Mozek není bankomat

Únor 29, 2012

V Praze dnes protestovaly tisíce studentů proti reformě vysokých škol. Studentský týden neklidu má za sebou dosud nejmasovější akci v ulicích. Organizátoři udávají, že to byla nejmasovější akce studentů od roku 1989. Tisíce demonstrantů se sešly na náměstí Jana Palacha, před úřad vlády pak dorazil nejméně sedmitisícový dav. Kritizovali reformu vysokých škol, vládu, ministra Josefa Dobeše i prezidenta Václava Klause.


Protest podpořila také ČMKOS

Podle policie se na téměř dvouhodinové demonstraci sešlo kolem 7000 lidí, organizátoři odhadli počet účastníků až na 10 000. Vysokoškoláci z hlavního města i regionů se sešli u Rudolfina a průvodem se vydali k úřadu vlády. Před budovou kabinetu se křikem, pískotem a skandováním neúspěšně pokusili přivolat z jednání ministra školství Josefa Dobeše. Před polednem akci ukončili.


Už v úterý vyšlo v Brně do ulic asi 6000 mladých lidí. Demonstrovalo se dnes také v Českých Budějovicích, Ostravě a Plzni. V Hradci Králové se vydalo na pochod centrem města 700 studentů. Demonstracemi vyvrcholil takzvaný týden neklidu, kterým chce akademická obec přimět vládu k odmítnutí reformních zákonů o vysokých školách připravovaných ministrem školství.

Dav studentů krátce po desáté zcela zaplnil náměstí Jana Palacha. Vysokoškoláci se vybavili transparenty jako "Dobeše do koše", "My se škrtnout nedáme" či "Neprodávejte nás bankám". Mnozí přišli s plackami hlásajícími, že se stydí za ministra školství. Také k náměstí přiléhající budovy Filozofické fakulty Univerzity Karlovy (UK) a Vysoké školy uměleckoprůmyslové se vyzdobily nápisy proti reformě a zavedení školného.

Před Rudolfinem ke shromáždění promluvil například předseda Studentské komory Rady vysokých škol Miroslav Jašůrek. Plánované změny označil za nedopracované a nepromyšlené. Výrazně podle něj napadají principy vysokoškolské samosprávy a ohrožují akademické svobody. "Ukradli nám reformu a naplnili ji vlastním obsahem," prohlásil pak prorektor UK Stanislav Štech. Pokud podle něho změny projdou, místo univerzit budou firmy, místo děkanů a rektorů manažeři a místo studentů klienti. „Přišli jsme, protože nám ukradli reformy. Nabízejí nám univerzitu jako firmu, to chceme? Nejsme paraziti a sobci, to zejména sedí od člověka, který omilostňuje korupčníky a kšeftaře se vzděláváním," obul se prorektor Štěch, do prezidenta Klause.

Po cestě ke Strakově akademii studenti skandovali hesla "Když nechcete slyšet, nebudeme tiše" nebo "Dobešovy chyby, nedáme si líbit". Po dalších krátkých projevech před budovou vlády pak studenti zkusili vyvolat Dobeše, aby k nim promluvil. Nikdo z ministrů však nevyšel.

Podle premiéra Petra Nečase (ODS) se členové vlády s protestujícími nesetkali proto, že demonstrace se před úřadem vlády konala právě v době, kdy kabinet jednal. Uvedl však, že vláda bude o změnách vysokého školství dále jednat s rektory i zástupci studentské komory. Ve svobodné zemi je podle něj normální, že studenti vyjadřují názor na kroky vlády například i na demonstraci.

Studenti tak nakonec pouze zanechali na zdi proti Strakově akademii několik transparentů hlásajících, že "Mozek není bankomat" nebo vyzývající ministra, aby se "vrátil do vězení", čímž naráželi na předchozí zaměstnání Dobeše, který pracoval jako vězeňský psycholog.

Pražského protestu se zúčastnili i studenti z Brna, Ostravy, Zlína nebo Liberce. Celkem se do protestního týdne zapojily školy z 12 univerzitních měst. Kritikům reformy vadí kromě zavedení školného také změny v pravomocích vysokých škol. Do jejich řízení by nově mohli víc zasahovat podnikatelé nebo politici, kteří by seděli ve správních radách.

V České republice funguje 26 veřejných a dvě státní vysoké školy. Vysokoškolských studentů je přes 392 000, z toho na veřejných vysokých školách jich studuje 339 000.

Prostestní pochod

Protestní pochod

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments