Poctiví podnikatelé nejsou vítáni

 

Podmínky k poctivému businessu jsou v České republice horší než ve všech ostatních vyspělých zemích s výjimkou Řecka a Itálie. Horší i než v mnohých rozvojových zemích, včetně Thajska, Malajsie, Botswany, Chile, Mexika, Mongolska… Prostě horší než v 73 jiných zemích. Velké množství zdlouhavých a neprůhledných procedur rozšiřuje prostor pro klientelismus a korupci.


Chcete zahájit podnikatelskou kariéru? U nás je to obtížnější než ve 112 jiných zemích na světě. Náklady a nutný počáteční kapitál jsou (jako podíl průměrného příjmu na osobu) dvojnásobkem průměru v OECD. Těžko se získávají i informace – transparentností podnikatelských transakcí se Česká republika řadí na jedno z posledních míst na světě.


Snažíte se poctivě platit daně? Ve 120 zemích je to jednodušší než u nás. Českým podnikatelům zaberou daňové procedury za rok v průměru 613 hodin (včetně času soukromých daňových poradců) ve srovnání s průměrnými 194 hodinami pro kolegy v zemích OECD.


Soudní vymáhání dodržení podmínek obchodní smlouvy u nás trvá v průměru 611 dní (oproti 462 dním v zemích OECD a 216 dním na Novém Zélandu a 150 dním v Singapuru). Náklady soudního vymáhání dosahují v průměru 33% vymáhané pohledávky, ve srovnání s průměrnými 19% v OECD.


A musíte s podnikáním skončit? Připravte se, že proces bude obtížnější než ve 115 jiných zemích. Bankrot se u nás vyřídí až za 6.5 let (ve srovnání s průměrným 1.7 rokem v OECD), stojí 15% celkového majetku (oproti 8% majetku v OECD) a kreditorům vynese pouhých 21 haléřů za korunu pohledávek (ve srovnání s průměrnými 69 centy za dolar v OECD).


Situace ve srovnání s jinými zeměmi se u nás navíc zhoršuje. Česká republika se na žebříčku celkového hodnocení podnikatelského prostředí během roku 2009 propadla ze 66. na 74. příčku. Podrobnosti najdete v nedávno zveřejněných výsledcích mezinárodního průzkumu podnikatelského prostředí.


Nebylo by pro oživení naší ekonomiky a růst zaměstnanosti účinné třeba zjednodušit daňový systém? Prosadit zjednodušení a transparentnost napříč soukromým i veřejným sektorem?


Bylo. Kvalita podnikatelského prostředí (která je do značné míry odrazem kvality státní správy) prokazatelně ovlivňuje ekonomický rozvoj, včetně růstu produktivity a zaměstnanosti.


Jednoduchost a transparentnost také prokazatelně zmenšuje prostor pro korupci a její paralyzující vliv v politice. V daňovém systému snižuje náklady spojené s vykonáváním daňové povinnosti i prostor pro daňové úniky.


Ale toto zatím není v programu hlavních politických stran a jejich kandidátů.


Možná je čas začít se ptát stručně a jasně: Co přesně uděláte, vážení kandidáti, pro zlepšení podmínek k poctivému businessu a omezení korupce???


Nejdříve si ale musíme uvědomit, že lepší podnikatelské prostředí je v zájmu každého občana a nejen drobných podnikatelů. Je v zájmu všech s výjimkou těch mála, kterým současný neprůhledný a těžko prostupný systém vyhovuje k uplatnění svých osobních zájmů nad hlavami případné konkurence a často s přispěním peněz daňových poplatníků.




Obrázek 1 Celkové podmínky k poctivému businessu v zemích OECD
(číslo napravo udává celkové pořadí mezi 183 zeměmi podle pravidelného mezinárodního průzkumu Doing Business v roce 2010)


Obrázek 2 Náklady soudního vymáhání dodržení podmínek obchodní smlouvy v zemích OECD (% majetku)


Obrázek 3 Doba trvání insolvenčního řízení v zemích OECD (počet let)


Obrázek 4 Návratnost pohledávek v insolvenčním řízení v zemích OECD (centy za dolar)



Zdroj: Doing Business 2010

www.doingbusiness.org


Převzato z blogu autorky na Aktuálně

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments