Mlhy nad Libyí

http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQpEweDybIOBXd_4E1HmY_2pGI4MzqOdIfIC2mc45Ei0C5eHc8S&t=1Stejně jako v případě Tuniska a Egypta, je i aktuální dění v Libyi a kolem ní zahaleno v mlhách, zahuštěnou tradiční lhostejností českých novinářů k tomu, co se děje „za humny.“ Je to všem trochu jiná mlha. Zatímco u Tuniska a Egypta bylo možno spekulovat o tom, že za mlhavostí zpráv o tamních událostech stojí snaha nedávat stále více nespokojeným Čechům „špatný příklad“ lidí, kteří se radikálně vzbouřili proti vládě zkorumpovaných gaunerů, u Libye se zdá být zdrojem mlhy to, že západní elity, se kterými jsou novináři obligátně konformní, nemají úplně jasno v tom, čeho chtějí dosáhnout a jaké k tomu použít prostředky.

Po týdnech váhání se Západ nakonec rozhodl, kdo má mít navrch, a vyhlásil nad Libyí bezletovou zónu, čímž jednoznačně podpořil povstalce bojující proti dlouholetému vládci plk. Kaddáfímu. Kardinální otázka, na niž se přes vrstvy mlhy jen špatně hledá odpověď, zní – proč? Je to humanitární operace na ochranu civilistů? V tom případě je třeba se ptát, proč až nyní, když vládní síly dobyly zpět většinu území ovládaného povstalci a sporadické zprávy nenaznačují nic etnických čistkách či masovějších ztrátách na životech v městech, o která se bojuje. Je to tedy pragmatické rozhodnutí o tom, kdo má být vítěz a zásah na poslední chvíli, který má zajistit, že to nebude plk. Kaddáfí? Nebo se jedná o operaci na ochranu investic? Ale čích? A minulých, nebo budoucích?


http://www.esquire.com/cm/esquire/images/libya-monument.jpgAle jsou zde i otázky, které se sice netýkají přímo Libye, ale přesto s ní úzce souvisí: proč Západ nezaujímá podobně vyhraněná stanoviska k situaci v Jemenu či Bahrajnu, kde se lidé rovněž bouří proti vládám a vlády, respektive represivní aparát (často tvoření cizinci, protože vlády vlastním lidem nevěří), proti nim zasahují se smrtící silou?


Zamlženo, zamlženo, zamlženo…


Jasno je jen v jediném: případná vojenská akce Západu v Libyi nám bude předkládána jako „humanitární akce“ v duchu legendárního „humanitárního bombardování“, kterým NATO pacifikovalo vzpurné Srbsko. Bráno ovšem takto, byl by největší humanitární organizací v dějinách zřejmě německý Wehrmacht.


Převzato z blogu Tribun


Foto 1: zdroj

Foto 2: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments