Horké téma: Čína XXIII – Tibetské vlajky vlají, Žlutá řeka bombardována




Čína vypustí do vesmíru Nebeský palác v roce 2011 6. 3. 2010

novinky.cz

 

Původně chtěla modul vypustit již na konci letošního roku, ale náročný projekt narazil na technické problémy…

 

Čína je třetím národem, který vyslal samostatně svého kosmonauta – taikonauta do vesmíru. Za Spojenými státy a Ruskem má tak sice značný odstup, ale ten, zdá se, rychle stahuje…

 

Nebeský palác, který se má stát základním kamenem čínské stanice, je osmi a půl tunový víceúčelový modul, který by měl pojmout až tříčlennou dočasnou posádku, která by prováděla výzkumné úkoly. Zpočátku jde ovšem hlavně o prověření technologie a schopnosti propojení pilotovaných lodí Šen-čou s Nebeským palácem.

 

 

Čína dá své měně větší volnost, na správný ten moment ale ještě počká 6. 3. 2010

finweb.ihned.cz

 

Guvernér centrální banky Čou Siao-čchuan během výročního projevu před členy zákonodárného sboru řekl, že Peking nakonec bude muset zvláštní politiku jüanu opustit. "Praxe ukázala, že tato politika obstála a přispěla k oživení jak naší, tak světové ekonomiky," řekl guvernér. "Dříve či později vyvstane otázka, jak tuto politiku ukončit," dodal.

 

"Když budeme muset tuto mimořádnou politiku opustit a vrátit se k běžné hospodářské politice, musíme být velmi obezřetní v otázce správného načasování. A to včetně směnného kurzu žen-min pi," řekl guvernér. Žen-min pi, v anglickém přepisu renmin bi, je oficiální název čínské měny. Většinou se ale používá hovorovější termín jüan.

 

Peking se zdráhá poskytnout konkrétnější informace k případné revalvaci měny. Má obavy z příliš silného přílivu kapitálu, pokud spekulanti vycítí, že jüan začne zpevňovat.

 

Guvernér dal také najevo obavy, zda si americké cenné papíry udrží svou hodnotu…

 

 

Čínská atletická hvězda Liou Siang burcuje proti dětské obezitě 6. 3. 2010

rozhlas.cz

 

Mladí Číňané nejsou fit, tráví příliš času u počítačů. Tvrdí to překážkář Liou Siang považovaný za největší atletickou hvězdu nejlidnatější země světa…

 

Naše děti přibývají na váze, ztrácejí ale na síle…

 

Představitelé parlamentu mu jen přitakávali s tím, že ČLR sice na nedávných olympijských hrách v Pekingu získala 51 zlatých medailí, ovšem jen proto, že se vláda soustředí na výcvik několika elitních atletů, zatímco v mnoha školách na venkově a odlehlejších oblastech chybí i základní vybavení.

 

V Číně dnes také sice existuje na tři tisíce sportovních škol, ve kterých studuje asi 400.000 dětí, tento počet však zdaleka neodpovídá skutečným potřebám.

 

Srovnávací výzkum fyzických parametrů čínských, japonských a evropských studentů přinesl nelichotivé výsledky. Za západními zaostávají Číňané jednoznačně, s Japonci se pak mohou rovnat pouze dívky ve věku 14 až 17 let.

 

Nejdůležitější je proto nyní zaměřit se na základní a střední školy na chudším venkově, aby získaly alespoň tělocvičnu a hřiště.

 

A na samotném Liou Siangovi je, aby zúročil svou popularitu. Když totiž tento idol mladých začne o celém problému nahlas mluvit, budou mu lidé mnohem více naslouchat, než nějakým úředníkům.

 

 

Tuna českého zlata zřejmě poputuje na výstavu Expo 2010 v čínské Šanghaji 6. 3. 2010

domaci.eurozpravy.cz

 

Tuna českého zlata bude zřejmě zapůjčena na výstavu Expo 2010 v čínské Šanghaji. Souhlas k přetavení českých zásob zlata do artefaktu Zlatá slza však musí ještě udělit vláda, ta své rozhodnutí zveřejní v pondělí.

 

"Není to samozřejmě bez rizik. Jsou tam z jejich strany nějaké záruky, ale jsou tam problémy a otázky kolem pojištění," řekl Fischer…

 

Světová výstava EXPO se v Šanghaji uskuteční v termínu 1. května až 31. října. Prezentovat se na ní bude 189 zemí…

 

"Českou republiku chceme na EXPO představit jako moderní stát třetího tisíciletí. Expozice by měla naši zemi zpodobnit jako evropskou křižovatku, na níž se střetávají nejrůznější postoje a myšlenky, z nichž si Češi vytvářejí vlastní kulturu,"…

 

 

Čína: hackery potrestáme 7. 3. 2010

pcworld.cz

 

Čínská vláda se zavázala, že potrestá hackery, kteří vedli kybernetické útoky na Gogole…

 

…Jak však včera řekl čínský ministr Miao Wei, Google nikdy nepodal oficiální stížnost.

 

"Kdyby měl Google důkazy o tom, že útoky přišly z Číny, čínská vláda by uvítala, kdyby s ní tyto informace sdílel a tvrdě by útočníky potrestala," řekl Miao. "Hacking jsme nikdy nepodporovali, neboť i naše systémy se stávají častým cílem útočníků."

 

Miao také dodal, že Google nikdy oficiálně neoznámil, že by se z Číny chtěl stáhnout. "Pokud se Google rozhodne, že ve svém podnikání v Číně bude pokračovat, a to podle místních zákonů, jeho rozhodnutí uvítáme," dodal Miao. "Pokud se společnost rozhodne z Číny stáhnout, musí tak učinit podle patřičných zákonů a vypořádat se s problémy uživatelů, které mohou nastat." Mluvčí Googlu nechtěl včerejší vyjádření čínského ministra komentovat.

 

 

Peking varuje pred zhoršenými vzťahmi s USA 7. 3. 2010

sme.sk

 

Čínsky minister zahraničných vecí Jang Ťie-čchi dnes povedal, že vzťahy Pekingu a Washingtonu "sa vážne narušili" po náraste nezhôd medzi oboma mocnosťami.

 

"Zodpovednosť za to nenesie Čína," vyhlásil na tlačovej konferencii usporiadanej na okraj výročného zasadnutia čínskeho parlamentu.

 

USA "musia rešpektovať zásadný záujem Číny" o Taiwan a Tibet, pokračoval Jang. A dodal, že "Čína vždy prikladala význam svojmu vzťahu s USA… Lipnutie na vlastnom principiálnom postoji nie je to isté ako nekompromisnosť," dodal.

 

 

Sankcie proti Iránu nie sú riešením, opakuje Čína 7. 3. 2010

sme.sk

 

Nátlak a sankcie nie sú "rozhodujúcim" riešením sporu ohľadne jadrového programu Iránu, povedal dnes čínsky minister zahraničných vecí Jang Ťie-čchi.

 

Jang Ťie-čchi ďalej ohľadne rokovaní so Severnou Kóreou uviedol, že by sa všetky strany mali usilovať o obnovenie rozhovorov s Pchjongjangom o jadrovom odzbrojení.

 

 

Čínske automobilky začnú druhú ofenzívu v Európe 7. 3. 2010

dnes.atlas.sk

 

Po neúspechu bezpečnostných testov, ktorými skrachoval ich prvý nástup na našom kontinente, sa poučili a teraz s využitím novej techniky a nových technológií sa púšťajú do boja s konkurenciou.

 

Splň svoje sny (Build Your Dreams) – znie reklamné motto ambicióznej čínskej automobilky BYD. Firma chce dobyť európsky trh. Naň príde už v tomto roku s hybridným vozidlom F3 DM a v roku 2011 bude nasledovať E6, čistý elektromobil so zvýšenými parametrami…

 

Medzi ciele čínskej automobilky patrí predaj vozidiel vo veľkom počte…

 

Na zahraničnú inváziu vo veľkom štýle sa pripravuje aj Shanghai Automotive Industry Corp. (SAIC)…

 

SAIC bude vyrábať v bývalom závode MG Rover v Birminghame, a jeho modely budú mať tradičný názov Rover.

 

BYD a nemecký koncern Daimler teraz v Ženeve oznámili, že elektromobily budú vyrábať spoločne.

 

 

EXPO v Číně se bude muset obejít bez tuny českého zlata. Vláda ho odmítla půjčit 8. 3. 2010

domaci.ihned.cz

 

Vláda na své pondělní schůzi rozhodla, že nezapůjčí tunu zlata ze zásob České národní banky pro vytvoření unikátního uměleckého exponátu na výstavu EXPO 2010 v čínské Šanghaji…

 

 

Neustoupíte? Pomůže nám Čína, vzkázali Islanďané EU 8. 3. 2010

aktualne.centrum.cz

 

V sobotním referendu odmítlo celkem 93 procent hlasujících další ústupky Británii a Nizozemí ohledně splátek škod vzniklých britským a holandským střadatelům krachem tamních poboček islandské banky Icesave.

 

"Referendum ukazuje britské a nizozemské vládě, že existuje demokratický limit, jak daleko můžete tlačit na obyčejné lidi, aby prostřednictvím svých daní nesli břímě finančních selhání bankéřů," prohlásil prezident po sečtení hlasů.

 

…Pokud neustoupíte, pustíme celou Evropskou unii k vodě. Naše postavení coby potenciálního centra arktických obchodních cest a energetických zdrojů je připravena ocenit Čína.

 

„Nestačí být státníkem na globální scéně a šikanovat přitom Island,“ citovaly ho Financial Times…

 

Za krach Icesave požadují Británie a Nizozemí po Islandu splatit za 14 let dohromady přes 3,8 miliardy euro…

 

 

Ani rýži ani hamburgery: Čínané budou jíst bagety, věří si ve výhledu Subways 8. 3. 2010

ekonomika.ihned.cz

 

Americký řetězec rychlého občerstvení Subway má ambiciózní plány v Číně. Prezident společnosti Fred DeLuca v pondělí uvedl, že v příštích deseti letech by mohl Subway v Číně předhonit v počtu restaurací světovou jedničku McDonald’s. Subway, který se zaměřuje hlavně na obložené bagety, má v současnosti v Číně 150 restaurací a letos se jich chystá otevřít 35 až 50.

 

Do pěti let chce mít firma v Číně 500 provozoven. "Pokud se nám to podaří splnit, možná v dalších pěti letech budeme schopni překonat počet provozoven McDonald’s," řekl DeLuca…

 

Subway doufá, že pro Číňany bude zajímavá nabídka zdravějšího jídla, včetně vegetariánského, protože i v Číně se začíná zvyšovat riziko obezity…

 

Subway má kolem 32 000 restaurací rychlého občerstvení ve zhruba 90 zemích světa, včetně České republiky…

 

 

O nástupci dalajlámy rozhodne Čína. Do jeho reinkarnace si nenechá mluvit 8. 3. 2010

rozhlas.cz

 

Čína rozhodne o nástupci dalajlámy. Na zasedání všečínského parlamentu to prohlásili představitelé této himalájské autonomní oblasti. Podle Pekingu musí o reinkarnaci nejvyššího tibetského duchovního rozhodnout komunistické úřady a nikdo jiný. Čínská vláda už před patnácti lety určila i nástupce druhého muže tibetského buddhismu, pančenlámy.

 

Není potřeba otázku reinkarnace diskutovat, konečné slovo o výběru nástupce dalajlámy má ústřední vláda, prohlásili shodně tibetský guvernér Padma Choling i šéf parlamentu této autonomní oblasti.

 

Padma Choling navíc Dalajlámu označil za hlavního strůjce všech problémů v Tibetu i viníka nestabilní situace, nejvyšší tibetský duchovní podle něho také lže, světovým politikům i médiím.

 

S titulem dalajláma se poprvé setkáváme v roce 1578, kdy ho udělil mongolský vládce Altun Chán nejvyššímu představiteli školy Gelugpa. Posmrtně ho navíc získali i jeho dva předchůdci.

 

 

Tibetský duchovní se před 15 lety záhadně ztratil. Žije v Tibetu, tvrdí Čína 8. 3. 2010

zpravy.idnes.cz

 

Pančenlama – druhý nejvyšší duchovní tibetského buddhismu, jehož reinkarnaci před patnácti lety vybral sám dalajlama, se záhadně ztratil krátce po volbě. Léta se o tehdy pětiletém chlapci objevovaly jen kusé zprávy. "Žije spokojeně v Tibetu," tvrdí teď čínská vláda…

 

Reinkarnaci pančenlamy vybral současný dalajlama v roce 1995 a ukázal na pětiletého Gendüna Čhökjije Ňimu…

 

Krátce po volbě vpadla do chlapcovy vesnice policie a Ňimu zmizel i se svými rodiči…

 

…Nový šéf Tibetské autonomní oblasti Padma Čoling proto včera zaskočil prohlášením, že dnes dvacetiletý mladík stále žije v Tibetu.

 

"Jeho bratři a sestry jsou na univerzitě nebo vykonávají obyčejnou práci,"…

 

"Rodina si nepřeje být rušena. Chce žít obyčejný život," poznamenal Čoling.

 

 

Přijedou Číňané. Takže, žáci: Mlčte o Tibetu 8. 3. 2010

hn.ihned.cz

 

Studenti obchodní akademie v Ústí nad Labem čekají vzácnou návštěvu – skupinu Číňanů, které škola pozvala na besedu…jedno už ale mají jasně nakázané: žádné otázky na Tibet ani na lidská práva.

 

…"Jednoznačně padlo, ať se s nimi studenti baví o ekonomice, a určitě ne o politice,"…

 

S Číňany se v Česku jedná i otevřeně. Během summitu evropských politiků s Čínou vlály v Praze při protestní demonstraci loni v květnu tibetské vlajky.

 

 

Politici voličům; Jančík (ODS): Solidarita s Tibetem 9. 3. 2010

parlamentnilisty.cz

 

…Městská část Praha 5 vyvěšením tibetské vlajky již po mnoho let veřejně proklamuje solidaritu s lidem Tibetu.

 

„Tibetskou vlajku vyvěšujeme na radnici Prahy 5 už tradičně," říká starosta MČ P5

Milan Jančík. „Svoboda je naší největší hodnotou a je zkrátka nutné podpořit národ, kterému se jí nedostává," doplňuje.

 

 

Tibetskou vlajku bude letos možné spatřit na téměř 400 budovách 9. 3. 2010

naseadresa.cz

 

K tradiční akci Vlajka pro Tibet, kterou si lidé po celém světě vždy 10. března připomínají násilné potlačení tibetského povstání, se letos připojí kolem 350 českých radnic… vlajka zavlaje také na budovách více než 20 středních škol.

 

Akce Vlajka pro Tibet vznikla v polovině devadesátých let minulého století v západní Evropě jako připomínka násilného potlačení tibetského povstání ve Lhase v roce 1959. První čtveřice českých měst se k akci, která má upozornit na porušování lidských práv ve střední Asii, připojila v roce 1996…

 

 

The Washington Post: Japonská fantazie 9. 3. 2010

e15.cz

 

Jukihisa Fudžita je vlivným členem vládnoucí Demokratické strany Japonska. Jako šéf její zahraniční sekce a hlava zahraničního výboru japonského parlamentu představuje důležitou figuru v zahraniční politice nejdůležitějšího z východních amerických spojenců.

 

A také se zdá, že je zastáncem teorie, že 11. září bylo jedním velkým podfukem…Zpochybňuje, že za útokem stáli teroristé, mluví o tom, že za pádem budov byla řízená demolice, nikoli náraz letadla…Znepokojivou novinkou ovšem je, že zastáncem těchto bláznivých teorií je osoba, která zastává důležitý post ve vládním aparátu druhé největší ekonomiky světa.

 

 

Čína hledá rovnováhu mezi růstem a inflací 9. 3. 2010

patria.cz

 

Qu Hongbin, ekonom společnosti HSBC Global Markets, pro CNBC uvedl, že vláda v Číně chce nyní vyslat jasný signál, že zatímco minulý rok bylo cílem dosažení růstu za každou cenu, nyní se tento cíl rozšiřuje na zamezení inflaci…V následujících letech musí podle ekonoma dojít k tomu, že Číňané budou „trochu více utrácet a trochu méně šetřit“… vláda … sníží své výdaje na investice a zvýší výdaje na vzdělání a zdravotní systém. Qu Hongbin také uvedl, že se tento rok dá očekávat, že Čína nechá posílit svou měnu; na současném zasedání Lidového národního kongresu ale nelze očekávat, že dojde ke zveřejnění takového kroku.

 

Michael Yoshikami ze společnosti YCMNet Advisors pro CNBC uvedl, že trhy možná očekávají, že růst Číny dosáhne až 12 %, což je ale spíše přání než správný odhad…

 

 

Čína chystá rychlovlakový boom, z Pekingu do Londýna pojedete jen dva dny 9. 3. 2010

ekonomika.ihned.cz

 

Čínská vláda má velké plány s rozvojem železniční dopravy. Z Pekingu do Londýna vlakem za dva dny by tak brzy mohlo být realitou, pokud dojde podle plánů čínské vlády k prodloužení vysokorychlostních tratí železnici do dalších 17 zemí.

 

První trasa povede z čínské provincie Chej-lung-ťiang na sever přes Mongolsko a Rusko do západní Evropy, patrně až do Británie.

 

Druhá plánovaná, západní trasa začíná v Urumči, metropoli čínské Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang, a pokračuje přes střední Asii, včetně Kazachstánu, Uzbekistánu a Turkmenistánu, dále do Pákistánu, Íránu, Turecka a Německa.

 

Třetí trasa zahrnuje jihovýchodní Asii a vede z čínského Kchun-mingu v provincii Jün-nan do Vietnamu, Thajska, Malajsie, Singapuru, Barmy a Indie.

 

Podle internetových médií by vlaky, jejichž rychlost by měla přesahovat 320 kilometrů v hodině, mohly konkurovat letecké dopravě. Cílem Číny je ale především efektivnější doprava surovin pro rychle se rozvíjející ekonomiku.

 

"Naším cílem je, aby se tyto vlaky pohybovaly téměř tak rychle jako letadla," uvedl Wang Meng-šu, člen čínské strojírenské akademie a poradce čínských vnitrostátních vysokorychlostních železnic.

 

Podle britského tisku je možné, že pasažéři nasednou v Londýně na vlak a za pouhé dva dny budou v Pekingu… Cestující pak budou moci pokračovat do Singapuru, vzdáleného 10 800 kilometrů, kam dorazí z Londýna za tři dny.

 

V souvislosti s otevřením první vysokorychlostní tratě čínské úřady oznámily, že na rozvoj železnice chtějí vydat do roku 2012 asi 300 miliard dolarů.

 

 

Čína má po sto letech přímý přístup k Japonskému moři 9. 3. 2010

rozhlas.cz

 

Čínská provincie Ťi-lin si na deset let pronajala severokorejský přístav Radžin, který od roku 1991 tvoří zvláštní ekonomickou zónu Rason…

 

Peking, který o přístup k Japonskému moři přišel v 19. století, chce z Dálného východu vytvořit obchodní bránu spojující Čínu s Ruskem, oběma Korejemi i Japonskem.

 

Práva na užívání jednoho z doků si už dříve zajistilo i Rusko, jehož tichomořské přístavy narozdíl od severokorejského Radžinu zamrzají. Budovaná železnice totiž zrychlí přepravu japonského a korejského zboží do Evropy.

 

 

Ujgura vo Švédsku odsúdili za špionáž pre Čínu 9. 3. 2010

sme.sk

 

Vo Švédsku v utorok odsúdili 62-ročného Ujgura za špionáž pre Čínu.

 

Babur Maihesuti donášal Pekingu na ďalších Ujgurov, ktorí žijú v exile vo Švédsku, Nórsku, Nemecku a Spojených štátoch. S agentmi čínskej tajnej služby sa stretával od januára 2009 až do jeho zatknutia 4. júna v Štokholme.

 

Maihesuti tvrdí, že čínskej tajnej službe nedonášal. O stretnutie s čínskym diplomatom a novinárom, ktoré bolo predmetom súdu, ho údajne požiadala exilová vodkyňa Ujgurov Rebiya Kadeerová.

 

 

Čína obvinila dalajlamu z pokusů o vyvolání chaosu. Zatkla stovky lidí 9. 3. 2010

lidovky.cz

 

Čína obvinila v předvečer výročí protičínského povstání v Tibetu v roce 1959 duchovního vůdce dalajlamu z pokusů o vyvolání chaosu. V rámci preventivních opatření byly v Tibetu zatčeny stovky lidí.

 

Podle turistických zástupců je ve Lhase klid, policie však hlídkuje v ulicích od předloňských nepokojů téměř nepřetržitě…

 

 

"Vlajka pro Tibet" vlaje v parlamentu i na řadě radnic 10. 3. 2010

tyden.cz

 

Tibetská vlajka zavlála z okna Valdštejnského paláce – sídla Senátu. Vyvěsil ji šéf senátní komise pro podporu demokracie ve světě Vlastimil Sehnal (ODS). Poslanci zelených vlajku vyvěsili pouze z okna svého klubu ve sněmovně, neboť dolní komora podporu Tibeťanům vyjadřovat nechce.

 

Sněmovna ani Senát se jako instituce k akci nepřipojí…

 

V rámci dnešní připomínky povstání pořádá od 18.00 Amnesty International filmovou projekci před čínskou ambasádou v Praze. Promítat se bude dokument vězněného tibetského filmaře.

 

Akce nazvaná Vlajka pro Tibet se celosvětově koná 10. března, aby připomenula povstání proti čínské okupaci ve Lhase, při kterém zemřelo nejméně 80 tisíc Tibeťanů…

 

 

Vlajka Tibetu bude na sněmovně viset, Vlčkovi navzdory 10. 3. 2010

aktualne.centrum.cz

 

Zákaz nezákaz, tibetská vlajka bude z oken klubu zelených viset i letos.

 

"Určitě vyvěsíme vlajku ještě před jednáním sněmovny, někdy v ranních hodinách…“uvedla poslankyně Kateřina Jacques (SZ).

 

…Poslanec Marek Benda se pokusil na jednání sněmovny zařadit další bod na podporu Čínou utiskované země. Žádal sněmovnu o to, aby přijala usnesení vyzývající Čínu k dialogu s dalajlamou a tibetským lidem.

 

 

Čínské letectvo bombardovalo zamrzlou Žlutou řeku 10. 3. 2010

novinky.cz

 

Čínské úřady v obavě z hrozících záplav v oblasti Žluté řeky v důsledku jejího zamrzání vyslaly bombardéry, aby led zničily…

 

Druhý nejdelší tok v zemi blokoval led na úseku dlouhém 720 kilometrů…

 

V řece ve Vnitřním Mongolsku je v současnosti téměř rekordních 1,75 miliardy krychlových metrů vody. Sever Číny od prosince sužují tuhé mrazy. Teplota klesla pod minus 50 stupňů Celsia.

 

 

Čína produkuje nejvíce emisí, ale i kvůli výrobě pro EU 9. 3. 2010

aktualne.centrum.cz

 

Američtí výzkumní pracovníci užili světovou obchodní databázi pro sledování zboží a služeb a přiřadili emise zemím, ve kterých jsou výrobky užívány.

 

Zdrojem téměř čtvrtiny čínských emisí je zboží exportované na západ…

 

Čína nedávno předčila Spojené státy a v produkci emisí stanula na prvním místě…

 

Dle konvence OSN jsou emise skleníkových plynů přiřazovány zemím, ve kterých jsou vyprodukovány…

 

Takový systém prý znamená, že si obyvatel určitého státu může koupit zboží vyrobené v Číně, a přestože z něj má užitek, jsou emise přiřazeny Číně.

 

Proti tomuto názoru se stojí i opačná argumentace. Z výroby profitují i země, ve kterých zboží vzniká. Lidé díky tomu mají práci a firmy příjem.

 

 

Čína podepsala kodaňskou dohodu o podnebí, svět čeká na Rusko 10. 3. 2010

mediafax.cz

 

Čína se připojila ke globální dohodě o podnebí uzavřené v prosinci na schůzce v Kodani…

 

…Dopis, který podepsal čínský vyjednavač o podnebí Su Wej, uvádí, že sekretariát "může Čínu připojit na seznam signatářských států dohody".

 

Dohoda, která má podobu politického prohlášení a není závazná, požaduje udržet globální oteplování do dvou stupňů Celsia proti předindustriální éře…

 

Posledním z velkých znečišťovatelů, který se ke kodaňské dohodě dosud nepřipojil, je Rusko.

 

 

Dalajláma v prejave obvinil Čínu zo zničenia budhizmu 10. 3. 2010

sme.sk

 

Dalajláma dnes obvinil Čínu, že odmietala všetky jeho snahy dosiahnuť kompromis ohľadom Tibetu a systematicky robila represívne kroky na "zničenie budhizmu".

 

Dalajláma pôsobil "nahnevane a rezignovane" … Prejav v budhistickom kláštore v indickej Dharmsale, ktoré je sídlom tibetskej exilovej vlády, počúvali tisíce Tibeťanov.

 

Peking dalajlámu obvinil, že bojuje za nezávislosť Tibetu. Exilový náboženský líder však hovorí, že chce pre región len istú formu autonómie, v rámci ktorej by Tibeťania mohli uplatňovať svoju kultúru, jazyk a náboženstvo.

 

 

Tibet navždy zůstane naší součástí, vzkazuje Čína v den výročí 10. 3. 2010

rozhlas.cz

 

Čína odmítá větší autonomii Tibetu, kterou požaduje Dalajláma… do jejího rozvoje v příštích letech investovat v přepočtu téměř 300 miliard korun…

 

 

Vývoz Číny raketově zrychlil, otevírá se cesta pro očekávaný růst jüanu 10. 3. 2010

ekonomika.ihned.cz

 

Vývoz Číny vyskočil v únoru meziročně o 45,7 procenta. Ještě v lednu vývoz zrychlil "jen" o 21 procent a tento růst je vyšší než předpokládali analytici. Ti čekali zrychlení vývozu mezi 35 až 40 procenty…

 

V únoru však stoupl i dovoz, a to o 44,7 procenta po lednovém rekordním zvýšení o 85,5 procenta. Přebytek zahraničního obchodu země činil 7,6 miliardy dolarů (asi 143,1 miliardy korun). Zpráva je další známkou toho, že globální ekonomika i Čína oživují.

 

…Peking drží kurz vůči dolaru beze změny již 18 měsíců.

 

Tempo růstu čínské ekonomiky v posledním loňském čtvrtletí zrychlilo na 10,9 procenta…

 

Za leden a únor celkový přebytek zahraničního obchodu činil 21,8 miliardy USD. Aktivní saldo obchodu se Spojenými státy kleslo o 27 procent na 20,9 miliardy USD. Přebytek se zeměmi Evropské unie, které jsou největším obchodním partnerem, stoupl o 34 procent na 22,3 miliardy USD.

 

 

Čína – ceny nemovitostí v únoru rostly nejrychleji za 23 měsíců 10. 3. 2010

zpravy.kurzy.cz

 

Ceny nemovitostí v Číně v únoru rostly nejrychlejším tempem za posledních 23 měsíců. Ceny rezidenčního a komerčního trhu v únoru v 70 hlavních čínských městech stouply meziročně o 10,7% oproti růstu o 9,5% v lednu.

 

Růst cen se dále stupňuje i přes to, že čínské banky již oznámily na popud tamní vlády některá opatření, která měla za cíl omezit dostupnost půjček…

 

Tato zpráva dále přilévá pomyslného oleje do ohně rostoucích inflačních rizik podobně jako další dnešní zpráva o vývoji zahraničního obchodu…

 

 

Čínu rozhneval dalajlámov prejav k výročiu povstania 11. 2. 2010

sme.sk

 

Čínski predstavitelia dnes s hnevom reagovali na prejav dalajlámu, podľa ktorého Čína systematicky robila represívne kroky na "zničenie budhizmu". Dalajláma vyhlásil, že budhisti žijú vo väzenských podmienkach a vyjadril solidaritu s obyvateľmi Sin-ťiangu.

 

Tibetský exilový náboženský líder vystúpil v stredu v indickej Dharmsale s prejavom pri príležitosti 51. výročia neúspešného povstania proti čínskej vláde v Tibete. Ujgurskú autonómnu oblasť Sin-ťiang nazýval Východný Turkestan, čo je názov používaný prívržencami nezávislosti tohto regiónu.

 

Podľa Čínou dosadeného starostu tibetského hlavného mesta Lhasa dalajláma používa Sin-ťiang a Tibet ako platformy na dosiahnutie svojho cieľa – rozdelenia Číny. Zástupca starostu v denníku China Daily uviedol, že tibetský ľud môže veriť v čo chce, ak je to legálne. Vláda nebude zasahovať a naopak, pomôže im vyriešiť problémy, dodal.

 

"Nech si dalajláma hovorí čo chce. My budeme pokračovať v tom, čo robíme," vyhlásil nový tibetský guvernér Padma Čoling.

 

 

Dalajlama obvinil Čínu z úmyslu vyhladit buddhismus 10. 3. 2010

ceskenoviny.cz

 

Tibetský duchovní vůdce dalajlama dnes obvinil Čínu, že se snaží "úmyslně vyhladit buddhismus". Učinil tak v rámci svého tradičního projevu u příležitosti výročí rozsáhlého protičínského povstání Tibeťanů v roce 1959…

 

"Zadržují mnichy a jeptišky ve vězeňských podmínkách, upírají jim možnost v míru studovat a praktikovat víru," řekl dnes dalajlama na adresu čínských úřadů. Zároveň však prohlásil, že s Pekingem nepřestane komunikovat, i když v tom spatřuje jen "malou naději".

 

Dalajlama rovněž podpořil etnickou menšinu Ujgurů, která podle jeho slov trpí zvýšeným útlakem v čínské Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang. "Rád bych jim vyjádřil svou solidaritu, pevně stojím na jejich straně," zdůraznil dalajlama.

 

 

Evropské burzy asi oslabí v obavách z přehřátí Číny 11. 3. 2010

sfinance.cz

 

Evropské burzy ve čtvrtek zřejmě zahájí poklesem, když výrazně zastoupené komoditní tituly pravděpodobně zasáhnou nižší ceny surovin poté, co další várka silných ekonomických údajů z Číny vzbudila obavy z utažení tamní měnové politiky…

 

Čínská spotřebitelská inflace v únoru zrychlila na 16měsíční maximum a řada dalších ekonomických údajů ukazuje na všeobecně silnou ekonomiku a poskytuje nové argumenty, že měnová politika v Číně bude utažena spíše dříve než později.

 

 

Čínská průmyslová výroba v únoru stoupla na 20,7% 11. 3. 2010

Čínská inflace v únoru dosáhla 5,4% 11. 3. 2010

Index spotřebitelských cen v únoru stoupl o 2,7% 11. 3. 2010

news.xinhuanet.com

 

 

Čínský vývoz prudce roste, německý padá 11. 3. 2010

hn.ihned.cz

 

Přibližně stejně jako vývoz stoupl v únoru meziročně i čínský dovoz – téměř o 45 procent…

 

Velice rychlá dynamika dovozu souvisí s čilou poptávkou čínských firem po surovinách a materiálech, například oceli potřebné k výstavbě a modernizaci infrastruktury.

 

Čína se loni stala největším světovým trhem s automobily místo USA a největším vývozcem zboží, když předčila Německo o zhruba 60 miliard eur. Německý vývoz loni klesl o 18,4 % na 803,2 miliardy eur. Říše středu letos hodnotou HDP předstihne Japonsko a stane se druhou největší ekonomikou světa.

 

Čína, která se loni stala největším světovým vývozcem, předstihne letos hodnotou svého HDP Japonsko a zařadí se ve světovém žebříčku na druhé místo hned za Spojené státy.

 

 

Čína odmítla kritiku USA za stav lidských práv 12. 3. 2010

denik.cz

 

Podle Pekingu se Spojené státy "opět pasovaly do role světového soudce v oblasti lidských práv". Obviňují 190 států světa v oblasti lidských práv, ale porušování těchto práv na svém vlastním území nevidí, nebo je dokonce skrývají.

 

Spojené státy "používají lidská práva jako politický nástroj umožňující zasahování do vnitřních záležitostí jiných zemí, vedoucí k pošpinění jejich obrazu. Sledují tím vlastní strategické zájmy," zdůrazňuje podle čínské agentury reakce Pekingu.

Zdrojový článek zde.

 

 

V čínské ZOO zemřelo hlady 11 tygrů 12. 3. 2010

mediafax.cz

 

V zoologické zahradě na severovýchodě Číny zemřelo za poslední tři měsíce hlady 11 tygrů ussurijských…Ošetřovatelé zvířata krmili pouze kuřecími kostmi, protože nemají peníze na jinou potravu.

 

"Všech jedenáct tygrů zemřelo v důsledku podvýživy,"…

 

Čína v únoru oznámila, že v zajetí chová šest tisíc tygrů, na svobodě však žije pouze 50 až 60 zvířat, z toho 20 tygrů ussurijských. Snižování populace kočkovitých šelem způsobuje ničení životního prostředí lidskou činností a pytlačení. Ve zbytku světa žije, převážně v zajetí, asi 3200 tygrů. V 80. letech minulého století jich přitom bylo asi 20 tisíc, před sto lety sto tisíc.

 

Čtyři poddruhy tygrů již vymřely.

 

 

Čína varovala Google před porušováním zákonů – spor trvá 12. 3. 2010

e15.cz

 

Čína varovala americký internetový gigant Google před porušováním zákonů země. Uvedl to dnes čínský ministr průmyslu a informací Li I-čung. Zdá se, že spor mezi Čínou a Googlem tak není zdaleka u konce.

 

„Ten, kdo nerespektujete čínské zákony, je nepřátelský a nezodpovědný, a ponese za to také patřičné následky,“ řekl Li I-čung.

 

„Záleží na Googlu, jestli chce opustit Čínu,“ uvedl ministr průmyslu a informační technologie Li I-čung s tím, že Čína uvítá, pokud společnost v zemi zůstane. Dodal také, že internetové společnosti operující v Číně musí dodržovat tamní zákony.

 

Šéf Googlu Eric Schmidt již týden avizoval, že doufá v brzké vyřešení sporu. Google nabídl, že v Číně nabídne vyhledávač, který by nepodléhal cenzuře.

 

 

Čínský prezident vyzval k posílení budování armády 12. 3. 2010

news.xinhuanet.com

 

Čínský prezident Hu Jintao v pátek vyzval k posílení ozbrojených sil ideologickým a politickým rozvojem, aby byly mocnou oporou ochrany čínské svrchovanosti, národní bezpečnosti a rozvoje zájmů.

 

„Ideologický a politický vývoj má mimořádný význam pro všechny činnosti armády,“ řekl.

 

Chu zdůraznil, že ozbrojené síly musí využít historickou příležitost aktivně podporovat zdravý a rychlý vývoj národní obrany.

 

Řekl, že ozbrojené síly udržují zdravé pokrevní příbuzenství mezi lidmi a dále upevňují solidaritu mezi armádou a vládou, mezi armádou a lidem, i mezi různými etnickými skupinami.

 

 

Obama chce, aby Čína pohnula svou měnou 12. 3. 2010

novinky.cz

 

Podle něj by bylo dobré, kdyby Čína nasměrovala svou měnu na odpovídající úroveň. Čínský jüan je totiž uměle podhodnocen, což zemi umožňuje lépe prodávat své zboží do zahraničí. Američtí výrobci se pak v tak levné konkurenci hůře prosazují.

 

„Po dlouhou dobu Amerika sloužila jako spotřebitelský hnací motor pro celý svět. Nyní ale se situace vyvažuje a my všichni vyváženost potřebujeme,“ uvedl Obama.

 

 

Držitel Nobelovy ceny Spence: Tahounem ekonomiky bude Čína a Indie 13. 3. 2010

ct24.cz

 

"Během krize existovalo riziko pádu prakticky všeho od cen aktiv po investice, a to hlavně kvůli strachu a nedostatku znalostí. Jedním z nástrojů pro zbrzdění toho pádu jsou právě stimuly. Na druhou stranu, i když se zadaří a systém se stabilizuje, tak jako je tomu teď, zadlužení po delší dobu je problém," zamýšlel se Spence.

 

Často kritizovaným příkladem je však právě Čína, jejíž obří stimuly by podle mnohých mohly v budoucnosti vést k inflační explozi. Hlavním úkolem největšího asijského trhu bude podle Spenceho udržení rovnováhy mezi zahraničním vývozem a domácí poptávkou. "Je nejlepší zemí se středním příjmem. Vyspělé země takovým tempem nerostou, oni se totiž čeho držet nemají – vyvíjejí technologie a know-how, které jsou základem jejich růstu. Čína a Indie mají dohromady skoro 40 procent světové populace. A až budou mít ekonomiky, které budou podobné těm našim v Evropě a Americe, budou největšími ekonomikami světa, to se myslím dá rozhodně předpokládat," dodal profesor.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments