Média vážně pomíjejí něco z korejské rovnice




Listopad 24, 2010

 

Takzvané "vojenské cvičení" nedaleko KLDR bylo jasné provokativním zahráváním si s otevřeným ohněm. Jižní Korea se rozhodla provést od 22. do 30. listopadu v součinnosti se Spojenými státy válečné  cvičení "Hoguk" v pohraničních jihokorejských vodách.

V úterý v 13:00 hodin místního času Jihokorejci odpálili desítky dělostřeleckých granátů, které skončily ve vodách KLDR na západ od pobřeží ostrova Jonpchjong. Tyto první výstřely vypálené Jižní Koreou přišly navzdory usilovným výzvám k zastavení i varovným hrozbám z KLDR.

Jižní Korea to odmítla a pokračovala v dělostřelecké palbě do sporných vod. Severní Korea poté vypálila 50 dělostřeleckých nábojů ve směru, odkud byly náboje vypáleny. Korejská lidová armáda uvedla, že "KLDR provede bez jakéhokoliv váhání nelítostnou protiakci, pokud se Jižní Korea odváží proniknout do severokorejských vod."

Ostrov Jonpchjong je pouze osm mil od pobřeží KLDR. Je asi čtyřicet mil od pobřeží Jižní Koreje. Územní práva sahají do vzdálenosti dvanácti námořních mil, takže ostrov právoplatně patří KLDR.

Jižní Korea uvedla svoji armádu do „plné bojové pohotovosti“ a premiér I Mjong-bak prý nařídil údery na severokorejské raketové základy, pokud by ostřelování zintenzivělo, a rozvíjí bláhové sny o potrestání KLDR.

Tento případ přichází těsně v patách po oznámení o tom, že KLDR zprovoznila nové zařízení na obohacování uranu. Co ovšem není obecně známo, jsou tyto další skutečnosti.

V Jižní Koreji podle Kima Te-jonga, ministra obrany Jižní Koreje, probíhal proces zvažování možnosti, že se na její území vrátí americké taktické jaderné zbraně. Když se jej zeptali, zda vláda Jižní Koreje zvažuje umístění amerických taktických jaderných zbraní, ministr odpověděl kladně. 

 V roce 1991 Spojené státy oznámily stažení všech svých taktických jaderných zbraní z Jižní Koreje. Byly uloženy v šestnácti vojenských objektech, jež byly vytvořeny pět let po skončení Korejské války (ta probíhala v letech 1950 – 1953).

Tento případ byl velmi pravděpodobně inscenován v zájmu zajištění toho, aby Jižní Korea opět roztáhla americký „jaderný deštník“. Podobně jako poslední potopení jihokorejské lodě, za kterým lze vystopovat přání, aby byla schválena trvalá přítomnost americké základny na půdě Okinawy. Tento incident dal Spojeným státům přesně to, co potřebovaly, aby mohly překonat všechny námitky.

Podle poslední zprávy bylo vypáleno 50 budov, několik jihokorejských vojáků bylo zabito a několik desítek zraněno. Existuje mnoho sporných oblastí od  Korejské války a severokorejské granáty byly zaměřeny na vojenské cíle. Tato vojenská konfrontace měla za následek vypálení asi 175 dělostřeleckých granátů oběma stranami a trvala asi hodinu.  

Amerika provedla invazi na Korejský poloostrov během občanské války a podporuje jeho rozdělení na dvě Koreje. Technicky zůstávají stále ve válce, k podepsání mírové smlouvy nikdy nedošlo. Spojené státy samozřejmě musely mít stálou základnu v Jižní Koreji, kterou jsou nuceni platit Jihokorejci.

Bylo vynaloženo, a také zmařeno, úsilí o sloučení obou Korejí, hlavně kvůli loutkové vládě v Jižní Koreji, která přijímá americké rozkazy. Byly naplánovány rozhovory ohledně opětného spojení, jež jsou popisovány jako vnitrokorejské rozhovory pod záštitou Červeného kříže.

Převzato z Pravda.ru

Překlad: Clair

Stanův komentář: Někerá tvrzení v článku jsou silně problematická a nejsou v souladu s názory redakce. Jedná se především o popis vzniku konfliktu jako občanské války, tedy mimo kontext studené války, zamlčení, kdo byl v tomto případě agresor, i zamlčení účasti Číny a Sovětského svazu na něm.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments