Kolaps trhu s bydlením prodlužuje druhou vlnu deprese




Září 03, 2010

Druhá vlna ekonomické deprese, kterou už nějakou dobu předpovídám, se prohlubuje. Tento nový ekonomický pohyb se nikde jinde neprojevuje více, než na realitním trhu.Všechna čerstvá  ekonomická data potvrzují, že prodej nových nemovitostí slábne … a tlak na ceny domů vzrůstá. Souběžně s tím můžeme sledovat začínající růst nově nesplácených hypotéčních úvěrů po několika čtvrtletích stagnace. Poptávka po úvěrech na nemovitosti, ale i po ostatních půjčkách se snižuje. A bankrotů bank rychle přibývá.

Nelze tomu zabránit. Ani Obamova administrativa, ani Kongres, ani Federální rezervy nemohou tento problém zlikvidovat výstřelem několika zázračných projektilů. Jako investoři můžete dělat pouze jedno: Připravit se!

Pád realit se prohlubuje, protože umělá podpora slábne    

Zatímco jsem byl minulý týden na dovolené, obdrželi jsme příval nových údajů o realitním trhu – žádná sláva. Ostatně, posuďte sami:

  • Prodeje nových domů spadly v červenci o 12 procent, sezónně očištěná roční míra je pouze 276 tisíc. To je nejnižší úroveň od roku 1963, kdy statistický úřad začal tato čísla sledovat.
  • Mediánová cena nových domů se oproti loňskému roku propadla o 4,9 procenta na 204 000 dolarů. To je nejnižší úroveň od roku 2003. 
  • Prodeje již užívaných domů se v červenci propadly o 27 procent  na 3,83 milionu ročně. Byl to dvakrát tak velký pokles, než jaký očekávali ekonomové. Mějte na paměti, že číslo zahrnuje nejen prodej jednotlivých rodinných domů, ale i prodej bytů a kondominií. Pokud se podíváte pouze na čísla o rodinných domech za několik desetiletí zpět, uvidíte, že tak slabé prodeje byly naposledy v roce 1995.
  • Kombinace klesajícího prodeje a rostoucího množství nemovitostí, jež jsou nabízena k prodeji, bude torpédovat ceny. Ksakru, máme teď na trhu zásobu rodinných domů takřka na celý rok,  a to za předpokladu, že se udrží současné tempo prodeje. Je to nejhorší hodnota od roku 1983.

Horší je, že na trhu je čím dál více nabídek za dumpingové ceny ze strany bank a dalších majitelů zabavených domů. Home Affordable Modification Program (program refinancování hypoték) neboli HAMP měl údajně předejít tomu, co se teď děje. Na jeho základě bylo refinancováno 340 000 hypoték. To je hodně málo oproti čtyřem milionům případů, které si Obamova vláda stanovila za cíl, když tuhle věc před rokem protlačovala.

V tutéž chvíli  Mortgage Bankers Association (Asociace hypotéčních bankéřů) oznámila, že ve druhém čtvrtletí vzrostla sazba za třicetidenní prodlení u všech úvěrů na bydlení na 3,51 procenta. To je první vzestup v raném stádiu nesplácení hypoték za více než rok a hlavní ukazatel budoucího růstu počtu exekucí.

Pohleďte jenom na krach 118 bank v průběhu roku 2010. FDIC (bankovní dozor) právě oznámil, že jeho „seznam problémových bank“, kterým do budoucna hrozí krach, vzrostl ze 775 v prvním čtvrtletí na 829 ve čtvrtletí druhém. To je nejvíce od roku 1992.

Pokud se bude dále zhoršovat výtěžnost hypoték a druhá vlna recese povede ke ztrátám i u ostatních typů úvěrů, může počet bank na tomto seznamu do konce tohoto roku dosáhnout čtyřciferného čísla. Vypadá takhle „býčí trh“ pro banky? Anebo pro burzy? Jsem si jistý, že ne.

A to vše je obzvláště platné ve světle toho, že soukromý sektor opět PŘICHÁZÍ o pracovní místa.

Nadnárodní personální agentura ADP Employer Services uvedla, že ekonomika přišla v srpnu o 10 000 pracovních míst, což je daleko za přírůstkem 15 000, který předpovídali ekonomové. Je to poprvé během šesti měsíců, co jsme ztratili místa v soukromé sféře, a přichází to v době, kdy vláda propouští desítky tisíc pracovníků, kteří prováděli sčítání obyvatel.

Vážně přichází další vládní podpora?

Vládní představitelé opět selhávají ve své reakci na poslední dávku skličujících dat. Stejně tak tvůrci strategií FEDu. Mluví o možném oživení domácí poptávky daňovými úlevami  … poskytnutí krátkodobých půjček na překlenutí hypotečních úvěrů přes období nezaměstnanosti … tisku peněz, aby mohli nakoupit další aktiva… a ještě spoustě dalších věcí. 

Budu teď chvíli špatně mluvit francouzsky – lidičky, to jsou ale magoři! Oni v podstatě plánují udělat tytéž věci, které se už jednou nepodařily … a přitom očekávají jiný výsledek.

Drsnou realitou je, že Washington se s vámi nebude dělit: Jediná věc, která může vyřešit dnešní problémy, je stroj času. Pak bychom se mohli vrátit do období PŘED tím, než se úvěrová a bytová bublina vymkly kontrole, a udělat něco, co by je zastavilo.

Fed by měl razantně zvedat sazby. Bankovní regulátoři by měli nutit instituce, aby přestaly vyrábět pitomé úvěry a spíše hledat jiný způsob. Wall Street by měl účinněji dohlížet, aby bránil růstu ukazatelů pomocí pákování do absurdních úrovní.

Nic z toho se však nestalo. Dělo se to tak dlouho, že jsme předurčeni k bolestivému pádu. Už je to upečené. Už se to blíží, ať se nám to líbí nebo ne. Měli bychom se všichni raději vypořádat s touto realitou, než doufat v nějaký zázračný elixír z Washingtonu.

Převzato z Money and Markets

Překlad: Aram

This investment news is brought to you by Money and Markets. Money and Markets is a free daily investment newsletter from Martin D. Weiss and Weiss Research analysts offering the latest investing news and financial insights for the stock market, including tips and advice on investing in gold, energy and oil. Dr. Weiss is a leader in the fields of investing, interest rates, financial safety and economic forecasting. To view archives or subscribe, visit http://www.moneyandmarkets.com.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments