Politický masomlejn 2009 – 24. týden




Čeští politici (kabinet, šéfové parlamentních stran včetně komunistů, předsedové obou komor parlamentu, ombudsman a bývalý prezident Václa Havel) uzavřeli dohodu proti extremismu, která byla okamžitě udvedena v život zatčením desítky radikálních nacionalistů. Byli obviněni z propagace a podpory hnutí směřujících k potlačení práv a svobod, která měla údajně spočívat v organizování koncertů hudebních skupin, které zpívaly “závadné texty”. Jiní pravicoví extrémisté proti tomu protestovali v Karlových Varech a v Mostě, výsledkem bylo, že někteří z nich byli také zatčeni. Policie střeží rodiny premiéra Jana Fischera a ministra vnitra Martina Peciny, údajně kvůli výhrůžkám od dalších pravicových extrémistů. Zásoby českých pravicových radikálů jsou zřejmě nevyčerpatelné, takže lze očekávat, že na podzim bude v českých ulicích pěkně horko.

 

Vláda přijala podobu zahraničních misí pro rok 2010 – stahuje speciální jednotky, ministerstvo obrany zruší kontroverzní jednotku SOG, bude však pokračovat mise ISAF v Lógáru i naše přítomnost v Kosovu. V ostatních krizových oblastech budou jen jednotliví pozorovatelé. Nevyslyšeli jsme tak volání Baracka Obamy po zvýšení vojenské účasti EU v Afghánistánu. Ve znamení šetření se nesly i další rozhodnutí vlády a jednotlivých ministrů. Omezí se dopravní stavby, vláda škrtne třináct tisíc tabulkových míst na ministerstvech, ministři také odsouhlasili drastické snížení dotací pro Akademii věd a navrhli zpoplatnění lékařských atestací.

 

První členkou vlády na odstřel se stala ministryně zdravotnictví Dana Jurásková. Společně se svým náměstkem Markem Śnajdrem rozpálili do běla lidovecké a sociálně demokratické poslance, když schválili sloučení zdravotní pojišťovny Agel s Hutnickou zdravotní pojišťovnou v ten samý den, kdy parlament schválil zákon, který podobné fúze zakazuje.  Marek Šnajdr ostatně příliš nezabodobal se svými „paraleny“ a těkajícími očičky ani u „dryáčnice“ Michaely Jílkové v jejím televizním pořadu.

 

Na události bohatý týden prožila ODS. Mirek Topolánek (a s ním i krásná Andrea) se mohli opájet svým vítězstvím v eurovolbách jenom chvíli. Bývalý premiér a předseda EU totiž musel čelit obvinění francouzského premiéra Fillona z málo účinného vedení EU, které se prý podílelo na nízké volební účasti v eurovolbách. Navíc se z majetkových přiznání zjistilo, že velel nejvíce zadlužené polistopadové vládě. A aby toho nebylo málo, byl přinucen si nasypat popel na hlavu kvůli dnes již evropsky proslulé „nudistické“ dovolené u italského premiéra Berlusconiho. V ODS to navíc pod povrchem vře, a uvažovaný prodej Jánského vršku, spojený se stěhováním sídla ODS na periferii, ukazuje i na finanční problémy. A to se navíc do ostré palby politické konkurence dostal i bývalý ministr vnitra a vedoucí volební kampaně Ivan Langer, který si (prý jako fórek), pověsil na ministerstvu na zeď portrét šéfa obávané stalinistické tajné služby Čeky – Felixe Dzeržinského.

 

Druhá nejsilnější politická strana řešila „ženské“ potíže. Jiří Paroubek nejdříve protlačil Kateřinu Brožovou do čela teplické kandidátky, ta však poté neunesla tlak okolí, a sama se své kandidatury vzdala. Neprošla ani Alena Borůvková, která nezískala potřebný počet hlasů ÚVV pro získání postu místopředsedkyně strany. Paroubkova záliba v blondýnách tentokrát mediálnímu obrazu ČSSD uškodila, co to příště zkusit s nějakou tmavovláskou?

 

Zelení řešili debakl v eurovolbách zgruntu. Rezignoval Martin Bursík (jakápak asi bude jeho další politická štace?), řízení strany po něm převzal bývalý ministr školství Ondřej Liška. V okamžiku, kdy i Kateřina Jacques oznámila, že nebude kandidovat v podzimních volbách do poslanecké sněmovny, vycítila svoji příležitost Olga Zubová a navrhla opětovné sjednocení Zelených.

 

Za vydatné podpůrné palby českých médií se formuje nová strana, založená na „šarmu“ budoucího předsedy Karla Schwarzenberka a dobrých konexích protřelého a všemi mastmi mazaného rutinéra Miroslava Kalouska. Do strany odcházejí někteří poslanci a bývalí ministři z KDU-ČSL i ODS. Jejich odchod komentoval současný předseda KDU-ČSL tak, že odcházejí jen slabé osobnosti. Myslel tím i bývalou ministryni obrany „zpěvačku“ Parkanovou a šéfa svého poslaneckého klubu Severu? Naopak dobrou zprávou pro lidovce může být to, že se kandidátkou strany rozhodla stát žena se silným neformálním vlivem ve straně – Věra Luxová.

 

Tahle země není pro starý. Na státní důchody prý nebude, protože je mladí neuživí, soukromé penzijní fondy vykazují jisté potíže, podle Jiřího Rusnoka jsme odsouzeni ke spontánní důchodové reformě. Vypadá to tak, že bude spočívat v přídělech záhumenek a motyk hladovým důchodcům. A pokud ani to nezabere, tak už nás zachrání jen poslední opora ve stáříeuthanasie.

 

Češi navzdory krizi více utrácejí a více spoří, přitom jejich platy stagnují. Kde na to berou? I na dodávky bude zavedeno mýtné, dálniční známky budou nahrazeny čipy. Na anonymní podnět se začne znova prošetřovat kauza České pivo, v níž figurovala japonská banka Nomura. Firma Baxter (ano ta, jejíž vakcína ohrozila personál v konárovické laboratoři), začne v Bohumili u Kolína vyrábět vakcinu proti mexické prasečí chřipce. Podnikatelé jsou znechuceni politikou. Ředitelé škol stále nevědí, kolik žáků k nim v září nastoupí. Předseda NKÚ Dohnal rozdává tresty podřízeným za tytéž nedostatky, kterých se sám dopouští. Podle členů sněmovního výboru by měl ze své funkce odstoupit sám. Prezidentův vicekancléř Petr Hájek vydal knihu o mediální manipulacia děly se věci. Česko nezakáže kouření v restauracích. Kubice se nemusí omlouvat Paroubkovi. Začala houbová sezóna. V lese však bacha na tchoře!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments