Horké téma: Írán III




Írán: Izrael plánoval vraždu Ahmadinežáda 

Íránský ministr pro zpravodajské služby, Gholam Hossein Mohseni Ejeie, v pátek řekl, že Izrael v období okolo prezidentských voleb minulý měsíc plánoval vraždu Mahmúda Ahmadinežáda…. v den voleb íránské bezpečnostní složky zmařily teroristický útok, do kterého byl podle nich zapleten Izrael.

Izrael otestuje protiraketový systém Arrow na americké raketové střelnici v Tichomoří 

Izrael v brzké době otestuje svůj protiraketový systém Arrow na americké raketové střelnici v Tichém oceánu. Dojde k tomu při společném cvičení… systémy – Patriot, THAAD a Aegis.

Systém Arrow, na jehož vývoji spolupracoval Izrael se Spojenými státy, má Izrael chránit proti možným útokům balistickými raketami ze Sýrie nebo Íránu. Izrael provedl úspěšný test systému Arrow II v dubnu. Systém sestřelil cíl, který simuloval íránskou raketu Šehab nad Středozemním mořem.

Úspěšný test izraelského Iron Domu 

…Izraelští specialisté v místním tisku upřesnili, že mobilní systém Iron Dome lze efektivně použít rovněž k obraně před minometnou palbou. Nyní je již vyvíjena nová verze systému Iron Dome, použitelná proti balistickým raketám středního a velkého dosahu a řízeným střelám s plochou dráhou letu… Iron Dome má být nedílnou součástí budovaného vícevrstvého systému k obraně izraelského území proti balistickým raketám krátkého, středního a velkého dosahu, které již nyní jsou, či v blízké budoucnosti budou v arsenálech armád Íránu a Sýrie.

Dvě lodě izraelského námořnictva propluly Suezským průplavem 

Arabské zdroje v úterý oznámily, že během dne propluly Suezským průplavem ze Středozemního do Rudého moře dvě lodě izraelského námořnictva. Mělo se jednat o torpédové čluny INS Hanit a INS Eilat. Před několika dny bylo oznámeno, že Suezským průplavem proplul do Rudého moře raketový člun. Nasazen zde byl k operační činnosti, jejíž podstata ovšem zůstala přísně tajná.

Izraelské námořnictvo v poslední době zvýšilo svou aktivitu v oblasti Suezského průplavu a to za spolupráce s Egyptem, který průplav spravuje. Suezský průplav značně zkracuje cestu izraelských lodí do Rudého moře. Cesta okolo břehů Afriky by jim trvala několik týdnů.

Před několika týdny využily průplav k cestě do Rudého moře také izraelské ponorky třídy Delfín. Stejnou cestou se pak vrátily i zpět do Středozemního moře.

Strategické zájmy Izraele v Rudém moři vzrostly. Podle zahraničních zpráv byla v Rudém moři před několika měsíci potopena íránská loď vezoucí zbraně. Podle zprávy bylo na palubě více než 100 pasažérů, kteří byli zapojeni do pašování zbraní. K čemu skutečně v Rudém moři došlo, ale objasněno nebylo.

Izraelci vedou s Íránem tajnou kybernetickou válku

Izraelským počítačovým expertům podle něj usnadňuje situaci skutečnost, že Teherán musí naprostou většinu počítačového vybavení a technologií dovážet ze zahraničí. To prý Izraeli umožňuje zaměřit se na íránské počítače ještě předtím, než se do země vůbec dostanou. … Írán ale podle serveru podniká protiútoky. Není vyloučeno, že stál za pirátským útokem na izraelské vládní sítě během izraelského tažení proti pásmu Gazy… Izrael … úspěšně zaútočil na počítačové systémy v Sýrii. Nasazení „kybernetické zbraně“ podle něj umožnilo Izraeli provést v roce 2007 nálet na údajné syrské jaderné zařízení, aniž syrská protivzdušná obrana útočící letouny zaznamenala. Kybernetická válka se stala „velmi významnou součástí izraelské strategie“, potvrdil izraelský expert.

Historické setkání Palestinské správy a Íránu

Vrchní vyjednavač Palestinské správy Saíb Irikát (Saeb Erekat) se v Šarm al-Šejchu na okraji setkání nezúčastněných států sešel s íránským ministrem zahraničí Manúčerem Mottakim (Manouchehr Mottaki)… jednalo se o vnitřních záležitostech Palestinské správy, především o trvajícím napětí mezi Fatáhem a Hamasem… Izraelský představitel, citovaný agentura AFP, Palestinskou správu odsoudil za to, že „netrpí nechutí stýkat se s nejextrémnějšími a nejnásilnějšími nepřáteli míru.“… Zatímco íránští mullové podporují požadavek Palestinské správy na vznik státu „Palestina,“ íránští zástupci se dosud s představiteli Palestinské správy od jejího vzniku v roce 1994 oficiálně nesetkali…. V roce 2006 Írán také poskytl desítky milionů dolarů Palestinské správě poté, kdy západní státy omezily svoji pomoc v reakci na prominentní roli Hamasu ve vedení arabské autonomie v Zemi Izraeli (???).

Když bude Írán spolupracovat, Západ mu povolí pokračovat v obohacování uranu

Vláda amerického prezidenta Baracka Obamy a její evropští spojenci zvažují upustit od svých dlouhodobých požadavků na to, aby Írán okamžitě ukončil svůj sporný jaderný program, bude-li se Západem vyjednávat…Tento návrh, který se však zatím pouze diskutuje, by také povolil Teheránu, aby v průběhu vyjednávání pokračoval s obohacováním uranu…Šest hlavních mocností, které již delší dobu rokují s Íránem, se minulý týden sešlo v Londýně. Právě na této schůzi přizvaly Teherán k novému kolu vyjednávání o jeho jaderném programu.

Írán musí mít podle Obamy přístup k jaderné energetice

Obama prohlásil, že jakýkoli stát, včetně Íránu, má právo rozvíjet jadernou energetiku "ve shodě se závazky vyplývajícími ze členství ve Smlouvě o nešíření jaderných zbraní".

Státy G8 se shodly, že nebudou čekat na odpověď Íránu donekonečna

"Nebudeme prostě čekat donekonečna, neumožníme vývoj jaderných zbraní a porušení mezinárodních smluv, abychom se jednoho dne probudili a zjistili, že jsem se ocitli v ještě horší situaci bez možnosti na ni reagovat. Jestliže Írán nepřestane v jaderné problematice vzdorovat do zářijového termínu, postoupíme k dalším krokům…

"Mezinárodní společenství dalo najevo, že existuje cesta k dialogu, již může Írán nastoupit a rozhovorů se naplno zúčastnit, aby zmírnil napětí. Rozhodne-li se po té cestě nevydat, pak nejen státy G8, ale také mnohé jiné země dospějí k názoru, že musíme vstoupit do následujících etap…

" Rada bezpečnosti OSN na Írán uvalila už trojí sankce, protože se Teherán nechce vzdát obohacování uranu. Írán trvá na tom, že tuto technologii využije výhradně k výrobě paliva pro jaderné elektrárny, avšak nevyjasněné nálezy v některých jeho jaderných provozech vzbuzují podezření z toho, že Íránci tajně pracují také na nukleární zbrani. Teherán to rozhodně popírá.

Írán: Neomezí normální inspekci jaderných zařízení MAAE

Iránský stálý člen v MAAE Ali Asghar Soltanieh včera ve Vídni konstatoval, že Írán neomezí normální inspekci jaderných zařízení MAAE, v současnosti inspekce pokračují. Ali Asghar Soltanieh vyvrátil zprávu americké tiskové agentury AP, ve které sdělila, že Irán omezil normální inspekci jaderných zařízení MAAE.

Íránský viceprezident se vzdal úřadu

Íránský viceprezident Esfandíjár Rahím Mašáí, jehož jmenování prezidentem Mahmúdem Ahmadínežádem vyvolalo kritiku ve vlastním táboře, se vzdal úřadu… Jmenování Mašáího, jehož dcera se provdala za syna íránského prezidenta, kritizovali někteří konzervativci a církevní hodnostáři. Mašáí loni vyvolal pobouření prohlášením, že Írán je přítelem izraelského lidu.

Ahmadínežádův viceprezident nerezignoval

 Z Teheránu přišla zpráva dementující nedělní informaci, podle níž se Esfandíjár Rahím Mašáí vzdal funkce krátce po jmenování prvním viceprezidentem. "Je to výmysl, který šíří nepřátelé vlády," dementoval dnes Mašáí informaci o demisi na své internetové stránce.

Íránský exprezident chce referendum o volbách

Bývalý íránský prezident a zastánce reforem Mohammad Chátamí se domnívá, že by se o legitimnosti červnových prezidentských voleb mělo rozhodnout v referendu, čímž by se ukončila povolební krize. Chátamího výzva na vypsání referenda se dnes objevila na reformátorských webových stránkách.

Kdo v Íránu skutečně prohrál: islámští duchovní

…Íránci si v současnosti nemohou nepovšimnout, že duchovní ztrácejí na vlivu a jejich moc přebírá nová elita, která se skládá z vojáků. Tento týden například státním médiím dominovalo několik generálů z islámských revolučních gard svými otevřeně politickými projevy a interviewy… "Důsledky této nové situace musejí být vzaty v úvahu všude."…

Islámští duchovní používali velmi chytré strategie. Byli blízko vládcům, ale neidentifikovali se s nimi…. Duchovní se nikdy s jiným duchovním nehádal na veřejnosti… Za posledních třicet let totiž duchovenstvo přišlo o své postavení jako "poslední útočiště" a dostalo se v boji o politickou moc do první linie. Tak se duchovní stali politiky a přišli o auru svatosti, kterou si během staletí vypěstovali….

Úpadek duchovenstva šel ruku v ruce se vzestupem vojensko-bezpečnostní elity… Ahmadinežád se stal prvním nenáboženským představitelem státu, který od roku 1981 získal prezidentský úřad… Ahmadinežád připravil také plán zestátnit velký počet podniků, kterých se zmocnili duchovní ve zmatku po šachově pádu… Íránci už své duchovní neposlouchají.


Iránsky najvyšší líder Chameneí varoval opozičných politikov  

… ajatolláh Alí Chameneí upozornil politikov, aby boli opatrní vo svojich postojoch k povolebným nepokojom v krajine , a vyhlásil, že narušovanie bezpečnosti v Iráne je "najväčším hriechom"… Chameneího výroky sú zrejme mienené ako varovanie opozičných politikov… Ako ďalej vyhlásil Chameneí, zahraniční nepriatelia podporovali nepokoje prostredníctvom médií, ktoré vysielali "správy podnecujúce k vzburám"… Ajatolláh Alí Chameneí ako najvyšší politický a náboženský líder Iránu má podľa ústavy konečné slovo vo všetkých štátnych záležitostiach… Iránsku opozíciu tvorí trojica politikov Akbar Hášimí Rafsandžání, Mír Hosejn Músáví a bývalý prezident Muhammad Chatámí. Kritizujú prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda a odmietajú uznať jeho opätovné zvolenie do úradu…

Írán propustil posledního zaměstnance britské ambasády 

Írán v neděli na kauci propustil posledního z devíti pracovníků britského velvyslanectví, jež zadržel kvůli údajnému zapojení do protestů… "Daří se mu dobře a nemá žádné problémy," uvedl jeho právník a dodal, že kauce byla stanovena ve výši v přepočtu 1,8 milionu Kč. Husajn Rasám, hlavní politický analytik ambasády, však bude později souzen pro ohrožení národní bezpečnosti země, informoval právník.

Jak Írán cenzuruje Internet

 … Írán k eliminaci úniku informací z a do země, která má 23 milionů uživatelů Internetu, zavedl několik opatření. Především začal filtrovat přístup na zahraniční weby informující nezávisle o situaci v Íránu, a to nejenom podle webových adres, ale také podle obsahu. Pro Írán je zjednodušením fakt, že přístup z Íránského Internetu do celosvětové sítě je veden jen přes jedinou centrální bránu DCI (Data Communications Iran, AS12880), kterou je jednodušší ovládat, než například v případě decentralizovaného řešení, jaké použila Čína. Co je nemilé: řešení pro filtrování provozu na Íránském Internetu dodalo Íránu konsorcium Nokia Siemens Network, uvedl The Wall Street Journal.

Obchodní výměna Íránu s Čínou a Brazílií

Prezident Íránsko-Čínské obchodní komory  Assadollah Asgaroladi řekl, že obě země zvýší objem obchodní výměny v roce 2009 na více než 28mld USD. 60% činí dovoz zboží z Číny, 40% je vývoz ropy do Číny. Obchodní výměna by se mohla zvýšit až  na 50mld USD do roku 2015….

Irán sa stal najväčším dodávateľom komodity do Číny 

Irán sa stal najväčším dodávateľom ropy do Číny. V máji a júni jej iránsky vývoz vzrástol o 56 percent. Čínske rafinérie dostávali minulý mesiac 730 tisíc barelov ropy denne. Dnes o tom informovala iránska agentúra FARS s odvolaním sa na údaje Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC).

Saudská Arábia je druhým najväčším dodávateľom ropy Číne. Minulý mesiac jej denne exportovala 683 tisíc barelov. Na treťom mieste sa objavila Angola so 483 000 barelmi denne. Na začiatku leta dosiahol import ropy do Číny 3,93 milióna barelov. Členovia OPEC mali na ňom 59percentný podiel.

 Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments