Politický masomlejn 2009 – 20. týden




Nový premiér Jan Fischer nastoupil z běhu, prohlásil, že nebude loutkou, posnídal s rakouským prezidentem a odcestoval na svou první zahraniční cestu na Slovensko. Ministři nové vlády poté vyměnili, údajně v rozporu s dohodami s lídry bývalé vládní koalice, některé své náměstky. Ministr financí Eduard Janota chce také zveřejnit veškeré podrobnosti arbitráže s Nomurou, což je výbušné téma pro ČSSD i ODS. A napálení politici údajně zuří.


Několik set oddaných příznivců odstupujícího premiéra se zúčastnilo Koncertu pro Mirka na Václavském náměstí. Několik desítek tisíc odborářů naopak protestovalo na Hradčanském náměstí mimo jiné i proti tomu, co za dobu svého vládnutí natropil. Ve výzkumech veřejného mínění pád jeho vlády schválila polovina obyvatel, za jeho výkony ho příliš nechválil ani prezident Václav Klaus v rozhovoru pro Lidové noviny, kdy jej a členy jeho kabinetu označil za nejvíce zlobbovanou a „pro-business“ vládní garnituru po roce 1989. Existují však i názory, že pan prezident při tomto hodnocení, se skromností sobě vlastní, zapomněl na dobu, kdy sám býval premiérem. 


Václav Klaus si v uplynulém týdnu naopak nezapomněl k nemalému zármutku rakouské krajní pravice vyzvednout nejvyšší rakouské vyznamenání, setkat se s kontroverzním předsedou irské strany Libertas Declanem Ganleyem, a podat si ruku s ještě kontroverznějším gruzínským prezidentem Michailem Saakašvilim.


Poslanecká sněmovna si odhlasovala své vlastní rozpuštění, k tomu jako přídavek několik zákonů v převážně v režii levice – zrušení zdravotnických poplatků (pro jistotu i verzi s jejich výrazným omezením), kompromisní balíček protikrizových opatření, obsahující snížení sociálních odvodů, zvýšení daňového zvýhodnění na děti, zvýšení podpory v nezaměstnanosti a zavedení šrotovného, novelu insolvenčního zákona usnadňující restrukturalizaci společností v úpadku, a také zákon, který má chránit dodavatele před diskriminačním jednáním obchodních řetězců. Sněmovna schválila ministru financí vydání dluhopisů za více než 24 miliard a pokladničních poukázek, což vládě umožní hospodařit s deficitem až 172 miliard korun. Poslanci také odeslali do Senátu návrh zákona, který umožní penzijním fondům účtovat klientům poplatek za přestup k jinému fondu, a naopak zakáže zaměstnavatelům určovat, do kterého fondu budou svému zaměstnanci přispívat.


ODS po mohutném rozjezdu eurokampaně zjistila, že jí došly peníze. Řešení je typicky pravicové – prodá své současné sídlo na Jánském vršku a přestěhuje se do levnějších prostor. Snad se jí do podzimních voleb podaří alespoň shrábnout nějaký ten milionek z tendru na likvidaci starých ekologických zátěží, který i její bývalý spojenec Martin Bursík označil za předražený o 75 miliard korun. Na tendr za 120 miliard je to poměrně dost, ale my v Čechách už jsme tak otrlí, že nebudeme ani protestovat. Pokud se to totiž nepodaří, vrhači vajec nebudou mít úspěch a eurovolby skončí fiaskem, bude se ODS v létě asi stěhovat pod most. Ani potom si nemusí zoufat.  Zcela jistě je zachrání chomutovská primátorka Ivana Řápková – bojovnice proti neplatičům a údajná vyzývatelka Jiřího Paroubka v podzimních parlamentních volbách.


Šéf Nejvyššího kontrolního úřadu František Dohnal, podle nějž je nejčastější příčinou chyb podceňování vnitřního kontrolního systému, si nechává od svého úřadu platit tři luxusní auta a nadstandardní byt za sedmdesát tisíc korun měsíčně. Pro svůj úřad si objednal za dva miliony sochu od nevlastního otce zelené poslankyně Kateřiny Jacques. Bývalý lidovecký hejtman na svém jednání neshledává nic nečestného, a naznačuje, že za zveřejněním kauzy může být zpráva jeho úřadu o průšvihu s financováním MS v lyžování v Liberci. Vypadá to však, že informaci členům kontrolního výboru poslanecké sněmovny a médiím poskytli jeho nespokojení podřízení.


Česká ekonomika pokračuje v pádu. Výroba automobilů se propadla v prvním čtvrtletí téměř o čtvrtinu, a to i přes pozitivní vliv německého šrotovného. Nezaměstnanost je na dvouletém maximu a zvyšuje se navzdory náběhu sezónních prací. Češi přestali kupovat elektroniku, klesá zájem o plyn, dodavatelé nabízejí slevy. Tři největší banky musely kvůli krizi odepsat navíc 15 miliard korun.


Až na 4 miliardy ročně odhadují velcí producenti pohonných hmot velikost daňových úniků ve spojitosti s prodejem nezdaněného benzínu a nafty. ČEPRO už odmítá skladovat pohonné hmoty některých “menších podezřelých hráčů”. Ministerstvo zemědělství chce prostřednictvím PGRLF nakoupit za 300 milionů dluhopisy soukromé firmy Oleofin, kterou dříve ovládal Tomáš Pitr. V českých supermarketech se krade skoro dvakrát více než loni.


V Literárních novinách se vzbouřila redakce proti novému majiteli, kterému je prodalo občanské sdružení, blízké ČSSD.


Máte z dnešního Masomlejnu depresi?


Běžte na zahrádku a pěstujte klumpuskule.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments