Konec metanolové aféry?

Reklama


Namíchat smrtící směs lihu s metanolem úmyslně a vrhnout ji do prodeje je nesmysl, jakmile začnou lidé umírat, je riziko pachatele naprosto neúnosné.  Znamená to, že jediný zisk se dá docílit přidáváním malého procenta metanolu do lihoviny.  Přídavek se projeví jen v neškodném zvýšení přirozeného obsahu metanolu v kvasném lihu. Takže významný zisk se dá docílit jen v místě s velkým obratem lihoviny – u výrobce.


K namíchání lihu s metanolem došlo zřejmě omylem a mixéři likérů z nelegálního lihu netušili, co vlastně vyrábějí. Policie odhalila několik míchačů i jejich výrobky. Čili veškerý metanolový koktejl musí pocházet z jediného místa. Tuto lokalizaci objasňuje událost stará něco přes týden: Jedna likérka vypustila do kanalizace líh v množství kolem 3000 l, přitom tento líh metanol neobsahoval. Podle vlastníka podniku vznikla chyba při mytí nádrží – proč ale nechce náhradu škody kolem půl milionu?


Alternativní vysvětlení je jednoduché.


Po pančování lihu metanolem byl v podniku lihu nadbytek, jenže doklady o jeho koupi jaksi hyběly. Další porce nezdaněného lihu se nacházela u míchačů – distributorů. A také tisíce litrů jedovaté směsky.  Míchači používali kromě levnějšího lihu i trochu odlišné etikety – kde je mohli snadno získat a proč byly všechny stejné u různých výrobců? Zdá se, že poslední policejní zásah u oficiálního distributora bez zařízení k výrobě mixů je hřebíčkem na hlavičku. Důkazy nebudou příliš složité. Analýza starších šarží oficiálních lahví ukáže neškodné, ale pro kvasný líh neobvyklé zvýšení obsahu metanolu. A porovnání minoritních složek lihoviny, pocházejících z příchutí, může prokázat totožného výrobce u smrtících mixů i oficiálních výrobků.

Přejít do diskuze k článku