Mystický trh

V pondělí Lawrence Summers, šéf Národní ekonomické rady USA, odpověděl na kritiku plánů Obamy administrativy subvencovat odkup toxických aktiv slovy: „Neznám jediného ekonoma, který by nevěřil tomu, že lépe fungující kapitálové trhy, jsou dobrý nápad.“
 
Ponechme stranou otázka, zda trhy, na kterých musí být kupující upláceni, aby se do obchodování vůbec zapojili, je skutečně možno označit za „lépe fungující.“ Jde tu o něco jiného: jen málo ekonomů se ve světle současné krize odvážilo přehodnotit svůj názor na to, co jsou to kapitálové trhy a jak by měly fungovat.
 
A je nepochybné, že přední členové Obamovy administrativy jsou stále v zajetí představ o mystickém trhu. Stále věří v kouzlo burzy a dovednosti čarodějů, kteří provádějí finanční kejkle.
 
Ale mystérium trhu neovládalo finanční politiku vždy. Amerika se vzpamatovala z Velké krize i díky rázné regulaci bankovního systému, která udělala z finančnictví vážný a nudný byznys. Banky lákaly střadatele tak maximálně na opékač topinek či dva, a takto získané penízy přímo půjčovaly.
 
Bankovní systém však nebyl jen nudný – byl i malý. I v dobách prudkého rozmachu v 60. letech 20. století představovaly banky a pojišťovny méně než 4% HDP. Relativní bezvýznamnost bank se odrážela i v tom, že Dow Jonesův index nezahrnoval až do roku 1982 jedinou finanční instituci.
 
Z dnešního pohledu to vypadá velmi primitivně. Jenže tento nudný a primitivní finanční systém dokázal obsloužit ekonomiku, které během jedné generace přispěla k růstu životního standardu na dvojnásobek.
Po roce 1980 však nastupuje zcela nový finanční systém. V éře deregulace za prezidenta Reagana byl dosavadní systém nahrazen novým, agresivně expandujícím do všech směrů. Nový systém narostl do výrazně větších rozměrů, než měl ten starý: Na úsvitu současné krize představovaly banky a pojišťovny 8% HDP, více než dvakrát tolik, co v 60. letech. Na počátku tohoto roku zahrnoval Dow Jonesův index pět finančních institucí – giganty jako jsou AIG, Citigroup a Bank of America.
A finance byly cokoliv, jen ne nudné. Přitáhly mnoho z našich nejbystřejších hlav a některé z nich učinily nepředstavitelně bohatými.
Pod blyštivým povrchem nového světa financí bilo srdce sekuritizace. Pohledávky již dále nezůstávaly u věřitelů, ale byly krájeny řezány a míchány a byly z nich syntetizovány nové majetky. Druhořadé hypotéky, dluhy z kreditních karet, leasingy na auta – vše prošlo mixérem finančního systému. Na druhé straně pak vypadávaly krásné nové investice s ratingem AAA. A finanční čarodějové byli přepláceni za to, že na celý proces dozírali.
Jenže ti čarodějové byli podvodníci, ať již vědomě, či nevědomě, a z jejich kouzel se vyklubaly laciné triky. Především samotná sekuritizace, která slibovala rozprostřít rizika a učinit finanční systém stabilnější, se ukázala jako naprostá lež. Banky využívaly sekuritizace k tomu, aby svá rizika zvýšily, nikoliv snížily, a to způsobem, který učinil ekonomiku zranitelnou více, nikoliv méně.
Dříve nebo později to muselo vzít špatný konec. A také vzalo. Bear Stearns padl; Lehman padl; ale především: padla sekuritizace.
A to nás vrací zpět k Obamově administrativě a jejímu přístupu k finanční krizi.
Většina diskusí o plánech za řešení problému toxických aktiv se točí kolem detailů, přesných výpočtů atd. Jenže my bychom se měli mít na pozoru před vizí tohoto řešení jako takovou. V zásadě totiž administrativa věří tomu, že pokud se podaří uklidnit investory, sekuritizace – a tedy celý systém – se zrestauruje a bude plyne pokračovat tam, kde před rokem dvěma skončila.
Abychom jim úplně nekřivdili, administrativa volá po větších regulacích. Například tento čtvrtek ministr financí Tim Geithner předložil plán regulací, který by ještě nedávno byl považován za velmi radikální.
Jenže základní vize zůstávaná neměnná a regulovaný finanční systém má být stejný, jako byl přede dvěma lety, až na kosmetické úpravy dané novou regulací.
Jak jste již asi pochopili, nesdílím tuto vizi. Nemyslím si, že současná krize by byla jen dočasná panika. Nepochybuji o tom, že se jedná o projev naprostého selhání celého systému bankovnictví a vůbec celého přebujelého finančního sektoru, který nadělal více škody, než užitku. Nemyslím si, že Obamova administrativa by mohla přivést sekuritizaci zpět k životu, ale především si nemyslím, že by se o to vůbec měla pokoušet.
 
Z anglického originálu The Market Mystique přeložil Tribun.
0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments