Návrh důchodové reformy zavání hyenismem

Hlasy, že tento stát se chová nemravně, už zaznívají delší dobu. Chová se nemravně k absolventům, které svojí politikou postavil na okraj společnosti, chová se nemravně ke střední podnikatelské vrstvě, které dodnes nebyl schopen vytvořit řádné podmínky pro podnikání, chová se nemravně k nemocným, pro které se brzy stane lékařská péče luxusem a chová se nemravně k důchodcům, na které připravuje podvod století, zvaný důchodová reforma. Poté, co na světlo boží vypluly první informace o této reformě, nelze už slušný výraz „nemravně“ použít, stát se totiž chová jako hyena.



Horečně připravované privátní penzijní fondy, případně životní pojišťovny, do nichž se má povinně spořit na důchod, by totiž v případě smrti klienta shrábly zůstatek jeho peněz, naspořených celoživotní prací. Navíc klienti by si nesměli vybrat naspořené peníze jednorázově po odchodu do důchodu a penze by se jim začala vyplácet až po uplynutí stanovené doby odchodu do důchodu, tedy nejdříve v 65 letech. To všechno se má týkat všech lidí, mladších 40 let! Prakticky tedy bude docházet k tomu, že řada lidí se penze ani nedožije, nebo zemře krátce po jejím získání a všechny jejich peníze propadnou do soukromých kapes. Jejich rodiny ostrouhají. Tomu se říká kšeft století, jinými slovy onen hyenismus!


Celý tento neskutečný paskvil, zvaný důchodová reforma, je postaven na premise, že důchodový systém se zčásti přelije do soukromého sektoru, který bude mít volné ruce ke kapitalizaci prostředků, nashromážděných povinnými odvody pojištěnců. Co to v praxi znamená? Soukromé penzijní fondy už se dnes třesou na spuštění důchodové reformy, která pro ně bude doslova zlatým dolem. S penězi pojištěnců budou vesele hospodařit bez jakýchkoliv záruk s výsledkem, který dobře známe například ze Spojených států, kde na jejich záchranu musela vláda vysolit stovky miliard dolarů.


Důchodová reforma, šitá horkou jehlou na koleně týmem „expertů“ (jinými slovy lobbistů penzijních fondů) má jediný cíl, vytahat z kapes daňových poplatníků co nejvíce peněz a nalít je do soukromého sektoru. Za celou reformou vůbec nestojí potřeba radikálních a zbrusu nových změn důchodového systému, ale dravá lobby finančníků, úzce provázaných s ODS a TOP09. Tato lobby má dnes v současné vládě hlavní slovo, ať se pan Nečas dušuje, jak chce, že to tak není. Není divu, jde tady o celý bilion korun z povinných odvodů na penzi, se kterým by hospodařily soukromé fondy. A to už je pořádný balík, který stojí za hodně drsné lobování ve vládě.


Víme, že ke změně penzijního systému dojít musí, protože současná situace je neudržitelná. Nicméně, pokud by tomuto státu šlo opravdu o účelnou změnu důchodového systému, nebude v žádném případě nastupovat cestu největšího rizika, cestu, která připraví státní pokladnu nejméně o 50 miliard, vytvoří rizikové fondy s neprůhledným hospodařením, cestu, kterou se dnes nevydává ani jediná země na celém světě. Je to tak. Neexistuje na světě jediná země, která by připravovala na podobný podvod na svých obyvatelích!


Právě tuto cestu, tedy povinných odvodů do privátních fondů, si totiž vyzkoušely mimo Česka a Slovinska už všechny postkomunistické země a dnes od ní velmi rychle couvají. Reformy tam stály miliardy, ale jejich soukromé penzijní fondy už se stačily u prostřeného stolu dostatečně napást, a protože přinášely nulové zhodnocení, tiše z celého projektu couvají. A stát to platí. Tyto země tedy čekají další změny důchodového systému a další miliardy, vyhozené na jejich praktické uskutečnění.


Pokud by tato vláda chtěla opravdu uskutečnit důchodovou reformu, která nebude výhodná pouze pro finančníky a jejich privátní penzijní fondy, ale především pro budoucí důchodce a pro tento stát, přijme už hotový a osvědčený Panevropský penzijní systém. Ten s nějakými povinnými odvody do soukromého kapitalizačního pilíře vůbec nepočítá. Navíc zohledňuje i lidi s vyššími příjmy a je dokonale vyzkoušen. Nechává přitom klientům volnou ruku, zda se chtějí ještě zapojit dobrovolně do plně kapitalizovaného (ale rizikového) soukromého důchodového pojištění.


Tento systém, který jako jediný rozumný, nám doporučuje i Světová banka, se osvědčuje v celé řadě zemí a je možné bez jakýchkoliv dalších nákladů na něj přejít prakticky okamžitě. Bez drahých komisí, nákladů na vybudování nové struktury a převodů finančních prostředků ze státního pojistného systému do soukromého sektoru. Ušetřil by stát, ušetřili by pojištěnci a zmizelo by riziko, že o své celoživotní úspory přijdou. Jenže my máme asi chytřejší experty, nežli jsou ti ve Světové bance. Navíc je to cesta, která se Nečasově vládě vůbec nehodí do krámu. Tato vláda má jediný cíl, vytahat další miliardy z kapes svých občanů a přelít je do kapes soukromých, především do kapes svých kamarádů.


Pavel Přeučil je šéfredaktorem vědeckého magazínu 21. STOLETÍ, v senátních volbách kandidoval jako nezávislý za Českou pirátskou stranu. Pravidelně publikuje na blogu iDNES.cz.


Převzato z Pirátských novin

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments