Na slovíčko s liberálem

Srpen 01, 2011


Burzovní spekulanti nikdy nepatřili k mým oblíbeným dětským hrdinům, takže mi jméno mistra světa v obchodování s cennými papíry Larryho Williamse nic neříká, nicméně rozhovor s ním považuji za celkem poučný. Je to taková pěkná sonda do myšlení liberálního extremisty – libertariána. 

Williamsova základní premisa – vedle obligátního minimálního státu a minimálních (žádných) daní, které jsou podle něj univerzálním lékem na všechny neduhy světa – zní: „Ano, my věříme ve volný trh. A kdyby v něj věřili všichni ostatní, pak je to perfektní.“


A takhle si ten volný trh představuje v praxi: „Ano, musíme srovnat globální ekonomické podmínky – prostřednictvím nějaké formy dovozních tarifů. (…) Potřebujeme chránit Ameriku, protože nikdo jiný Ameriku nechrání.“ Ale možná odpor liberálů k regulaci jen špatně chápu, třeba to myslí tak, že nikdo nesmí regulovat jejich úsilí o regulaci druhých.


K placení daní – tedy ke své společenské odpovědnosti – se staví tak, že se placení daní aktivně vyhýbá (viz mýtus o malých daních) a následná obvinění komentuje slovy: „Hlavně jsem však dal na rady právníků a jiných poradců z firem, jako je PriceWaterhouse Coopers, kteří mi doporučili, že tak a tak se lze legálně vyhnout placení daní. Řekl jsem si, že to je dobrý nápad. Jenže to legální nebylo. (…) Naštěstí jsem měl dost peněz na právníky, abych se z toho vysekal.“ Legalita jako funkce mohovitosti.


Williamsovo pojetí osobní odpovědnosti dobře ilustruje i odpověď na otázku, zda je schopen vydělávat peníze i na ekonomickém útlumu, čili spekulováním na pokles: „Určitě. Dobrý trader musí umět vydělat peníze i v časech, kdy jdou trhy dolů.“ Že taková spekulace může mí za následek ztrátu zaměstnání či krach penzijního fondu pan Williams neřeší. Jako liberál má totiž svědomí za všech okolností čisté.


Ale asi „nejvýživnější“ je ovšem pasáž o Číně a její ekonomické situaci: „Číňané vědí, že hospodářský vzestup skončil, že akciový trh přestal růst a jde dolů. Oni se v poslední době opravdu obávají. Mají strach. Ale největší problém, jemuž Čína začíná čelit, je, že mnoho lidí z nejchudších vrstev získalo trochu peněz a teď je opět ztrácí. Když vezmete dítěti cukrátko, rozladíte jej. A takhle jsou v Číně kvůli špatné ekonomice nyní rozladěny miliony lidí. Ta je to hlavní, čeho se nyní čínská vláda bojí.“ Podle Williamse je evidentně hlavní problém světové ekonomiky v tom, že lidé nechtějí být chudí. Kdyby masy poslušně a zodpovědně strádaly, bylo by dobře na světě. Alespoň pro smetánku.

 

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments