Horké téma: Írán XXIII – Eskalace napětí pokračuje




Írán odmítl vyvézt část obohaceného uranu do ciziny 19. 1. 2010

zpravy.tiscali.cz

 

Írán odmítl vyvézt část svého obohaceného uranu k dalšímu zpracování do ciziny. Odpověděl tak oficiálně na loňskou nabídku velmocí, která měla pomoci vyřešit spor kolem íránského jaderného programu.

 

S odvoláním na diplomaty z Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) o tom v úterý informovala agentura AP.

 

 

Írán v případě útoku napadne západní lodě v Zálivu 19. 1. 2010 

ct24.cz

 

Íránský ministr obrany Ahmad Vahídí dnes varoval Západ, že případný útok na jeho zemi bude znamenat okamžitý protiútok na lodě západních mocností, které jsou rozmístěny v Perském zálivu…Diplomatické vztahy mezi Íránem a Západem jsou na bodu mrazu…

 

V Perském zálivu, který je klíčovou vodní cestou pro světovou přepravu ropy, je v současnosti přes 90 válečných plavidel, řekl ministr Ahmad Vahídí na konferenci v Teheránu věnované Zálivu. "Jsou tam ponorky, letadlové lodi a torpédoborce, které tam vytvořily vojenskou oblast," uvedl Vahídí.

 

"Jaký je důvod rozmístění tolika válečných plavidel a jaký cíl sledují… Jsou seskupeny proti Íránu?" zeptal se dále Vahídí. 

 

"Západní státy dobře vědí, že existence těchto válečných lodí v Perském zálivu poslouží jako nejlepší operační cíle pro Írán, pokud by podnikly proti Íránu jakoukoliv vojenskou akci,"…

 

 

Írán výrazně zvyšuje výrobu raket 20. 1. 2010 

atmonline.cz

 

Írán v průběhu roku 2008 více než ztrojnásobil svůj arsenál balistických raket Shahab-3 středního dosahu. Západní zpravodajské služby usuzují, že se jedná o jeden z příznaků příprav na déletrvající ozbrojený konflikt. Na počátku roku 2008 měl v operačním provozu 30 raket, avšak dnes jich má více než stovku.

 

…Tyto rakety jsou schopné dopravit vysoce explozívní bojovou hlavici o hmotnosti 700 až 1000 kg do vzdálenosti přibližně 1800 km s pravděpodobnou kruhovou odchylkou řádově 100 m…

 

 

Jordánská tajná služba: Za atentátem na konvoj izraelského velvyslanectví je Írán 20. 1. 2010 

israel.cz

 

Za nezdařeným atentátem na konvoj izraelského velvyslanectví v Jordánsku stojí podle jordánské tajné služby GID Írán. Výbušniny pro akci do Jordánska propašovali údajně íránští diplomaté a akci samotnou provedli místní extrémisté napojení na al-Kájdu.

Jordánci věří, že útok byl pomstou za zavraždění íránského vědce Massúda Ali Muhammadiho. Írán ostatně ohlásil, že útok, z jehož provedení obvinil Izrael, pomstí.

 

 

Jadernou elektrárnu v Íránu spustíme letos, oznámilo Rusko 21. 1. 2010 

zpravy.idnes.cz

 

…"Rok 2010 je rokem Búšéhru," řekl šéf společnosti Rosatom reportérům po vládním mítinku v Moskvě. "Není žádných pochyb, že se reaktor podaří spustit ještě letos." dodal.

 

Rusko se zaručuje, že elektrárna nemůže být využita k výrobě jakýchkoli jaderných zbraní. Zařízení navíc bude pod kontrolou Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). Podle platných dohod bude Írán veškeré vyhořelé jaderné palivo odevzdávat Rusku.

 

 

Rusové chytají druhý jaderný dech, postaví reaktory v Íránu i v Indii 22. 1. 2010 

byznys.lidovky.cz

 

Rusko "bez jakýchkoli pochyb" spustí reaktor jaderné elektrárny v Búšehru na jižním pobřeží Íránu během letošního roku… Rusko vybuduje šest až osm nových jaderných reaktorů v Indii a dokončuje přípravné práce k vybudování jaderné elektrárny v Turecku.

 

V současné době Rusko staví jaderný reaktor Kudankulam ve státě Tamilnádu na jihu Indie, jehož dva bloky by podle Sergeje Kirijenka mohly začít pracovat koncem letošního roku. Experti obou zemí zvažují možnost vybudovat v Kudankulamu celkem čtyři až šest jaderných reaktorů.

 

Kirijenko dnes také oznámil, že během čtyř až šesti měsíců experti Rosatomu dokončí dokumenty k zahájení stavby jaderné elektrárny v Turecku…

 

 

Češi mají pocit, že je ohrožuje Írán. USA jsou prý zárukou stability 25. 1. 2010 

zpravy.tiscali.cz

 

Hrozbu pro mír a bezpečnost v Česku podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) Češi spatřují v Íránu a Iráku. Bezpečnost země by mohlo ohrozit i Rusko a Afghánistán.

 

Nejmenší obavy mají lidé z Palestiny a Německa. Naopak zárukou stability Česka jsou Spojené státy americké, zjistil průzkum.

 

Írán, Irák a také Rusko se mezi nejobávanějšími zeměmi pohybují v průzkumu CVVM dlouhodobě. Obavy z obou asijských zemí má shodně 17 procent Čechů, 14 procent lidí považuje za nebezpečné Rusko.

 

V loňském průzkumu Ruskou federaci označili lidé dokonce za nejobávanější. Pětina lidí považuje za záruku stability USA. Více než dvě pětiny Čechů ale odpověděly, že stát, který by Česku zaručil bezpečnost, neexistuje.

 

 

Tajné služby, experti: Írán bude mít atomovou bombu již letos 25. 1. 2010 

israel.cz

 

Představitelé Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA) a západních tajných služeb mají dostatek materiálů a svědectví od íránských vysoce postavených přeběhlíků (Ali Reza Asgari – bývalý náměstek ministra obrany, Shahram Amiri – jaderný vědec), aby mohli usoudit, že Írán již s výrobou jaderné bomby pokročil.

 

V diplomatických kruzích USA, Rakouska, Izraele a Německa koluje dokument, podle nějž existují utajené struktury napojené přímo na íránské ministerstvo obrany, které mají na starosti vývoj jaderné technologie pro vojenské účely. Část tohoto dokumentu získal německý deník Der Spiegel. Experti se obávají, že Írán by mohl během letoška vyrobit primitivní jadernou bombu o velikosti nákladního automobilu. Pro účinné vojenské použití ji ale bude muset zmenšit tak, aby se vešla do jaderné hlavice balistické rakety. Toho by mohl Írán dosáhnout v letech 2012 až 2014.

 

Již před více než šesti lety Íránci provedli pokus s odpálením makety jaderné bomby neobsahující štěpný materiál – kromě uranu bylo vše reálné a Írán považoval test za úspěšný.

 

 

Írán obvinil německé diplomaty, že podněcovali protesty proti vládě 27. 1. 2010  

naseadresa.cz

 

Írán obvinil Německo, že jeho diplomaté se podíleli na protivládních protestech. Německo na zprávu zatím nereagovalo.

 

"Náměstek ministra pro národní bezpečnost oznámil, že se němečtí diplomaté zapojili do prosincových nepokojů," sdělila bez dalšího komentáře íránská státní agentura ISNA.

 

Nařčení nepochybně zvýší napětí mezi Íránem a Německem. Z podněcování nepokojů již dříve íránské vedení obvinilo Spojené státy a Británii.

 

 

Izrael představuje hlavní hrozbu pro muslimský svět 27. 1. 2010 

tehrantimes.com

 

Nejvyšší vůdce islámské revoluce ajatolláh Sajjad Alí Chameneí v úterý uvedl, že sionistický režim představuje hlavní hrozbou pro muslimský svět.

 

"Jednoho dne regionální národy jistě budou svědkem zničení sionistického režimu", ale akce muslimských zemí určí, kdy se to stane. Prohlásil ajatolláh Chameneí na setkání s prezidentem Mauritánie Mohamedem Ould Abdel Azizem.

 

 

Izraelský prezident Šimon Peres ve středu v Berlíně ve Spolkovém sněmu mimo jiné

27. 1. 2010 

haaretz.com

 

…poukázal rovněž na hrozbu jaderného Íránu a řekl: "My se identifikujeme s miliony Íránců, kteří povstali proti diktatuře a násilí. Stejně jako odmítáme fanatický režim, který je v rozporu s Chartou Organizace spojených národů, režim, který hrozí zničením, doprovázený jadernými elektrárnami, raketami a terorem, který aktivuje ve své zemi i v jiných zemích. Tento režim je nebezpečím pro celý svět. "

 

 

Írán nebude ustupovat tlaku nepřátel 27. 1. 2010 

tehrantimes.com

 

Nejvyšší vůdce islámské revoluce ajatolláh Sajjad Alí Chameneí se zavázal, že nepodlehne tlaku nepřátel.

 

"Íránský národ chce být nezávislý, pulzující, progresivní … a mocný národ, aby mohl hájit svá práva a přesvědčení. Jsou tyto legitimní přání přestupek? "

 

"Dnes nikdo nesmí říci „Nemám žádnou odpovědnost, ale každý by být připraven bránit islámský systém," dodal.

 

 

USA varují Írán před "rostoucími důsledky" 28. 1. 2010 

alarabiya.net

 

Spojené státy ve čtvrtek varovaly Írán, že bude čelit "rostoucím důsledkům", pokud nezastaví svůj jaderný program…

 

"Jestliže íránští vůdci stále ignorují své povinnosti, neměly by být žádné pochybnosti, že i oni budou čelit rostoucím důsledkům," řekl americký prezident Barack Obama ve výroční zprávě o stavu Unie.

 

Írán dosud neodpověděl na tlak, aby se vzdal svého programu obohacování uranu, a to navzdory varování tvrdšího postupu ze Spojených států a dalších členů vyjednávací skupiny P5 +1 – Číny, Británie, Francie, Ruska, Spojených států a Německa.

 

 

Americký Senát schválil zákon o ropných sankcích proti Íránu 29. 1. 2010 

zahranicni.ihned.cz

 

Americký Senát schválil legislativu, která prezidentovi Baracku Obamovi umožní uvalit sankce proti zahraničním firmám, které Íránu dodávají pohonné hmoty…

 

Zákon nedávno schválila také Sněmovna reprezentantů…

 

Nové opatření navazuje také na zákon trestající zahraniční firmy, které investují do íránského energetického sektoru více než 20 milionů dolarů ročně (asi 376 milionů korun).

 

Zástupci státní íránské ropné společnosti NIOC již dříve prohlásili, že Teheránu americké sankce nemohou uškodit, protože Írán má hodně dodavatelů a může mít benzinu, kolik chce…

 

 

Irán oslávi výročie islamskej revolúcie raketovými testami 29. 1. 2010  

sme.sk

 

Irán si v pondelok 1. februára počas desaťdňových osláv pripomenie výročie islamskej revolúcie z roku 1979. Pri tejto príležitosti plánuje aj vypustenie viacerých rakiet.

 

…Irán podľa tlačovej agentúry RIA Novosti plánuje okrem toho vypustiť na obežnú dráhu tri satelity a počas vojenských manévrov pravdepodobne príde aj k otestovaniu viacerých rakiet.

 

Iránsky štátny sviatok s oficiálnym názvom Slávne víťazstvo islamskej revolúcie pripomína udalosti z 11. februára 1979, keď armáda odmietla pokračovať v boji proti ľudovému povstaniu pod vedením ajatolláha Rúholláha Chomejního.

 

 

Obamův poradce říká, že Írán může napadat Izrael kvůli nátlaku na svůj jaderný program

30. 1. 2010

haaretz.com

 

Poradce Obamy, penzionovaný námořní generál James Jones řekl, že režimy, které se cítí ohroženy mohou intervenovat v zahraničí.

 

Řekl, že v případě Íránu, by to znamenalo usnadnění útoků na Izrael přes Hizballáh v Libanonu a Hamás v Gaze. Írán je podporovatelem Hizballáhu a Hamásu.

 

Řekl také, že dalším faktorem je vnitřní tlak – zjevně odkazující na pouliční protesty proti íránskému vedení po sporných prezidentských volbách 12. června.

 

Izraelská vojenská rozvědka IDF se domnívá, že íránské revoluční gardy zvýšily v posledních letech svou kontrolu nad Hizballáhem, a brání tomu, aby libanonské milice řídily vlastní nezávislé struktury.

 

Rovněž v září íránský prezident Mahmoud Ahmadinejad slíbil zachovat podporu palestinské militantní skupině Hamas, dokud se "Izrael nezhroutí".

 

Íránská tisková agentura Khabar citovala Ahmadínedžáda, jak říká vůdci Hamasu Ismailu Haníjovi, že Írán považuje podporu palestinského lidu za součást svého náboženství a národní povinnost, a že Írán bude stát za palestinským národem "do velké slavnosti vítězství, kterou je kolaps sionistického režimu".

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments