Nová osa zla – Írán, Sýrie, Súdán a Kuba




Srpen 06, 2010

http://notesfromamedinah.files.wordpress.com/2010/01/hamas-suicide.jpgMinisterstvo zahraničí USA o minulé noci zveřejnilo dokument o mezinárodním terorismu. Hovoří se v něm o činnosti organizací (podobných Al-Káidě), a o státech, které podporují terorismus.

Za hlavní nebezpečí pro USA je považována Al-Káida. Ministerstvo zahraničí uvedlo, že stejně jako dříve skupina atakuje Američany a ohrožuje americké zájmy po celém světě. Do svých řad se snaží získat pokud možno hodně bojovníků, včetně rodáků ze Západu a Severní Ameriky.

Ministerstvo zahraničí nejprve uvedlo potíže, které má USA a celý svět s Usámou Bin Ládinem. Následně přešlo k jednotlivým státům podporujícím terorismus. V této době jsou čtyři – Írán, Sýrie, Súdán a Kuba.

Již tradičně je za nejaktivnějšího příznivce terorismu označen Írán. Z pohledu Američanů podporuje Islámská republika nejškodlivější a nejradikálnější elementy v Libyi, Palestině, Iráku a Afghánistánu. Írán může být více jak ostatní napojen na Hamas, který kontroluje sektor Gazy a na Hizballáh (které ostatně ne všechny státy řadí k teroristickým organizacím).

Velký prostor je věnován Sýrii. „Syrští představitelé veřejně odsuzují mezinárodní terorismus, avšak přesto nadále trvají na tom, že je rozdíl mezi teroristickými činy na jedné straně a útoky „národně osvobozeneckých hnutí“, uplatňujících legitimní ozbrojený odpor, včetně palestinských skupin, libanonského Hisballáhu a členů „irácké opozice“ na straně druhé,“ stěžují si autoři dokumentu. Upozorňují, že na rozdíl od Syřanů považují radikály jako je Hamás za teroristy, a nikoliv za bojovníky za svobodu.

Hodnocení činnosti Súdánu, jehož president Umar al-Bašír je vyšetřován na žádost Haagského tribunálu, je dosti zdrženlivé. USA poznamenávají, že vlády v této zemi vedou boj s militanty, ohrožujícími americké občany a zájmy Spojených států. Spojeným státům nevyhovuje, že súdánská vláda je přístupná i zastáncům tvrdé linie a rovněž existence mnoha povstaleckých skupin, jako je "Boží armáda odporu" na jihu země. Připomínám, že dříve byl Súdán považován za přední stát podporující Al-Káidu.

Co se týče Kuby, dali jí dokonce plus za to, že bratři Castrové odsuzují mezinárodní terorismus. Přesto Američané věří, že Kubánci podporují radikální levicové skupiny v Kolumbii (včetně Revolučních ozbrojených sil Kolumbie FARC) a rovněž baskické teroristy ze skupiny ETA ve Španělsku a Francii. Spojeným státům rovněž nevyhovuje, že na Kubě našli azyl někteří radikální „uprchlíci z USA“.

Jedinou zemí, která dosud reagovala na zprávu ministerstva zahraničí USA, byla Kuba. „Kategoricky odmítáme … zařazení Kuby do seznamu zemí podporujících mezinárodní terorismus a žádáme o neprodlené vyjmutí naší země z tohoto seznamu,“ říká se v dnešním prohlášení ministerstva zahraničí Kuby.

Krom toho Kubánci obvinili Američany z uplatňování politiky dvojího metru. Právě vlády „Ostrova svobody“ si stěžují na to, že se v USA skrývá Louis Posada Carriles, aktivní nepřítel bratří Castrů, obviňovaný řadou latinskoamerických států z teroristické činnosti. Kuba i Venezuela trvají na jeho vydání, avšak Američané vydání odmítají.

Čtěte též: Ministerstvo zahraničí USA předložilo "objednanou" expertízu.

Je pozoruhodné, že v seznamu těch, kteří podporují terorismus, nejsou některé „tradiční země“. Například Libye a KLDR. Američané napsali, že po roce 1987, kdy došlo k výbuchu letadla letecké společnosti Korean Airlaines, nejsou žádné údaje o podpoře teroristické činnosti Phongjangem.

Skutečně vedení těchto zemí upustilo od podpory různého druhu partyzánských hnutí po světě, takových, které se nezřídka označují za teroristické? Například je těžké najít na africkém kontinentě třeba jen jediný konflikt, ve kterém by se nezaskvěly libyjské tajné služby. Co se toho týče, Severokorejci rovněž nemají v úmyslu ukončit spolupráci s různými povstaleckými skupinami. Ve své době právě severokorejské jednotky překazily zločincům žoldáka Boba Dinara svrhnout režim v Beninu, nepříjemný Francouzům. Navíc na adresu Phongjangu zněla nejednou obvinění o tom, že spolupracuje s Barmou, Íránem a Sýrií na raketových nukleárních technologiích.

„Jednání Severní Koreje je těžké kvalifikovat jako mezinárodní terorismus,“ řekl dopisovateli Pravda.ru náměstek ředitele Institutu politické a vojenské analýzy Alexandr Chramčichin – řada amerických kongresmanů však po potopení jihokorejské korvety „Čchonan“ trvá na vrácení KLDR do seznamu hlavních patronů mezinárodního terorismu. Jenže to nebylo aktem terorismu, ale byla to bojová operace.

Navíc: dosud nikdo jasně neformuloval, co je to mezinárodní terorismus. Vyjde-li se z toho, potom je teroristou možno nazvat kdekoho.

Co se týče Libye, zde je vše zřejmé. Ukončila všechny programy zbraní hromadného ničení, vydala teroristy obviněné v případě „Lockerbie“ a zahájila spolupráci se Západem. Nyní se západními společnostmi realizuje energetické projekty.

„Libyi z tohoto seznamu vypustili, neboť přestala škodit zájmům Ameriky“ – je přesvědčen první viceprezident Akademie geopolitických záležitostí Konstantin Sivkov – „Odpustili jí staré hříchy výměnou za výhodné ropné a plynové kontrakty. Ve vztahu ke KLDR je rovněž všechno jasné. V roce 2006 už získala jadernou zbraň. Američané nechtějí útočit na stát s jaderným arzenálem, nehodí se jim to.“

Proč se v seznamu nacházejí Kuba, Súdán, Sýrie a Írán? Zaprvé jsou to centra protiamerického odboje v různých světových oblastech. Zadruhé některé z nich mají velké surovinové zdroje, nad nimiž chtějí USA mít svou kontrolu.

Do seznamu ministerstva zahraničí spadly země, které Washington (za prezidentství Obamy) určil za nepřátele. Budou se proti nim přijímat různá opatření ekonomického i politického charakteru. Nevylučuji, že mohou být vystaveny agresi, stejně jako tomu bylo s Afghánistánem a Irákem, které dříve byly v témže seznamu.

Převzato z Pravda.ru

Překlad: zajoch

Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments