zůstává v určitém tlaku na čínskou vládu sám.

 

Microsoft v Číně provozuje své internetové služby včetně vyhledávače Bing. Jednou z nejvýznamnějších služeb, které zde uživatelům nabízí, je freemail Hotmail, který používá více než 8 milionů Číňanů. Veškeré servery však Microsoft provozuje mimo území komunistické asijské země. Důvodem jsou právě obavy z různých útoků.

 

Na čínském trhu kromě Googlu a Microsoftu působí i Yahoo. To však svojí budoucnost zde prozatím nekomentovalo.

 

 

Hackeři jsou v Číně považováni za patrioty 15. 1. 2010 

hn.ihned.cz

 

Jen pár hodin předtím, než internetový gigant Google v úterý večer oznámil, že čínští hackeři zaútočili na jeho systémy, byli čínští kyberválečníci zaměstnáni likvidováním íránských webových stránek, které proběhlo jako odveta za íránský útok na největší čínský vyhledávač Baidu.

 

Stále častěji proto vystává otázka, do jaké míry je tato "hrdinská" činnost řízena či podporována vládou a nakolik představitelé státní moci stojí za stále častějšími krádežemi technologií západních společností chráněných autorskými právy.

 

Jeden z čínských vojenských stratégů nedávno uvedl, že čínská armáda využívá slabých míst v zabezpečení amerického ministerstva obrany pro účely cvičení hackerů a pořádání studentských soutěží.

 

Spojené státy i ostatní země také najímají hackery pro své vojenské operace…

 

Winkler z Národní bezpečnostní agentury říká, že pokud vezmeme v úvahu míru cenzury a monitorování čínského internetu vládou, bylo by velmi naivní si myslet, že státní moc nemá v útocích hackerů prsty.

 

 

Internet v Číne používa už 384 miliónov ľudí 15. 1. 2010

sme.sk

 

Počet používateľov internetu v Číne, ktorý je už najväčší na svete, sa za minulý rok zvýšil o ďalších takmer 30 percent a dosiahol 384 miliónov.

 

Miera nárastu používateľov internetu o 28,9 percenta bola nižšia než v roku 2008, keď dosiahla ohromujúcich 41 percent…

 

Počet ľudí, ktorí používajú internet v mobilných telefónoch, sa v Číne vlani zvýšil o 106 percent na 233 miliónov…

 

Vláda Číny, ktorá má vyše 1,3 miliardy obyvateľov, dôrazne podporuje používanie internetu na obchod a vzdelávanie. Snaží sa však blokovať prístup k materiálu, ktorý považuje za podvratný či pornografický…

 

Objem internetového obchodu dosiahol v roku 2009 v Číne celkovo 250 miliárd jüanov (25,4 mld. eur), informovalo centrum CNNIC…

 

 

Čína rozhodla: Tibet povede bývalý voják 15. 1. 2010 

lidovky.cz

 

Padma Čhöling, který sloužil v čínské lidové armádě 17 let, dnes převzal svůj spíše formální úřad a stal se tak nejvýše postaveným etnickým Tibeťanem v místní vládě.

 

Jeho předchůdce, vystudovaný inženýr Čhampa Phüncchog, byl jmenován šéfem tibetského zákonodárného sboru. Dosavadní předseda parlamentu odstoupil kvůli důchodovému věku.

 

Podle všeho by změna neměla nijak ovlivnit politiku v Tibetu, protože faktickou moc tam stále má šéf výboru komunistické strany Čang Čching-li…

 

Politika vůči Tibetu se vytváří v nejvyšších kruzích čínské ústřední vlády kolem prezidenta a generálního tajemníka komunistické strany Chu Ťin-tchaa. Prezident sám vykonával funkci stranického šéfa v Tibetu v letech 1988-92.

 

 

Číňané už jsou v Česku, staví sluneční elektrárny 15. 1. 2010 

aktualne.centrum.cz

 

První čínští investoři už jsou v Česku. Společnost CNPV Solar Power postavila za asi 290 milionů korun dvě nové sluneční elektrárny.

 

Jedna je v Kosoříně na Orlickoústecku s výkonem dva megawatty a druhá v Malšicích-Čenkově na Táborsku s výkonem 1,1 megawattu…

 

Číňané se tak zapojili do solárního boomu v Česku. Loni byly spuštěny sluneční elektrárny o výkonu přes 200 megawattů…

 

Podle údajů agentury CzechInvest chce v Česku investovat na 40 čínských firem. Mají zájem vyrábět v Česku vlaky, letadla, elektřinu z obnovitelných zdrojů či hospodařit s odpady. Čínské investiční fondy by tady zase rády skupovaly technologicky vyspělé firmy ve finančních potížích…

 

Čína chce investovat v Evropě přes dva biliony dolarů ze svých devizových rezerv, v červenci to ohlásil premiér Wen Ťia-pao…

 

 

Týden na trzích: Centrem pozornosti Čína, v USA začala výsledková sezóna 15. 1. 2010 

novinky.cz

 

Dobrý dojem z čínských zpráv však na trzích nevydržel dlouho. V průběhu týdne totiž optimismus ohledně vývoje čínské ekonomky utlumila tamní centrální banka, která začala postupně zvyšovat krátkodobé úrokové sazby a zároveň oznámila, že počínaje 18. lednem zvýší požadavek povinných minimálních rezerv pro domácí banky.

 

Čínská centrální banka tak dala jasně najevo, že sundává nohu z plynu a začíná pomalu brzdit, což obchodníci nepřijali zrovna pozitivně. Jen ve středu tak šanghajský akciový index klesl o více než tři procenta z obav, že by přibrzdění úvěrové expanze v Číně mohlo přispět ke zpomalení růstu tamní ekonomiky…

 

 

Čínske úrady žiadajú dôverné údaje 16. 1. 2010 

pluska.sk

 

Nemecké firmy v Číne sa sťažujú na svojvôľu čínskych úradov. Novými predpismi na získanie vstupu na čínsky trh chce čínska vláda prinútiť zahraničné podniky, aby im prezradili dôverné údaje.

 

Najmä strojárske podniky a výrobcovia počítačov by mali pred získaním certifikátu poskytnúť úradom veľmi dôležité údaje, ktoré sú súčasťou ich výrobného tajomstva… napríklad automobilky v spoločných podnikoch s čínskymi partnermi museli dať pri prevode technológií k dispozícii aj detailné údaje a podrobné plány výrobného procesu.

 

plánované zavedenie certifikácie povedie k tomu, že niektoré podniky z odvetvia opustia Čínu, lebo nebudú ochotné prezradiť svoje najhlbšie výrobné tajomstvá… Obchodná komora EÚ v Číne kritizovala špionážne snahy Číňanov už viackrát. V prípade, ak by zahraniční výrobcovia v Číne poskytovali úradom citlivé údaje, tie by sa mohli dostať čínskej konkurencii.

 

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments