Konečný počet obětí největšího důlního neštěstí v Turecku je 302

Konečný počet obětí úterního neštěstí v uhelném dole na západě Turecka nepřesáhne 302. Oznámil to turecký ministr energetiky Taner Yildiz, podle něhož pod zemí ještě zůstává 18 lidí. Ti ale prý mají mizivou naději přežít výbuch a následný požár, který se stal nejhorší tragédií v historii tureckého hornictví. Provozovatel dolu popřel, že by na neštěstí nesl jakýkoli podíl.


Podle ministra energetiky způsobil výbuch zkrat na elektrickém vedení, po kterém následoval rozsáhlý požár. Většina horníků se udusila kysličníkem uhelnatým, protože po zkratu nemohli vyfárat z dvoukilometrové hloubky. Od východu byli čtyři kilometry daleko.


Záchranáři se nadále snaží vyprostit těla obětí, živé horníky ale vynesli ven naposledy ve středu večer. Počet dosud vyproštěných mrtvých těl a horníků, kteří zemřeli na následky zranění, dosáhl podle ministra 284. "Domníváme se, že uvnitř dolu není více než 18 lidí," řekl novinářům Yildiz na základě informací, které vláda shromáždila od majitelů důlní společnosti a příbuzných horníků.

Premiér Recep Tayyip Erdogan, který město Soma na západě země ve středu navštívil, uvedl, že osmdesáti horníkům byla ošetřena různá zranění, žádná ale nebyla vážná. Erdogan slíbil, že příčina největšího důlního neštěstí v Turecku bude vyšetřena: „Chci, aby každý věděl, že katastrofa bude vyšetřena ze všech hledisek a neumožníme žádné opominutí, nenecháme žádný kámen neobrácený.”

V uhelném dole u města Soma vzdáleném zhruba 250 kilometrů jižně od Istanbulu podle ministra stále hoří, požár však ustupuje, což záchranářům umožní dostat se do vzdálenějších míst. K neštěstí došlo asi dva kilometry pod zemí ve chvíli, kdy tam pracovalo téměř 800 lidí.

Vlastník dolu v Somě, společnost Soma Holding, tvrdí, že bezpečnostní opatření byla na vysoké úrovni. Poslední kontrola prý proběhla před dvěma měsíci a neodhalila žádný problém.

Turecký tisk ale upozornil, že ještě dva týdny před nehodou, 29. dubna, chtěly na půdě tureckého parlamentu bezpečnost v Dole Soma řešit opoziční strany. Vládní AKP ale tento bod jednání smetla ze stolu. Během roku 2013 se totiž v dolech v oblasti Somy stalo asi 5000 incidentů, při nichž bylo zraněno devět lidí.

Majitel firmy, která patří k největším tureckým uhelným společnostem, Alp Gürkan, si přitom před dvěma lety při jednom z rozhovorů pochvaloval, jak se mu podařilo po převzetí od státu snížit náklady těžby z původních 140 dolarů (2800 korun) na tunu na necelých 24 dolarů. Řekl tehdy, že je to díky "operativnějšímu postupu soukromého sektoru".

Ačkoli jsou důlní neštěstí v Turecku poměrně častá, úterní tragédie se stala co do počtu obětí vůbec nejhorší v historii. K dosud největší tragédii došlo v Turecku v roce 1992, kdy poblíž Zonguldaku zemřelo 263 horníků.

V Somě se příbuzní shromáždili u nemocnic, kde čekají na další zprávy. Zdravotníci musejí neustále ošetřovat omdlelé či zhroucené. Desítky zoufalých příbuzných se shromáždily u vchodu do nemocnice a tlačí na policejní zátarasy. Policisté mají vodní děla a plynové masky. Spekuluje se, že za neštěstí může nedbalost. V Ankaře proti osmi stovkám demonstrantů mířících před ministerstvo energetiky nasadili slzný plyn.

Za poslední roky Turecko eviduje stovky porušení bezpečnostních pravidel v dolech u Somy, kde se těží uhlí důležité pro uhelné elektrárny. Pro tamní energetiku je právě tato surovina klíčová.

Turecká vláda po tragédii vyhlásila třídenní smutek, který provázejí četné protesty horníků, ve čtvrtek rozšířené o jednodenní stávku vyhlášenou hornickými odbory. Havíři se domáhají zlepšení bezpečnostních podmínek v dolech, jejichž soukromí majitelé kvůli maximalizaci zisku vystavují horníky nebezpečí. Čtyři odborové svazy na protest proti špatným bezpečnostním podmínkám vyhlásily jednodenní stávku. Tvrdí, že situace v dolech se zhoršila po zprivatizování dolů. "Nechali zemřít stovky našich kolegů v Somě a nutí je pracovat za brutálních podmínek, aby měli co nejvyšší zisk," uvádí se v prohlášení odborářů.

Provozovatel dolu, společnost Soma Holding, nicméně na dnešní tiskové konferenci popřel, že by jakkoli zanedbal nutná bezpečnostní opatření a že by na tragédii nesl nějaký podíl. "Stále nevíme, co nehodu způsobilo. Není v tom žádné zanedbání z naší strany," řekl podle agentury Reuters manažer dolu Akin Celik. Šéf společnosti Ali Gürkan navíc sdělil, že má v úmyslu důl dál provozovat.

Ministr Yildiz prohlásil, že případní viníci neuniknou trestu. Za příčinu tragédie byla dosud považována závada na elektrickém rozvodném zařízení, která zřejmě vedla k explozi a požáru. Podrobné vyšetřování případu se ale teprve rozbíhá. Velká část horníků podle ministra zemřela na otravu oxidem uhelnatým.

Po čtvrteční hromadné sérii pohřbů se i dnes Turecko chystalo na další smuteční obřady.

 

Zdroj: e-Sondy

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments