Nigérii ochromila stávka kvůli cenám paliva

Leden 09, 2012

Generální stávka v Nigérii, která vypukla po zrušení dotací na paliva, zcela paralyzovala tuto zemi. Obchody, úřady, školy i čerpací stanice po celé zemi byly v první den neomezené stávky uzavřeny. Tisíce lidí v největším nigerijském městě Lagosu i dalších městech pochodovaly proti zrušení dotací, které zvýšilo ceny pohonných hmot na dvojnásobek.

Policie zahájila palbu do demonstrantů ve městě Kano na severu země, údajně zabila dvě osoby a zranila mnoho dalších. Další demonstrant zemřel při střetu s policií v Lagosu. Prezident Goodluck Jonathan řekl, že tato dotace byla ekonomicky neudržitelná.

V Lagosu, třináctimilionové obchodní metropoli, se při desetitisícové demonstraci proti růstu cen paliv utkala policie s demonstranty. Někteří demonstranti mávali transparenty s podobiznou nigérijského prezidenta Jonathana s přimalovanými ďábelskými rohy a rozeklaným jazykem, přičemž pohybem rukou naznačovali čerpání pohonných hmot u benzínové pumpy. „Naší lídři se o Nigerijce nestarají. Starají se jen o sebe,“ řekl tiskové agentuře AP demonstrant Joseph Adekolu. Podle sdělení svědků a zdrojů z nemocnic byl jeden z protestujících zabit, tři další zraněni.

V Kano, druhém největším městě Nigérie, bylo zraněno nejméně 30 lidí poté, co policie použila slzný plyn a střílela do vzduchu, aby rozehnala demonstranty, kteří se shromáždili u sídla guvernéra. Z nemocnic bylo ohlášeno, že dva demonstranti později zemřeli. Ve městě byl zaveden zákaz vycházení. V hlavním nigerijském městě Abuja zorganizovaly odbory a občanské iniciativy pochod a demonstranti zablokovali letiště.

Ceny paliv a dopravy se po novoročním zrušení dotace zdvojnásobily, což rozzuřilo mnoho Nigerijců, kteří to vnímali jako jedinou výhodu, kterou dostávají z ohromného ropného bohatství své země. Většina ze 160 milionů nigerijských občanů žije za méně než 2 dolary denně, takže je náhlý vzestup cen těžce zasáhl. „Ceny dopravy kvůli takovému růstu cen paliv vzrostly, a to mělo také vliv na ceny potravin a dalších základních životních potřeb, jako jsou nájmy, ceny školného a zdravotní péče,“ řekl Chris Uyot, mluvčí Nigerijského kongresu práce (Nigeria Labour Congress), jednoho z organizátorů stávky.

Nigerijský ministr informací Labaran Maku vyzval odbory, aby ukončily stávku, a řekl, že vláda je připravena k dialogu. BBC také sdělil, že úřady dělaly, co mohly, aby snížily dopad zrušení této dotace. Podobná stávka skončila v roce 2003 částečným ústupkem, když nigerijská vláda souhlasila s tím, že dotaci nezruší, ale pouze ji sníží.


Ceny pohonných hmot v Nigérii:

Bývalá cena u benzinek:                    0,40 USD/l

Nová cena u benzinek:                       0,86 USD/l

Bývalá cena na černém trhu:             0,62 USD/l

Nová cena na černém trhu:                1,23 USD/l

Roční náklady na státní dotaci:         8 mld. USD


Přestože je Nigérie významným producentem ropy, neinvestovala dosud do vybudování rafinérií na výrobu pohonných hmot, takže musí dovážet převážnou část benzínu. Díky dotaci byly pohonné hmoty v Nigérii levnější než v sousedních zemích, takže část z nich byla pašována do zahraničí. Poslanci nigerijského parlamentu vyzvali prezidenta Jonathana, aby své rozhodnutí přehodnotil, ale on v sobotním televizním vystoupení obhajoval zrušení dotace. „Musíme jednat ve veřejném zájmu, bez ohledu na to, jak je to těžké, protože dnešní bolest není srovnatelná s budoucími přínosy,“ řekl a trval na tom, že deregulace ropného průmyslu byla nejlepším způsobem, jak zkrotit korupci a zajistit další přežití a růst národního hospodářství. „Pravda je taková, že si můžeme vybrat mezi dvěma možnostmi… buď deregulujeme a ekonomicky přežijeme, nebo budeme pokračovat s dotační politikou, který bude i nadále podkopávat naše národní hospodářství.“

Řekl, že by se od tohoto roku měly o 25 % snížit platy vrcholných vládních představitelů. Měly by také být omezeny cesty do zahraničí. Nigerijská vláda tvrdí, že 8 mld. dolarů, které ušetří na dotacích, vydá na zlepšování zdravotní péče, vzdělávání a vylepšení poruchové elektrické sítě. Mnozí Nigerijci však mají obavy z toho, že tyto prostředky s velkou pravděpodobností skončí v kapsách jejich zkorumpovaných představitelů.

Nepokoje vypukly ve stejné době jako vlna sektářského násilí. Islamistická militantní skupina Boko Haram provedla v několika posledních týdnech sadu smrtících útoků zaměřených proti převážně křesťanským cílům na severovýchodě země.

A v pondělí dav zaútočil na mešitu ve městě Benin na jihu. Červený kříž oznámil, že bylo zraněno více než 40 lidí.

Celý článek, analýzu Marka Lobela i doprovodné video najdete na  BBC

Překlad: Stan


Pozn. překl: Takhle to nakonec dopadlo (a asi i mělo dopadnout)


0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments