Horké téma: Írán XIII – Zabavená Nobelovka a roztržka s MAAE




Teherán zabavil Ebadíové Nobelovu cenu za mír 27. 11. 2009

aktualne.centrum.cz


Íránská bojovnice za lidská práva a právnička Širín Ebadíová tvrdí, že jí představitelé Íránu zkonfiskovali Nobelovu cenu za mír…


"Jsme překvapeni, že norští představitelé zaujali takto tendenční postoj a s ukvapeným stanoviskem ignorují zákony a pravidla, která respektují všichni," řekl podle agentury Reuters mluvčí íránského ministra zahraničí.


Medaile a doprovodný diplom, které právnička získala v roce 2003, zmizely zhruba před třemi týdny z její bankovní schránky v Teheránu. Norské ministerstvo zahraničí označilo čin za šokující…


Už v loňském roce uzavřely íránské úřady kancelář Ebadíové v Teheránu a kromě toho jí a jejímu manželovi zmrazily bankovní účty kvůli tomu, že údajně dluží na daních, a zakázaly jim vycestovat do zahraničí.


Ebadíová opustila zemi před červnovými volbami kvůli konferenci a doposud se nevrátila.


"Vrátím se, až to bude moje země potřebovat," řekla s tím, že ani výhružné zprávy, které dostává, ji neodradí.


Teherán odmítá tvrzení o zabavení medaile Ebadiové 27. 11. 2009

irna.ir


"Jsme překvapeni, že norští představitelé narychlo a bez důkladného studia zaujímají neobjektivní postoj a ignorují zákony a předpisy dodržované všemi," řekl v pátek Mehmanparast(mluvčí ministerstva zahraničí).

S odvoláním na mechanismy firemního zdanění v Norsku a dalších evropských státech, tvrdé zákony, bránící daňovým únikům a zajišťující zaplacení daní, řekl Mehmanparast: "Nechápeme, jak Norsko může ospravedlňovat vyhýbání se placení daní za movitý a nemovitý majetek a přijmout některé postoje, které jsou v rozporu se soudními a právními předpisy jiných zemí, a přitom ignorovat opakované porušování daňových zákonů." …

Po čtyřech letech agentura OSN podnikla krok proti Íránu. Schválila rezoluci 27. 11. 2009

zahranicni.ihned.cz


Téměř po čtyřech letech přijala Mezinárodní agentura pro atomovou energii při OSN (MAAE) rezoluci, ve které odsoudila jaderný program Íránu…


Guvernéři MAAE schválili kritickou rezoluci poměrem 25:3, přidalo se Rusko i Čína… Zda případné uvalení sankcí Rusko a Čína podpoří, však stále není jasné.


"Už je to přes rok, co se Agentuře naposledy podařilo zapojit Írán do diskuze o těchto důležitých otázkách," řekl Baradej guvernérům MAAE.


Baradej se svým kritickým zhodnocením situace přišel pouze čtyři dny před odchodem z funkce ředitele agentury…


Kromě Baradejova odstoupení z čela MAAE se také blíží vypršení roční lhůty, kterou prezident Barack Obama stanovil pro rozhodnutí, zda na Írán uvalit "zničující sankce".


Criticizing Norwegian officials‘ human rights approaches, Mehmanparast said that through their vote of abstention to one of the most inhumane events, caused by Zionist regime’s measures in Gaza, which was confirmed by tens of pages of documents and reports of Judge Richard Goldstone, Norwegian officials revealed to the world public opinion a politically motivated and double-standard approach towards human rights.RASMUSSEN: Krajiny NATO pred iránskou jadrovou bombou ochránime 27. 11. 2009

velkaepocha.sk

Pokiaľ bude mať Irán na dosah jadrovú bombu, Severoatlantická aliancia ochráni pomocou protiraketového štítu členské krajiny a ich obyvatelstvo…

Podľa Rasmussena NATO nepatrí medzi tých, čo vyvíjajú na Teherán nátlak. Generálny tajomník pritom dúfa, že aliancia je pomocou diplomatického a politického tlaku schopná zabrániť tomu, aby Irán získal jadrové zbrane…


Írán očekává ruské raketové systémy S-300 do dvou měsíců 27. 11. 2009

mediafax.cz


"Někteří prohlašovali, že tyto zbraně do Íránu nebudou doručeny. Když jsme se potom zeptali odpovědných úředníků, ti tato prohlášení popřeli,“ uvedl íránský velvyslanec v Rusku Reza Sadžádí.


Moskva nedodržela lhůtu k doručení systémů, ujistila ale Teherán, že to brzy napraví…


"Podle tónu naší debaty soudíme, že během jednoho až dvou měsíců bude tato otázka vyřešena, řekl Sadžádí.


Plánovaného obchodu s Íránem se obávají Spojené státy, ale i Izrael. Tyto raketové systémy totiž mohou vážně ohrozit rovnováhu na Blízkém východě. Írán by se díky ruským raketám mohl účinně bránit proti útoku ze vzduchu, pro Izrael by proto bylo mnohem těžší tento stát bombardovat.


Írán prý Ebadíové zablokoval účty v bankách 28. 11. 2009

ceskenoviny.cz


Pronásledování íránské právničky a bojovnice za lidská práva Šírín Ebadíové teheránským režimem se netýká jen údajného zabavení medaile Nobelovy ceny za mír, kterou obdržela v roce 2003. Íránský soud jí prý také obstavil všechny účty a brání jí vyplácení peněz, které jsou se ziskem Nobelovy ceny spojené…


Šikaně ze strany íránského režimu je prý vystaven i její muž. "Mému manželovi je často vyhrožováno a nesmí cestovat do zahraničí, ačkoli on neprovádí žádné aktivity spojené s lidskými právy," uvedla. Na tyto aktivity prý používala peníze, které jí zbyly z odměny za zisk Nobelovy ceny.


V její vlasti prý nyní panuje tvrdá cenzura. "Já a další proto můžeme být v zámoří užiteční tím, že rozšiřujeme informace o porušování lidských práv" v Íránu, uvedla. Navzdory represím tamního režimu se prý hodlá domů brzy vrátit. "Můj manžel, můj domov a moje kancelář jsou v Íránu a já se tam brzy vrátím. Přesný den ještě nebyl stanoven, ale bude to brzy," řekla…


Írán chce omezit kontrolu OSN nad atomovým programem 29. 11. 2009

aktualne.centrum.cz


Iránský parlament vyzval tamní vládu, aby předložila plán na omezení spolupráce s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (IAEA). Výzva přichází dva dny poté, co agentura, součást OSN, přijala rezoluci proti Iránu.


"Kvůli chování světových mocností by vláda měla předložit plán na omezení spolupráce Íránu s agenturou," uvedli podle íránského státního rádia poslanci ve svém prohlášení. Íránská vláda nadále jakákoliv podezření ohledně svého jaderného programu odmítá.


Írán vybuduje deset zařízení na obohacování uranu. Stavět se začnou za dva měsíce 30. 11. 2009

zahranicni.ihned.cz


Íránská vláda schválila výstavbu deseti nových zařízení na obohacování uranu o velikosti jako provoz v Natanzu. Prvních pět se má začít budovat do dvou měsíců…


Prezident Mahmúd Ahmadínežád současně podle agentury AFP zveřejnil záměr Íránu obohacovat uran na 20 procent, dosud ho obohacoval jen slabě. Ročně by měl vyprodukovat 250 až 300 tun jaderného paliva.


Rusko je znepokojené jadrovými plánmi Iránu 30. 11. 2009

sme.sk


"Rusko je vážne znepokojené najnovšími vyhláseniami iránskeho vedenia," uviedol zdroj z ústredia ruskej diplomacie.


Moskva podporila rezolúciu MAAE o Iráne, v ktorej agentúra OSN žiada Teherán okamžité zastavenie projektu.


Írán rozmístil válečné námořnictvo v Perském zálivu a Hormúzské úžině 30. 11. 2009

israel.cz


Studie amerického Úřadu námořního vojenského zpravodajství (ONI) uvádí, že Írán provedl restrukturalizaci svých námořních sil a pro oblast strategicky významné Hormúzské úžiny je podřídil velení Námořnictva islámských revolučních gard.

Írán v oblasti Hormúzské úžiny a Perského zálivu  rozmístil rychlé útočné lodě a řízené střely s plochou dráhou letu tak, aby lépe posloužily íránské strategii rozvrstvené obrany.


Zatímco "standardní" íránské válečné námořnictvo (Námořnictvo islámské republiky Írán – IRIN) provozuje tradiční velká plavidla schopná nezávislého působení, námořnictvo Revolučních gard používá malá rychlá plavidla s větši taktickou flexibilitou, určená pro asymetrický konflikt.


Studie ONI cituje výroky íránských vůdců, že v případě provokací budou uvažovat o blokádě Hormúzské úžiny, čímž by přerušili téměř třetinu světových dodávek ropy.


Írán ve svých vodách zadržel pětici britských jachtařů 30. 11. 2009

ct24.cz


Írán zadržuje pět Britů, kteří vpluli na jachtě do jeho vod. Všichni jsou v pořádku a Británie usiluje o jejich propuštění…


Britské ministerstvo zahraničí okamžitě kontaktovalo íránské zastupitelství v Londýně i úřady v Teheránu, aby se záležitost co nejdříve objasnila…


Írán v dubnu 2007 chytil ve vodách, které jsou mezi ním a Irákem, 15 britských námořníků. Později je propustil jako "dar" prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda…


Írán: smlouva o nešíření jaderných zbraní má malý význam 30. 11. 2009

tyden.cz


Íránský viceprezident Alí Akbar Sálehí obvinil západní státy, že přinutily Írán k rozhodnutí postavit dalších deset továren na obohacení uranu. Předseda íránského parlamentu Alí Larídžání navíc prohlásil, že účast na Smlouvě o nešíření jaderných zbraní (NPT) má teď pro Írán malý význam.


Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) minulý týden rezolucí nařídila Íránu zmrazit projekt u Kommu. Íránská vláda pak překvapivě o víkendu oznámila, že jí parlament nařídil zajistit do roku 2020 výrobu 20 000 megawattů energie v jaderných elektrárnách. K tomu je zapotřebí až 300 tun jaderného paliva, což znamená uvést do provozu půl milionu centrifug.


Zástupce ruského ministerstva zahraničí prohlásil, že Moskva je prohlášeními íránských politiků znepokojena…


…Bernard Kouchner. Víkendovou reakci Teheránu na rezoluci MAAE považuje za "dětinskou"…


USA, které letos přizvaly Írán k dialogu o jeho jaderném programu, daly Teheránu na dohodu čas do konce roku. Nepodaří-li se k ní dospět, čekají Írán asi nové mezinárodní sankce. Izrael hrozí vojenským řešením problému.


Rusko chce spustit jaderný reaktor v Íránu v březnu 2010 30. 11. 2009

lidovky.cz


Rusy budovaná elektrárna měla být původně hotova a uvedena do provozu do konce letošního roku. Odklad, který Rusko oznámilo v listopadu, nebyl konkrétně ničím vysvětlen, Moskva jen poukázala na neupřesněné technické problémy.


Čína: Irán a otázka jadra sa najlepšie vyrieši rokovaním 1. 12. 2009

dnes.atlas.sk


Rokovania zostávajú najlepšou cestou k vyriešeniu iránskej jadrovej otázky, povedal v utorok hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Čchin Kang.


Hovorca čínskeho rezortu diplomacie zároveň vyzval všetky strany na "zintenzívnenie diplomatického úsilia s cieľom rezolúcie". Ako dodal, Čína je "zástancom rezolúcie o iránskej jadrovej otázke prostredníctvom dialógu a rokovaní".


Íránský diplomat: Bez našeho plynu bude Nabucco prázdný 1. 12. 2009

ct24.cz


Írán trvá na svém zájmu podílet se na projektu plynovodu Nabucco, který má do Evropy přivést plyn ze střední Asie… řekl chargé d’affaires iránského velvyslanectví Rashid Hassan Pour Baei… Írán kontroluje druhé největší zásoby plynu na světě.


"Nabucco je bohužel zpolitizovaná záležitost. Věříme ve spolupráci. Kdyby byl Írán z tohoto projektu vyčleněn, byl by plynovod prázdný…


Vedle snahy o podíl na evropském plynovodu Írán v současné době pracuje na dodávkách plynu pro Indii a případně i Čínu. Měl by vést přes Turkmenistán a Afghánistán.


Zavést idiotské sankce proti Íránu je přímou cestou do války 2. 12. 2009

blisty.cz


Podobně jako v Afghánistánu a v Iráku, i v případě Íránu se nyní zkrvavený Západ chystá padnout do téže pasti jako v předchozích dvou zemích…


Avšak Írán se naprosto odlišuje od Iráku či Afghánistánu. Je to velký, do určité míry moderní stát 80 milionů osob…Zaútočit na Írán by bylo konečným signálem, že západní demokraté už nedokáží zvládnout globalizovanou morální aroganci, kterou projevují jejich političtí představitelé.


Sankce jsou diplomacií pro idioty. Je to poslední krok, než se rozjede vojenskoprůmyslový komplex, který zahájí válku.


Západ má problém. Írán otevřeně vzdoruje Úřadu pro atomovou energii, a tedy i OSN. Ale stejně se chovaly i Pákistán a Indie. Konfrontace ze strany Západu jen potvrzuje názor íránských extremistů, že křesťanský západ chce pořád někde v zahraničí vojensky intervenovat a že všichni, i nynější nevinní britští námořníci, jsou součástí tohoto boje.


Obama si v Afghánistánu kopá stále hlubší jámu. Proboha, snad se historie nebude ještě jednou opakovat.


Irán prepustil zadržaných Britov, išlo údajne o omyl 2. 12. 2009

sme.sk


Piati britskí jachtári, ktorých zadržali iránske elitné Revolučné gardy minulý týždeň vo vodách Perzského zálivu, sú už na slobode. Informovala o tom v stredu spravodajská agentúra Fars…


"Piati Briti, ktorí nelegálne vstúpili svojím plavidlom do teritoriálnych vôd Iránskej islamskej republiky a ktorých zatkli pri ostrove Siri, boli pred niekoľkými hodinami prepustení," píše sa v stanovisku. Podľa týchto údajov sa jachtári podrobili vyšetrovaniu. To však ukázalo, že ich nelegálny vstup bol v skutočnosti "omyl".


Ahmadínežád: Jaderný program je vyřešen, s nikým jednat nebudeme 2. 12. 2009

zahranicni.ihned.cz


Ahmadínežád odmítl návrh USA a dalších zemí, aby se Írán vrátil k jednacímu stolu. "Íránská jaderná otázka je vyřešena. Nebudeme o této záležitosti hovořit (s velmocemi). Rozhovory nejsou třeba,"…


… "Rusko udělalo chybu, že podpořilo protiíránské rezoluce. A jsme přesvědčeni, že jejich analýzy v tomto ohledu nebyly správné," vzkázal íránský prezident do Moskvy…


Prezident také vyjádřil přesvědčení, že je nemožné izolovat Írán sankcemi. Jde podle něj jen o psychologickou válku proti Íráncům. "Je to směšné. Oni nás potřebují víc než my je. Žijí v minulosti,"…


Pokud bude embargo pokračovat,Írán může zastavit vývoz ropy 2. 12. 2009

tehrantimes.com


" Írán je jedním z největších světových producentů ropy a jakékoli snížení dodávek íránské ropy nepochybně způsobí nárůst cen, " uvedl Mirkazemi …


Írán usiluje o roční investice v průběhu příštích pěti let ve výši minimálně 35 miliard dolarů, ze zahraničních i domácích zdrojů, do těžby ropy a plynu …


V posledních čtyřech letech bylo do sektoru přilákáno asi 10 miliard dolarů zahraničních investic každý rok…


… O investice v Íránu je stále zájem ze strany Indie, Číny a dalších asijských firem, které jsou považovány za méně citlivé na mezinárodní tlaky.


Ahmadínežád odmietol rezolúciu OSN 2. 12. 2009

dnes.atlas.sk


"Pod tlakom niekoľkých povrchne silných krajín… Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu prijala ilegálnu rezolúciu proti Iránu," uviedol Ahmadínežád


Teherán zvažuje možnosti obmedzenia svojej spolupráce s MAAE, ktorá minulý týždeň schválila rezolúciu kritizujúcu Irán…


Teherán tvrdí, že nukleárnu technológiu potrebuje na výrobu elektriny, aby pokryl jej vzrastajúcu spotrebu.


Íránské stížnosti na Rusko a Čínu 2. 12. 2009

tehrantimes.com


Írán je „vážně rozhořčen“ výsledkem hlasování Ruska a Číny v radě guvernérů MAAE proti Íránu…


"Naše strategické vztahy s oběma zeměmi se nezmění, ale máme závažné stížnosti na jejich činnost v radě," řekl mluvčí ministerstva zahraničí Ramin Mehmanparast…


V samostatném rozhovoru pro Mehr News Agency, mluvčí řekl: "Írán vede pravidelné konzultace a rozhovory s Rusy a tato země je plně informována o mírové povaze našich jaderných aktivit."…


Řekl, že pokud není žádná záruka nákupu jaderného paliva ze zahraničí, Írán nemá jinou možnost, než realizovat plán soběstačnosti ve výrobě jaderného paliva.


Mluvčí také řekl, že návrh na výměnu jaderného paliva pro výzkumný jaderný reaktor v Teheránu je stále na stole.


Rada guvernérů MAAE, pod tlakem Západu, přijala rezoluci proti Íránu v pátek.


Dvacet pět členů se vyslovilo pro usnesení. Malaysia, which is the current president of the IAEA Board, Venezuela, and Cuba voted against the resolution, and Afghanistan, Brazil, Egypt, Pakistan, South Africa and Turkey abstained. Malajsie (což je současná předsednická země Rady guvernérů MAAE), Venezuela a Kuba hlasovaly proti usnesení. Afghánistán, Brazílie, Egypt, Pákistán, Jižní Afrika a Turecko se zdržely hlasování. Azerbaijan Republic missed the vote. Ázerbájdžán se nezúčastnil.


V jaderné elektrárně v Busheru skončila klíčová etapa zkoušek zařízení 2. 12. 2009

ruvr.ru


V jaderné elektrárně v íránském Busheru byly úspěšně provedeny zkoušky zařízení první části. Informoval o tom agenturu IRNA šéf společnosti pro provoz elektrárny Husajn Derahshande. Podle jeho slov je to jedna z nejdůležitějších etap testování zařízení před tím, než bude naplněno jaderným palivem. Ruský ministr energetiky Sergej Šmatko, který nedávno zavítal do Teheránu, ujistil íránskou stranu, že výstavba jaderné elektrárny v Busheru, kterou konají odborníci z ruské společnosti Atomstrojexport, bude dokončena v nejbližší době.


Íránský špion se snažil nakoupit americké zbraně, přiznaly úřady v USA 3. 12. 2009

zpravy.idnes.cz


Americké úřady po dvou letech mlčení zveřejnily případ íránského agenta Amíra Husajna Ardebilího, který se snažil v USA ilegálně nakoupit americké zbraně pro svoji vládu. Američtí agenti ho dopadli před dvěma lety v Gruzii a od té doby v tichosti prověřovali jeho kontakty.


Agent Amír Husajn Ardebilí z íránského Šírazu se poprvé dostal do hledáčku amerických tajných služeb v roce 2004…


"Zatčený se léta pohyboval v branži a snažil se sehnat součásti zbraní pro íránskou vládu,"…


Do íránských vod jsme vpluli omylem, řekl kapitán britské jachty 3. 12. 2009

mediafax.cz


"Neměli jsme v úmyslu někoho naštvat. Jen jsme se snažili dostat sem (do Dubaje) na start závodu jachet," řekl kapitán Oliver Smith (31).


"Nebyli jsme si vědomi, že bychom byli v zakázané oblasti," řekl další člen posádky…


Na pevnině se o Íránci o Brity dobře starali. "Dělali, co mohli, abychom se cítili co nejpohodlněji, ale samozřejmě to byli oni, kdo nám vzal svobodu. Nejhorší věc ale byla, že jsme nevěděli, co se děje," řekl David Bloomberg z posádky britské jachty.


"Po získání potřebných garancí Írán pětici propustil. Zjistilo se, že vpluli do íránských teritoriálních vod neúmyslně,"


Írán hrozí přehodnocením vztahů k členským zemím ve vedení MAAE 3. 12. 2009

ceskenoviny.cz


Pro rezoluci minulý pátek zvedlo ruku 25 z 35 členů rady guvernérů MAAE. Tři byli proti a další se zdrželi. "Írán s radou guvernérů MAAE náležitě spolupracuje, ale hlasování o rezoluci musí prověřit parlamentní bezpečnostní výbor. Parlament přehodnotí vztahy s těmi zeměmi, které hlasovaly proti nám," řekl Larídžání.


Bývalý prezident Alí Akbar Hášemí Rafsandžání, který v červnových prezidentských volbách nepatřil k Ahmadínežádovým stoupencům, dnes vyzval Íránce, aby se v době sporů kolem íránského jaderného programu sjednotili.


Írán bude výrabět více obohacený uran 3. 12. 2009

novinky.cz


„Prohlašuji zde, že s milostí boží, vyrobí Írán dvacetiprocentní palivo,“ oznámil podle agentury AP Ahmadínežád v Isfahánu. Írán v současnosti obohacuje uran, resp. zvyšuje koncentrace izotopu 235U, na 3,5 procenta. Zvýšení na 20 procent má zajistit palivo pro malý reaktor na lékařský výzkum v Teheránu.


Na jadernou bombu je třeba zvýšit koncentraci zmíněného izotopu uranu na nejméně 90 procent a mít 15 až 30 kilogramů takového materiálu…


Íránu utíká čas během kterého může zabránit sankcím 3. 12. 2009

haaretz.com


"Čas se krátí. Tento termín je do konce roku," řekl novinářům mluvčí Bílého domu Robert Gibbs v news briefing.


Mezitím ve čtvrtek, německá kancléřka Angela Merkel uvedla, že Írán testuje trpělivost mezinárodního společenství ohledně jeho jaderného programu a další sankce musí být zváženy, pokud nebude spolupracovat se Západem.


Po setkání s Brazilským prezidentem Luizem Ináciem Lula da Silva v Berlíně Merkelová uvedla, že Brazílie, Spojené státy a evropské mocnosti společně touží, aby se Írán zprůhlednil a spolupracoval s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii.


Írán nevyvíjí žádnou atomovou bombu, tvrdí Vladimir Putin 3. 12. 2009

lidovky.cz


Putin se vyjádřil i k tématu Íránu. "V tuto chvíli nemáme žádné důkazy o tom, že Írán vyvíjel atomovou bombu," řekl. Evropská unie společně s celou řadou dalších zemí Íránce podezřívá, že cílem jejich jaderného programu je atomová bomba. Írán tvrdí, že mu jde jen o mírové využívání atomu, jak ho k tomu opravňují mezinárodní smlouvy…


Češi věří Obamovi, Klausovi a Clintonové, Ahmadínežáda ani neznají 3. 12. 2009

zpravy.idnes.cz


Lidé v Česku chovají důvěru k politikům typu našeho nebo amerického prezidenta, k dámám Clintonové či Merkelové. Nedůvěřivý postoj mají respondenti listopadového průzkumu k Putinovi či Medveděvovi, ale i k Sarkozymu či Berlusconimu. Jméno íránského prezidenta či rakouského kancléře je pro většinu Čechů neznámé.


Generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna nedokázaly zařadit tři čtvrtiny dotázaných, íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád je velkou neznámou pro 67 procent dotázaných…


Mírně převažující nedůvěru vyjádřili respondenti Robertu Ficovi, Lechu Kaczynskému nebo Benjaminu Netanjahuovi. Velká nedůvěra patří Ahmadínežádovi, i když ho dvě třetiny lidí ani neznají. Nedůvěru v lidech vzbuzují i Silvio Berlusconi, Dmitrij Medveděv i Vladimir Putin.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments