Horké téma: Írán XIX – USA podle Ahmadínežáda brání příchodu „spasitele“




USA chtějí hned po Novém roce zpřísnit sankce proti Íránu 5. 12. 2009

 

rozhlas.cz

 

Američtí diplomaté diskrétně shánějí podporu pro přísnější sankce proti Íránu, pokud tato země plně neodhalí svůj jaderný program. Spojené státy se snaží získat také souhlas Číny a Ruska.

 

Írán přitom odmítá zastavit obohacování uranu a oznámil úmysl postavit k tomuto účelu deset dalších továren. Teherán také v pátek uvedl, že omezí spolupráci s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii na nejnižší možnou míru.

 

O nových závodech ji prý bude informovat až půl roku před navezením radioaktivního materiálu. Přesně to prý Íránu umožňují mezinárodní úmluvy.

 

Írán prý potřebuje 20 nových továren na obohacování uranu 5. 12. 2009 

 

zprávy.idnes.cz

 

Írán tvrdí, že se nechystá odstoupit od Smlouvy o nešíření jaderných zbraní. Přesto údajně potřebuje 20 nových továren na obohacování uranu. Informovala o tom íránská oficiální agentura IRNA.

 

"Abychom získali dostatek paliva pro naše jaderné elektrárny, potřebujeme dvacet zařízení na obohacování uranu," sdělil šéf íránského jaderného programu Alí Akbar Sálehí, podle něhož Teherán "nemá v plánu" odstoupit od Smlouvy o nešíření jaderných zbraní.

 

Írán popírá, že zastaví vývoz ropy, pokud budou sankce pokračovat 6. 12. 2009 

 

farsnews.com

 

Íránský vyslanec v Organizaci zemí vyvážejících ropu popírá mediální zprávu, že Teherán zastaví vývoz ropy, pokud budou i nadále uplatňovány sankce proti Islámské republice.

 

Podle Mohammada Ali Khatibiho některá západní média nedávno citovala "omylem" íránského ministra ropného průmyslu…

 

Americký generál: Teherán robí dobrú reklamu našim zbraniam 7. 12. 2009 

 

sme.sk

 

Iránsky prezident Mahmúd Ahmadínedžád je najlepším reklamným agentom pre náš zbrojársky priemysel…

 

Ten poukázal na fakt, že práve jadrová hrozba zo strany Iránu vzbudzuje obavy v okolitých krajinách, ktoré sú tak nútené nakupovať vojenskú techniku a zbrane od Washingtonu.

 

Ako povedal Petraeus, Teherán prostredníctvom vyhlásení svojich lídrov v súvislosti s obohacovaním uránu "vyvoláva enormný strach na západe Perzského zálivu".

 

Ministerstvo obrany zvyšuje objem nákupu izraelských bezpilotních letounů 7. 12. 2009

 

izvestia.ru

 

Rusko jedná s Izraelem o druhé  části nákupu bezpilotních špionážních letadel. Podle zdrojů z vojenských kruhů židovského státu je velikost transakce se společností Israel Aerospace Industries (IAI) asi 100 milionů dolarů…

 

Podle odborníků tato transakce zlepší izraelské vztahy s Ruskem, a na tom z velké části závisí budoucnost íránského jaderného programu.  V dubnu se Izrael rozhodl poskytnout Rusku 12 strojů v hodnotě 50 milionů dolarů. Nicméně, transakce proběhla a pro Tel Aviv to byl jasný signál, že Kreml neprodá Íránu raketové systémy S-300, které dokáží ochránit íránská jaderná zařízení před leteckými útoky.

 

Erdogan: Kroky OSN voči Iránu boli unáhlené 8. 12. 2009 

 

pluska.sk

 

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan považuje odsúdenie iránskeho jadrového programu zo strany Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) za unáhlené…

 

"Myslím si, že to bol veľmi unáhlený proces, pretože určité kroky mohli byť prijaté konzultatívnejším spôsobom," povedal turecký premiér na tlačovej konferencii vo Washingtone…

 

"Turecko môže hrať úlohu vyjednávača alebo sprostredkovateľa, a toto je jediná informácia, ktorú sme zdieľali s prezidentom Obamom," dodal s tým, že Ankara má s Teheránom pozitívne vzťahy…

 

"Nechceme, aby nejaká krajina v našom regióne vlastnila jadrovú zbraň, a chceme, aby krajiny, ktoré už jadrové zbrane vlastnia, sa ich zbavili." Erdogan už v októbri vo Washingtone upozornil, že Západ jedná s Iránom nespravodlivo…Išlo pritom o jasnú narážku na Izrael, ktorý je považovaný za jedinú jadrovú mocnosť na Blízkom východe.

 

Jemen, Saudi a Írán 8. 12. 2009

 

rozhlas.cz

 

Jen málokdy je nějaká země postižena zároveň suchem i povodněmi. To zdánlivě platí i v politice. Jemenská republika…Právě v těchto dnech boje mezi vládou a šíity vrcholí, ovšem bez velké pozornosti světa.

 

Přitom tato válka se bezprostředně týká celého regionu, a zaměstnává přinejmenším dvě regionální mocnosti, tedy Saúdskou Arábii a Írán…

 

…Zdejší šíité, kteří patří k sektě Zajdíja, tvoří skoro polovinu obyvatel, a jsou soustředěni převážně do provincie Saada u saúdských hranic. Do začátku šedesátých let měli šíité vliv na velkou část Jemenu, a těšili se naprosté autonomii. Dnes je však vláda převážně v rukou sunnitů, a ti šíitské povstalce z klanu Huthíů obviňují ze separatismu, nebo dokonce pokusu znovu ovládnout velkou část bývalého severního Jemenu.

 

Jisté je, že centrální vláda si při boji proti povstalcům nebere rukavičky, a letecké bombardování měst nebo dělostřelecké útoky jsou běžným nástrojem, jak tuto oblast dostat pod kontrolu.

 

…jemenská vláda přijímá podporu od sousední Saúdské Arábie, a sama Saúdská Arábie vede ze svého území ozbrojený boj právě proti jemenským šíitům. I na saúdském území se totiž nachází nemalá šíitská komunita…

 

Podle saúdských i jemenských zdrojů dostávají jemenští šíitští rebelové podporu právě z Íránu.

 

…Nejvhodnější metaforou by bylo, že Jemen je jako místo, kudy na povrch vytéká žhavá láva…

 

Irán dva mesiace zadržiaval trojicu podozrivých Belgičanov 9. 12. 2009

 

sme.sk

 

Irán v utorok informoval o prepustení troch občanov Belgicka, ktorých orgány islamskej republiky zatkli približne pred dvoma mesiacmi pre vstup do nešpecifikovanej zakázanej zóny…Belgičania "boli obvinení z nelegálneho vstupu a zbierania informácií".

 

…Belgičanov, ktorých správa identifikuje ako Fana Din Bocha, Vincenta Ben Fleura a Diega Gumathieu, v utorok odovzdali belgickému veľvyslanectvu v Teheráne…Belgické ministerstvo zahraničných vecí a veľvyslanectvo v Teheráne správu odmietli komentovať.

 

Íránský fyzik zmizel. Informoval USA o tajné továrně? 9. 12. 2009

 

aktualne.centrum.cz

 

Mluvčí ministerstva zahraničí Ramin Mehmanparast agentuře Mehr řekl, že Amiri "byl předán Rijádem Washingtonu" a že je nyní "jedním z jedenácti Íránců ve věznicích v USA."

 

Saúdská Arábie i Spojené státy však tvrdí, že o tom, co se s Amirim stalo, nemají tušení.

 

"Jsme si vědomi íránských tvrzení," řekl novinářům mluvčí ministerstva zahraničí USA P. J. Crowley. "Nemám k tomu žádné informace."

 

Nejznámější je případ bývalého náměstka ministra obrany Aliho Rézy Ašgara, který zmizel během své cesty do Turecka v prosinci 2007. Teherán obviňuje USA z jeho únosu, jiné zdroje uvádí, že na Západ utekl dobrovolně.

 

 

USA brání „spasiteli“ v návratu na tento svět, prohlásil Ahmadínežád 9. 12. 2009 

 

zprávy.idnes.cz

 

Podle významné stanice Al-Arabíja to prohlásil na setkání s pozůstalými po obětech války s Irákem (1980 až 1988). Nejde o banální tvrzení. V křesťanském kontextu by podobně zněl výrok, že některá pozemská mocnost blokuje nový příchod Ježíšův.

 

"Máme k dispozici důkazy, podle kterých Američané věří, že se potomek Prorokův, nechť je mír při něm, objeví," uvedl íránský prezident, když hovořil o posledním imámovi a blízkovýchodním regionu.

 

"Přijde, aby zničil kořeny nespravedlnosti. Američané ale mají vymyšlený plán, jak jeho příchodu zamezit," dodal Ahmedínežád.

 

Poslední imám je vedle Boha a proroka Mohameda ústřední postavou šíitské verze islámu…

 

…Dvanáctý imám, Muhammad al-Muntazar, neboli Mahdí, dočasně opustil svět, aby se do něj vrátil "na konci časů". Nyní "skrytý imám", který se podle tradice narodil v roce 868 či 869, přinese na svět spravedlnost.

 

Mimochodem, učiní tak ve společnosti Ježíše, kterého muslimové rovněž uctívají, ač jej nepovažují za Božího syna…

 

Írán: Pokud nás Izrael napadne, zaútočíme na jeho jaderná zařízení 9. 12. 2009

 

lidovky.cz

 

Írán je připraven zaútočit na izraelská jaderná zařízení a zbrojovky v případě, že židovský stát napadne nukleární provozy Íránu…řekl íránský ministr obrany Ahmad Vahídí.

 

Izrael totiž nevylučuje vojenský zásah v případě, že selžou protahující se mezinárodní diplomatická jednání o íránském jaderném programu…

 

"Ozbrojené složky Íránské islámské republiky jsou plně připravené," citovala agentura Reuters vyjádření Vahídího…

 

USA v Afghánistánu testují neviditelný letoun, který může tajně sledovat Írán 9. 12. 2009 

 

zprávy.idnes.cz

 

Dosud neznámý typ letounu se podařilo vyfotografovat už v roce 2007 poblíž afghánského města Kandahár. První fotografie na stránkách Air & Cosmos spustily vlnu spekulací, která ještě narostla minulý týden, když se na blogu francouzského listu Libération objevily ještě kvalitnější snímky z letiště Bagrám.

 

Odborníci spekulují, že letoun možná v Afghánistánu vůbec sloužit nebude. Neocenitelné informace by ale agentům tajných služeb mohl přinést ze sousedního Íránu.

 

Oficiální odhalení totiž přišlo je pár dní po konci íránských vojenských manévrů. Vzkaz Američanů je tak jasný: Zkoušejte si co chcete, ale je vám to k ničemu, když je nám vaše nebe volně přístupné.

 

Jan Zahradil: Evropský parlament nástrojem agentů íránského režimu? 9. 12. 2009

 

zpravy.ods.cz

 

Na dnešním zasedání parlamentní delegace Evropského parlamentu pro Írán došlo k několika bezprecedentním jevům, které vzbuzují vážné podezření, že jednání této delegace mohou být propagandisticky využívána agenty stávajícího íránského režimu.

 

Na zasedání pod předsednictvím poslankyně Barbary Lochbihler (Strana Zelených) vystoupily osoby, jejichž pravou totožnost a pozadí nebylo možno ověřit… Hlavním řečníkem byla dle dostupných údajů držitelka oficiálního íránského pasu (!) Batool Soltani, která ostře kritizovala nejsilnější íránskou exilovou opoziční organizaci PMOI (People´s Mujahedin Organization of Iran)…

 

Zvláště v těchto dnech, kdy v Iránu sílí veřejné protesty proti tamějšímu nedemokratickému klerikálnímu režimu, je třeba poskytnout veškerou podporu a sluch vnitřním i vnějším íránským demokratickým opozičním silám, nikoliv umožnit režimem řízenou propagandu proti nim, navíc na půdě Evropského parlamentu.

 

Írán ovládly jedny z nejtvrdších represí za posledních 20 let 10. 12. 2009 

 

amnesty.cz

 

Porušování lidských práv v Íránu nabylo po prezidentských volbách rozsahu, který za posledních 20 let téměř nemá obdoby…

 

Mnozí Íránci jsou vystaveni riziku, že budou svévolně uvězněni, mučeni a nespravedlivě souzeni…

 

Případů mučení, za které nebyl nikdo potrestán, je velké množství…

 

"Íránští představitelé musí zajistit, že všechny případy mučení a zabití budou důkladně prošetřeny. Vyšetřování, která dosud íránské úřady provedly, se spíše snažila zakrýt, k čemu v zemi došlo,"…

 

Pronásledování protestujících lidí pokračuje nadále…

 

Íránská vláda vrátila Ebadiové Nobelovu cenu za mír 11. 12. 2009 

 

mediafax.cz

 

Norské a švédské ministerstvo zahraničí ale i přesto vyjádřilo své obavy nad způsoby, jakými íránské úřady s Ebadiovou zacházejí…

 

"Byly jí vráceny medaile a diplom, ale její situace zůstává vážná,"…

 

Ministři také žádají íránskou vládu, aby Ebadiové dovolila vrátit se do vlasti, ze které odjela těsně před volbami, a dovolila jí znovuotevřít její centrum pro lidská práva.

 

Ebadiová byla první ženou v Íránu, která získala titul soudkyně. Tuto práci však musela po íránské revoluci v roce 1979 opustit. Nobelovu cenu za mír získala v roce 2003 za přínos rozvoji demokracie a boji za lidská práva a zvláště za práva žen a dětí v Íránu.

 

Sáhne Izrael po "Samsonovi", jaderných zbraních? 11. 12. 2009 

 

tyden.cz

 

"Varianta Samson" je veřejné tajemství, které bylo až dosud dobře hlídáno. Jde o schopnost Izraele použít svých jaderných zbraní. V bibli Samson zboří sloupy filištínského chrámu, jehož střecha rozdrtí jeho nepřátele i jeho samého. Židovský stát nikdy nepřiznal, že jaderné zbraně vlastní. Uplatňuje doktrínu takzvané jaderné dvojznačnosti.

 

Peresova slova, která zveřejnil list Jediot Achronot, už z této "dvojznačnosti" moc nenechávají. Jde o propočítanou indiskreci v době, kdy sílí perspektiva, že jaderné zbraně bude mít Írán?

 

Ať je tomu jakkoli, izraelský prezident ve filmu mluví o dosud neznámých podrobnostech jaderného dobrodružství, do kterého se židovský stát pustil v 60. letech.

 

Podle renomované organizace Sdružení pro kontrolu zbrojení má dnes Izrael arzenál čítající 75 až 200 jaderných zbraní. Ty by podle většiny expertů mohly být použity na třech nosičích: na izraelských balistických střelách Jericho, na bojových letounech F16 a F15 a konečně na raketách, jimiž jsou vyzbrojeny tři ponorky třídy Delfín německé výroby, které Izrael vlastní.

 

Ministr obrany USA očekává další sankce vůči Íránu 11. 12. 2009 

 

novinky.cz

 

Americký ministr obrany Robert Gates očekává, že mezinárodní společenství uvalí na Írán kvůli jeho jadernému programu další sankce, pokud země "nezmění kurz". Šéf Pentagonu to řekl podle agentury Reuters v pátek v Iráku, kde je na návštěvě.

 

Uvedl to den poté, co USA a stálí členové Rady bezpečnosti OSN Francie a Británie prohlásily, že by Írán měl čelit dalším sankcím.

 

"Myslím, že uvidíte další významné sankce od mezinárodního společenství, pokud Íránci nezmění kurz a nebudou souhlasit s věcmi, které podepsali na začátku října," řekl Gates…

 

…Rusko a Čína ale naznačily, že o nutnosti takových kroků nejsou přesvědčeny.

 

K čemu je Íránu jaderná bomba? 11. 12. 2009 

 

pravda.ru

 

Vášně kolem íránského jaderného programu se rozpalují. Jinak to ani nemůže být, protože se tam projevují střety mezi Východem a Západem. Přitom oddělit tyto pojmy nelze geograficky, historicky, nábožensky, politicky a dokonce ani lokálně, což je naprosto zásadní. A teď již i hesla a výzvy dovolávající se nemožného…

 

A kdeže je Rusko?

 

Jako vždy přirážíme tu k jednomu břehu, tu ke druhému, v přímé závislosti na tom, odkud silnější vítr duje. Země leží mezi Východem a Západem a právě proto náš dvouhlavý orel hledí na obě strany.

 

V dnešním světě íránská atomová bomba rozděluje lidstvo na dvě části. Téměř stejné.  A nejen zápasem lidských sil, úrovní dávné civilizovanosti, ale i tempem a úrovní rozvoje komunit, které nemůžou již existovat jedna bez druhé a které jsou rozepřemi doslova trhány na kusy…

 

Američané se přepočítali, když šli do Iráku. Byli přesvědčeni, že staří nepřátelé Saddáma Husajna budou stát na jejich straně, protože s ním válčí. Ale taková logika, byť rozumná pro Západ , je na východě zcela nepřijatelná. Sousedé mohou být sice v rozepři, ale rozpory okamžitě ukončí, pokud se objeví vnější nepřítel. Příkladem jsou afghánské kmeny, které nemohli porazit ani Angličané, ani my, ani Američané, to je názorný příklad.

 

Je cílem Američanů zaútočit na Írán?


Jistě, tak uvažují Íránci a bohužel důvody pro takové úvahy mají. To je jedna z příčin, proč sní o atomové bombě…

 

A naši vědci a inženýři se ve skutečnosti stávají lidskými štíty pro Íránce. Zaútočit na jaderná zařízení znamená zaútočit na Rusko. A jak se mi jeví, tento faktor zadržuje ty Izraelce, kteří milují letecké údery.  To v mnohém objasňuje i zdržení při spouštění Bushehru -v Íránu velmi nechtějí, aby Rusové odjeli. Jsou však i jiné důvody.

 

V posledních dnech zaznělo z Teheránu velmi tvrdé prohlášení nejen vůči MAAE,USA, EU, ale také vůči Rusku. Írán považuje za nepřijatelné sankce, které mu byly uloženy z důvodu jeho jaderného programu, tvrdí, že je čistě mírový. Možná může být, ale proč tedy staví deset závodů na obohacování uranu?!

 

Takto se rozhodli odpovědět na kritiku Západu vůdci Íránu! Vy chcete uzavřít provoz a obohacovat uran ve Francii a Rusku, ale my budeme jednat po svém. Mimochodem, to je typická východní reakce na jakoukoli hrozbu…

 

Pro Rusko je situace kolem jaderného programu Íránu bolestivá a obtížná. Je jasné, že nelze odvrátit pohled od další země s jadernými zbraněmi, ale přetrhat kontakty s Íránem nelze. Tam realizujeme naše ekonomické zájmy, na odepsání miliard dolarů Rusku nemáme právo…

 

 

Bílý dům opět varoval Írán ohledně jeho jaderného programu 12. 12. 2009 

 

mediafax.cz

 

Spojené státy se tak přidaly k Francii a Británii, které varovaly Írán před možnými sankcemi, pokud nevyhoví rezoluci Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), která požaduje zastavení jaderného programu Teheránu, o kterém Západ prohlašuje, že je namířen k produkci atomových zbraní.

 

"Pokud nebude Írán nadále plnit požadavky Rady bezpečnosti OSN a MAAE ohledně jeho jaderného programu, budou vůči němu vyvozeny důsledky, na kterých budeme úzce spolupracovat s našimi partnery," prohlásil mluvčí Bílého domu Robert Gibbs.

 

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád potvrdil, že Írán bude dál obohacovat uran…

 

Íránci potřebují 15 jaderných elektráren 12. 12. 2009 

 

mediafax.cz

 

"Potřebujeme 10 až 15 jaderných elektráren, abychom mohli pro naši zemi vyrábět elektřinu,“ oznámil Mottakí na bezpečnostní konferenci v Bahrajnu.

 

Írán trvá na svém jaderném programu s tím, že má pouze mírové účely…

 

…Agentura OSN požaduje, aby islámská země tento projekt okamžitě zastavila.

 

Šéf íránské agentury pro atomovou energii Alí Akbar Sálehí ale minulý týden prohlásil, že Írán potřebuje 20 zařízení na obohacování uranu, aby mohl vyrábět palivo pro své jaderné elektrárny.

 

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád potvrdil, že Írán bude dál obohacovat uran a bude také pokračovat ve stavbě nových zařízení.

 

Tchaj-wan prý Íránu prodává technologii k výrobě atomové bomby 12. 12. 2009 

 

novinky.cz

 

Tchajwanská vláda začala prověřovat podezření, že některé tchajwanské firmy pomáhají Íránu získat uran obohacený na úroveň potřebnou k výrobě atomové bomby…

 

Tlakové převodníky převádí tlak na analogické elektrické signály. Mají mnohočetné využití a jsou také základní součástí procesu obohacování uranu na úroveň potřebnou ve zbrojení. Írán tuto technologii oficiálně nakupovat nesmí.

 

Vyšetřování na Tchaj-wanu údajně nařídil šéf národního bezpečnostního výboru. USA jsou nejvýznamnějším zahraničním partnerem Tchaj-peje, i když Washington považuje Tchaj-wan v souladu s čínskou politikou za součást Číny. Dále mu ale dodává zbraně obranného charakteru a pokračuje v hospodářských, kulturních a politických stycích. Podle analytiků může zpráva o obchodování s Íránem tuto dlouholetou důvěru narušit.

 

Německo vyšetřuje vývoz vyspělé technologie do Íránu 12. 12. 2009 

 

zpravy.kurzy.cz

 

Německé úřady spustily vyšetřování, zda dodávky vyspělé technologie do Íránu neporušily pravidla o kontrole vývozu…

 

Jeden z údajně vyšetřovaných případů zahrnuje dodávku trubokompresorů za 16 milionů eur, která byla objevena celními inspektory v Hamburku a vyšetřovatelé se domnívají, že by je mohl Írán využít ve svém raketovém programu…

 

Další případ se týká dodávky počítačů, které britské námořnictvo objevil na čínské lodi nedaleko Dubaje… německá průmyslová skupina Siemens původně poslala počítače, které lze využít k provozu v jaderných elektrárnách a k dalším účelům, na adresu v Číně.

 

Ministerstvo hospodářství v Berlíně zatím celou záležitost nekomentovalo…

 

 

USA zmrazily Íránu 2 miliardy dolarů jako kompenzaci za atentát 12. 12. 2009 

 

israel.cz

 

Podle informací, které unikly do médií, Spojené státy zmrazily 2 miliardy dolarů patřících Íránu a uložených na účtech společnosti Citibank. Tyto íránské peníze má spravovat společnost Clearstream Banking AG, lucemburská dceřinná společnost německé Deutsche Boerse AG. Citibank, Clearstream i íránská vláda odmítly informace o zmrazení komentovat.
Společnost Clearstream údajně popřela, že by měla íránské peníze a usiluje o uvolnění účtů.

Americký soud v distriktu Jižní New York rozhodl o zmrazení na základě žádosti příbuzných obětí atentátu na americké jednotky v Bejrútu z rolu 1983, aby ministerstvo financí zjistilo informace o íránských účtech v USA. Spojené státy viní ze zorganizování atentátu na příslušníky amerického námořnictva, při kterém zahynulo 241 osob, právě Írán a soud v roce 2007 nařídil, aby íránský režim vyplatil rodinám obětí kompenzace ve výši 2,7 miliardy dolarů.

 

Sýrie a Írán uzavřeli dohodu o vojenské spolupráci namířené proti Izraeli 12. 12. 2009 

 

israel.cz

 

Syrský ministr obrany, Ali Muhammad Habib, a jeho íránský protějšek, Ahmad Vahidi, podepsali dohodu o vojenské spolupráci a pro dohled nad její realizací ustanoví společný výbor. Obě země chtějí spojit síly, aby mohly čelit sionistickému režimu, čili Izraeli.

Vahidi během své návštěvy v Sýrii prohlásil, že Írán zaútočí na izraelské zbrojovky a jaderné zařízení, pokud Izrael napadné íránská jaderná zařízení.

Minulý týden Sýrii navštívil rovněž hlavní íránský jaderný vyjednavač Saíd Džalílí, který se v Damašku setkal také s vůdci Hamásu.

 

Írán: Jsme připraveni splnit požadavek OSN ohledně obohaceného uranu 12. 12. 2009

 

haaretz.com

 

Írán je ochoten vyměnit část jeho zásob obohaceného uranu pro výrobu jaderných palivových tyčí jak navrhuje OSN, ale podle svých vlastních mechanismů  a časového harmonogramu. Řekl v sobotu ministr zahraničí Manochehr Mottaki.

 

„Návrh jsme v zásadě schválili“…“Navrhli jsme v první fázi výměnu 400kg uranu obohaceného na 3,5% a dáte nám ekvivalent 20% uranu“…

 

„Dali jsme jasnou odpověď a zde je reakce na naši odpověď. Pro přijetí však existují rozdíly v mechanismu“, což naznačuje, že výměna proběhne na íránském ostrově Kish v Perském zálivu.

 

Írán je připraven k výměně jaderného paliva na ostrově Kish 13. 12. 2009

 

tehrantimes.com

 

„Oznámili jsme, že jsme připraveni k výměně 400kg uranu na ostrově Kish“ řekl Mottaki…

 

„Je to reakce na budování důvěry?“

 

„Není to snad odpověď a iniciativa?“ zeptal se Mottaki.


Foto: zdroj.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments