Lídry NATO budou ve Štrasburku chránit i protiletecké zbraně

Reklama


V rámci příprav na summit NATO u příležitosti 60. výročí vzniku aliance se ve Štrasburku zavírají školy, do města se přesouvá 15 tisíc vojáků a policistů a zavařují se poklopy na kanálech. Mimořádná bezpečnostní opatření v hodnotě 110 milionů eur mají ochránit předáky členských zemí NATO před odhadovanými 20 až 50 tisíci mírovými aktivisty, kteří se do Štrasburku sjedou k protestům.

Pro politiky i demonstranty budou 3. a 4. dubna náročné dny, protože budou pendlovat mezi Štrasburkem a německými Baden Badenem a Kehlem, které summit hostí také. Francie už na hranicích s Německem rozmístila kontroly a uzavřela některé silnice, přičemž jiné spoje a dopravu zase chtějí blokovat demonstranti. Ze strachu ze studentských bouří úřady na týden uzavřeli a evakuovali štrasburskou univerzitu, v jejíž budově už nyní protestovali studenti proti školské politice Sarkozyho vlády, a je velmi pravděpodobné, že by se k nim míroví aktivisté přidali.

Organizátoři pacifistického „protisummitu NATO“, kteří už zakládají stanové město pro desítky tisíc lidí, byli vykázáni z centra města a úřady jim zakázaly vést tudy i hlavní sobotní demonstraci.

Strach vůdců demokratického světa z lidí dosáhl takových rozměrů, že v okolí Štrasburku byly dislokovány protiletecké baterie a zastavena byla i říční doprava na Rýnu.

Převzato ze serveru CFP!

Přejít do diskuze k článku