Islámabád: Tálibán ante portas




Bojovníci Tálibánu se přesunuli ze své základny v údolí Svátu do okresu Buner, takže jsou nyní již vzdáleni jen asi sto kilometrů vzdušnou čarou od Islámabádu. Od hlavního města Pákistánu je tak odděluje jenom horský hřeben. Jeho ozbrojenci ve čtvrtek zaútočili na pákistánské polovojenské síly, při čemž zabili policejního důstojníka. Poté zapálili konvoj NATO s palivem. Posílili tím rostoucí obavy nad dodržování mírové dohody mezi vládou a extrémisty v této oblasti. Podle místních obyvatel ozbrojení bojovníci hlídkují v ulicích, pákistánské televizní stanice ukazovaly, jak rabují státní úřady a zabavují vozidla humanitárních organizací a rozvojové pomoci. Státní policie zmizela z ulic. Byla uzavřena kaple místního muslimského světce, protože Tálibán jeho uctívání označil za odporující učení islámu.


Schůzka Tálibánu s místními kmenovými vůdci přinesla některé ústupky, ale žádný slib, že Taliban odejde. Tálibán se přitom netají tím, že chce ovládnout celou zemi a zavést v ní islámské právo šaríja. Velkým povzbuzením pro něj bylo, když pákistánská vláda po dvouletých krvavých bojích umožnila Tálibánu praktikovat šaríju v širokém pásu u hranic s Afghánistánem.


Někteří západní diplomaté propadají panice při pomyšlení, že se Pákistán, s více než 160 miliony obyvateli a jadernými zbraněmi, stále více propadá do chaosu. Americké a spojenecké jednotky, operující v Afghánistánu tak již v podstatě přišly o hlavní zásobovací linie, a to je z vojenského hlediska katastrofa. Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová ve středu řekla zákonodárcům v neobvykle strohém prohlášení, že pákistánští vůdcové v podstatě před Tálibánem kapitulovali tím, že podepsali dohodu o příměří, ve čtvrtek však již tvrdila: „…vypadá to, že pákistánská vláda si stále více uvědomuje, co hrozí“.


Zvláštní vyslanec USA Richard Holbrooke ve čtvrtek telefonoval s pákistánským presidentem Asifem Alí Zardárím, ale prezidentská kancelář nechtěla novinářům sdělit, jestli diskutovali o situaci ve Svátu a Buneru. Šéf amerického generálního štábu, admirál Mike Mullen, navštívil Pákistán. Pákistánský premiér Jusaf Raza Gilání sice verbálně požadoval, aby žádné skupině nebylo povoleno zpochybňovat autoritu vlády, ale několik zákonodárců, včetně těch, kteří od počátku podporovali mírové dohody s Tálibánem ve Svátu, prohlásilo, že úřady musí více krotit extrémisty.


Nalejme si čistého vína – v Pákistánu zuří občanská válka, v níž proti sobě stojí z pohledu obyvatel kolaborantský, neschopný a zkorumpovaný režim, který přivedl zemi na pokraj bankrotu, a na druhé straně náboženští fanatici, kteří slibují vládu zákona, prosperitu a pořádek.


Kdo z nich má větší šanci na vítězství?


Zdroje:  

Militants burn NATO fuel tankers in Pakistan

Pakistan Nearing Collapse

 
Foto: zdroj
0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments