O státním kapitalismu

V diskusích se často setkávám s tvrzením, že systém, který byl v Československu zaveden před velkým listopadovým plyšovým převratem, byl státní kapitalismus.


Tomuto tvrzení bych chtěl oponovat. Kapitalismus je ze své podstaty  systém dominujícího soukromého vlastnictví, zejména soukromého vlastnictví výrobních prostředků,  volného trhu, tržní konkurence, tržních cen. Trh se rozvíjí živelně. Tzv. reálný socialismus, systém,  který byl v Československu zaveden mezi lety 1948 a 1989, byl zcela jinak koncipován. Vše bylo plánováno (známy jsou pětiletky a dvouletky),zcela dominovalo státní vlastnictví výrobních prostředků a veškerého "kapitálu", ceny byly stanoveny shora, nikoliv tržní poptávkou a nabídkou produkce konkurujících si firem. Tržní ceny fungovaly snad pouze v šedé zóně, která byla marginální. Systém před VLSP byl tedy státní, ale rozhodně nebyl kapitalistický.


Jestliže se mluví o státním kapitalismu, nabízím několik alternativních příkladů a předem uvádím, že kapitalismus jako systém může mít řadu modifikací (podobně jako socialismus) – od parlamentní demokracie až k totalitě. Co je ovšem určující, je výše popsaná ekonomická podstata systému – ta ostatně taky může být určitým způsobem modifikována – podle Hayeka anebo Keynese:


1/ Extrémním příkladem je nacistické Německo – kombinovalo diktát státu, s plánováním a příkaznictvím, přitom zachovalo soukromé vlastnictví výrobních prostředků, zachována zůstala tržní konkurence (soukromé firmy soutěžily o státní zakázky (zejména vojenského charakteru)…


2/ USA – zde jde o ryzí státní kapitalismus. Faktickou moc mají obří korporace, které v "demokratickém" systému dvou stran určují svou politiku a v podstatě vlastní i stát, který je sanován výběrem daní.. Zde platí vše výše uvedené jako charakteristika kapitalismu.


3/ Čínský hybrid. Zde jde o kombinaci ekonomiky volného trhu a státního vlastnictví klíčových odvětví – zdrojů, finančnictví, energetiky… V politické rovině dominuje tomuto státně-kapitalistickému systému s volnou soutěží a konkurencí na trhu, tržně určovanými cenami apod. vláda jedné strany (čili nedemokracie), která plánovitě diktuje rozvoj v klíčových strategických oblastech a taky drakonicky (pod sankcí) a důsledně vyžaduje plnění vytyčených cílů.


Tož jenom tolik o státním kapitalismu.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments