Masírování mozků pro přípravu na válku proti Číně




Leden 17, 2011

http://www.technomaly.com/wp-content/uploads/2010/01/usa-vs-china-max-kismans-poster.jpgVezmeme-li v úvahu velký rozsah protičínské rétoriky, kterou chrlí vláda a média, bylo by možné si myslet, že Spojené státy už jsou s Čínou ve válce.  Ale prodat lidem válku zabere trochu více času. Průměrný Američan ještě neskočil na tuto falešnou reklamu. Proto bude tato velká lež opakována tak dlouho, až zapustí své kořeny do amerického myšlení: Čína, jak říká americká vláda, je hrozbou, kterou je třeba „řešit“.

Tento útok propagandy je multifunkční, jeho cílem je mířit ze všech směrů. Jakákoliv sporná otázka, související s Čínou — vojenská,  hospodářská a sociální — je záminkou k útoku. Například ministr obrany USA, Robert Gates, který nedávno navštívil Asii a  věnoval velkou část své cesty výkladu o Číně  jako o "vojenské hrozbě." Co je to za hrozbu? Gates odpovídá, že Čína ukázala "rychlý nárůst vojenské kapacity, doložený výrobou „neviditelných“ stíhacích letounů.  Americká média měla s touto novinkou vánoce, aby mohla vnášet strach do mentality americké veřejnosti. Krátký pohled na čísla odhalí, že Gates a věc neprověřující americká média jsou drzými pokrytci: Čína není srovnatelná s USA, co se týká vojenských výdajů: USA za  Obamy utratí v roce 2011 725 miliard dolarů (!), zatím co Čína utratí 80 miliard dolarů. A uvážíme-li třeba zámořské vojenské základny, Čína nemá žádné, USA jich má nejméně 737!

Zatímco Gates cestoval po celé Asii při svém protičínském provokačním turné, k útoku se přidala Hillary Clintonová, ve své obsáhlé a plamenné řeči zaměřené na problém  lidských práv v Číně, která obsahovala i tento povzdech: „… pokud Čína dostojí svým závazkům respektovat a chránit všeobecná lidská práva, nejenže to poslouží více než miliardě lidí, ale přinese to také dlouhodobé výhody míru, stability a prosperity Číně.“ Ano, Čína poškozuje lidská práva, ale vyjádřením této své kritiky se podařilo paní Clintonové posunout pokrytectví do nových výšin.

Copak paní Clintonová zapomněla, že věznice na Guantánamu zůstává otevřená, plná mučených lidí, kteří nejsou obviněni z žádných zločinů? Zapomněla už, že na letecké základně Baghram v Afghánistánu trvá bránění přístupu Červeného kříže k „černému vazebnímu centru“, jenom proto, aby neobjevili mučící komory popisované bývalými zadrženými? A co Bradley Manning, který zůstává na samotce bez jakéhokoli trestního obvinění jenom proto, že údajně informoval americkou veřejnost o amerických válečných zločinech v Iráku a Afghanistánu a dalších tajných intrikách?

Ale ještě dříve než projev Clintonové řeč zastarala, ministr financí Timothy Geithner posílil protičínskou frontu, tentokrát výpadem vůči čínské ekonomice. Washington Post uvádí: „Čínská neochota umožnit navýšení hodnoty své měny brzdí americkou konkurenceschopnost na světových trzích a poškozuje čínské hospodářství, jak řekl ministr financí Timothy F. Geithner ve středu…“  (12. leden 2011). Opět naprosté pokrytectví. Žádná jiná vláda nezpůsobila vetší škodu globální ekonomice než Spojené státy, jejichž společnosti vyvolaly globální pokles tím, že nasytily svět několik biliony dolarů v  podvodných dolarových nemovitostních hypotékách, které byly prodávány jako špičkové investice. Tato politika byla podporována vládou USA, která umožnila dát nerozvážně společnostem levné peníze. To je strategie, která přetrvává dodnes, když FED tiskne bez přestání dolary, které využívají americké korporace ke spekulaci s cizími měnami a umožňují tak zvyšování cen nafty a dalších surovin na celém světě.

Zmínění funkcionáři Obamovy vlády nemají žádný problém s protlačováním svých protičínského zaujetí do amerických medií, která se mohou přerazit ochotou pomoci, kdekoliv je to jen možné. New York Times nedávno publikoval redakční článek pod názvem Skutečný problém s Čínou: „Pro Spojené státy americké je hlavním problémem s čínskou ekonomikou pravděpodobně krádež duševního vlastnictví.“ (12. leden 2011). Ve skutečnosti má americká vláda s Čínou dvojí reálný problém:  čínský růst odsouvá stranou americký vliv na celém světě, což má negativní vliv na zisky amerických korporací, které v konkurenci s čínskými společnostmi ztrácejí zakázky. Proto  USA provokuje Čínu jak v médiích, tak vojensky, obkličuje Čínu tak, že vyzbrojuje americké spojence, zejména Indii, Japonsko a Jižní Koreu. Hillary Clintonová odpovídá na toto obvinění odmítavě, ačkoliv Obamova administrativa jí svým jednáním okamžitě protiřečí. New York Times publikoval článek na toto téma, ale netroufl si už říci i bé: „Spojené státy neusilují o obklíčení Číny, řekla v pátek ministryně Hillary Rodham Clintonová, ale Obamova administrativa pouze kultivuje další spojence po celé Asii, aby pomohli zvládnout troufalou a stále rostoucí vojenskou a ekonomickou sílu Pekingu.“ (12. leden 2011).

Tato politika obklíčení a provokace může snadno vést k válce. S tím, jak Obama pokračuje v utahování oprátky a Čína se snaží z ní vykroutit, roste pravděpodobnost, že může dojít k vojenskému incidentu, zejména když USA vysílá  další vojenské síly do vod u čínského pobřeží v Jihočínském moři. Obamova vláda se připojuje k pravici ve snaze obvinit Čínu z recese i ze zarážejícího poklesu amerického bohatství. Skutečnými viníky jsou politici demokratické a republikánské strany, nadržující korporacím, kteří společně po několik desítiletí snižovali daně pro bohaté a korporace, a přitom  povzbuzovali bohaté, aby USA opustili, bez ohledu na to, že mzdy jsou na existenčním minimu, a šli do třetího světa, kde otrocké mzdy přináší větší zisky.  

Nejlepším způsobem pro pracující, jak řešit tuto situaci, je ignorovat tento protičínský trik a zaměřit se na americkou vládu a americké společnosti. Požadovat ihned po vládě pracovní příležitosti, které zaplatí bohatí z daní, je nejlepší způsob, jak překonat ekonomické problémy USA. Pracující lidé se nemohou rozptylovat vymyšleným ohrožením ze zámoří, ať už se jedná o tak zvané teroristy či zahraniční vlády. Skutečná hrozba se blíží zevniř z domova.

Shamus Cooke je pracovník sociálních služeb, odborář, píšící pro organizaci Workers Action . Dosažitelný je na shamuscook@gmail.com

Převzato z Global Research

Překlad: Clair, onlooker

Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments