Naděje pro lepší Ameriku: Barack Obama

Včera bylo definitivně rozhodnuto o vítězi demokratických primárek. Vyjasnilo se po volbách v Jižní Dakotě, kde zvítězila Hillary Clintonová, a v Montaně, kde získal více hlasů Barack Obama. Tento černošský senátor z Chicaga včera nejprve sklidil ovace při projevu před mocnou proizraelskou lobbistickou organizací AIPAC, kterou ujistil o tom, že USA bude i nadále podporovat Izrael. Poté odjel do Illinois, aby v projevu oznámil, že získal dostatečný počet hlasů demokratických delegátů. Ocenil svoji soupeřku a nabídl jí osobní setkání, aby se poté s plnou vehemencí pustil do Johna McCaina, kterého oznažil za člověka, který v devadesáti pěti procentech hlasování podporoval presidenta Bushe. A to je těžké obvinění. George W. Bush se totiž poté, co jeho bývalý tiskový tajemník Scott McClellan zveřejnil své memoáry, stal nejméně oblíbeným presidentem v historii USA.

 

Barack Obama přitom začínal kampaň jako naprostý outsider, po překvapivém vítězství v Iowě však již nepustil svou šanci z ruky. Na svou stranu získal především mladé voliče, inteligenci a Afroameričany. Také většina amerických umělců je na jeho straně. Vidíme nové hnutí na jeho podporu, které se neustále rozrůstá. Mezi jeho hesly dominují slova naděje a změna.

 

Obama využívá nespokojenosti velké části americké veřejnosti s neúspěšnou zahraniční politikou republikánské vlády i se zhoršující se ekonomickou situací a prohlubujícími se problémy v samotných Spojených státech. Slibuje odchod z Iráku, omezení moci zájmových skupin a navrácení Ameriky zpět Američanům. Jakou cestou chce těchto cílů dosáhnout, se však z jeho projevů poznává jen těžko. Snad budeme moudřejší po presidentské kampani proti válečnému veteránovi a protřelému politikovi Johnu McCainovi.

 

Za zmínku stojí i to, že jako první z amerických presidentských kandidátů naplno využil možností internetu, a to jak k emotivní volební propagaci, tak k získávání finančních prostředků. Na konci dubna se mu podařilo shromáždit 264 mil. USD, a to takřka stoprocentně od individuálních dárců, z toho na kampaň utratil 225 mil. USD. Pro porovnání – Hillary Clintonová ve stejném okamžiku nashromáždila 194 mil. USD a vykazovala desetimilionový dluh, John McCain získal 89 milionů, přičemž jeho výdaje dosáhly 78 mil. USD.

 

Smutnou postavou primárek se stává právě Hillary Clintonová, která nedokázala unést porážku, a proti všem očekáváním neodstoupila z kampaně a nechala si čas na rozmyšlení. Vypadá to, že chce využít hlasů, které získala v primárkách, k získání nominace na vicepresidentku. Pro Obamu by to však byla přinejmenším politická sebevražda.

 

Na základě všech těchto skutečností si troufám tipovat, že pokud se Barack Obama dožije presidentských voleb, tak v nich také zvítězí.

 

Barack Obama: Projev na politické konferenci AIPAC

 

Barack Obama: Oznámení  nominace

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments