Horké téma: Čína XXI – Začíná poslední kolo souboje o hegemonii?




Napětí mezi Čínou a Spojeny´mi státy polevilo 18. 2. 2010

e15.cz

 

Nedávné trhliny v čínsko-americky´ch vztazích se částečně zacelují. Ačkoli pekingská vláda ostře kritizuje dnešní schůzku prezidenta Spojeny´ch států Baracka Obamy s tibetsky´m duchovním vůdcem dalajlamou, povolila včera pěti americky´m válečny´m plavidlům v čele s letadlovou lodí Nimitz zakotvit v hongkongském přístavu.

 

Šest tisíc námořníků zde má naplánovany´ čtyřdenní odpočinek po měsících stráveny´ch hlídáním lodních tras v Arabském moři. „Jsme národy, které se v řadě záležitostí nikdy neshodnou, ale dokážeme najít společnou řeč v rozhodujících věcech. Jednou z nich je i tažení proti pirátům,“ poukázal na čínskou účast v mezinárodní misi potírající zločineckou činnost u Afrického rohu velící důstojník lodi Nimitz admirál John Miller.

 

Vzájemně silné ekonomické pouto mezi USA a Čínou podle mínění analytiků nedovolí žádné zemi rozpoutat válku…

 

 

Obama částečně ustoupil Číně: dalajlamu přijme bez oficialit 18. 2. 2010

lidovky.cz

 

Americký prezident Barack Obama přijme v Bílém domě dalajlamu, kvůli čínským protestům se ale setkání pravděpodobně uskuteční bez velké slávy a oficialit. Spojené státy sice podle některých pozorovatelů opouštějí svůj loňský vstřícný postoj k Číně, nechtějí si ale asijskou ekonomickou velmoc znepřátelit víc, než je zdrávo…

 

 

Čína je rozzlobená Obamovým setkáním s dalajlámou 19. 2. 2010

aktualne.centrum.cz

 

Americký prezident Barack Obama se v Bílém domě sešel s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou.

 

"Čína je krajně znepokojena a pobouřena. Důrazně žádáme Spojené státy, aby přehodnotily svůj vztah k Číně a okamžitě přijaly opatření, která pomohou odvrátit negativní dopady podpory separatistů, jejichž cílem je narušit územní celistvost Číny," stojí v prohlášení komunistického ministerstva zahraničí, jímž Peking na schůzku Obamy z dalajlamou reagoval.

 

 

ČÍNA: Obama porušil medzinárodné právo 19. 2. 2010

webnoviny.sk

 

Čínske ministerstvo zahraničných vecí v piatok ostro odsúdilo stretnutie amerického prezidenta Baracka Obamu s tibetským duchovným vodcom dalajlámom…

 

"Tento čin USA hrubo porušil normy súvisiace s medzinárodnými vzťahmi a pôsobil proti ich princípom," citovala tlačová agentúra Nová Čína hovorcu ministerstva zahraničných vecí Maa Čaosua. Stretnutie bolo podľa neho "takisto v rozpore s opakovanými záväzkami americkej vlády, že Spojené štáty považujú Tibet za súčasť Číny a nebudú podporovať ‚tibetskú nezávislosť‘."

 

 

Čína si kvůli Obamově setkání s dalajlamou předvolala amerického velvyslance v Pekingu 19. 2. 2010

mediafax.cz

 

Náměstek čínského ministra zahraničí Cchuej Tchien-kchuej si v pátek předvolal amerického velvyslance v Pekingu Jona Huntsmana. Chtěl tak "důrazně protestovat" proti schůzce amerického prezidenta Baracka Obamy s tibetským duchovním vůdcem dalajlámou…

 

Podle něj schůzka amerického prezidenta s exilovým vůdcem Tibetu "znevážila ujišťování americké vlády, že uznává Tibet jako součást Číny a nepodporuje jeho nezávislost".

 

"Jsme tím silně znepokojeni. Očekáváme, že americká vláda podnikne kroky, aby se naše dvoustranné vztahy opět dostaly na správný kurs," stojí v prohlášení.

 

Po čtvrteční schůzce dvou nositelů Nobelovy ceny za mír mluvčí Bílého domu Robert Gibbs řekl: "Prezident vyjádřil svou podporu jedinečné náboženské, kulturní a jazykové svébytnosti Tibetu a ochraně lidských práv Tibeťanů v Čínské republice… Ocenil také závazek jeho svátosti k nenásilí a jeho úsilí o dialog s čínskou vládou."

 

…"Řekl jsem mu, jak obdivuji Ameriku za její oddanost demokracii, svobodě a lidským hodnotám," poznamenal dalajláma.

 

 

NYT: Na Google a další firmy zaútočili hackeři ze dvou čínských škol 19. 2. 2010

zahranicni.ihned.cz

 

Stopy hackerských útoků na Google, o kterých internetová společnost informovala v polovině ledna, vedou podle očekávání do Číny.

 

Vyšetřovatelům se totiž podařilo pokročit od už dříve vystopovaných serverů na Tchaj-wanu ke dvěma vzdělávacím institucím v Číně – univerzitě Ťiao-tchung v Šanghaji a odborné škole Lan-siang…

 

Odborníci nyní zvažují dvě hlavní verze: buď své studenty využívá přímo čínská vláda, nebo chce někdo další, ať už země nebo organizace, kdo za útoky stál, svést vyšetřovatele na „falešnou čínskou stopu“.

 

…informatika v Šanghaji je považována za jednu z nejlepších na světě a tamní studenti dosahují vynikajících výsledků na mezinárodních soutěžích…

 

„Nejsem překvapený. Studenti hackují zahraniční stránky poměrně běžně,“ uvedl jeden z profesorů z univerzity Ťiao-tchung, který nechtěl být jmenován… “Myslím si, že existují dvě různé situace. V jedné jde o vyloženě individuální čin darebáctví, který provede jeden nebo dva „ajťáci“…

 

„Druhou variantou je, že jedna z univerzitních IP adres byla zneužita někým zvenku, což se stává poměrně často,“ dodává.

 

 

Wood: Čína stále směřuje vstříc cenovým bublinám, vládní opatření nezabírají 19. 2. 2010

zpravy.kurzy.cz

 

Podle Wooda nebudou ani poslední opatření, kdy regulátor zvýšil požadavky na velikost bankovních rezerv, dostatečná a nezabrání vzniku cenových bublin, především na tamním realitním trhu. Podle Wooda ani nová opatření nedokázala výrazněji omezit výraznou poptávku na realitním trhu a vše zatím i nadále směřuje směrem k vytvoření cenových bublin na trzích, především pokud bude i nadále pokračovat snížení tlaku na posílení juanu.

 

 

Faber: Hlavní problém tohoto roku je Čína; během deseti let jüan zdvojnásobí svou hodnotu oproti dolaru 19. 2. 2010

patria.cz

 

…V roce 2010 považuje za hlavní problém pro trhy na celém světě to, nakolik zpomalí Čína. Její růst objemu úvěrů není udržitelný, má navíc mnoho nevyužité kapacity, zejména na trhu nemovitostí. Růst úvěrů proto zpomalí a následně zpomalí celá ekonomika…

 

Faber si není jistý tím, že nyní dojde k většímu posílení jüanu, jak o tom trh spekuluje, v budoucnu to ale jistě bude posilující měna; v následujících deseti letech by přitom hodnota čínské měny oproti dolaru mohla vzrůst dvakrát, uvedl investor.

 

 

Číňané se zajímají o privatizaci polského naftového koncernu Lotos 20. 2. 2010

zpravy.kurzy.cz

 

Čínský polostátní petrolejářský gigant China National Petroleum Corporation (CNPC) se vážně zajímá o privatizaci polského naftového koncernu Lotos…

 

Číňané se začali v posledních letech silně angažovat na polském trhu, zajímají se například o výstavbu polských dálnic nebo o rozvoj varšavského metra. Podle analytiků by se Polsko mohlo stát jakýmsi nástupištěm čínského kapitálu pro celou střední Evropu.

 

 

Európa vraj bude o dvadsať rokov chudobnejšia ako Čína 21. 2. 2010(doporučuji celý článek)

dnes.atlas.sk

 

Vít Linhart, spolumajiteľ firmy Atmos, druhej najväčšej továrne na kompresory v Európe, cestuje po svete a od základu mení firmu. Tvrdí, že európski výrobcovia v boji s ázijskou konkurenciou nemajú veľké šance.

 

Je presvedčený, že za terajšiu hospodársku krízu si môžeme sami.

 

"Stručne, celá táto euroatlantická civilizácia začala spotrebúvať sama seba. Súhlasím s tvrdením, že sa to všetko začalo internetovom bublinou pred desiatimi rokmi a ilúziou, že nemusíme nič produkovať a napriek tomu budeme bohatí," uviedol.

 

Sám má s globálnou "krízou bieleho muža" svoje skúsenosti…

 

Je niečo, čoho sa Linhart bojí? "Bojím sa Číny. V Šanghaji kúpite rovnaký stroj za štvrtinu jeho európskej ceny. A ich kvalita sa neustále zvyšuje. O 20 rokov bude Európa chudobnejšia než Čína," tvrdí Vít Linhart.

 

 

Čínské školy odmítají zapojení do útoku na Google 21. 2. 2010 

financninoviny.cz

 

Prestižní čínská univerzita a odborná škola o víkendu odmítly nařčení, v nichž je tento týden americká média označila za místo, odkud hackeři nedávno podnikli útok na servery čínské pobočky internetového giganta Google a několik dalších amerických firem…

 

Nejmenovaný mluvčí šanghajské univerzity Ťiao-tchung, považované za jednu z nejlepších v zemi, uvedl, že obvinění obsažená ve zprávě listu New York Times (NYT) jsou zcela nepodložená. "Byli jsme šokováni a pobouřeni, když jsme se doslechli o obviněních, která mohou poškodit pověst této univerzity,"…

 

 

Petr Robejšek: Čína versus USA: poslední kolo? 22. 2. 2010

e15.cz

 

Koncem minulého týdne přijal Barack Obama dalajlamu. Tisk nebyl připuštěn, a tak se, mediálně viděno, vlastně nic nestalo. Peking přesto ostře protestoval a nebylo to poprvé. Předposledním v řadě konfliktů byl nedávný prodej amerických zbraní Tchaj-wanu. Mezi Washingtonem a Pekingem to již delší dobu jiskří. Obě strany totiž hrají o sázku nejvyšší – o globální hegemonii.

 

Čína po léta financuje svůj hospodářský zázrak nákupem miliard dolarů…Číňané subvencují americký konzumní sen a zároveň uskutečňují svůj sen mocenský…

 

Američané chrání svou pozici v zenitu hegemoniální moci. Jejich alternativou je tak jen sestup…

 

Zdá se, že stojíme na pokraji „studené hospodářské války“…

 

 

Hackerský software proti Googlu prý napsal Číňan spojený s vládou 22. 2. 2010

penize.tiscali.cz

 

Autorem programu je muž přes 30 let, který úseky programu zveřejnil na hackerském fóru jako svoji práci. Jde o nezávislého pracovníka, ale čínští představitelé prý mají "zvláštní přístup" k jeho programům. Zpráva však neuvádí, jak se analytici dozvěděli o napojení programátora na vládu.

 

 

V Číně startuje blog, na který cenzura nemůže. Otevřel si ho prezident 22. 2. 2010

zpravy.idnes.cz

 

Čínský prezident Chu Ťin-tchao si otevřel účet na blogu, jenž patří do skupiny Žen-min ž‘-pao (Lidový deník), tiskového orgánu Ústředního výboru Komunistické strany Číny…

 

U jména Chu Ťin-tchao na účtu portálu Renmin weibo (mikroblog Žen-min ž‘-pao) se jen objevil symbol, který značí, že identita prezidenta na mikroblogu (příspěvky mají kratší délku než na běžném blogu, pozn. red.) je autentická.

 

Podle čínského listu vycházejícího v angličtině Global Times uživatelé generálního tajemníka komunistické strany označovali za "internetového přítele". Deník připomíná, že Chu Ťin-tchao byl v červnu 2008 první z vysokých čínských představitelů, kteří se na internetové čtenáře obrátili přímo prostřednictvím fóra listu Žen-min ž‘-pao.

 

 

Home Credit má souhlas pro spotřebitelské úvěrování v Číně 22. 2. 2010

euro.cz

 

Skupina PPF získala jako vůbec první zahraniční investor souhlas čínské komise pro regulaci bankovnictví se založením společnosti pro spotřebitelské úvěrování v Tchienťinu. Komise umožnila, aby ve čtyřech regionech, jejichž centry jsou města Peking, Šanghaj, Tchienťin a Čengtu, vznikly firmy, jež budou vzorem pro rozvoj tohoto finančního odvětví v celé Číně…

 

…„Výsledkem by mělo být zvýšení výkonnosti úvěrových produktů se značkou Home Credit, která přinese přidanou hodnotu jak spolupracujícím prodejcům, tak i spotřebitelům. Skupina PPF je připravena pokračovat v investicích do budování značky Home Credit v Číně s cílem vytvořit celostátní síť,“ uvedla PPF…

 

…„Jako mateřská společnost Home Creditu jsme do Číny vstoupili již v roce 2004. Od té doby jsme investovali mnoho času i zdrojů, abychom poznali specifické chování místních spotřebitelů a dobře se připravili na expanzi. Home Credit jako přední mezinárodní značka spotřebitelského úvěrování je připravena podpořit snahu čínské vlády o posílení domácí spotřeby, která má vyvážit exportní orientaci země, jež dosud nejpodstatněji ovlivňovala rozvoj čínské ekonomiky,“ uvedl akcionář skupiny PPF Jiří Šmejc…

 

 

Obama musí odčiniť schôdzku s dalajlámom, tvrdí Čína 23. 2. 2010

sme.sk

 

Čína vyzvala Spojené štáty, aby "odčinili škody", ktoré utrpeli ich vzťahy stretnutím prezidenta Baracka Obamu s tibetským duchovným lídrom dalajlámom…

 

Čínske ministerstvo zahraničných vecí si v piatok v súvislosti so stretnutím Obamu a dalajlámu predvolalo amerického veľvyslanca v Pekingu Jona Huntsmana. To Peking často nerobí, a v prípade Spojených štátov už vôbec nie.

 

 

Liška v zemi draka. Aneb stavební spoření v Číně 24. 2. 2010

hypoindex.cz

 

Stavební spořitelny pronikají do stále exotičtějších zemí. Stranou nezůstala ani Čína…

 

…V Číně zatím existuje jediná stavební spořitelna Sino-German (SGB), kterou zde založila v únoru 2004 německá stavební spořitelna Schwäbisch Hall (25% podíl) ve spolupráci s čínskou bankou China Construction Bank Corporation (75% podíl). Společnost zatím působí pouze v provincii Tianjin, která má zhruba 10 milionů obyvatel…

 

Stavební spoření vzhledem ke společným kořenům funguje v Číně na podobných principech, jak je známe z Evropy…

 

Schwäbische Hall se specializuje na rozvíjející se trhy a tak je jasné, že Čína se svým obrovským potenciálem nemohla zůstat stranou jejího zájmu. Podpora vlastnického bydlení ze strany vlády a obecně vysoký sklon Číňanů k úsporám představuje pro stavební spoření úrodnou půdu…

 

 

Čína stále nesouhlasila s koupí Hummeru, osud dohody o převzetí americké firmy nejistý

24. 2. 2010

rozhlas.cz

 

Čína nechce automobily značky Hummer. Vláda v Pekingu odmítla schválit dohodu uzavřenou v loňském roce mezi americkou společností General Motors a podnikem Tcheng-čung ze S´-čuanu. Čínské ministerstvo obchodu ale tyto informace popřelo.

 

Čína se snaží prosazovat výrobu aut s nižší spotřebou a šetrnějších k životnímu prostředí, vozy Hummer ale tyto podmínky nesplňují.

 

 

V Číně se začíná vyrábět košer mléko 24. 2. 2010

eretz.cz

 

Čínská židovská komunita si minulý týden poprvé mohla dopřát čerstvé košer mléko z domácí produkce. Stalo se tak poté, kdy v jedné z mlékáren v Pekingu začali provádět dohled na košer výrobou mléka členové chasidského hnutí Chabad.

 

V Číně žije okolo 10.000 Židů. Před 3 roky pekingská židovská obec otevřela první košer restauraci v zemi a začala nabízet košer výrobky.

 

 

Google svůj Nexus One v Číně nepředstaví 24. 2. 2010

pcworld.cz

 

Společnost Google odvolala konferenci v Pekingu, na které měla oficiálně představit čínským vývojářům, distributorům a novinářům svůj inteligentní telefon Nexus One…

 

Příští týden tak Google představí Nexus One zřejmě jen v Hongkongu a na Tchaj-wanu, přestože měl původně v prvním březnovém týdu představit Nexus One na všech klíčových trzích v jihovýchodní Asii, tedy především v Číně. "Kdyby Google neměl problémy s čínskou vládou, uspořádal by podobnou akci i v Číně," uvedl zdroj…

 

Google v lednu oznámil, že zvažuje úplné stažení svých aktivit z Číny z důvodu série čínských útoků na servery Googlu a také kvůli silné cenzuře vyhledávání na čínském internetu, kterou je podmíněno působení firmy v Číně…

 

 

Čínští komunisté přichystali hůl sami na sebe: etický kodex 25. 2. 2010

e15.cz

 

Etický kodex čítá 52 bodů. Zakazuje například majetkové spekulace, přijímání úplatků a darů a využívání vlivu ve prospěch členů vlastní rodiny.

 

Členové partaje by se měli vzdát také opulentních svateb, pohřbů, a dokonce i zámořských cest. Rozhazovat peníze by neměli ani na stavby honosných vládních budov a nákup nápadných aut…

 

 

Čínský bankéř míří do vedení Mezinárodního měnového fondu 25. 2. 2010

rozhlas.cz

 

Čína potvrzuje svůj rostoucí význam ve světové ekonomice, posílá bankéře do vedení Mezinárodního měnového fondu. Finanční expert Ču Min bude zvláštním poradcem výkonného ředitele Fondu Dominiquea Strausse-Kahna. ČLR tak potvrzuje současný význam ve světě. V současnosti je třetí největší ekonomikou, podle odhadů však ještě letos předstihne dosud druhé Japonsko.

 

Ču Min přináší bohaté zkušenosti získané ve vládě i finančním sektoru…

 

Ču Min působil od konce 90. let minulého století v Bank of China, loni pak byl jmenován viceguvernérem centrální banky…

 

 

Čína a USA chcú rokovať o severokórejskom jadrovom programe 25. 2. 2010

sme.sk

 

Termín však ešte nie je vo výhľade. Americký mimoriadny vyslanec USA pre Severnú Kóreu Stephen Bosworth sa dnes na úvod svojej cesty do Číny, Južnej Kórey a Japonska stretol v Pekingu s čínskym ministrom zahraničných vecí Jang Ťie-čch’om.

 

"Je to dobrá príležitosť vyriešiť dilemu šesťstranných rokovaní," uviedol hovorca ministerstva Čchin Kang.

 

Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments