Politický masomlejn 2009 – 10. týden




Na svoji další spanilou jízdu do Spojených států vyrazil neohrožený bojovník za svobodu Václav Klaus. Odmítl klimatické panikářství, víru v moc státu i nevíru v moc trhu a varoval před novým státním rozpočtem USA. Nedostatek času je tedy možná ten důvod, proč už rok a půl odmítá splnit výrok soudu, který mu nařídil rozhodnout o jmenování soudního čekatele Petra Langera.

Před Strakovou akademií opakovaně demonstrovali skláři z Crystalexu proti nečinnosti vlády a proti těm ustanovením insolvenčního zákona, která preferují pohledávky bank před pohledávkami zaměstnanců. Na demonstraci zvali i premiéra Topolánka a ministra sociálních věcí Nečase. Oba byli příliš zaneprázdněni. Vládě prošel ve sněmovně návrh na možnost uplatnění odpočtu DPH z osobního automobilu pro podnikatele. Sněmovna také schválila další tři miliardy do zdravotnictví. Peníze se mají získat z budoucích privatizací a být použity na opravy fakultních nemocnic a budování nových specializovaných center. Vláda se rozhodla koupit 107 obrněných transportérů od rakouské firmy Steyr za více než 14 miliard korun. Ministr školství Ondřej Liška reagoval na kritiku z akademických kruhů, a přepracuje věcný záměr zákona o vysokých školách.

Ústavní soud zamítl ústavní stížnost bývalého šéfa H-Systemu Petra Smetky proti dvanáctiletému trestu za její vytunelování. Nejvyšší soud přiřkl Svatovítský chrám státu, církev se pravděpodobně odvolá k Ústavnímu soudu. Vláda neuspěla u Nejvyššího správního soudu s návrhem na zákaz Dělnické strany. Ministr vnitra Ivan Langer byl kritizován za nízkou kvalitu podkladů, které vláda k tomuto jednání předložila. Vrchní soud vrátil středočeskému krajskému soudu k novému projednání kauzu „justiční mafie“ a poslal za mříže bývalou prokurátorku Brožovou-Polednovou. Krajský soud v Ostravě vyhlásil úpadek na firmu Moravia Energo ve vlastnictví miliardáře Tomáše Chrenka.

Ministr vnitra Ivan Langer nepovolí bývalému policistovi Tichému promluvit o spisu Krakatice, bylo by to prý v rozporu se zákonem. Předseda ODS ve Ždírci nad Sázavou je obviněn z přípravy dvou nájemných vražd. Do vazby jde pro podezření z praní špinavých peněz rakouský obchodník Mensdorf-Pouilly, který mimo jiné zprostředkoval nájem letadel JAS-Gripen české armádě.

Centrální banky postkomunistických členů EU si stěžovaly proti zprávám v prestižních západoevropských denících o jejich potížích, které posílily únik kapitálu z východní a střední Evropy. Nejvíce ublíženě se chovala ČNB, když se však podíváme na vývoj hospodářské situace v ČR, můžeme nabýt dojmu, že je to kejhání postřelené husy. Koruna je jako na houpačce, fronty na úřadech práce se nezkracují, vláda hledá zoufale peníze, aby mohla začít uskutečňovat svůj „protikrizový plán“. EU schválila krizový fond pro východ Evropy, z nějž máme obdržet 10 miliard euro, ministr financí Miroslav Kalousek chce prodat občanům dluhopisy za 100 miliard korun, což se naposledy dělo při katastrofálních povodních. Pesimistickým Čechům už pomalu dochází, že tato vláda je mnohem horší než povodeň, její přiléhavé hodnocení podávají odbory, ekolog Jindřich Kalous i sociolog Jan Keller. Krize se zatím netýká monopolní elektrárenské společnosti ČEZ.

Pendolína prodělávají půl miliardy ročně. Úředníci ministerstva financí nemohou najít doklady od státem poskytnutých půjček za stamiliony korun. Strana zelených vyloučila ze svých řad představitele frakce Demokratická výzva. Do ostré mediální přestřelky se dostal předseda ČSSD a šéfredaktor deníku Právo Porybný. Porybný zveřejnil text, v němž naznačuje, že je na něj vyvíjen tlak od lidí blízkých sociální demokracii. Šampionát v Liberci byl podle premiéra Mirka Topolánka úspěch, selhali pouze lidé, kteří umístili šampionát do Liberce, socialistická vláda a novináři.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments